BERD inrautateste estimarea economica pentru Romania si avertizeaza asupra efectelor crizei politice

de R.M.     HotNews.ro
Miercuri, 25 iulie 2012, 11:07 Economie | Finanţe & Bănci

Banca Europeana pentru Reconstructie si Dezvoltare (BERD) a inrautatit prognoza de crestere economica a Romaniei pentru acest an de la 1,2% la 0,8%, precum si pentru 2013, avertizand ca situatia externa dificila si criza politica interna ar putea afecta avansul PIB pe termen scurt, relateaza Mediafax.

 Modificarea estimarii economice aferente anului in curs inverseaza ultima revizuire de catre BERD, din raportul din mai, cand institutia bancara ridicase prognoza pentru Romania de la 0,8% la 1,2%.

BERD a inrautatit si asteptarile privind cresterea economiei Romaniei anul urmator, de la 2,6% la 1,8%.

"Pana recent, economia Romaniei se afla pe cale de a inregistra crestere robusta in 2012, dupa recuperarea din 2011. Incetinirea din zona euro are un semnificativ efect de amortizare asupra exporturilor, iar dovezile unei dezintermedieri financiare a bancilor transfrontaliere evidentiaza importanta transmiterii crizei pe canalul sectorului financiar. Climatul extern slab si criza politica declansata in iulie ar putea afecta negativ cresterea pe termen scurt. Sprijinul financiar puternic de la FMI si alte institutii financiare internationale a asigurat o protectie importanta", se arata in raportul BERD.

In regiunea in care opereaza BERD, cresterea ar urma sa incetineasca de la 4,6% anul trecut la 2,7% in acest an si 3,2% in 2013, ca urmare a extinderii catre Est a impactului crizei din zona euro. Tarile mai expuse din Europa Centrala si de Sud-Est au inregistrat, deja, un avans economic mai slab, in timp ce declinul preturilor materiilor prime a ajuns sa afecteze Rusia si alti exportatori de profil.

In Europa de Sud-Est, regiune din care face parte Romania, BERD vede o incertitudine ridicata a perspectivelor economice pe termen scurt. Vulnerabilitatile sectorului financiar reprezinta principalul risc, avand in vedere ca cea mai mare parte a sistemului bancar este controlata de institutii de credit din strainatate, dar si depenta de finantarea externa in multe din aceste tari.

Banca estimeaza un avans al regiunii de 0,7% in acest an si de 1,7% anul urmator. Precedenta prognoza a BERD, din mai, indica o crestere de 1% pentru anul in curs si de 2,4% pentru anul urmator.

Trei dintre statele din regiune in care opereaza BERD vor inregistra contractie in acest an - Slovenia, 2%, Ungaria, 1,3%, si Croatia, 1,2%. Pentru Polonia, BERD a imbunatatit usor estimarea de crestere economica, de la 2,7% la 2,9%, in timp ce pentru Bulgaria a mentinut-o la 1,2%.

Rusia va inregistra in acest an o crestere de 3,1%, fata de estimarea anterioara de 4,2%, ca urmare a impactului cererii mai reduse pentru materii prime. Turcia va inregistra o incetinire semnificativa, de la 8,5% anul trecut la 2,7%, motivele fiind declinul cererii interne si impactul crizei din zona euro. BERD a urcat, insa, usor prognoza de crestere pentru Turcia, de la 2,5% in mai la 2,7%











3405 vizualizari

  • -13 (13 voturi)    
    o sa continue .. (Miercuri, 25 iulie 2012, 11:10)

    adrian8 [utilizator]

    are grija epava sa ne traga in jos pe toti .
    • +7 (9 voturi)    
      .. (Miercuri, 25 iulie 2012, 11:46)

      mili129 [utilizator] i-a raspuns lui adrian8

      Tu ai citit articolul, sau doar ai nevoie sa iti faci norma?
      • -9 (11 voturi)    
        da , (Miercuri, 25 iulie 2012, 11:58)

        adrian8 [utilizator] i-a raspuns lui mili129

        tu ai citit ce am scris eu ? sau cumva am fost prea "abstract" pentru tine ...
        trebuia sa bag si un hahait in propozitie ca sa intelegi ?

        daca tot mai vrei sa detaliez , sa zici , ca o sa incerc sa scriu mai pentru nivelul tau .
        • +3 (3 voturi)    
          .. (Miercuri, 25 iulie 2012, 12:13)

          mili129 [utilizator] i-a raspuns lui adrian8

          Nu, e destul de clar pentru oricine ce esti...
        • +5 (5 voturi)    
          adrian esti dus (Miercuri, 25 iulie 2012, 12:27)

          DavidM [utilizator] i-a raspuns lui adrian8

          guvernul ponta nu guverneaza, guvernul ponta submineaza statul de drept... Stiu ca e foarte greu pentru tine, dar la iarna cand parintii tai o sa ramana fara bani de mancare vei intelege ca ai picat din lac in put.... cu tot cu hahaitul de rigoare. Incearca sa vezi dincolo de prostiile politice, cursul euro este un indicator care nu minte niciodata.
          • -1 (1 vot)    
            cursul euro a crescut sub basescu cu 50% (Miercuri, 25 iulie 2012, 15:01)

            adrian8 [utilizator] i-a raspuns lui DavidM

            aproape , asa ca lasa vrajeala asta ..

            e normal sa se duca euro in pom cnad statul se lupta cu statul , cand e instabilitate maxima .
            si da , daca basescu se va intoarce la cotroceni pe sub prag , nelegitim , atunci probabil ca se va continua instabilitatea pana la alegeri , si daca si dupa alegeri iese usl , tot instabilitate va fi , pentru ca basescu nu o sa lase controlul de buna voie niciodata .
        • +4 (4 voturi)    
          Epava face nani la ora asta (Miercuri, 25 iulie 2012, 12:36)

          Razvan_M [utilizator] i-a raspuns lui adrian8

          Activitatea maxima a trantorului este dupa ora 17.00 cand incepe sa faca turul televiziunilor slugarnice pentru exercitiile de pupincurism de sine. Pe la 19.00-20.00 este vremea de un poker mic. Dupa aia nani.
          Cat despre celalalt, a devenit celebru: http://www.google.com/search?q=plagiator.
          • +1 (1 vot)    
            Comentariul lui Crin, (Miercuri, 25 iulie 2012, 13:46)

            FLORIO [utilizator] i-a raspuns lui Razvan_M

            Ponta nu a avut o mana buna cu ministrii educatziei!!!!!!"o mana buna?" Se zice la cartzi de joc, nu la conducerea tzarii.
            • -2 (2 voturi)    
              da cand o zice basescu e ok ? (Miercuri, 25 iulie 2012, 15:01)

              adrian8 [utilizator] i-a raspuns lui FLORIO

              arata comentariul tau cand critici abordarea asta la basescu ...
    • +2 (2 voturi)    
      Daca presedintele e o "epava" (Miercuri, 25 iulie 2012, 13:44)

      FLORIO [utilizator] i-a raspuns lui adrian8

      Tu esti o cartitza ruseasca infipta in bugetul Romaniei cu promisiunea sa-tzi angajeze odraslele care sunt mai proaste ca tine(mi-e greu sa cred asta)tot acolo in bugetul tzarii.
      • -1 (1 vot)    
        tu nu sti cine sunt eu , (Miercuri, 25 iulie 2012, 15:04)

        adrian8 [utilizator] i-a raspuns lui FLORIO

        si nici eu cine esti tu , nu am zis de tine ca esti infipt in nici un bas .. deci ...

        sunt infipt la buget ...? odrasle ... ?

        vezi ca ai gresit adresa , basescu e infipt la buget , cu odrasle mai proaste ca el (mult) , tot la buget ...

        un presedinte care avea macar un gram de respect pentru tara asta nu facea tot posibilul sa o distruga , numai ca sa se poata el intoarce la butoane ...
  • +10 (12 voturi)    
    Ponta pleaca!!CTP si-a luat revansa de pupin... (Miercuri, 25 iulie 2012, 11:16)

    MirceaIo [utilizator]

    curs 1euro =4.6397Ron. Opriti macelul! Cum va permiteti sa criticati nefondat liderii Europeni. Ponta spune ca e european dar prin comportament nu e nici tigan. E posibil sa faca atatea gafe majore:
    1 s-a dus la spital la Adrian Nastase si s-a vazut ca a fost implicat in scenariu sinuciderii:"acum sunteti multumit dl. Basescu?";
    2 cand a plecat la Bruxelles a spus ca Nu respecta decizia curtii constitutionale;
    3 nu recunoaste plagiatul desi e EVIDENT;
    4 a dat foarte multe ordonante intr-un timp foarte scurt -muuulte neconstitutionale;
    mai e nevoie sa explice cineva la Bruxelles despre situatia mizera din Romania???? EVIDENTELE si abuzurile sunt in opinia mea foarte foarte clare. Jurnalisti precum Chireac au luat bani muuuulti de la Vantu, acesta furand de la fraieri. A aparut si CTP sa explice de ce nu la injurat mai mult pe Basescu. CTP esti o javra la fel ca Chireac!!!!!!De fapt mocirla din presa abia acum se vede foarte calr CristianTudorPopescu = pupin...
  • +9 (11 voturi)    
    Si, mai urmeaza! (Miercuri, 25 iulie 2012, 11:18)

    Sorin111957 [utilizator]

    :http://www.petitieonline.com/apel_pentru_indexarea_veniturilor_populatiei_salarii_pensii_al

    Parlamentul trebuie sa demisioneze. Parlamentarii nu mai sunt in slujba electorilor. Ei slujesc interesele personale si de grup. S-au constituit intr-o grupare transpartinica mafiota, daunatoare statului de drept.
    Cum poti sa te trezesti, dupa o perioada lunga de inactivitate benevola si platita bine din banii contribuabilor - clamata ca fiind "greva parlamentara" si fiind generata de modul de viata al unuia dintre copresedintii USL - si sa spui ca tu reprezinti vointa poporului si ca trebuie demolata societatea: statul de drept, constitutia, avocatul poporului, institutia prezidentiala, justitia?

    Guvernul trebuie sa guverneze romani nu partide politice!
    Guvernul este al romanilor nu al USL!
    Guvernul trebuie sa guverneze la zi, nu la seral, nu la fara frecventa!
    Guvernul trebuie sa guverneze in Romania, nu la Bruxelles!

    Au jurat cu mana pe Biblie si pe Constitutie (conform art. 82 din Constitutie), citez:
    „Jur să-mi dăruiesc toată puterea şi priceperea pentru propăşirea spirituală şi materială a poporului român, să respect Constituţia şi legile ţării, să apăr democraţia,drepturile şi libertăţile fundamentale ale cetăţenilor, suveranitatea, independenţa, unitatea şi integritatea teritorială a României. Aşa să-mi ajute Dumnezeu”.

    Cine-i plateste pe guvernanti? Poporul sau partidele politice?

    Problema este ca nu trebuie sa ne intereseze cine este la putere. Trebuie sa ne intereseze ce face puterea pentru noi!

    Trebuie sa ne intereseze viata noastra de zi cu zi: existenta locurilor de munca, locurile de munca sa fie cat mai bine platite, puterea de cumparare a leului sa fie cat mai mare, ce facem cu copiii nostri (unde invata, ce invata, unde lucreaza, unde locuiesc?).
    Nu au facut nimi din ceea ce au promis. Numai rezultate negative: devalorizarea leului, cresterea pretului energiei electrice si acum aceste estimari!
  • +8 (8 voturi)    
    previzibil (Miercuri, 25 iulie 2012, 11:24)

    bdinalerta [utilizator]

    ce mai urmeaza?
    • +6 (6 voturi)    
      ce sa urmeze (Miercuri, 25 iulie 2012, 11:59)

      dj [utilizator] i-a raspuns lui bdinalerta

      Un val de scumpiri de la aceasta crestere a Euro (ca multe produse sunt importate), o crestere economica mai mica decat in 2011 (daca nu cumva va fi chiar negativa)....
      • +3 (3 voturi)    
        euro (Miercuri, 25 iulie 2012, 12:30)

        DavidM [utilizator] i-a raspuns lui dj

        toate produsele sunt importate. Totul depinde de cresterea euro suntem intr-un picaj continuu. Daca dupa duminica continuam inca 6 luni de campanie electorala, in decembrie tot poporul roman se va trezi saracit ....
  • +3 (3 voturi)    
    Din pacate (Miercuri, 25 iulie 2012, 12:36)

    ggna [utilizator]

    abia acum vine criza...vai de noi si de noi...
    • -1 (1 vot)    
      ca asa a zis basecu ? (Miercuri, 25 iulie 2012, 15:05)

      adrian8 [utilizator] i-a raspuns lui ggna

      sau ai tu alta abordare ?

      criza nu a plecat niciodata ....
  • -1 (1 vot)    
    adevar (Miercuri, 25 iulie 2012, 13:33)

    Caroli [utilizator]

    Locul celor care „inchiriaza” buletine, pentru ca oamenii sa nu mearga la vot, este la inchisoare! Obstructionarea dreptului de vot este infractiune! Pacat ca legea nu spune si despre actiunea de a instiga la a nu merge la vot, am fi vazut atunci cativa lideri pedelisti in catuse, in plina campanie electorala.
    • 0 (0 voturi)    
      esti sigura (Miercuri, 25 iulie 2012, 13:47)

      dj [utilizator] i-a raspuns lui Caroli

      ca le ïnchiriaza" ca sa nu voteze? Nu cumva ca sa voteze "cum trebuie"?
    • +1 (1 vot)    
      De obicei e invers (Miercuri, 25 iulie 2012, 16:16)

      morometu [utilizator] i-a raspuns lui Caroli

      Saracii oameni nici nu stiu ca deja au votat!
      Modelul a fost brevetat de oparescu care si-a completat listele cu simpatizanti cu datele bolnavilor. Oricum, PV pot inlocui cu succes hartia igienica. Nimeni nu are nici o responsabilitate. Si PV militienilor de pe vremuri erau mai complexe. Mai grav e daca oamenii totusi se duc la vot. Cand vor cumpara soft-ul, daca le-or cumpara, li se va intocmi dosar penal pentru vot multiplu.
      Asta este si explicatia pentru care nu merg la vot! Au grija altii de CNP-ul meu.
  • +1 (1 vot)    
    Good bye Romania! (Miercuri, 25 iulie 2012, 19:26)

    valeo [utilizator]

    Romania se apropie de sfarsit. Poate cea mai infecta clasa politica din istoria cunoscuta a acestei tari da acum masura prostiei, infatuarii, pitecantropitatii acestei specii impropriu numita “natiunea romana”. Existenta ei este nociva, maligna chiar, un cancer regional si european. Distruge, provoaca rau, disperare si dispret. Ca indivizi doar, romanii pot fi si chiar sunt oameni minunati.
    De aceea, Ardealul si Banatul trebuie sa isi ia un trist, dar necesar ramas bun de la struto-camila numita natiunea romana, amestec incert de iliri (albanezi), valahi, blahi, moldoveni si cine stie ce altii, cu o istorie controversata si confuza. Prin federalizare, autodeterminarea economica (preponderent fiscala), socio-culturala si politico-militara a celor doua provincii surori intru europenitate devine imperativa. NU independenta, care poate crea tensiuni inutile intr-o regiune istoric dominata de ura, confuzie si saracie, ci un guvernorat condus de reprezentanti ai UE, impreuna cu cei locali. Nu mai are rost ca taxele si impozitele sa paraseasca spatiul intracarpatic, un spatiu exterior, strain balcanitatii. Un Ardeal/Banat prosper, dezortodoxizat, reiluminat de suflul civilizatiei occidentale poate deveni o sora a Sloveniei, a Cehiei, a Croatiei, capabila sa se autodetermine si autogestioneze performant, incat in maximum 10 ani sa fie la nivelul surorilor central europene. Sasii si svabii vor reveni, investitiile straine, mai ales germane, vor creste iar noul teritoriu autonom va capata, prin implementarea principiilor devolutiei, toate atributele succesului in consecinta deciziei intelept luate. In fond, Europa va deveni in timp o federatie.
    Ramane ca moldovalahii sa preia Rep. Moldova de care sunt obsedati, condusi eventual de un scelerat, pe principiul neoantonescian “Basarabia e Romania”, cu gagauzi, rusi si transnistreni cu tot ….