Mediu de afaceri: Costul cu forta de munca a crescut. Productivitatea ramane scazuta

de DP     HotNews.ro
Luni, 3 septembrie 2012, 10:11 Economie | Finanţe & Bănci

In trimestrul II 2012, costul orar al fortei de munca a crescut cu 6,65% fata de trimestrul precedent si cu 7,05% fata de acelasi trimestru al anului anterior. Costul fortei de munca este un element important de determinare a avantajelor generale cocurentiale. Motivul pentru care fabricile din alte state isi pot permite sa plateasca un salariu mai mare decat cel din Romania de pilda ramanad competitive este pentru ca productivitatea muncii acolo este mai ridicata. Iar daca ne uitam peste cifre, o sa vedem ca cele mai mari cresteri ale costurilor cu forta de munca din Romania sunt in industriile care incurajeaza importurile si consumul. Daca costul fortei de munca la firma A este dublu fata de cel de la firma B dar un muncitor de la firma A produce de 2 ori mai multe unitati pe ora, atunci cele 2 firme vor avea acelasi cost al fortei de munca pe unitatea de produs


E drept, ar trebui sa luam in calcul nu numai diferentele de costuri orare ale fortei de munca dar si diferentele privind productivitatea muncii atunci cand se compara avantajele competitive ale doua entitati (firme, sau industrii), intrucat ceea ce conteaza intr-adevar este costul fortei de munca pe unitatea de produs.

Motivul pentru care fabricile din alte state isi pot permite sa plateasca un salariu mai mare decat cel din Romania de pilda ramanad competitive pentru ca productivitatea muncii acolo este mai ridicata.

Cele mai semnificative cresteri s-au inregistrat in industria extractiva (18,96 %), productia si furnizarea de energie electrica si termica (17,94%) si intermedieri financiare si asigurari (12,37%).

In trimestrul II 2012, cresterea fata de trimestrul anterior (pentru indicii in forma ajustata dupa numarul zilelor lucratoare) a componentei privind cheltuielile directe (salariale) cu forta de munca a fost de 6,62%, iar pentru cea privind cheltuielile indirecte (non-salariale) de 6,77%. Cresterile inregistrate de cele doua componente - pentru indicii in forma bruta (neajustata) - au fost de 6,50%, respectiv 6,65%.

Pe principalele activitati economice, cele mai mari cresteri ale costului orar al fortei de munca (in forma ajustata dupa numarul zilelor lucratoare) s-au regasit in industria extractiva (15,05%), activitati de servicii administrative si activitati de servicii suport (14,11%), comert (9,88%), tranzactii imobiliare (9,56%) si intermedieri financiare si asigurari (9,12%).
Cresterea fata de acelasi trimestru al anului precedent pentru componenta privind cheltuielile directe (salariale) cu forta de munca a fost de 7,04%, iar pentru indicii in forma bruta (neajustata) de 7,03%. Componenta privind cheltuielile indirecte (non-salariale) a inregistrat cresteri de 7,10%, respectiv 7,09%.

Pentru a imbunatati competitivitatea, cresterea productivitatii muncii in procente trebuie sa depaseasca cresterea costului orar al muncii.


Citeste mai multe despre   












Material sustinut de BRD Groupe Société Générale

5 motive de cheltuit banii - electronice pentru casa. Idei de cadouri si rasfat

Decembrie este luna cadourilor si in toata nebunia asta trebuie sa mai cumperi si cate ceva pentru casa ta. Bine, sau poate vrei sa faci un cadou unor apropiati, asa ca de "casa noua". Motive de cheltuit bani se vor gasi mereu. Asadar, va propunem o lista de "motive" pentru cheltuit banii, mai ales ca acum e ocazia perfecta sa beneficiezi de ofertele de Craciun ale comerciantilor.

2117 vizualizari

  • +1 (1 vot)    
    De unde productivitate? Uzinele se inchid. (Luni, 3 septembrie 2012, 11:09)

    Sorin111957 [utilizator]

    Atentie, se inchid uzine! Urmeaza OLTCHIM - ARPECHIM.

    Va rugam sa accesati linkul de mai jos, sa semnati si sa poularizati (atat pe plan local cat si la nivel international) "apelul" nostru pentru a strange cat mai multe semnaturi:
    http://www.petitieonline.com/salvati_oltchim_si_arpechim
    Poate reusim impreuna sa mai facem ceva pentru OLTCHIM - ARPECHIM.

    Va multumim,
    Grupul de Initiativa pentru Salvarea OLTCHIM - ARPECHIM
  • +1 (1 vot)    
    management defectuos (Luni, 3 septembrie 2012, 11:25)

    bedexe [utilizator]

    Este responsabilitatea managerilor organizarea si incarcarea pe om, precum si evaluarea muncii acestuia.
  • +2 (2 voturi)    
    Productivitate?????????/ (Luni, 3 septembrie 2012, 11:53)

    ioansorin [utilizator]

    Productivitatea este un termen de care se agata aceste companii ce au filiale in Romania pentru a mentine profiturilelor cat mai mari si a plati muincitorii cat mai putin;
    La ora actuala nu exista in Romania in legislatie norme de munca fixe si stabile si astfel companiile maresc aceste norme de munca de la o luna la alta asta si ca justificare pentru a diminua salariul de baza al muncitorilor.
    Totul se reduce la profitul companiilor !
    • +2 (2 voturi)    
      hmm (Luni, 3 septembrie 2012, 12:29)

      cartograful [utilizator] i-a raspuns lui ioansorin

      dar de decalajul urias de productivitate (10-20 de ori) spune cineva? Credeti ca poate fi recuperat in cativa ani?
      De calitatea extrem de scazuta a invatamantului spune cineva?
  • +3 (3 voturi)    
    Povesti de adormit copiii (Luni, 3 septembrie 2012, 12:38)

    Rhadoo [utilizator]

    Sa mai lase povestile, ca sunt firme in care se lucreaza cate 10 ore, si platite sunt tot 8 ore, mergandu-se pe principiul ca daca nu-ti convine, pleaca in alta parte. Companiile care inca n-au dat faliment in Romania stiu ca omul obisnuit care trudeste in firma nu are unde sa plece, asa ca accepta orice.
    Si vorbesc asta in cunostinta de cauza, deoarece pana acum un an am lucrat in Romania, iar acum lucrez in Occident. Ba chiar pot sa spun ca pe-aci pauzele de ceai sunt chiar la fel de dese precum in institutiile de stat din Romania, iar oamenii nu se rup la propriu cu munca mai mult ca romanii.
    In Romania salariile sunt mult mai mici decat ar trebui sa fie in realitate, totul tine de controlul asupra noastra ca popor, care in prezent are pe hartie aceleasi drepturi ca toti din UE, dar in realitate nu se vede.
  • +1 (1 vot)    
    multi vb putin pricep (Luni, 3 septembrie 2012, 13:07)

    vodatepes [utilizator]

    Productivitatea este generata de catre paronat. Daca il pun pe badea Vasile sa bata cuie cu ciocanul si pe badea Gheorghe cu un ciocan cu aer comprimat nu vom avea aceasi productivitate. Pentru cei ne aviziti se induce sentimentul ca romani nu mucesc dar vor salari mari. Patronatul trebuie sa investeasca in tehnologie si apoi se va vedea si productivitatea. Una e sa tencuiesti un zid manual si alta cu o masina de tencuit. Parontul din Romania nu investeste in tehnologie pentru tehnologia cere si oameni pregatiti pe care insa trebuie sa ii platesti corespunzator iar patroni romani prefera necalificati care sa munceasca cum se spune cu carca
    • 0 (0 voturi)    
      ... (Luni, 3 septembrie 2012, 14:20)

      cartograful [utilizator] i-a raspuns lui vodatepes

      si daca "badea Gheorghe" iti strica o masina de frezat CNC de un sfert de milion de euro, tot patronul e de vina? Sau daca nu gasesti in ani de zile un operator pentru o asemenea masina si nici oameni dispusi sau capabili sa invete sa lucreze pe ea?
      Sau daca zidarul englez stie din scoala 15 felul de zidarie iar "zidarul" roman (cu ghilimele pentru ca nu mai exista zidari profesionisti, nu vorbesc de aia care au "furat meserie" unii de la altii) tot patronul e de vina? Sau daca programatorul stie sa scrie cod in disperare dar nu are gandire de inginer in spatele acelei abilitati de a scrie cod, sau spirit de initiativa, de inovatie, tot patronul e de vina? Sa nu ne mai amagim ca suntem cei mai buni de pe planeta.
      • 0 (0 voturi)    
        Interese ascunse sau incompetenta? (Luni, 3 septembrie 2012, 15:06)

        Cetatean Logat [utilizator] i-a raspuns lui cartograful

        Cam multi "daca" ... Sa mai adaug si eu unul: daca nu exista cerere pentru locuri de munca inalt calificate, nu va exista niciodata nici oferta. Nu poti cere oamenilor sa se califice pentru meserii fantoma. Cei care trebuie sa faca primii pasi sunt decidentii (inclusiv cei guvernamentali) si nu executantii.
        • 0 (0 voturi)    
          ... (Luni, 3 septembrie 2012, 16:14)

          cartograful [utilizator] i-a raspuns lui Cetatean Logat

          puteti astepta mult si bine precum frumoasa din padurea adormita sa vina firmele private sa scolarizeze pe romani
        • 0 (0 voturi)    
          ... (Luni, 3 septembrie 2012, 16:18)

          cartograful [utilizator] i-a raspuns lui Cetatean Logat

          si inca o chestie...ce locuri de munca inalt calificate ca romanii lasati de capul lor nu mai sunt in stare sa faca asa cum trebuie 5 metri de trotuar.
  • -1 (1 vot)    
    dar produc de 2 ori mai mult cu aceleasi utilaje? (Luni, 3 septembrie 2012, 13:27)

    warchild [utilizator]

    termenul de productivitate a muncii este unul extrem de idiot formulat! productivitatea unei fabrici nu este legata atat de oameni cat de liniile de productie. sunt companii in romania care ofera doar servicii la preturi si cu venituri comparabile cu cele din tarile vest-europene, acolo de ce nu sunt platiti oamenii cum trebuie? sunt oare mai putin productivi dupa 12 ore de munca (multinationale)?