Proiect Finante: De la 1 ianuarie 2013 impozitele si taxele locale cresc cu 16,05%

de DP     HotNews.ro
Miercuri, 3 octombrie 2012, 4:08 Economie | Finanţe & Bănci

 documente
(03 Oct 2012) PDF, 139KB
Guvernul va creste incepand de la 1 ianuarie  cu 16,05% impozitele pe cladiri si terenuri, al amenzilor si al celorlalte taxe locale, procentul de crestere reprezentand rata inflatiei din perioada 2010-2012, se arata intr-un proiect postat pe site-ul Ministerului Finantelor. Potrivit art.292 din Codul Fiscal, impozitele si taxele locale se indexeaza o data la 3 ani, tinand cont de evolutia ratei inflatiei de la ultima indexare. Prin indexarea la inflatie a impozitelor si taxelor locale se preconizeaza ca veniturile bugetelor locale vor creste cu 531,62 milioane lei.
Vezi in atasament care sunt noile valori de impozitare

Oficialii romani au anuntat in repetate randuri ca vor modifica impozitul pe proprietati, masura descrisa mai sus nefacand insa parte din acest proiect.
"Vom revizui baza de impozitare pentru impozitele pe proprietate, care va varia in functie de destinatia proprietatii si nu in functie de contribuabil (persoana fizica sau persoana juridica  n.r.)".

Asa cum arata consultantul fiscal Gabriel Biris, exista o mare diferenta intre impozite in functie de proprietarul unei cladiri- persoana fizica sau juridica. "Atunci cand proprietarul cladirii este persoana fizica, impozitul este de 0,1% aplicat asupra unei valori impozabile fixe (in functie de tipul constructiei) si ajustat cu cativa coeficienti in functie de amplasare (rang localitate, zona in localitate), vechime, numarul de proprietati detinute, in timp ce atunci cand proprietarul cladirii este persoana juridica, impozitul este intre 0,25% si 1,8% din valoarea contabila a cladirii, sau intre 5% si 10% daca imobilul nu a fost reevaluat in ultimii 3 ani.

Un calcul simplu ne arata ca persoana fizica va plati, pentru aceeasi cladire, situata in centrul Bucurestiului, de cel putin 10 ori mai putin impozit decat persoana juridica. Factorul este de numai 10 doar daca aplicam coeficientii maximi de corectie pentru zona (2,6) si numar de cladiri detinute (3) si daca in cazul persoanei juridice valoarea contabila este la pret de constructie si nu calculata in functie de DCS. In caz contrar, impozitul platit de persoana fizica poate fi si de 100 de ori mai mic decat cel platit pentru aceeasi cladire de persoana juridica.

Poate ca unora un impozit de 1,5% li se va parea mic. Procentul poate parea mic, baza de aplicare a acestuia este, insa, una foarte mare. Chiar si luand in considerare un randament al investitiei de 9% (in 2006 coborase pana la 6%), impozitul de 1,5% este echivalent cu 2 luni de chirie, ceea ce inseamna un impozit de 16,6% pe venit, nu pe profit. Sunt foarte multe investitii in imobiliare care nici macar nu genereaza o marja de profit de 16,6%, ceea ce inseamna ca impozitul de 1,5% este in realitate unul urias!

Care sunt implicatiile acestui sistem arhaic, anticompetitiv, care afecteaza in mod serios dezvoltarea sanatoasa a unei piete atat de importante?

Sa enumeram doar cateva, mai spune Gabriel Biris:

  • in primul rand, creeaza o distorsiune concurentiala evidenta intre persoanele fizice si cele juridice pe piata inchirierilor. Impozitul platit de companie va echivala cu cel putin chiria pe 2 luni, sau chiar 4 luni in unele cazuri;
  • in al doilea rand, descurajeaza companiile sa investeasca in cladiri eficiente energetic! Acestea costa mai mult, deci si impozitul este mai mare. Prin urmare, cladirea devine mai putin competitiva. Iar acest lucru se intampla in conditiile in care aceleasi autoritati locale beneficiare cheltuiesc sume importante (din impozitele noastre) pentru reabilitarea termica a blocurilor de locuinte;
  • in al treilea rand, descurajeaza companiile sa investeasca in cladiri frumoase, mai scumpe decat cuburile care ne inconjoara;
  • in al patrulea rand, a impiedicat aparitia investitorilor care sa dezvolte spatii rezidentiale pentru inchiriat. Costul suplimentar ce ar trebui sa fie transferat chiriasului ar fi urias, imposibil de platit de piata. Anunturile pe care le vedem in ultima perioada pentru inchirieri de apartamente sunt, in marea lor majoritate, inchirieri fortate de lipsa cumparatorilor pentru apartamentele nou construite, iar dezvoltatorii nu fac acest lucru pentru profit, ci doar pentru a reduce pierderile;
  • creeaza o problema severa privind organizarea planului de afaceri, deoarece impozitul va fi recalculat la cel putin fiecare 3 ani, reevaluarile depinzand de evolutia pietei (imprevizibila);
  • a generat o modificare a comportamentului investitorilor, in sensul ca majoritatea cladirilor valoroase nu au fost vandute direct, ci prin companiile care le detineau, ceea ce in multe cazuri a complicat structura de finantare, dar a dat si un imbold "parcarii" profitului prin Cipru, Luxemburg sau prin alte tari mai destepte decat noi.
  • creeaza probleme inclusiv autoritatilor locale, pentru ca si veniturile lor din impozit depind de fluctuatiile pietei sau de iscusinta proprietarului in a reduce valoarea contabila a cladirii.


Citeste mai multe despre   





Citeste pe Stirile ProTV

VIDEO Drumuri expres in loc de autostrazi. Cum arata soselele low-cost ce vor fi construite de Ministerul Transporturilor

Schimbare radicala in filozofia de constructie a drumurilor de viteza. Ministerul Transporturilor renunta la o buna parte din autostrazile pe care urma sa le construiasca si le inlocuieste cu drumuri expres. Acestea au doua benzi pe sens, sunt separate prin parapeti si nu trec prin localitati. Sunt insa mai inguste si respectiv mai ieftine.








11238 vizualizari
  • +22 (22 voturi)    
    guvern de idioti (Miercuri, 3 octombrie 2012, 7:44)

    NicolaeA [utilizator]

    Dar salariile si pensiile cine le mareste cu rata inflatiei ? Ticalosilor !
    • +13 (13 voturi)    
      de acord! (Miercuri, 3 octombrie 2012, 9:56)

      cosminemanuel [utilizator] i-a raspuns lui NicolaeA

      se spune ca aceasta criza economica exista deoarece oamenii nu au bani pe care sa ii cheltuiasca.

      ideea lui Ponta de a rezolva problema: le luam si mai multi bani. In fond, cu cat mai multi bani are Guvernul cu atat economia va deveni tot mai dependenta de politicieni.

      Aleluia!
    • +10 (10 voturi)    
      Le mareste Tariceau si Vozganian (Miercuri, 3 octombrie 2012, 10:38)

      bogdan1477 [utilizator] i-a raspuns lui NicolaeA

      Salariile si pensiile le-a marit Tariceanu cit pentru 10 ani in 2007 si 2008... Degeaba asteptati sa vina vrun guvern care sa repete dezmatul din 2007 si 2008. In loc sa asteptati sa va mareasca cineva salariile si pensiile, mai bine va cautati un al doilea job. Povestile alea ale uselistilor cum ca nu-s bani de pensii pentru ca face Udrea piscine la tara erau pentru prostit poporul. Daca era de unde da, dadeau si aia dinainte. Si partea cea mai vesela e ca abia la anul vine nota de plata pentru ce s-a intimplat vara asta.
    • +5 (5 voturi)    
      l-ai votat? (Miercuri, 3 octombrie 2012, 11:31)

      foarte-curios [utilizator] i-a raspuns lui NicolaeA

      acum bucura-te de el! si mai voteaza-i o data in dec.2012. Ba si pe Cacarau! PS. impozitele sunt reale nu plagiate!
  • +17 (17 voturi)    
    cine (Miercuri, 3 octombrie 2012, 8:32)

    alip [utilizator]

    Si cine suntem noi sa nu ne bucuram ca le creste baietilor astora bugetul din care sa-si cumpere tampenii? In fond sacrificiul nostru al platitorilor este unul mic dat fiind ca facem fericiti niste plimbatori de hartii. Sa ne bucuram, asadar!
  • +8 (8 voturi)    
    Taxa (Miercuri, 3 octombrie 2012, 8:49)

    degrize [utilizator]

    935 lei/m2 ??!!?? Poate s-a strecurat o greseala pe undeva. Cred ca e vorba de 0,935 lei/m2. Valoarea rezultata urmand a se inmulti cu coeficientul de corectie pentru a afla valoarea impozitului.
  • +14 (14 voturi)    
    era de asteptat, nu? (Miercuri, 3 octombrie 2012, 9:06)

    MPatrick [utilizator]

    sa vedem de ce ar trebui sa creasca: pentru a se putea acorda ajutoare sociale inclusiv celor care nu-si platesc impozitele, pentru ca dl Oprescu sa mai plateasca 9 mil. pe spatiul inchiriat... ca doar n-o sa aduca bani de-acasa... Si cu ajutorul celui de sus, poate finalizeaza si lucrarile de pe Berzei, care fac doi ani de cand au inceput si de cand a inchis strada..
    Sau e nevoie de mai multi bani pentru minunea aia de autostrada suspendata? parca vad ca mai incepe zece lucrari deodata, si le termina la sfantu' asteapta...
    • +8 (8 voturi)    
      .... (Miercuri, 3 octombrie 2012, 10:01)

      un oarecare [utilizator] i-a raspuns lui MPatrick

      nu uita catedrala mantuirii banului...
  • +17 (17 voturi)    
    Votati usele! (Miercuri, 3 octombrie 2012, 9:13)

    , RightIsGood [utilizator]

    O sa va fie bine!
    Pentru ei, pentru voi... ca pentru boi - jugul.
    • -17 (19 voturi)    
      votati pdl (Miercuri, 3 octombrie 2012, 9:50)

      msrp [utilizator] i-a raspuns lui , RightIsGood

      lumea nu ar fi votat pe usl daca chiar era adevarata treaba cu "sa traim bine".
      • +9 (9 voturi)    
        las ca vedeti voi trai bun cu usl (Miercuri, 3 octombrie 2012, 10:59)

        bogdan1477 [utilizator] i-a raspuns lui msrp

        Mai vorbim la anul prin toamna. Vedeti voi ce-i aia criza in 2013, cind va veni nota de plata pentru toate potlogariile facute de usl vara asta. Ca asha-i poporul roman, nu crede ca trai bun fara munca nu se poate pina ajunge sa vada pe pielea lui.
      • +7 (7 voturi)    
        Ca sa traiesti bine, (Miercuri, 3 octombrie 2012, 11:29)

        , RightIsGood [utilizator] i-a raspuns lui msrp

        trebuie sa MUNCESTI BINE!
        Atata timp cate VA MILOGITI BINE, nu veti trai bine.
        Atata timp cat va vindeti prost, cum vrei sa traiesti bine?
        Ia adu/ti amite: voi va faceti ca munciti, ei se fac ca va platesc! Nu era de pe vremea lui Ceausescu?
        E, si acum, tot pe vremea aia sunteti!
        Stati cu mana intinsa; asa o sa luati tepi bine rau de tot; o sa miroasa a trandafiri, dar tot tepi sunt!
      • +6 (6 voturi)    
        Nu fii carcotas, (Miercuri, 3 octombrie 2012, 11:57)

        prompt [utilizator] i-a raspuns lui msrp

        Ca s-a trait mai bine din 2005 pana in 2009 la criza, apoi s-a mai trait taras-grapis pana anu' asta prin mai, dar acum nu mai e de trait! Nu ma roade atat cum se cheama guvernul in functie, dar ma preocupa tare caderea drastica a nivelului de trai in general sub ,,inteleapta" si mincinoasa guvernare usl. Nu doresc raul nimanui, dar celor ce vor merge pe mana astora le prevad un an 2013 tare,tare urat. Chestiunea cu impozitele e varful aisbergului!
  • +12 (12 voturi)    
    Alooooo (Miercuri, 3 octombrie 2012, 9:15)

    Zummm [utilizator]

    Popor roman mai traiti ?? Nu ptr mult timp
  • +13 (13 voturi)    
    Asteptam (Miercuri, 3 octombrie 2012, 9:36)

    siska [utilizator]

    si parerile "pietrarilor" ,"fochistilor" si "suporterilor" de asta-iarna din Piata Universitatii ...
    • +5 (5 voturi)    
      Aia protesteaza doar platiti. (Miercuri, 3 octombrie 2012, 11:00)

      bogdan1477 [utilizator] i-a raspuns lui siska

      Ca doar n-or fi prosti sa iasa in strada asha de nebuni.
  • +13 (13 voturi)    
    ce bine! (Miercuri, 3 octombrie 2012, 9:47)

    kitto [utilizator]

    multumim domnule ponta!
  • +9 (9 voturi)    
    impozite/2013 (Miercuri, 3 octombrie 2012, 10:01)

    andreesanu [utilizator]

    impozitarea trebuie sa fie in concordanta cu veniturile
    cu puterea de cumparare.
    Inflatia este rezultatul politicilor guvernantilor si nu a platitorilor de taxe.Guvernarea proasta ,impozitele mari nu favorizeaza investitiile,modernizarea,exportul
    si au ca efecte devalorizarea monedei,saracie.
    Huzurul ,coruptia ,bircratia,cheltuielile fara rost se sustin din inpozitele de la cei multi.
    De ce sa platesc eu ,tu ,el pentru ideile timpite ale unui primar corupt ce viseaza cai verzi pepereti.
    Intinde-te cit iti este plapuma asa este un proverb.
    Unde sunt politicile de relaxare fiscala ??? ale de creeaza locuri de munca.Valorile sunt create de oameni destepti nu de analfabetii ce ne guverneaza.
    Guvernarea proasta a pus pe drumuri milioane de oameni a distrus mii de familii,a lasat pe drumuri si fara parinti mii de copii,au parasit Romania milioane de oameni in cautarea unui loc de munca,ASTIA SUNTETI VOI GUVERNANTII DE RAHAT DIN ULTIMII 23 DE ANI,si mai vreti impozite marite ???,nu va mai ajunge??,LIPITORILOR.
  • +13 (13 voturi)    
    ...popor de gaste... (Miercuri, 3 octombrie 2012, 10:06)

    un oarecare [utilizator]

    cand la anetene urla isteria ca dictatoru omoara poporu... si boc e incompetent... mare revolutie mare...

    acum se cresc taxele... nimeni nu face galagie.
    hai...simpatizantii de stanga USL .... veniti cu argumente sa va sustineti voturile! investitii pauza... taxe mai mari... cel mai cinstit si competent guvern.
    ne meritam soarta...
    si eu cu voi ca nu am plecat inca...
  • +11 (11 voturi)    
    Nivel de trai USL? (Miercuri, 3 octombrie 2012, 10:10)

    Sani [utilizator]

    Oh, deci Pontanescu nu are solutii?
    Vai, ce dezamagire!
    Precis ca guvernarea lui Boc si Ungureanu sunt de vina pentru esecul lui Ponta.
    Nu al lui Iliescu & Roman, nici al lui Nastase, Constantinescu, etc...
    Nici macar al lui Ceausescu.
    Boc, Ungureanu si Basescu sunt de vina...
    ...pentru ce-i acum si va fi in urmatorii 100 de ani.

    Si boborul roman care credea ca a venit USL-ul cu solutii miraculoase!

    Somn usor, stimati votanti si iubitori de plagiatori si potlogari!
  • +11 (11 voturi)    
    Asta e o noua smecherie! (Miercuri, 3 octombrie 2012, 10:22)

    Geo6101 [utilizator]

    Proiectul prevede o crestere de 16,05% a taxelor, impozitelor, amenzilor etc. pentru a crea suficienta presiune psihica pe populatie, astfel incat atunci cand se va hotari definitiv o crestere cu doar 8 sau 10% toata lumea sa se bucure ca nu e 16,05% si sa aprecieze grija guvernantilor fata de poporul pe care-l pastoreste!
  • +7 (7 voturi)    
    Deci (Miercuri, 3 octombrie 2012, 12:57)

    Crop [utilizator]

    Eu sunt curios , unde sunt toti aia din piata universitatii acum ? nu mai protesteaza cu suparare si ardoare ?!
  • +1 (3 voturi)    
    Dreapta?.. stanga? (Miercuri, 3 octombrie 2012, 13:40)

    catalin_mattei [utilizator]

    cresterea taxelor si impozitelor locale sau mai precis indexarea lor cu o rata a inflatiei este un lucru normal. Proprietatea este sfanta dar dreptul la proprietate aduce dupa sine si anume obligatii printre care si aceste taxe. Taxele din Romania sunt mici si din motive de venituri ale populatiei. dar asta nu inseamna ca ramanem cu un nivel f jos al lor. Toti avem pretentii de a fi proprietari dar nu ne place sa platim pt acest drept. Culmea este ca vad pe cei de dreapta ca se vaita mai rau ca cei de stanga. Ne-am invatat sa vrem totul aproape gratis. Ne dorim case in centrul capitalei dar dorim sa platim ca pt Ferentari, masini scumpe dar sa platim ca pt Tico si mai mult de orice vrem ca statul sa fie in toate mai ceva ca parintele pt un copil mic.. vrem ca in Occident?.. atunci sa admitem ca obrazul subtire (proprietatea) cu cheltuiala se tine
    • +1 (1 vot)    
      Corect (Joi, 4 octombrie 2012, 8:57)

      Chi [utilizator] i-a raspuns lui catalin_mattei

      Dar sa nu uitam totusi de anumite diferente dintre noi si cei din vest. Noi inca nu avem nici o reglementare intre cresterea preturilor si cresterea salariilor. Nici stanga si nici dreapta in Ro nu au facut nimic sa protejeze proprietatea.Sa nu uitam ca icoana politicii romanesti, geniul incontestabil si generalisimul conducator de osti Iliescu declara undeva prin anii '90 ca: '' A garanta proprietatea cetateanului roman este un moft''. Asa ca din pacate inca mai avem muuult de tras pe langa taxe si impozite.
  • +3 (3 voturi)    
    poanta... ipocritul (Miercuri, 3 octombrie 2012, 14:52)

    geocrin [utilizator]

    poanta a fost omul care a dat ca exemplu guvernul sau cind a luat cuvintul la congresul P S European din 29 septemmbrie 2012 la Bruxelles.
    Mincinos a fost este si ramine, una spune si alta face .
    Sa traiesti tovarase pui comunist .