Comisioane mai mari cand faceti operatiuni bancare. Cat platiti lunar ca sa aveti un cont bancar in lei

de Carla Dinu     HotNews.ro
Miercuri, 3 octombrie 2012, 9:31 Economie | Finanţe & Bănci

Bancile au inceput din nou sa majoreze comisioanele pentru a-si acoperi pierderile generate de creditele neperformante. BRD si-a anuntat clientii ca din 7 octombrie va actualiza nivelul unor comisioane pentru persoanele fizice.

De exemplu, daca vreti sa aflati soldul contului de la un ATM al bancii comisionul va fi dublu decat cel de pana acum, adica va creste de la 0,95 lei sau 0,25 euro, la 0,5 euro.

Operatiunea de interogare sold de la POS-ul aflat la ghiseul BRD va fi de patru ori mai scumpa, de la 0,25 euro la 1 euro. Daca extrageti numerar de la un ATM al bancii veti plati mai mult decat dublu ca pana acum. Comisionul va fi de minimum 0,5 lei, fata de 0,2 lei pana in 7 octombrie.

Cat mai costa administrarea unui cont bancar?

Mai multe banci au anuntat inca de la sfarsitul lui septembrie inceputul lui octombrie ca majoreaza comisionul pentru administrarea contului.

Administrarea unui cont in lei costa la Volksbank si ING 3 lei pe luna, la BRD platiti 0,8 euro in valuta contului, BCR ia un comision de 3,5 lei.

La Raifeisen administrarea unui cont curent standard in lei costa 2,5 lei si ajunge pana la 4,9 lei lunar pentru optiunea Salariat si 9,9 lei lunar pentru optiunea Suprem. Comisionul este de 7,5 lei lunar la Unicredit.

Doar CEC si Banca Transilvania nu percep acest comision.













Material sustinut de BRD Groupe Société Générale

5 motive de cheltuit banii - electronice pentru casa. Idei de cadouri si rasfat

Decembrie este luna cadourilor si in toata nebunia asta trebuie sa mai cumperi si cate ceva pentru casa ta. Bine, sau poate vrei sa faci un cadou unor apropiati, asa ca de "casa noua". Motive de cheltuit bani se vor gasi mereu. Asadar, va propunem o lista de "motive" pentru cheltuit banii, mai ales ca acum e ocazia perfecta sa beneficiezi de ofertele de Craciun ale comerciantilor.

12744 vizualizari

  • +7 (7 voturi)    
    pai nu era normal? (Miercuri, 3 octombrie 2012, 10:42)

    danzigk [utilizator]

    treaba asta nu e neaparat in urma "redistribuirii" pierderilor din creditele neperformante, cat din imediata aplicare a scaderii plafoanelor pentru operatiunile cu numerar.
    mulgeti baieti, mulgeti ca se poate !!!
  • +11 (13 voturi)    
    Mda (Miercuri, 3 octombrie 2012, 11:39)

    electron [utilizator]

    Nu am inteles niciodata cum vine comision de administrare cont curent. Adica eu iti dau banii sa ii tii, sa faci ce vrei cu ei si tu imi cere bani pentru asta. Cum adica? Omule investeste banii aia, da imprumuturi pe termen scurt, etc si nu ma comisioana pe mine pentru ca tii niste numere pe un hard disk.
    • -9 (11 voturi)    
      Nu intelegi ce este o banca (Joi, 4 octombrie 2012, 9:09)

      Miky60 [utilizator] i-a raspuns lui electron

      O banca nu este institutie caritabila. Daca nu vrei sa dai bani, ii tii acasa, la ciorap, ca in 1907. Lumea a evoluat, trebuie sa ne adaptam. Banii tinuti la ciorap se devalorizeaza. Dar ce sa-i faci, multi romani au o mentalitate de comunisti cum o ai si tu, stai cu PSD-ul tau...
      • +2 (6 voturi)    
        daca nu este caritabila (Joi, 4 octombrie 2012, 9:32)

        jackalphonse [utilizator] i-a raspuns lui Miky60

        de ce nu se impoziteaza tranzactiile bancare?
      • +6 (8 voturi)    
        Poate explici tu mai bine: (Joi, 4 octombrie 2012, 9:44)

        Geo6101 [utilizator] i-a raspuns lui Miky60

        De ce se ia comision de administrare cont salarii (cca. 5 lei/luna)?
        De ce se ia comision de retragere de la ATM (0,2% sau 0,5%+2,5 lei)?
        De ce crezi ca doar banii tinuti la ciorap se devalorizeaza, cand de fapt si cei tinuti la banca se devalorizeaza, datorita dobanzilor mici in raport cu rata inflatiei practicate, impozit pe dobanda 16%, comision de retragere 0,5% etc.)?
        De ce daca nu esti de acord cu modul in care procedeaza bancile automat trebuie sa fii catalogat comunist?
        La ce banca lucrezi?
      • +2 (2 voturi)    
        cont curent (Joi, 4 octombrie 2012, 10:17)

        Demostene [utilizator] i-a raspuns lui Miky60

        Era vorba despre comisioanele la conturi curente. Stii ce-s alea? Se vede ca nu ai nici un cont curent in vreo banca. Ai idee cat este dobanda (la vedere) pt un cont curent? E evident ca nu. Altfel ai fi stiut ca daca din dobanda astfel obtinuta scazi comisioanele bancii ramai cu mai putini bani in cont decat inainte sa iei dobanda. Desigur, vorbim despre conturi prin care se ruleaza bani (curente) si nu despre conturi de stocare/economisire asa cum confunzi tu, doar pe astea din urma le poti asocia/compara cu ciorapul.
      • +3 (5 voturi)    
        Uite aici ce e o banca (Joi, 4 octombrie 2012, 10:25)

        The Special One [utilizator] i-a raspuns lui Miky60

        Ex de la una din Elvetia, cont salar ( nu te gandi la private account, e doar un cont obisnuit),

        https://www.postfinance.ch/content/dam/pf/de/doc/cond/cond_priv_br_en.pdf

        O lista scurta: 3 chf pe luna administrare, gratis daca ai peste 7500 in cont ( cam 1 salar jumate), restul in majoritate gratis ( pana si transfer bancar e gratis, am trimis si in ro bani gratis prin SEPA, bineinteles ca in ro, ii baga comision la extragere).

        Restul chestii de baza, interogare sold gratis, retragere numerar atm lor gratis, plati online gratis, blocare card gratis...

        Cum poti sa spui tu ca un select din o baza de date la un atm poate sa coste 1 euro? E jaf pe fata.

        Eu cred ca autoritatile ar trebuie sa intervina, ori sa scoata ogligativitate salarului pe card, or sa forteze bancile sa creeze un tip special de cont curent (dobanda mica, dar fara comisioane de extragere). Pentru ca acum, dupa cum vad eu romanii nu prea au solutie, ca sa ia salarul trebuie sa faca un cont, si din pacate bancile nu isi prea fac concurenta si toate practica comisione nesimtite.
        • -1 (3 voturi)    
          Sigur esti un comunist utecist si securist (Joi, 4 octombrie 2012, 14:33)

          Miky60 [utilizator] i-a raspuns lui The Special One

          Daca esti prieten cu Felix, Vantu, Ilici, Nastase si Crina normal ca ai cont in Elvetia. O sa vina Nicusor Dan si o sa curete tara si de ultimii comunisti ca tine care aduc ciuma rosie in Romania!
          Doar comunistii ca tine nu inteleg ce inseamna o banca si vor totul gratis cum va dadea Ceausescu! Pentru un ban acum trebuie sa muncesti. Cam greu, nu?
          • +1 (1 vot)    
            Esti dus amice (Joi, 4 octombrie 2012, 16:37)

            The Special One [utilizator] i-a raspuns lui Miky60

            :-))))

            1. Ma acuzi ca is comunist dar te comporti ca unul, (crapa inima in tine ca am eu cont in CH)
            2. Eu iti explicam de conturi curent (ti-a explicat si Demostene dar e greu la tine), nu de astea au Vantu si Felix (ei au asa numitele number accounts, care is de deposit, si de investitii, cel mai probabil cu dobanda negociata individual)
            3. Crede-da inteleg f bine ce inseamna o banca, si tocmai de aia si ei trebuie sa munceasca pt un ban, adica sa ia banul meu din contul current la care oricum nu imi da mai nimic dobanda, si sa caute sa dea un credit performant la altul, sau sa ii investeasca in ceva.

            Tocmai ca in Romania, bancile nu muncesc, nu mai dau nici un credit nimanui ( de frica sa nu se arda), si atunci vor sa faca profitul din comisioane.
  • +4 (4 voturi)    
    Internat Banking (Miercuri, 3 octombrie 2012, 11:50)

    Mihai_Stoica [utilizator]

    Intotdeauna a fost mai convenabil din toate punctele de vedere folosirea Internet Banking-ul, inclusiv al comisioanelor.

    Si inca ceva, bancile trebuie reclamate fara mila ori de cate ori gresesc si fac abuzuri, atat timp cat si ele ne fac noua si deseori sunt rigide si nu tin cont de trendul pietei. Nu ma refer aici la nivelul comisioanelor, ci la spam-uri!

    Se pot obtine chiar despagubiri, atat timp cat se fac reclamatii scrise si exista rabdare si perseverenta.
  • +1 (1 vot)    
    CEC (Miercuri, 3 octombrie 2012, 13:14)

    methylique [utilizator]

    Mai verificati la CEC, s-ar putea sa aiba si ei comision de administrare a contului curent.
    • +2 (2 voturi)    
      si la BT (Joi, 4 octombrie 2012, 9:40)

      break_noon [utilizator] i-a raspuns lui methylique

      BT are o mica smecherie: nu au comision de administrare cont, insa taxeaza atit intrarile de bani cit si iesirile. Astfel, daca incasezi bani in cont ai comision de 3-4-5 lei, la fel si daca faci o plata prin OP. Doar rertragerile cu cardul, la ATM-urile proprii, sunt fara comision la retragere.

      Daca iti intra salarul in cont la BT, automat ai un comision de 3-4 lei, depinde de suma (sumb 1000 sau peste) si de unde vine (din BT sau din alta banca)
      Practic, e in rind cu celelalte banci, doar ca ei spun in reclama ca nu au comision de administrare, ceea ce e putin fals.
      • 0 (0 voturi)    
        "gestionare cont" (Joi, 4 octombrie 2012, 22:42)

        karula [utilizator] i-a raspuns lui break_noon

        pt PJ are "comision gestionare cont"...
    • 0 (0 voturi)    
      la CEC (Joi, 4 octombrie 2012, 18:01)

      methylique [utilizator] i-a raspuns lui methylique

      La 1 oct 2012.
      Administrare cont curent **** 2,5 lei/luna

      **** - Se percepe in ultima zi lucratoare a lunii, un singur comision, indiferent de numarul conturilor curente detinute de
      client.

      https://www.cec.ro/UserFiles/File/comisioane_pasiv_pf_01.10.1012.PDF
  • +4 (4 voturi)    
    BRD, alias: (Joi, 4 octombrie 2012, 2:15)

    TimantiusRaptor [utilizator]

    Banca Română de Dihori
    Am renunțat de peste 10 ani la orice legătură cu această instituție datorită atitudinii sale de jupuitori fără scrupule. Atunci am migrat la BCR...
    Iar anul acesta am încetat orice colaborare și cu cei de la BCR, care pe zi ce trecea dovedeau cât de mult țin să calce pe urmele colegilor berediști...
    Unde am migrat?
    Ia mai citiți odată ultimul rând al articolului!
  • +5 (5 voturi)    
    E gandit totul ... (Joi, 4 octombrie 2012, 8:35)

    Prea_Tarziu [utilizator]

    Vine in intampinarea masurii ca tranzactiile de peste 1000 de lei sa se faca doar prin banci. Prin urmare politicienii cleptocrati mai baga un bir ascuns pe spinarea romanului. Pana la urma asa sa faca daca romanul este mamaliga si accepta.
  • +3 (5 voturi)    
    Sa tot iti iei (Joi, 4 octombrie 2012, 8:37)

    luxdesign28 [utilizator]

    banii de pe card... nu este mai bun cashul ? Va trebuie banci ca sa aiba "ce mulge de pe urma voastra"
    • +1 (3 voturi)    
      Si cash-ul tau cum ajunge la angajator? (Joi, 4 octombrie 2012, 14:35)

      Miky60 [utilizator] i-a raspuns lui luxdesign28

      Nu tot prin cont? Adica, prin banca, comunistule!

      D-abia astept sa vina Nicusor Dan sa salveze ce se mai poate din Romania. Dar, cum este populata de comunisti, greu o sa fie...
      • 0 (0 voturi)    
        ? (Joi, 4 octombrie 2012, 22:38)

        karula [utilizator] i-a raspuns lui Miky60

        Doar intreb: esti sotia lu' Nicusor Dan?