Financial Times: Romania, economie de frontiera mai degraba decat economie emergenta, isi pune sperantele in programul de privatizare

de Corina Ionel     HotNews.ro
Duminică, 14 octombrie 2012, 19:32 Economie | Finanţe & Bănci

Romania isi pune sperantele in programul de privatizare, esential pentru diversificarea ofertei si a lichiditatilor pe bursa, dar atractivitatea pietei de capital depinde mai mult decat orice de eliberarea economiei de capriciile politicienilor, scrie publicatia Financial Times, citata de Mediafax. Intr-un articol ilustrat cu fotografia lui Dan Diaconescu, FT arata ca, la ora actuala, interesul investitorilor straini pentru Romania ramane scazut tara fiind "nu atat in locul gresit, la momentul gresit, ci in toate locurile gresite".

Potrivit Financial Times, Romania "este clasificata ca o frontiera mai degraba decat ca o economie emergenta, astfel inca pierde investitii obisnuite pe pietele emergente. Totodata, intre pietele de frontiera, este vazuta, la ora actuala, ca una dintre optiunile mai putin convingatoare".

"Prin comparatie cu pietele de frontiera din lume, Romania, din nefericire, nu ofera oportunitati de investitii la fel de atractive. Performantele economice pe termen scurt sunt strans legate de succesul Uniunii Europene de a rezolva criza datoriilor din Italia, Spania, Portugalia si Grecia", a declarat David Wickham, director pentru investitii pe pietele emergente la HSBC Global Asset Management, pentru FT.

"Economia romaneasca nu beneficiaza in prezent de costul redus al salariilor. Economiile europene (principalele piete de export si surse de investitii straine directe in Romania - n.r.), sunt in sau se apropie de recesiune. Acest fapt nu ofera stimuli pentru economia romaneasca si nicio posibilitate de scadere a ratei ridicate a somajului", a mai aratat Wickham.

Andras Szalkai, manager de fonduri pe pietele emergente la Raiffeisen Capital Management, a aratat ca Romania este apropiata si are legaturi stranse cu Grecia. "Bancile elene au o expunere mare la bancile romanesti, astfel ca exista intrebarea ce se va intampla daca Grecia iese din Zona Euro", a spus Andras Szalkai.

Potrivit Financial Times, nu toate problemele Romaniei provin insa din exterior precizand ca in urma cu cateva luni perspectivele de investitii erau mult mai bune, problemele survenind odata cu venirea guvernului Ponta la conducere.

"La inceputul acestui an, parea ca Romania va fi o poveste de succes pentru investitorii in actiuni. Pana in luna mai, piata de capital era in crestere cu 25%, denominata in dolari", a aratat Szalkai.

Conflictele politice au dus  insa la stagnarea programului de reforme convenit cu FMI, inclusiv a unor privatizari. Leul s-a depreciat cu 5,3% in acest an, iar in iulie a atins un minim record, puncteaza FT.

Potrivit reprezentantului Reiffeisen, programul de privatizare este esential pentru diversificarea ofertei pe piata de capital si imbunatatirea lichiditatilor.

O veste buna ar fi ca alegerile generale din 9 decembrie sa aiba un rezultat clar, iar programul de privatizare, care include si listarea la bursa a 15% din actiunile Romgaz, sa fie reluat, arata Financial Times adaugand ca privatizarile vor marca reprezentarea pe bursa a unor sectoare economice importante, precum cel al utilitatilor, si vor incuraja si listarile private.

Mediafax aminteste ca listarea Romgaz, ca si cea a Hidroelectrica, era programata initial pentru luna octombrie a acestui an, conform angajamentelor anterioare ale guvernului, dar a fost amanata pentru martie 2013. Hidroelectrica a intrat in insolventa in luna iunie.

Daca listarile private merg mana in mana cu privatizarile, principalele sectoare ale economiei ar fi mai bine reprezentate, lucru ce ar putea contribui la reducerea ingrijorarii unor investitori straini.

Financial Times sustine, in incheierea articolului, ca multe depind astfel de functionarea programului de privatizare, dar si de rezolvarea unor probleme precum coruptia, instabilitatea politica si infrastructura nedezvoltata. In acest caz, "Romania ar putea deveni in zece ani noua Polonie", considera Andras Szalkai.


Citeste mai multe despre   










4435 vizualizari

  • +7 (11 voturi)    
    „economie de frontieră” = (Duminică, 14 octombrie 2012, 20:17)

    TimantiusRaptor [utilizator]

    economie bună de jefuit - sau voi ați înțeles altfel?
  • +4 (12 voturi)    
    M-am cam saturat.. (Duminică, 14 octombrie 2012, 23:20)

    Crop [utilizator]

    ..sa vad cum vin tot felulde investitori straini care investesc aici ca sa inchida . Hai totusi sa nu vindem totul la straini ca nu vad viitor prea stralucit cu metoda asta.
    • +3 (9 voturi)    
      ar trebui sa te preocupe.. (Luni, 15 octombrie 2012, 0:05)

      math [utilizator] i-a raspuns lui Crop

      ...acesata problema in momentul in care marile societati de stat (avutia noastra stramoseasca) incep sa nu isi mai plateasca taxele si furnizorii. Aceasta se intampla prin intelegerea tacita a politicienilor, autoritatilor locale/centrale, justitiei....

      O multime de oameni se imbogatesc inainte ca firma de atat sa faca zeci sau sute de milioane EURO datorii. Apoi decat sa o lasam sa moara, e mai bine totusi sa o privatizam. E vorba de niste tepe generalizate.

      Din pacate sistemul continua. Asa cum am mai spus, sperantele noastre din 1996 sau din 2005 s-au dovedit niste naivitati,

      Acum sa spere cei 87% la suta care vor vota cu alianta imparabila Voiculescu-Becali. Domnul de la Raiffeisen va fi incantat de victoria clara a USL. Uraaa!
    • +2 (4 voturi)    
      si eu m-am saturat (Luni, 15 octombrie 2012, 12:34)

      vindicomvs [utilizator] i-a raspuns lui Crop

      pana peste cap de nationalismul asta gretos si stupid.
      Sa nu vindem la straini ca sa vindem lui tender, vantu, gigi becali, voiculescu, patriciu etc..
      Intereseaza-te sa vezi cum e sa lucrezi la firmele lui patriciu, sa vezi acolo bataie de joc.
      Sau cate taxe platesc astia prin romania.
      Pana si Petromul este foarte bine ca nu apartine vreunui roman "de succes", stai calm ca 80% din pretul combustibilului intra la bugetul de stat.
      Eu sper sa reusim sa vindem strainilor cat mai mult, asa o sa prindem si noi know-howul necesar, mentalitatea, manageri romani se vor ridica etc etc, si in 20 ani poate vom si noi in stare sa dezvoltam business-uri competitive.
      Vanzand o fabrica unei companii straine nu inseamna ca aia o vor lua pe sus si o duc la ei in tara, ea va ramane aici si va creea locuri de munca, profitul va fi impozitat aici.
  • -6 (14 voturi)    
    Oh vai (Luni, 15 octombrie 2012, 0:43)

    Shaolin [utilizator]

    Inca un articol "obiectiv" intr-un un jurnal "nevinovat" scris de un autor "strain" si "preluat" de hotniuz care ne spune cat de rau e actualul Guvern si ce bune erau precedentele!

    Curat obiectiv! Curat cinstit! Curat jurnalism!

    Pai daca e revista straina... pai... atunci... trebuie sa o credem nu!?
    • +3 (9 voturi)    
      importul sau citarea (Luni, 15 octombrie 2012, 9:16)

      math [utilizator] i-a raspuns lui Shaolin

      presei straine care isi permite sa faca vreo aluzie la succesele incredibile ale guvernului Ponta. Este cel mai cinstit guvern, reprezinta poporul si ei vor salva Romania. Dreptate, progres si bunastare.

      Sa facem totul pentru a le asigura o majoritate confortabila de 87% !
      • +5 (7 voturi)    
        erata (Luni, 15 octombrie 2012, 10:28)

        math [utilizator] i-a raspuns lui math

        am omis ce era mai important. Importul sau citarea basistilor din presa internationala va fi interzisa. Se vor prelua si traduce cu precadere articole din Venezuela, Iran si (usor prelucrate) din Coreea de Nord.
        • 0 (0 voturi)    
          Ha ha ha (Miercuri, 17 octombrie 2012, 1:18)

          Shaolin [utilizator] i-a raspuns lui math

          Iar cu Rusia!

          E amuzant cum un mesaj propagandist complet tamp si lipsit de noima prinde la unii indivizi doar prin faptul ca e repetat pana la refuz.

          Oh noooo! Rusia! Bolsevicii! Ciuma rosie! Ciuma usl-ista! USLasii! Uslamistii! Plagiatorul! Lenesul! kakarau! Oh nooo! Koreeeea! Mogulii! Grupurile! Lovitura de stat! Puciul!

          Lol! Penibil!
  • +2 (4 voturi)    
    Arsh! (Luni, 15 octombrie 2012, 12:06)

    Alfabetix [utilizator]

    Adevarul ustura si e amar la gust, dar face bine si elimina parazitii intestinali daca il inghiti. Daca nu, ramai cu buba la burtica si faci cah inca douaj' de ani.