Victor Ponta: Un impozit diferentiat, de 12% sau 8%, poate fi introdus din 2013 doar pentru cei cu venituri foarte mici, daca permite bugetul

de Corina Ionel     HotNews.ro
Luni, 5 noiembrie 2012, 13:34 Economie | Finanţe & Bănci

Premierul Victor Ponta a declarat, luni, referindu-se la la constructia bugetului pe 2013, ca exista posibilitatea ca cotele diferentiate pentru cei cu venituri foarte mici sa scada pana la 8% si 12%, cota principala ramanand insa 16%. Seful Executivului a subliniat ca aceasta masura va fi aplicata doar in masura in care bugetul o permite.

"In acest moment si probabil la constructia bugetului pe 2013, cota propusa de USL, luand in considerare realitatile pe care le traim, este de 16%, iar  o diferentiere, un impozit mai mic de 12% sau 8%, poate fi introdus doar pentru cei cu venituri foarte mici si doar in masura in care exista acoperirea impactului bugetar", a declarat Victor Ponta dupa sedinta saptamanala a USL.

"E oferta PDL - PPDD asta cu reducerea (cotei unice de la 16% la 12% - n.r.) si efectul calculat de mine, ma asteptam sa il calculeze si dl Blaga si dl Videanu, vorba aia, un mare artist al banilor, efectul este de 11,5 miliarde lei pierderi la bugetul de anul viitor", a precizat seful Executivului.

Victor Ponta a precizat ca "programul de guvernare este 2012-2016, efectiv aplicarea (cotei diferentiate- n.r.) chiar din 2013, pot sa va spun la momentul finalizarii proiectului de buget daca poate fi chiar din 2013 acest lucru".

"Proiectul fiscal se bazeaza, sigur, si pe 16%, pe scaderea TVA-ului in urmatorii 4 ani si pe noii surse de venituri la buget, iar una dintre  aceste surse in masura in care o vom stabili si ii vom calcula impactul, poate fi si o anumita taxare, e vorba in primul rand de taxa pe tranazactii financiare", a adaugat premierul.

Premierul a mai declarat luni, inainte de sedinta USL, ca aplicarea TVA-ului de 9% la alimente va fi inclusa in programul de guvernare, precizand ca impactul bugetar al acestei masuri trebuie negociat cu partenerii financiari internationali.


Ponta anuntase sambata ca Guvernul va relua discutiile cu Fondul Monetar International (FMI) privind reducerea TVA la 9% pentru alimentele de baza, dupa ce Ministerul Agriculturii se va consulta pe aceasta tema cu Ministerul Finantelor.

El a sustinut ca, in discutiile anterioare pe aceasta tema, Fondul nu s-a opus unei astfel de reduceri, dar a cerut Guvernului sa analizeze foarte clar efectele asupra bugetului si modul de acoperire a acestora. Ponta precizat din nou ca sustine o schema in care 15% din TVA platita la alimente sa fie restituita producatorului care vinde in mod legal, pe baza de facturi.


Citeste mai multe despre   












Articol sustinut de BRD Groupe Société Générale

Atelier de idei. Cum te ajuta tehnologia sa-ti faci mai mult timp pentru tine si planurile tale

Munca multa, stres, ore peste program, termene limita, sedinte lungi. Uneori, asa arata ziua de lucru a multora dintre noi. Din acest motiv e foarte important sa investesti in lucruri care te pot ajuta sa iti folosesti mai bine timpul petrecut la birou. Sa lucrezi mai bine, mai usor si mai repede poate insemna mai mult timp pentru tine si pentru cei dragi. Iti propunem, asadar, cinci directii care te pot ajuta pe plan profesional si personal.

21562 vizualizari

  • +21 (37 voturi)    
    Ponta isi face campanie electorala cu minicuni (Luni, 5 noiembrie 2012, 13:58)

    Gryphus [utilizator]

    dar el nu face campanie electorala ca oamenii normali, cu propuneri serioase ci cu minciuni si aberatii.

    sa pretinzi ca poti avea cota diferentiata "doar pentru cei cu venituri foarte mici" e o sfidare a bunului simt, o minciuna gogonata pe care doar un demagog din USL o putea spune
    • +2 (2 voturi)    
      Normal, Gryphus, (Marţi, 6 noiembrie 2012, 8:16)

      Phil Austin [utilizator] i-a raspuns lui Gryphus

      ce o sa auzim de acum incolo din gura lu' asta, ponta, n-o sa ne vina a crede. Doar da din gura si-i vin banii. Buna slujba. Daca o sa iasa (bat in lemn), o sa spuna ca, normal, nu-i permite bugetul. Si iar n-o sa-l doara gura. E lup tanar cu tescherea mare si goala. Ai vazut atatea la viata ta, dar un politician interesat de soarta saracilor pun pariu ca nu ai vazut.
    • +2 (2 voturi)    
      ce sustine ponta... (Marţi, 6 noiembrie 2012, 9:25)

      lucyan [utilizator] i-a raspuns lui Gryphus

      cu restituirea 15 % din tva procesatorilor care vand legal, pe baza de facturi, denota neputinta statului de a stopa flagelul economiei subterane, in loc sa schimbe legile, sa fie clare si foarte aspre cu cei care se preteaza la astfel de lucruri, el implica statul in colectarea tva si virarea ei catre procesatorii cinstiti... pai si cetatenii ce castiga, ca ponta castiga voturi de pe urma acestei masuri care nu va schimba cu nimic pretul alimentelor de baza...
      procesatorii sigur isi vor face si ei calculele si vor vedea daca intra sau nu in legalitate, ca doar 15 % castigat nu este mai mare decat 25% tva neplatit si nici riscurile nu sunt mari, totul se face cu acordul autoritatilor...
  • +25 (37 voturi)    
    exista posibilitatea.. (Luni, 5 noiembrie 2012, 13:58)

    pehash [utilizator]

    pai daca exista, de ce nu s-a luat deja masura?
    'in masura in care'.. pai dl Ponta nu cunoaste masura? adica nu stie care sunt veniturile si cheltuielile bugetului de stat, nici macar acum, dupa 3 rectificari?
    ca de obicei, usl promite blana ursului din padure si pomanagii voteaza.
    • -18 (24 voturi)    
      Esti... (Luni, 5 noiembrie 2012, 14:07)

      victordragos [utilizator] i-a raspuns lui pehash

      tot timpul impotriva oricaror declaratii usl-bune, rele, tu esti contra...invata romaneste inainte sa comentezi!
      • +5 (11 voturi)    
        Declaratii bune... usele? (Luni, 5 noiembrie 2012, 17:20)

        , AlwaysToTheRight, NeveRed! [utilizator] i-a raspuns lui victordragos

        In ce film ai vazut asa ceva?
        Eram pe AXN SciFi si nici acolo nu se da asa ceva!
        Omule, tu gandesti ceva?
      • +9 (13 voturi)    
        DACA !!! (Luni, 5 noiembrie 2012, 17:51)

        carat [utilizator] i-a raspuns lui victordragos

        *Victor Ponta: Un impozit diferentiat, de 12% sau 8%, poate fi introdus din 2013 doar pentru cei cu venituri foarte mici, DACA permite bugetul*
        Bineinteles ca bugetul nu va permite, dar ce-l costa pe mincinos sa mai vanda pielea ursului din padure ? Daca ar VREA cu adevarat sa micsoreze impozitele celor amarati, ar ar mari impozitele celor cu venituri mari si foarte mari. Dar cum sa faca el asa ceva, cand si el face parte din tagma imbuibatilor, a hotilor si mafiotilor din Romania, a milionarilor imbogatiti prin furt si minciuna ? Ce ma surprinde pe mine este ca populatia saraca nu-si da seama ca-si va vota CALAUL. Toti cei ce mai comenteaza pe aici pro USL sunt bine platiti pentru asta, de ce nu propun ei sa li se mareasca impozitele pentru a-i ajuta pe sarmani ? De ce ? pentru ca si ei sunt niste cabotini, niste excroci ce vor sa se imbogateasca de pe urma celor nevoiasi si a celor nestiutori. Va sfatuiesc pe voi, toti cei care mancati ce nu trebuie pe saiturile HN sa va mutati pe alte pagini. Aici nu veti gasi prosti pe care sa-i pacaliti. Poate doar pe voi intre voi.
      • +3 (3 voturi)    
        Cai verzi (Luni, 5 noiembrie 2012, 22:57)

        Daniels22026 [utilizator] i-a raspuns lui victordragos

        Care-i declaratia buna?! Si daca PP-DD-ul promite impozite de 5%? Apoi Ponta zice 0%. sau chiar ofera anual 30000 euro fiecarui cetatean.

        Ce zici, e bine ca politicienii sa promita cai verzi pe pereti?! Apropo, cum crezi ca functioneaza statul? Cu taxe si impozite sau cu binecuvintare divina?!
  • +14 (20 voturi)    
    ca deobicei (Luni, 5 noiembrie 2012, 14:06)

    mos ion roata [utilizator]

    nimc concret.Apa de ploaie!
    • +3 (3 voturi)    
      de cite ori deschide asta gura... (Luni, 5 noiembrie 2012, 21:01)

      brita [utilizator] i-a raspuns lui mos ion roata

      m-apuca un reflex: aud neincetat refrenul ala celebru: PALAVRE-PALAVRE-PALAVREEEEE ....(S)
  • +14 (18 voturi)    
    A mai uitat domnul Ponta (Luni, 5 noiembrie 2012, 14:14)

    Istvan13 [utilizator]

    A mai uitat domnul Ponta sa spuna ca aceste masuri se vor aplica numai, si numai, daca va fi aprobat de FMI si BNR.
    • +4 (10 voturi)    
      ... (Luni, 5 noiembrie 2012, 16:39)

      Marcu. [utilizator] i-a raspuns lui Istvan13

      Slava Domnului ca exista FMI si UE. Ii mai tempereaza pe conducatorii nostri care au o idee singura, dar fixa: pomana pentru voturi, cu orice cost! Indiferent de culoarea politica. Sau voi credeti ca Boc a condus Guvernul Romaniei in ultimii ani?
  • +8 (14 voturi)    
    bla bla bla (Luni, 5 noiembrie 2012, 14:26)

    sylvyaun [utilizator]

    exact asa! Bla bla bla! pOsibilitatea, probabilitatea probabilistica inexistenta!!! e absurd, aberant si se va dovedi... ca multe alte dude ale circarului Ponta, nesustenabil economic! "Daca permite bugetul" - um ar putea permite bugetul cu atata cheltuiala electorala. In mintea lui Ponta bugetul e sac fara fund - dar doar cand si cat ii convine lui. Realitatea e insa cu totul alta si o stim cu totii! Hai sa nu ne mai prefacem ca-i acceptam minciunile sfruntate!
  • +11 (17 voturi)    
    eu remarc ca... (Luni, 5 noiembrie 2012, 14:28)

    be_real [utilizator]

    s-au inmultit fanii USL pe site-ul hotnews ca prea se da cu minus repede la orice comentariu incomod.

    E evident ca face campanie electorala, campanie inceputa in momentul in care a ajuns premier.

    in fine...avem o vorba noi care zice bine "nu te pune cu prostul ca are mintea odihnita".
  • +12 (18 voturi)    
    Masuri de prostit electoratul naiv (Luni, 5 noiembrie 2012, 14:33)

    ty [utilizator]

    - bacalaureat profesional
    - scaderea TVA-ului
    - scaderea impozitului
    Sa nu uitam masura lor preferata: suspendare Basescu.
    Ce masuri aiuristice va mai anunta?
  • +9 (15 voturi)    
    Posibilitatea lui peste . (Luni, 5 noiembrie 2012, 14:42)

    STEFAN A. [utilizator]

    Daca pensile pina la 1.000 lei sint scutite de impozit pe venit , de ce nu cauta USL sa scuteasca si salariile de pina la 1.000 lei lunar de impozitul pe venit ? Respectiv la aceasi cfra , 1000 lei lunar , pensi scutite - salarii impozate . Toti mor acum de dragul de a promite taxe mai mici . Ca dupa alegeri vor fi obligati sa mareasca presiunea fiscala , e neimportant caci fotolile vor fi deja ocupate, impartite .Clasa politica de toata jena .
  • +9 (15 voturi)    
    Pe nasul sau de Pinocchio (Luni, 5 noiembrie 2012, 14:47)

    Kepler [utilizator]

    mai are si ochelari! A calculat el ?! Plagiatorul stie tabla inmultirii dupa atita copiat!!
    Ponta este doar o mare rusine nationala!
  • +11 (17 voturi)    
    ha (Luni, 5 noiembrie 2012, 14:51)

    I [utilizator]

    nu mai face planuri ca oricum nu o sa mai fi prim-ministru.
    In plus, tot discursul lui Ponta este copiat 100% de la Iliescu. Asta da plagiator! El ne spune doar, "vom face", "vom analiza", "ne gandim sa" etc. exact cum vorbeste si Iliescu. De fapt, nu o sa faca nimic, dar lumea sta linistita ca "o zis ca face"...
  • +7 (13 voturi)    
    pasul 1 (Luni, 5 noiembrie 2012, 16:10)

    igorashu [utilizator]

    Pasul 1: introducem cote diferentiate "pentru ajutorarea celor nevoiasi" - de parca 8% dintr-un venit de 600 lei (salariul minim) inseamna mare lucru. Leul s-a depreciat cu 4% in vara asta.

    Pasul 2: modificam cotele sub presiunea FMI-ului (la nevoie gasim si alti tapi ispasitori)

    Rezultatul: dispare cota unica, visul leprelor si comunistilor se implineste.
  • +4 (10 voturi)    
    suntem blocati (Luni, 5 noiembrie 2012, 16:52)

    stereion [utilizator]

    toate se intampla dupa alegeri., de ce? stam pe loc, asteptam sa treaca alegerile si dupa luam si noi decizii... eu unul m-am saturat http://www.facebook.com/romania.blocata
  • +5 (9 voturi)    
    caraghioslac (Luni, 5 noiembrie 2012, 17:14)

    asada [utilizator]

    Mananca castane la greu!!! Promite cate in luna si stele,face si drege in stanga si dreapta,muta muntii din loc,si cate si mai cate.....Dar de fiecare data incheie cu fraza salvatoare ...Daca permite bugetul!!!!! Ce nu spune acest mincinos patetentat niciodata este ce face el ca aceste lucruri sa fie posibile.Sta la panda si copiaza ideile altora ,dar habar nu are cum pot fi aplicate si infaptuite acestea. Bai dotoore plimba ba ursul de acilea!!!!!
  • +7 (13 voturi)    
    mai bine las-o ...balta (Luni, 5 noiembrie 2012, 17:45)

    elwis [utilizator]

    lasa sefu, mai bine injura-l pe basescu sau fa-ne sarantoci- esti mai credibil decit atunci cind vorbesti de economie ! dintre cei care gindesc pt.tine ti-a spus cineva ca un mandat de 4 ani are de opt ori 6 luni si ca n-ai timp 'berechet'?
  • 0 (0 voturi)    
    12% ?? (Marţi, 6 noiembrie 2012, 17:56)

    durnea [utilizator]

    Sa presupunem ca PD-L vine la guvernare ,la final de mandat face 12% cota unica. Sa se spele ceilalti cu problemele care vin .Asa se guverneaza la noi. Pe urma spun am facut ce am promis.
    Este valabil pentru toti politicienii.
    Sa aveti o zi buna