VIDEO Isarescu: Nu poti sa ai crestere economica fara investitii. Ca sa faci investitii iti trebuie capitaluri, tehnologie. Capital financiar nu avem, tehnologia n-o avem

de DP     HotNews.ro
Miercuri, 7 noiembrie 2012, 11:19 Economie | Finanţe & Bănci

Mugur Isarescu
Foto: Agerpres
 documente
(07 Nov 2012) PDF, 1MB
"Cineva trebuie sa vina sa spuna cine sau de unde vor veni investitiile. Aici vorbim de sume mari, nu sa se vina cu milioane. In 2006 - 2007, cand cresteam, Romania beneficia undeva intre 16-19 miliarde de euro pe an, si acum mai primeste 3-4 miliarde. V-am spus, daca va ganditi la crestere economica cu acesti doi factori (investitii straine si economisirea interna - n.r.) , intr-adevar nu avem o prognoza foarte buna (...) Nu poti sa ai crestere economica fara investitii. Ca sa faci investitii iti trebuie capitaluri, tehnologie. Capital financiar, nu-l avem, tehnologia n-o avem", a declarat miercuri  Mugur Isarescu, Guvernatorul BNR, cu ocazia prezentarii Raportului privind inflatia. BNR a revizuit prognoza privind inflatia de la 3,2% la 5,1% in 2012.
Vezi in atasament prezentarea Guvernatorului



Daca nu absorbim fondurile europene, a mai adaugat Isarescu, hai sa nu mai vorbim de crestere economica. "Facem acumulare ca pe vremea lui Ceausescu, strangem cureaua nu stiu mai ce, strangem bugetul, dublam fondurile de investitii din buget, eu am vazut ca s-au redus. Investitiile publice nu au crescut, ci s-au redus, iar discutia publica este de reducere a investitiilor publice, cel putin acum", a adugat Guvernatorul.

Politica fiscala n-a fost stimulativa, a mai spus Isarescu. Din momemnt ce ai facut consolidare fiscala ai avut politica fiscala prociclica." S-a gandit si acest lucru, se stia ca politica fiscala prociclica treneaza asupra cresterii economice. Urma ca ea sa fie compensata de intrari masive de fonduri europene care sa alimenteze cresterea economica. aceasta a fost gandirea, ca nu am pus-o in practica s-au am pus-o foarte putin este altceva (...) Vedem cu ingrijorare cum programele de absorbtie a banilor europeni trec din vorba in vorba, din acuzatie in acuzatie si nu se realizeaza. Eu as indrazni sa spun ca aceste fonduri europene au fost coloana vertebrala a dezvoltarii Romaniei si sunt in continuare. Investitii straine de alta natura nu prea vedem, poate in energie, in Marea Neagra", a spus el.

Cele mai importante declaratii ale lui Mugur Isarescu, facute miercuri:
  • Pe plan international, nu rata anuala ci rata medie anuala e luata in calcul.
  • Determinantii inflatiei au fost: Socul advers de oferta agricola pe plan intern si international, cu efect preponderent asupra preturilor materiilor prime vegetale, Efectul de baza nefavorabil pe componenta LFO,Deprecierea nominala a leului fata de euro, Ajustarile aplicate unor preturi administrate (energie electrica, gaze naturale, servicii comunale), Trendul ascendent al cotatiilor internationale ale titeiului si persistenta deficitului semnificativ al cererii agregate
  • Proiectia curenta plaseaza rata anuala a inflatiei IPC la 5,1% la sfarsitul anului 2012 si la 3,5% la sfarsitul anului 2013, niveluri revizuite in sus cu 1,9 pp si, respectiv, cu 0,5 pp fata de valorile prognozate in Raportul asupra inflatiei din luna august
  • Rata proiectata a inflatiei IPC se situeaza la marginea superioara a intervalului de variatie din jurul tintei centrale la sfarsitul anului 2013, urmand sa reintre in interval in trimestrul I 2014
  • Factorii care au facut ca rata sa iasa din intervalul tintit: am avut un soc pe partea de oferta din cauza secetei si a preturilor internationale.
  • Un alt factor este deprecierea din vara a leului fata de euro si dolar pentru ca in aceeasi perioada dolarul s-a intarit fata de euro. Am mai avut apoi ajustari ale preturilor administrate si un trend ascendent al cotatiilor internationale ale petrolului
  • Rata inflatiei IAPC din zona euro a fost revizuita in sus, ca urmare a preturilor ridicate ale produselor energetice din anul curent, coroborate cu o depreciere a monedei euro in raport cu principalele valute si, in special, fata de dolarul SUA
  • Scenariul de evolutie a ratei dobanzii EURIBOR la 3 luni a fost revizuit in jos, motivat de probabilitatea adoptarii unor masuri de impulsionare a activitatii economice din zona euro
  • La 33% cresteri, ponderea alimentelor in indicele preturilor de consum este mai mare decat in Bulgaria, unde este 26%. Nu cred ca avem o structura de consum diferita in Romania fata de Bulgaria, desi anumite ponderi in cosul de consum difera mult

  • Am avut o inflatie mai mica de 2% in mai si iunie si atunci presa ne solicita sa coboram rapid dobanda. Acum, aceleasi legume si fructe au impins inflatia la peste 5% si probabil ca aceiasi analisti au sarit de partea cealalta, cerand sa marim dobanda
  • Uitandu-ne la cotatiile la termen ale grauului si porumbului, majorarile s-au temperat si sper in evolutii stabile
  • Miscarile trecute ale pretului titeiului ne indeamna la prudenta si sa consideram posibilitatea ca acest pret sa strice orice previziune
  • Atata vreme cat deviatia PIB-ului tinde sa se accentueze, mixul de politici nu stiu daca e bine sa fie intarit
  • Prima de risc indica o posibilitate de a ne imprumuta la costuri mai scazute
  • Scumpirea alimentelor, cotatiile titeiului si preturile administrate ale utilitatilor sunt principalii factori care ne-au determinat sa marim prognoza de inflatie pentru finalul acestui an
  • In primavara acestui an leul a avut o evolutie relativ constanta, dar s-a inrautatit apoi in lunile de vara pe fondul situatiei politice interne
  • Dolarul s-a intarit fata de euro si impactul inflationist via pretul petrolului a fost mai mare
  • Intrucat s-au facut numeroase speculatii despre evolutia leului-ca ar fi fost cea mai slaba moneda fata de cele partenere, invit analistii sa aiba o privire pe termen mai indelungat intrucat tot ei spuneau anul trecut ca leul e prea stabil.
  • Vedem evolutia preturilor in trim 4 din 2012 si in prima jumatatea anului viitor inafara bandei de variatie iar apoi sa vedem inflatia masurata ca inflatie anuala nu ca medie anuala, revenind in banda de variatie din jurul tintei
  • Inflatia CORE2 ajustat are o "galma" in viziunea noastra. Avem intr-adevar o optiune dificila de facut; pe de o parte vom asista la o evolutie in sus a inflatie CORE 2 ajustat care ar justifica o intarire semnificativa a politicii monetara. Pe de alta parte avem o cerere scazuta si trebuie sa gandim foarte atent daca mai e cazul sa apasam pe aceasta pedala
  • BNR a reactionat inca din lunile de vara vazand ca preturile produselor agroalimentare tind sa creasca iar cursul tinde sa se devalorizare, prin intarirea controlului lichiditatii
  • Deviatia PIB se mentine semnificativa-ea treneaza inflatia in jos si ne convinge ca impactul inflationist este tranzitoriu. Asistam si la o majorare a anticipatiilor inflationiste ceea ce ne impinge spre combinatia de politici anterior mentionate. Intarim politica monetara prin canalul controlului lichiditatii, fiind atenti la deficitul mare de cerere
  • Cu risc de abatere in sus a inflatiei vedem evolutia cursului euro si perceptiile investitorilor fata de Europa de Est si Romania in particular. Daca s-a instalat o perceptie ca leul se va deprecia, preturile de import se ajusteaza in sus. Cand leul se apreciaza, miscarea de ajustare e mult mai inceata
  • Reformele sunt intarziate. Perspectiva consolidarii fiscale e pozitiva, din fericire
  • Comerciantii, chiar daca ar vrea sa impinga in  sus preturile, nu mai pot sa o faca din cauza ca nu exista cerere


Citeste mai multe despre   











Material sustinut de Superbrands

Recomandari de vara de la librarii Humanitas

Librariile Humanitas au aparut ca entitate juridica in anul 1993, insa primele doua librarii au fost deschise sub egida Editurii Humanitas inca din 1991. Cu peste 25 de ani in piata de distributie si vanzare de carte din Romania, compania isi propune sa ramana in continuare lantul de librarii cu cea mai mare pondere de carte din Romania, acordand editurilor nationale si locale, dar si autorilor romani, sansa de a ajunge la public.

4968 vizualizari

  • +4 (18 voturi)    
    Cartelul Bancar (Miercuri, 7 noiembrie 2012, 11:27)

    systemix [utilizator]

    Nu mai printati bani bai. Pai cum sa luptati impotriva inflatiei din moment ce voi o creati??Bancheri central nerozi credeti ca nu ne-am dat seama ca sistemul bancar este cvasi-capitalist, in cartel tot cu banca centrala?Credeti ca nu stim ce inseamna reserva fractionara, bani-decret pe suport de hartie care nu au absolut nici o valoare???Credeti ca nu stim cum creati ciclul boom-bust prin micsorarea ratei dobanzii de catre banca centrala astfel semnalad eronat antreprenorilor capital disponibil care ajunge sa fie investit nesustenabil ? Munciti si voi o zis din viata voastra si nu mai falsificati bani!!!
    • +7 (7 voturi)    
      USL-ul e stapanul inflatiei (Miercuri, 7 noiembrie 2012, 13:09)

      greeneyes32 [utilizator] i-a raspuns lui systemix

      Isarescu joaca si el cartile pe care le are. La asa guvern, asa cifre.
      • -2 (4 voturi)    
        da, sigur (Miercuri, 7 noiembrie 2012, 13:55)

        zeita anticoruptiei [utilizator] i-a raspuns lui greeneyes32

        de parca a fost vreun an in care a atins tinta pe care si-a propus-o in ceea ce priveste inflatia
  • +13 (15 voturi)    
    la care se adauga (Miercuri, 7 noiembrie 2012, 11:37)

    Hard ball [utilizator]

    -lupta politica fara sens si referendumul
    -furaciunile din programele sectoriale care au dus la oprirea finantarilor de la EU
    -lipsa unor masuri politice adecvate care sa ajute economia aproape de colaps ( din lipsa de timp, ocupatia principala a guvernantilor fiind lupta politica)
    -pomenile electorale (ascunse cu mare "dibacie")
    si nu in ultimul rand tinerea in banda pompind valute de catre BNR ca sa nu o luam la vale de tot.

    Mugure, fii sincer, crezi ca 5.5 dupa alegeri (pina de Paste) e realist?
  • +8 (8 voturi)    
    EVIDENT! (Miercuri, 7 noiembrie 2012, 11:47)

    Animotos [utilizator]

    motive se gasesc . Aceste tinte si masuri se vor modificat tot timpul , dar nu in bine . ......
  • +5 (7 voturi)    
    errare humanum est (Miercuri, 7 noiembrie 2012, 11:57)

    ovi55 [utilizator]

    2013 a se citi 2012
    • 0 (2 voturi)    
      exact (Miercuri, 7 noiembrie 2012, 12:24)

      taranistu [utilizator] i-a raspuns lui ovi55

      si eu am ramas nedumerit, pana la urma este o greseala de redactare.
  • +10 (16 voturi)    
    Pai putem face niste treburi (Miercuri, 7 noiembrie 2012, 12:05)

    OrlyOpinions [anonim]

    1. Indepartarea dl. Isarescu de la BNR, unde a demonstrat din plin in ultimii 3 ani, ca este pro inflatie si pro speculatii financiare.
    2. Lipirea cursului leului de euro, cum au facut bulgarii.

    Nu se poate sa vii si sa minti cu nerusinare ca inflatie este de 3-3.5%, cand toti cei care traiesc in romania vad cum se scumpeste viata luna de luna. Comparativ cu anul trecut, chieltuielile lunare uzuale in cazul meu au crescut cu 10-15%.
    Nu se poate sa lasi cursul euro sa sara in sus cand interesele politice o cer. Hai sa dam in USL, hai sa mai luam bani la buget ca vin alegeri, hai sa mai luam bani la buget ca nu ne iese targetul de 3%.

    Vrem trecerea la EURO si asta cat mai repede.
  • +3 (17 voturi)    
    Ne-am fript (Miercuri, 7 noiembrie 2012, 12:06)

    adrian88000 [utilizator]

    Cu USL-ul ! Poate ne ajuta Dumnezeu sa scapam de ei in decembrie.
  • +10 (10 voturi)    
    Cine a avut scenariu la toata treaba asta? (Miercuri, 7 noiembrie 2012, 12:13)

    cometica [utilizator]

    Cine a facut regia ? Cumva badea Vasile de la Flamanzi...
    Asta ni se tot spune: de vina a fost seceta! a fost conjunctura externa, internationala! a fost cotatia petrolului nu stiu pe unde...
    Bine, bine, dar nu este acolo cineva pus sa faca strategii, sau totul se face cam genul: anul asta ploua, anul asta petrolul se ieftineste, anul acesta va fi pace si numai pace.
    Chiar nimeni nu are un plan sa actioneze rapid, sa ia masuri!
    La anu` cine o fi de vina ? Cotatia cuprului, instabilitatea din domeniul energiei, ploile abundente... hai ca suntem tari ce mai!
    • +5 (5 voturi)    
      pai sa vedem (Miercuri, 7 noiembrie 2012, 12:25)

      taranistu [utilizator] i-a raspuns lui cometica

      http://www.zfcorporate.ro/business-construct/romania-a-cheltuit-4-miliarde-de-euro-pe-autostrazi-suficienti-pentru-800-km-dar-a-facut-doar-267-km-10279566

      aici ce strategii s-au folosit?
    • +2 (6 voturi)    
      mugurel podgoreanu de valcea (Miercuri, 7 noiembrie 2012, 12:43)

      nash pandelica [utilizator] i-a raspuns lui cometica

      n'a uitat cine l'a pus acolo.
      are si el niscai datorii fatza de iemanatii ce l'au cocotzat in carca benere.
      guvernarea are nevoie de bani, a promis ca face si drege. ajutorul s'a inhamat direct la treaba.
      adica, ce, in motivari ne impiedicam noi cand sunt interesele Partidului in joc ? aaaaa ?!

      forza mugurel, mai cumpara niste ioroi, nu putem prapadi leul acum inainte de alegeri.
      dupa anul nou, ne vom aminti de 5 lei pe ioroi.
      atunci sa vezi tzintiri la tzinte tzintuite ...
      aleluia !

      ps. mugurel ce general o fi ?!
  • +3 (5 voturi)    
    lasa-ne! (Miercuri, 7 noiembrie 2012, 12:28)

    kitto [utilizator]

    mereu da vina pe factori externi incontrolabili..
    guvernatorul lui peste..
  • +5 (7 voturi)    
    aham (Miercuri, 7 noiembrie 2012, 12:37)

    Mazeta [utilizator]

    Al câtelea an ratează Isărescu prognoza? mai ține cineva socoteala? Dacă Isărescu lucra de INMH, de mult era dat afară.
  • +4 (8 voturi)    
    noi si englezii (Miercuri, 7 noiembrie 2012, 12:50)

    revo [utilizator]

    ce ne-am face fara vreme: ei n-ar mai avea despre ce sa converseze, noi n-am mai avea pe cine sa dam vina pentru catastrofa din tara.
    Desigur, lovitura de stat n-a avut si nu are nicio importanta; deschiderea vistieriei pentru tot felul de pomeni si clienti de partid la fel; fuga investitorilor dupa marea insurectie uslista, asijderea; sistarea fondurilor europene - ha, n-avem nevoie de ele (prin oi insine); agresivitatea si ura manifestata de putere impotriva UE - vai, doar o gluma, ce s-a mai ras la Bruxelles; punerea in fruntea bucatelor a doua patachine manuite non-stop de un obsedat - vai, nuu, ca doar acestia ne reprezinta cu fidelitate; totala lipsa de interes a puterii fata de economie - ei si, lasa ca lucrurile merg si asa; 7.500.0000 de boi si vaci care asteapta sa le cada para malaiata in gura - nu, astia sunt o cantitate neglijabila. Toata instabilitatea si nesiguranta in ziua de maine creata de o mana de hoti - puscariasi & puscariabili din parlament, mafia asa-zisilor oameni de afaceri de carton + ofiteri de toate rangurile activi sau pensionari - nuu, toate astea n-au niciun impact.
    Doar vremea.
  • +4 (8 voturi)    
    Doar seceta? (Miercuri, 7 noiembrie 2012, 13:05)

    triciupa [utilizator]

    Oare instalarea regimului voiculescu si simpatica lovitura de stat din vara n-or avea vreo contributie?
  • +6 (6 voturi)    
    Minciunile si incompetenta, astea sint motivele (Miercuri, 7 noiembrie 2012, 13:11)

    Igriculescu [utilizator]

    Acestea sint motivele reale ale cresterii inflatiei.
    Seceta ?
    Da, seceta dar ministrul agriculturii a refuzat declararea starii de urgenta, el a negat seceta tocmai pentru a-si pastra scaunul prin minciuna.
    Cresterea preturilor ?
    Da dar acest aspect trebuia combatut prin masuri economice pozitive care sa aduca plus-valoare si sa aduca o crestere a puterii de cumparare.
    Petrolul ?
    Asta e o eterna si ciclica poveste.Stim ca pretul fluctueaza dar nu se face inflatie din asa ceva.
    Inflatia e rodul minciunilor si lipsei masurilor economice. Probabil ca anul viitor vom avea 7%.
    • +6 (6 voturi)    
      unele din motive sunt.... (Miercuri, 7 noiembrie 2012, 13:29)

      Capatu` satului [utilizator] i-a raspuns lui Igriculescu

      din pacate cele precizate de don guvernator, carora li se adauga ineptiile actualului menestru de finantz, ma refer la don jeorjescu de la ASE - cel care s-a laudat public, la inceput de mandat, ca a descoperit secretu` cresterii incasarilor bujetare, fara ca statu` sa modifice nimik = cresterea cursului euro in raport cu leul pt. ca nu`i asa toate accizele si o mare parte din taxele consistente ce alimenteaza bujetu` se calculeaza in ieuro, crescand ieuro incasam mai multi ron fara sa facem nimik;

      scopu` de existenta al bnr este mentinerea stabilitatii preturilor - polticile bancare ale bancii centrale din ultimii 2 ani au fost cele corecte, numai ca la inceput de 2008 bnru` tocmai liberaliza creditu` cu buletinu` desi toata lumea prevedea sau trebuia sa prevada efectele falimentului lehman si ale crizei subprime.
  • +1 (5 voturi)    
    Capul lui Motoc vrem! (Miercuri, 7 noiembrie 2012, 13:33)

    PredeAn [utilizator]

    Un guvernator anti-consum, care si-a asumat ca obiectiv tintirea inflatiei, ne sfideaza constatand lucruri vizibile cu ochiul liber pentru orice neinitiat. Dumnealui, ca profesionist, ce-a pazit? Sau obiectivul de tintire a inflatiei tocmai asta viza, cresterea ei? O mai da si la diverse, mistocarind fructele si legumele... Alo, domnule guvernator etern, cum se face ca economisirile au crescut si tot n-ati fost in stare sa valorificati acest lucru? Da, sa zicem mersi ca nu sintem in situatia Greciei, insa zicem mersi celor care au muncit si au economisit!
  • +4 (4 voturi)    
    un semnal nu prea bun (Miercuri, 7 noiembrie 2012, 13:42)

    Xorciser [utilizator]

    Daca BNR tinteste 5.1%...de obicei inflatia se duce la 6%.
  • +2 (2 voturi)    
    mosule (Miercuri, 7 noiembrie 2012, 15:42)

    seb75 [utilizator]

    Mosule, problema-i ca pe linga capitalul financiar si tehnologia lipsa --- mai tb adaugata si incapacitatea guvernantilor tarii de a-si tine capitalul uman acasa....
  • +2 (2 voturi)    
    Dl Isarescu -si ce daca ai dreptate !!! (Miercuri, 7 noiembrie 2012, 15:47)

    andreesanu [utilizator]

    Dle Isarescu azi vedem cu totiidezastrul din economia Romaniei,dar prostia-i mai veche a ajuns la maturitate si da rezultatele de azi.Privatizarile la gramada ori cum ,ori cui,numai spaga sa iasa au dus la sfirsitul economiei romanesti.S-au dat combinate mari prin sistem suveica la niste NEICA NIMENI ,au dat comisionul,a luat-o,a verificat AVASul respectarea contractului ???-NU,a luat spaga AVASul-DA,unde-s investitiile reale din contract ???
    -NU sunt,citi bani au adus real din ce au promis investitorii ???-0,000(zero,zero).Aici suntem =TIMPITII LA CARE NE-TI FURAT CACIULA !!!!.
    Mai are o sansa Romania daca face curat in fostele privatizari,atunci avem economie de piata ,atunci vin investitori cu bani ,atunci are Romania stabilitate si credibilitate.VA TREBUIE CURAJ SI SINGE-N INSTALATIE.
  • +2 (2 voturi)    
    crestere economica... (Miercuri, 7 noiembrie 2012, 16:12)

    cco [utilizator]

    cu si fara inflatie, ceea ce subliniaza omul asta
    este foarte clar:

    "Nu poti sa ai crestere economica fara investitii. Ca sa faci investitii iti trebuie capitaluri, tehnologie. Capital financiar, nu-l avem, tehnologia n-o avem."

    nici nu iti trebuie prea multa scoala (economica, ASE, etc) ca sa intelegi afirmatia aceasta. majoritatea capitalului acumulat in romania de oamenii de afaceri a venit din:
    -speculatii financiare
    - speculatii imobiliare

    si nici ala nu e cine stie ce comparabil cu ceea ce mugur isarescu spune ca s-a investit in ro in anii 2006-2007.

    in ultimii ani nu s-a inventat nici o tehnologie noua in romania; nici macar nu cred ca s-a investit in asa ceva la scara larga.

    daca vreti sa vedeti ce inseamna sa ai initiativa antreprenoriala sustinuta de guvern si care produce tehnologie noua uitati-va putin la articolul acesta despre start-ups in israel:

    http://www.freakonomics.com/2009/12/04/how-did-israel-become-start-up-nation/
  • -1 (1 vot)    
    isarescu (Miercuri, 7 noiembrie 2012, 16:22)

    sile1 [utilizator]

    Ma intreb cati dintre cei care comenteaza negativ spusele lui isarescu au,cel putin,vagi cunostinte economice care sa le sustina afirmatiile.

    Dar deh,romanul e priceput la toate si la nimic !!!
    • 0 (0 voturi)    
      :) (Miercuri, 7 noiembrie 2012, 18:55)

      owl [utilizator] i-a raspuns lui sile1

      e usor sa fi contra ceva... apoi poti spune ca "asa am inteles"... si automat n-ai nevoie de cine stie ce cunostinte....

      pe de alta parte, unii vor intelege afirmatiile .... :) si o parte si stiu si ce pot castiga din asta....
  • +1 (1 vot)    
    Da? (Miercuri, 7 noiembrie 2012, 19:57)

    dorubarbu [utilizator]

    Nu-i nimic! Aveti manelisti, popi si dementi pe post de politicieni! Ei sunt, fara doar si poate, capitalul necesar viitorului luminos al Romaniei!

    Medicii migreaza in masa, asa ca in curand veti fi operati de popi, va vor canta manelistii la groapa iar politicienii vor tine discursuri despre "starea natiunii".

    That's it, that's all!
  • 0 (0 voturi)    
    ceva ceva (Miercuri, 2 ianuarie 2013, 18:23)

    DAS1 [utilizator]

    Statul arde gazul degeaba.
    Nu stiu de ce, dar sa izolezi termic o scoala, un spital sau o puscarie nu s-ar numi investitii?
    Oare o familie saraca(statul), care are un geam spart trebuie sa faca o investitie in gazonul din fata casei sau sa reduca niste pierderi?
    Este normal ca un pensionar sa calce cu pantofi reparati (cu cuie-n talpa) pe granitul scump al unor institutii (Casa de pensii si altele)?
    Credeti ca in ritmul cresterilor de preturi al combustibililor din ultimii ani investitiile in infrastructuri consumatoare indirecte de petrol ar fi geniala?