Ponta: Romania si-ar putea folosi dreptul de veto la adoptarea bugetului UE pe 2014-2020 daca se mentine prevederea de reducere a alocarilor pentru politica agricola comuna si pentru fondurile de coeziune

de Corina Ionel     HotNews.ro
Joi, 15 noiembrie 2012, 17:57 Economie | Finanţe & Bănci

Premierul Victor Ponta a declarat joi, intr-o conferinta de presa, ca i-a prezentat presedintelui Basescu pozitia Guvernului cu privire la propunerea presedintelui Consiliului European, Herman Van Rompuy, de a reducere sumele alocate politicii agricole comune si fondurilor de coeziune in bugetul UE pe 2014-2020. Potrivit sefului Executivului, propunerea este inacceptabila iar Romania ar putea ajunge sa isi foloseasca dreptul de veto in cazul in care acesta s-ar mentine intr-o formula finala a bugetului UE.

Ponta a informat ca una dintre temele discutate cu presedintele in cadrul intalnirii de joi de la Palatul Cotroceni a vizat "alocarea unei sume care sa corespunda criteriilor folosite pana acum de UE catre noile state membre, fonduri de coeziune" adaugand ca propunerea prezentata recent de Van Rompuy este, din perspectiva Guvernului, inacceptabila. "Am prezent presedintelui aceasta opozitie ferma si nenegociabila a Romaniei, invocand inclusiv dreptul de veto al Romaniei", a declarat seful Executivului, precizand ca seful statului va reprezenta Romania la Consiliul European de saptamana viitoare.

Premierul a informat ca ministrii si consilierii guvernamentali implicati in negocierile cu UE vor pune la dispozitia presedintelui toate informatiile necesare in vederea discutiilor de la Bruxelles,  si il vor sprijini "in exprimarea unei pozitii cat mai ferme si cat mai clare a Romaniei fata de propunerile atat ale Comisiei Europene si ale Parlamentului European, propuneri pe care, repet, guvernul le considera sustenabile si avantajoase pentru Romania, cat si fata de propunerea presedintelui Van Rompuy, o propunere inacceptabila si fata de care Romania nu poate sa aiba o alta reactie decat, repet, utilizarea dreptului sau, confrom tratatului, de veto."


Citeste mai multe despre   











Material sustinut de Superbrands

Recomandari de vara de la librarii Humanitas

Librariile Humanitas au aparut ca entitate juridica in anul 1993, insa primele doua librarii au fost deschise sub egida Editurii Humanitas inca din 1991. Cu peste 25 de ani in piata de distributie si vanzare de carte din Romania, compania isi propune sa ramana in continuare lantul de librarii cu cea mai mare pondere de carte din Romania, acordand editurilor nationale si locale, dar si autorilor romani, sansa de a ajunge la public.

3688 vizualizari

  • -4 (14 voturi)    
    poftim? (Joi, 15 noiembrie 2012, 18:08)

    silvdx [utilizator]

    Ce drept de veto ma? asta-i bolnav? Romania are un vot, care cantareste 14 unitati.
    • +11 (11 voturi)    
      Simplu (Joi, 15 noiembrie 2012, 20:26)

      Mayhem [utilizator] i-a raspuns lui silvdx

      Pentru adoptarea bugetului e nevoie de acordul tuturor statelor din UE. Nu e vorba de cati parlamentari europeni avem.
    • +2 (6 voturi)    
      Nu e de mirare (Vineri, 16 noiembrie 2012, 8:49)

      nano2k [utilizator] i-a raspuns lui silvdx

      Pt ca asa vrea Felix, cu afaceri in agricultura.
      Normal ca ne folosim orice drept numai ca sa protejam ba chiar sa sporim averea varanului.
    • +7 (7 voturi)    
      ...Romania... (Vineri, 16 noiembrie 2012, 8:59)

      ALTAN [utilizator] i-a raspuns lui silvdx

      ...are nevoie URGENT de un guvern alcatuit din profesionisti/competenti,in fiecare minister...interesati de bunastarea intregii populatii,nu doar pt 471 de indivizi...sa vezi atunci ce respetos a fi privita...si va fi tratata ca si un partener credibil...sper sa se intimple dupa alegeri...
  • +13 (19 voturi)    
    da da (Joi, 15 noiembrie 2012, 18:11)

    methylique [utilizator]

    Mai faceti voi smecherii pe aici, cu ANI si celelalte, sa vezi ce drept de veto (si de vot) mai are Romania...
  • +11 (15 voturi)    
    dreptul de veto (Joi, 15 noiembrie 2012, 19:30)

    anaroana [utilizator]

    Nu-i rau ca dl.PM incearca si aceasta varianta de convietuire cu presedintele;era mai bine daca o facea de cand a fost uns in fruntea guvernului,dar mai bine mai tarziu decat de loc.Ce crede ca va obtine?Indiferent ce,il paste dezamagirea;prea a dat de multe ori cu stangul in dreptul.sper ca romanii sa nu se lase pacaliti.
    • +12 (14 voturi)    
      Sper ca Băsescu se bucura acum! (Joi, 15 noiembrie 2012, 22:29)

      itiberiu [utilizator] i-a raspuns lui anaroana

      O alta faza de campanie fix marca PSD.
      Uite noi l-am lăsat! Chiar am vrut ca coabitam! dar n-a putut sa vina fără sa taie aia fondurile! DICTATORUL!!!
  • +12 (16 voturi)    
    veto? (Joi, 15 noiembrie 2012, 22:02)

    MirceaA [utilizator]

    s-ar putea, doar daca nu ni se suspenda dreptul de vot, ca urmare a inteligentei celor care se intreceau in aruncarea cu rahat in ventilatorul UE
    • -4 (10 voturi)    
      asta cam asa este (Joi, 15 noiembrie 2012, 23:46)

      jackalphonse [utilizator] i-a raspuns lui MirceaA

      atat pontacu, kkrau, cat si bazexu s-au intrecut in mizeria aruncata in propria tara.
  • +14 (16 voturi)    
    ? (Joi, 15 noiembrie 2012, 23:36)

    uzu [utilizator]

    adica acuma nu mai are tare ponta-n bulan ? Angela Merkel nu voteaza in Romania dar uite ca nici bani nu mai vrea sa dea. O obliga Copy Paste ?
  • +1 (5 voturi)    
    o minciuna (Vineri, 16 noiembrie 2012, 7:11)

    nicost [utilizator]

    da ce fonduri a atras prosta in 2012??????sau a gasit un subiect cu care sal puna in fata pe base
  • -4 (4 voturi)    
    foarte bine, nu suntem sluga UE (Vineri, 16 noiembrie 2012, 10:32)

    deceneus [utilizator]

    Foarte bine! Trebuie folosit acest drept de veto pentru apararea intereselor romanilor.

    Sa vedem daca Base il foloseste ori se va comporta din nou ca o sluga.
  • +3 (3 voturi)    
    cu alte cuvinte (Vineri, 16 noiembrie 2012, 11:17)

    Gobelin [utilizator]

    decat mai putine fonduri, mai bine deloc ...
    celebra capra a vecinului, varianta Ctrl+P ...
    da' din astea alocate, cate procente a absorbit Romania? 4%?
    rau e sa fii prost, da' sa mai fii si tupeist ordinar e si mai rau.
  • +3 (3 voturi)    
    Chiar bre Ponta? (Vineri, 16 noiembrie 2012, 11:48)

    Andradda [utilizator]

    Asa o fi.
    Insa, in acest caz, de ce n-ati facut o sedinta extraordinara la Parlament unde sa votati toti USLamistii ca Romania trebuie sa dea "veto"?
    In acest caz Basescu n-ar mai fi avut de ales si ar fi fost obligat sa respecte decizia Parlamentului.
    Dar asa, iar va ascundeti si lasati totul pe seama lui Basescu, ca apoi sa urlati la el ca de ce n-a depus acel "veto" in nume personal?
    Nu va mai merge, coane Ponta.
    Europa e satula de plagiatori si cacarai!
    In alta ordine de idei, de ce a refuzat Ponta sa mearga si el la Bruxelles, alaturi de presedinte?
    At fi avut ocazia sa depuna chiar el acel veto!
  • +3 (3 voturi)    
    ******* (Vineri, 16 noiembrie 2012, 11:55)

    Andradda [utilizator]

    Oricum, situatia este putin cam anapoda.
    Este de la sine inteles ca o tara careia i se taie fondurile sa nu fie de acord cu acest lucru.
    Ca atare, Romania nici macar n-ar trebui sa aiba drept de vot in acest caz, pt ca , asa cum am spus, ar fi absurd sa-l intrebi pe un presedinte sau premier daca este de acord ca tara sa sa piarda o parte din fonduri.
    Daca chiar se hotareste ca Romania sa piarda acele fonduri, "veto-ul" ar trebui sa vina din partea altor state membre, nicidecum din partea Romaniei (sau a oricarui stat aflat in cauza)
    E ca si cum ai intreba un invinuit daca este de acord sa fie condamnat.....Iar daca acel invinuitr declara ca nu e de acord, toata sandramaua se prabuseste, iar procesul se anuleaza...?
  • +2 (2 voturi)    
    ... (Vineri, 16 noiembrie 2012, 12:56)

    dragos234 [utilizator]

    Ponta a ajuns sa faca campanie electorala cu bugetul UE.