ARB investigheaza cum a iesit in presa scrisoarea privind codul civil si comisioanele abuzive

de DP     HotNews.ro
Miercuri, 21 noiembrie 2012, 16:57 Economie | Finanţe & Bănci

Asociatia Romana a Bancilor (ARB) investigheaza cum a aparut in presa scrisoarea adresata BNR, Ministerului Justitiei si comisiilor parlamentare privind noile prevederi din codul de procedura civila care ar putea afecta veniturile din comisioane considerate de instante ca fiind abuzive. "Acel material nu trebuia sa apara in presa. Investigam in continuare cum a aparut (...) Acela este punctul nostru de vedere, este adevarat, la care nu mai am nimic de adaugat. Nu trebuia sa apara, este o dezamagire", a declarat presedintele ARB, Radu Ghetea, citat de Mediafax. la un seminar organizat de Alpha Bank, BNR si ARB.

El a aratat- la un seminar organizat de Alpha Bank, BNR si ARB- ca orice institutie sau asociatie are dreptul sa pastreze confidentialitatea asupra unor lucruri in dezbatere interna sau corespondenta cu oficialitatile.

"Este un apel si catre receptori ca documentele de la ARB sunt documente confidentiale si numai ARB poate decide daca le face publice", a spus Ghetea, care a mentionat ca scrisoarea a fost transmisa si bancilor.

Ziarul Financiar a scris in editia de miercuri ca ARB a transmis mai multe scrisori unor directii din BNR, precum si Ministerului Justitiei, prin care solicita sprijin pentru modificarea unui articol din legea de aplicare a Codului de procedura civila care va intra in vigoare la 1 februarie 2013 si de care se tem ca "ar putea pune in dificultate industria bancara".

Este vorba despre un articol din Legea 76/2012 care faciliteaza eliminarea clauzelor abuzive din contractele de credit la nivelul intregului portofoliu de credite specifice acordate de o banca, ceea ce - sustine ARB - ar putea genera pierderi de sute de milioane de euro anual sistemului bancar.

Noua lege ii imputerniceste pe judecatori sa oblige bancile sa elimine o clauza abuziva din toate contractele de acelasi gen atunci cand constata existenta acesteia intr-un anumit caz.

"Bancile nu doar ca nu vor mai avea dreptul de a percepe pentru viitor costurile aferente clauzelor declarate ca fiind abuzive, dar se vor vedea obligate sa si ramburseze tuturor clientilor respectivele costuri percepute in trecut", se arata intr-o scrisoare transmisa Bancii Nationale.

Impactul financiar al acestei prevederi este estimat de bancheri la peste 600 milioane de euro anual. ARB recunoaste existenta unor "posibile erori izolate aparute in practica institutiilor de credit in trecut", dar considera ca instantele nu sunt pregatite sa aprecieze just clauzele din contracte.

Ingrijorarea bancherilor vine in contextul in care mii de clienti persoane fizice au denuntat in ultimii ani clauzele abuzive din contractele de credit, iar in unele cazuri bancile au fost obligate sa returneze o parte din comisioane sau sa reduca drastic marjele de dobanda aplicate.


Citeste mai multe despre   










3593 vizualizari

  • +9 (9 voturi)    
    comisioanele abuzive (Miercuri, 21 noiembrie 2012, 17:36)

    jackalphonse [utilizator]

    sunt investigate de ARB? ARB o asociatie mafiota. foarte bine ca a iesit in presa scrisoarea. s-au obisnuit sa ne prezinte reclame de familie in timp ce ne-o trag sub centura
  • +6 (6 voturi)    
    CAMATA se Pedepseste ! (Miercuri, 21 noiembrie 2012, 17:47)

    DEMA GOGU' [utilizator]

    Practicile bancare sa fie la fel in toate statele UE !De unde pana unde ,astfel de clauze si comisioane abuzive ,in contractele de credit din Romania?!Ordonanta 50 de ce nu se mai aplica?Rusine !
  • +4 (4 voturi)    
    instantele nu sunt pregatite sa aprecieze just (Miercuri, 21 noiembrie 2012, 18:04)

    catgrig [utilizator]

    "ARB recunoaste existenta unor "posibile erori izolate aparute in practica institutiilor de credit in trecut", dar considera ca instantele nu sunt pregatite sa aprecieze just clauzele din contracte." -- Asa bine stiu astia legea in Romania ca eu zic ca ARB ar trebui sa inlocuiasca ICCJ, Avocatul Poporului, Guvernul si restul institutiilor statului Roman. Iar Gh(r)etea sa se proclame presedinte. Atunci putem fi siguri ca va exista "dreptate" in lumea bancara romaneasca iar clientii nesimtiti si nesatui isi vor vedea de treaba lor si vor plati cuminti ratele pe care bancile le vor schimba (a se citi mari) in functie de tendintele dominante ale pietei (citat dintr-o conventie de credit...).
  • +8 (8 voturi)    
    Cu alte cuvinte (Miercuri, 21 noiembrie 2012, 18:22)

    RazTaz [utilizator]

    Bancile vor sa continue practicile abuzive, si vor complicitatea statului ca sa il jecmaneasca pe client.

    "Pierderi"??? Nu, stimabililor, sint castiguri necuvenite, ilegale si imorale care trebuie pe care le-ati obtinut din pozitii de monopol, fara sa informati clientii, modificand contracte de credit unilateral sau aplicand formule de calcul in mod arbitrar (cand aveati de dat bani... sa iasa mai putin, cand aveati de luat bani sa rupeti pielea de pe oameni si firme).

    "Pierderi"???? Nu va e rusine? Daca eu imi fac o brutarie, un magazin la parterul unui bloc si piata merge prost si am pierderi si dau faliment, se cheama ca piata m-a invatat o lectie, ca nu am fost capabil sa inteleg semnalele, si falimentul meu este un lucru bun pentru economie. Dar daca voi aveti - nu pierderi - ci castiguri diminuate - pentru ca v-ati calculat gresit riscurile, pentru ca v-ati lacomit sa dati credite cu buletinul, pentru ca n-ati inteles nimic din semnalele pe care le trimitea piata - voi trebuie sa fiti protejati, nu? Too big to fail... saracii de voi, bancherii. Asa obraznicie nu poate fi numita nici macar comunism, ci e banditism de-a dreptul.

    Vreti voi, bancile, sa fiti singurii actori de pe piata care as poata face contracte nenegociabile, in care orice s-ar intimpla, numai voi sa fiti protejati iar clientul f...t (furat) in permanenta.

    Rusine! Si asta nu numai golanilor de la ARB ci si celor care vor sustine acest demers nesimtit al lor.
  • +5 (5 voturi)    
    Omerta (Miercuri, 21 noiembrie 2012, 18:23)

    alt oarecare [utilizator]

    Intentia - dupa cum se vede, ARB, precum si toate componentele sale STIAU ce fac atunci cand au introdus comisioanele abuzive.
    Obstructionarea justitiei - acum incearca, pe cai oculte, sa impiedice punerea in aplicare a sentintelor.
    Prea multe asemanari cu Mafia.
    Prin similitudine, propun ca sa fie scoasa in afara legii, iar actualul "Nash" sa fie pus la racoare pentru tot restul vietii.
    Cred ca sistemul bancar ar deveni muuult mai sanatos.
  • +5 (5 voturi)    
    Jaf la drumul mare! (Miercuri, 21 noiembrie 2012, 18:29)

    DanMircea [utilizator]

    Este incredibil! Trimit scrisori la autoritati publice si vor sa ramana confidentiale?! Este o nerusinare fara margini ce face aceasta asociatie a bancherilor!

    Am citit scrisoarea si nu-mi vine sa cred ca pana la ora asta reactiile au fost atat de palide! Unde este CSM-ul care sa ia atitudine pentru ca se acrediteaza ideea ca judecatorii sunt partinitori consumatorilor?!

    In alte cuvinte, scrisoarea lor spune ca stim ca am gresit cu clauzele si comisioanele abuzive, dar daca indrazniti sa ne luati banii inapoi, plecam din tara... Este o nerusinare in conditiile in care s-a demonstrat ca la ei in tara nu aplica comisioanele declarate abuzive de instantele romane.

    Bancile nu vor sa aiba niciun risc (ca dau imprumuturi numai prin Prima Casa unde garanteaza Statul), dar sa vor dobanzi si comisioane cum au camatarii!?
  • +5 (5 voturi)    
    infractori (Miercuri, 21 noiembrie 2012, 18:52)

    Fanfan la tulipe [utilizator]

    Din pacate cei de la ARB sunt niste infractori care apara alti infractori, nu generalizez, se stiu ei bancherii care si-au batut joc de clienti prin inducerea lor in eroare, modificarea unilaterala a clauzelor contractuale sau introducerea unor comisioane sau clauze abuzive. Dar totusi, nu ma pot abtiune sa nu nominalizez Volksbank, macar pt. toate neplacerile create de-a lungul timpului...Ce ma mira este insa pasivitatea BNR care ar fi putut veghea inca din perioada salbatica a creditarii ca astfel de abuzuri ale bancilor sa nu poata avea loc, macar prin initierea sau sustinerea unor acte normative, ceeea ce nu s-a intamplat insa, ba mai mult, datorita lobby-ului puternic tot bancile au castigat iar OUG 50 a fost modificata in favoarea lor.Si sa nu-i plangeti pe bancheri, de la profiturile nesimtite din perioada de boom, pe care nu le intalneai nicaieri in lume acum o duc daca nu la fel de bine oricum pe aproape, traiesc din creditele acordate la vremea respectiva, din comisioanele si clauzele abuzive sau din creditele acordate in prezent statului iar BNR se face in continuare ca nu vede nimic dar totusi "vegheaza" la sanatatea sistemului bancar. Niste nenorociti, mi-e scarba!
  • +2 (2 voturi)    
    Sper ca romanii sa fie uniti (Miercuri, 21 noiembrie 2012, 22:07)

    eugenrc [utilizator]

    Macar in lupta impotriva acestor hoti care isi spun bancheri.

    Astept cu nerabdare sa aflu ca o persoana ajunsa la disperare din cauza bancilor in loc sa aleaga sa se sinucida gaseste o cale sa se razbune si sa bage frica in acest fel in cei care iau decizii la nivel inalt in banci.