Steven van Groningen, Consiliul Investitorilor Straini: Dorim sa vedem masuri care sa duca la crestere economica. Statul sa fie un mai bun administrator si sa-si achite la timp facturile

de DP     HotNews.ro
Marţi, 27 noiembrie 2012, 9:29 Economie | Finanţe & Bănci

Steven Van Groningen, CEO Raiffeisen Bank
Foto: AGERPRES
"​In acest moment, Romania nu exceleaza la capitolul predictibilitate. Legile se schimba prea des prin Ordonante, consultarile cu mediul de afaceri lipsesc sau sunt doar de forma, vedem ca de multe ori lipsesc analizele de impact ale deciziilor guvernamentale, iar toate aceste lucruri afecteaza Romania. Ne-am dori sa vedem masuri care sa duca la cresterea economica", a declarat marti Steven van Groningen, presedintele in exercitiu al Consiliului Investitorilor Straini, invitat la un dejun de afaceri de catre Camera de Comert Britanica Romana. Groningen a vorbit si despre asteptarile pe care le au investitorii de la Guvernul care va fi instalat dupa alegerile din decembrie.

"Ne-am dori ca Guvernul sa fie un mai bub administrator. Sa isi colecteze impozitele corect si la timp dar sa isi plateasca la timp facturile pe care le are de achitat. Intarzierile la plata nu sunt un lucru bun si ne-am dori ca acest lucru sa fie corectat. Ne-am mai dori sa vedem ca atunci cand isi propune un proiect major, nu doar sa-l inceapa ci sa-l si duca la capat. E laudabil ca se incep mii de proiecte, dar e pacat ca nu se finalizeaza aproape niciunul", a mai spus van Groningen, care conduce de asemenea Raiffeisen Bank.

Inafara planurilor ambitioase, mai e nevoiesi de ambitia de a le duce la capat, a mai spus Groningen, referindu-se la strategiile fostelor guverne. "Daca as lua un domeniu la intamplare, a adaugat el, de pilda agricultura, noi suntem interesati de planurile pe care le are Guvernul in domeniul irigatiilor, in domeniul terenurilor samd.  Ne dorim sa vedem strategii sectoriale si cai de actiune care sa fie respectate. Vrem transparenta si predictibilitate", a mai adaugat van Groningen.

Este foarte greu sa ai crestere economica fara bani, fara investitori. Romania are nevoie de crestere economica pentru a recupera decalajele fata de celelalte state din UE? Uneori ma intreb daca asta vrem, crestere economica si investitii straine, a conchis seful CIS.

Reprezentantul investitorilor straini a specificat ca va avea marti intalniri atat cu premierul Victor Ponta ,cat si cu membrii ARD, Adriean Videanu si Vasile Blaga, pentru a discuta aceste aspecte.


Citeste mai multe despre   










1214 vizualizari

  • 0 (2 voturi)    
    ... (Marţi, 27 noiembrie 2012, 10:04)

    o8561 [utilizator]

    De ce neaparat el sa aiba grija sa isi colecteze impozitele?

    De nu firmele sa aiba grija sa isi plateasca impozitele?

    S-ar consuma mai putini bani si timp, daca firmele si-ar plati impozitile si nu ar sta statul cu 'biciul' pe ele.
    • +1 (3 voturi)    
      colectare (Marţi, 27 noiembrie 2012, 10:28)

      fifi123 [utilizator] i-a raspuns lui o8561

      colectare inseamna sa ai grija sa-ti plateasca toti, si cei care platesc de obicei, si cei care nu platesc. tocmai asta e, ce faci cu cei care nu platesc? si atunci, ideea este sa imbunatatesti gradul de colectare, adica sa te duci sa iei de la cine n-a platit, nu sa ceri noi taxe.

      ce spui tu se cheama conformare voluntara, si necesita probabil 50 ani de educare...
    • 0 (2 voturi)    
      Ca sa platesc de buna voie (Marţi, 27 noiembrie 2012, 10:35)

      Con_stan_tin [utilizator] i-a raspuns lui o8561

      trebuie sa capat in schimbul banilor ceva ce merita. Criza statului de aici se trage, incaseaza mult mai multi bani decat merita.

      Conditia pentru progres este sa incasezi mai putini bani decat meriti si ca individ si ca organizatie.
  • +1 (1 vot)    
    de ce ... (Marţi, 27 noiembrie 2012, 11:30)

    republicanu [utilizator]

    Dl van Groningen poate sa ne spuna de ce preturile cu amanuntul in Romania sant mai mari decat aceleasi produs vandute oriunde in Europa ? Un lant de magazine trasnational [ nu-i dau numele dar se pot lua cataloagele de produse ] vinde in Romania absolut aceleasi produse din Anglia pana in Ungaria si din Norvegia pana in Grecia mai scump [uneori diblu sau triplu !] Sa fie vorba tocmai de o sanctionare a poporului roman. Ca de economia de piata nu cred ca e vorba !
    • +1 (1 vot)    
      E tocmai economia de piata! (Marţi, 27 noiembrie 2012, 12:21)

      Con_stan_tin [utilizator] i-a raspuns lui republicanu

      Prin pret crescut se sanctioneaza lipsa concurentei... sau prezenta prostiei si a lenii, depinde din ce parte privesti.
    • +1 (1 vot)    
      cerere si oferta (Marţi, 27 noiembrie 2012, 12:23)

      penibil [anonim] i-a raspuns lui republicanu

      atata timp cat se gasesc cumparatori la preturi duble sau triple nu exista motiv pentru scaderea acestora.

      cerere mica , oferta mare = scadere pret
      cerere mare, oferta mica = crestere pret

      presupun ca lantul de magazine la care faci referire vinde in principal produse alimentare care in esenta sunt perisabile si ca atare ar fi mult mai rapid afectati daca cumparatorii s-ar abtine in a mai da navala la rafturi =)
    • 0 (0 voturi)    
      Bulisme (Marţi, 27 noiembrie 2012, 12:49)

      Prea_Tarziu [utilizator] i-a raspuns lui republicanu

      De ce nu-ti faci tu o afacere in care sa importi produsele si sa le vinzi la jumatate de pret, bula?
  • 0 (0 voturi)    
    Stat mafiot. (Marţi, 27 noiembrie 2012, 12:35)

    Prea_Tarziu [utilizator]

    Ca sa functioneze cum spune domnul van Groningen, romania ar trebui sa fie stat de drept. Dar cand principala evaziune fiscala o face mafia inlantuita cu autoritatile (politie, judecatori, vamesi, fisc) nu mai este nici o sansa. Romania este sortita baltirii in mlastina statelor de tip sud-american.
  • 0 (0 voturi)    
    Buna ziua (Marţi, 27 noiembrie 2012, 15:54)

    ANA2049 [utilizator]

    Am si eu cateva intrebari pentru aceste eminente cenusii. Pana cand va bateti joc de noi?

    cum sa faci sisteme de irigare viabile cand oamenii sut saraci si saraciti in continuare?

    cum sa accesezi Fondurile UE cand oamenii si firmele locale sunt f sarace si banii NU AJUNG LA EI?

    sa luam un caz concret sa zicem intr-un sat 3 generatii au ceva pamant si 3 casute dar vor sa dezvolte o ferma de porci sau de vaci sau sa cumpere si sa dezvolte un sistem de irigatii....

    cum cand activele acestora si expertizare pentru accesarea unui credit NU le permite DEZVOLTAREA si implementarii reale a unui proiect viabil pe hartie, dar realitatea este ca NIMANI NU ii crediteaza neavand indicatorii economici permisibile de banci.

    numai bla, bla...ca dezvoltare si cat s-a atras din fonduri? si cati oameni au depus efort sa dezvolte u proiect? avize..., plata autorizatii, nervi,...hartii peste hartii si in final cine II CREDITEAZA pentru proiectele cu accesarea FONDURILOR UE?

    porpunere

    primim 30 mld euro de la UE

    15 mld sa fie bagate a 2-a zi in banci si ele sa FINANTEZE proiectele facute de mii de ROMANI si proiecte perfecte, consultanta...intrunesc toate conditiile de mediu, si toate cerintele UE si astfel se rezolva si cofinantarea ...daca nu se face asta restul este vrajeala ieftina deoarece luati REAL listele cu proiecte F F BUNE si cu eforturi financiare proprii facute si FINANTARE sau cofinantare de unde???????

    O zi buna

    si daca doriti sa ajutati romanii ....pai sa-i ajutati si nu avem in tara produse alimentare mai scumpe decat in AU si DE si FR dar salarii de TOT rahatul si un tva de ....

    O zi buna si mult succes!

    scuze daca deranjez ...dar sa NU NE MAI MINTIM SINGURI sa implementezi un proiect european inseamna sa ai bani sau cofinantare sau surse proprii! ....blocajele aduc alte blicaje....si boli si saracie si cresterea infractionalitatii!!!!

    cica va dam banii, dar nu i-ati accesat ...ha nu ati dat NIMIC!