Cum se va stabili impozitul forfetar: Amplasarea, vadul comercial si indicele de sezonalitate vor fi analizate

de DP     HotNews.ro
Marţi, 15 ianuarie 2013, 14:06 Economie | Finanţe & Bănci

Ovidiu Nicolescu
Foto: AGERPRES
Amplasarea afacerii, vadul comercial si indicele de sezonalitate vor fi cateva dintre criteriile analizate pentru stabilirea impozitului forfetar, care se va aplica ca procent dintr-un venit standard pentru fiecare domeniu, potrivit reprezentantilor intreprinzatorilor mici si mijlocii, a declarat intr-o conferinta de presa Ovidiu Nicolescu, presedintele Consiliului pentru Intreprinderi Private Mici si Mijlocii din Romania (CNIPMMR), citat de Mediafax.

"Consiliul pentru IMM-uri s-a intalnit luni cu ministrul Maria Grapini, care ne-a prezentat ca la introducerea impozitului forfetar se vor avea in vedere cinci elemente. Unul dintre acesta este ca se va introduce selectiv doar in anumite domenii, in special in servicii, unde exista un grad redus de fiscalizare. Se are in vedere sa se elimine situatiile in care un hotel important din Bucuresti, cu un grad de ocupare de 80%, nu plateste impozit ca nu declara profit. Deci se va aplica mai ales unitatilor de turism, de cazare, unitati de incaltaminte etc", a mai spus Nicolescu.
 
De asemenea, impozitul se va stabili pe baza unor criterii precum amplasarea, vadul comercial, indicele de sezonalitate si capacitatea de a face afaceri.
 
"Aceste criterii suna rational. Impozitul va duce la simplificarea birocratiei, pentru ca nu necesita predarea de situatii financiare, deoarece acesta urmeaza sa se aplice ca un procent dintr-un venit standard. Ministrul ne-a asigurat ca masura va fi insotita de elemente de simplificare, foarte necesare pentru microfirme, si ca introducerea se face doar dupa ce se va discuta cu cei care lucreaza in bransa respectiva. Fiecare domeniu are intreprizatori corecti, activi, si se reflecta in documente, si altii care nu sunt corecti si care fac concurenta neloiala", a adaugat Nicolescu.
 


Reprezentantul firmelor mici si mijlocii spune ca adoptarea masurii trebuie sa se faca doar dupa realizarea unei note de impact si a "testului IMM", care reprezinta o metodologie specifica de analiza a efectelor actelor normative asupra numarului de firme si capacitatii de a supravietui a acestora.
 
"Daca se respecta aceste puncte si testele si analizele arata efecte pozitive, ca va duce la eliminarea concurentei neloiale si nu va reprezenta un plus de fiscalitate, nu ne vom opune. Consideram insa obligatorii respectarea punctelor de mai sus", a aratat Nicolescu.
 
Ministrul delegat pentru IMM, Turism si Mediu de Afaceri, Maria Grapini, a declarat vineri ca impozitul forfetar s-ar putea aplica din semestrul al doilea al acestui an, daca studiul privind impactul masurii va fi finalizat in primul trimestru. Ea a aratat ca in prezent consilierii ministerului stabilesc numarul de restaurante, pensiuni, baruri si alte structuri care ar putea intra sub incidenta impozitului.
 
Grapini a anuntat saptamana trecuta ca, daca se va aplica, impozitul forfetar va viza doar unele servicii, precum pensiuni, hoteluri, restaurante, saloane de infrumusetare sau spalatorii auto, cuantumul urmand sa fie stabilit dupa discutii cu patronatele de profil.


Citeste mai multe despre   





Citeste pe Stirile ProTV

VIDEO "Imi spunea ca are o pata pe creier". Prietenii lui Daniel si familia acestuia au 2 povesti diferite despre infectarea cu HIV

Familia tanarului de 24 de ani din Segarcea care a murit in urma cu o saptamana, rapus de SIDA, sustine ca baiatul s-a imbolnavit la spitalul din localitate, cand avea cinci ani. Ba mai mult, rudele spun ca si alti tineri din Segarcea au avut soarta lui Daniel, din cauza ca in vremea aceea instrumentarul medical nu era sterilizat corect.








7063 vizualizari
  • +7 (11 voturi)    
    impozit pe secctor (Marţi, 15 ianuarie 2013, 14:10)

    sindbad [anonim]

    am auzit-o pe vuvuzeaua aia de la PC trancanind despre un impozit mai mare in zonele centrale si un impozit mai mic la periferie. pentru Bucuresti, asta se aplica asa: dupa ce ca toti banii se duc in cartierele de blocuri, unde sunt votantii lui Piedone, tot in centru unde nu se baga un leu in infrastructura si renovari va fi mai scump. eu stau in centru. as face un referendum in bucuresti pentru infiintarea unui sector in zona centrala.
    • +8 (12 voturi)    
      domnule..... (Marţi, 15 ianuarie 2013, 14:59)

      translativus [utilizator] i-a raspuns lui sindbad

      .....dvs chiar luati in serios fumigena aceasta ?
      "Amplasarea, vadul comercial şi indicele de sezonalitate" nu sunt altceva decat o noua gaselnita a smecherilor pentru incasa spagi.
      Poti sa fii in buricul targului si sa ai mii de musterii zilnic, daca dai "spaga forfetara" cui trebuie, vei plati impozitul forfetar la fel cu cel din fund de mahala.
      Chiar uitam ca traim in Romania ?
  • +7 (11 voturi)    
    ===================== (Marţi, 15 ianuarie 2013, 14:28)

    Zede [utilizator]

    "Fiecare domeniu are intreprizatori corecti, activi, si se reflecta in documente, si altii care nu sunt corecti si care fac concurenta neloiala" - Pai daca ii cunoasteti si sunteti in stare sa vedeti care sunt corecti si care nu, de ce e nevoie de aiureala asta cu un impozit care nu are legatura cu realitatea?

    "impozitul se va stabili pe baza unor criterii precum amplasarea, vadul comercial, indicele de sezonalitate si capacitatea de a face afaceri" - Poezii care nu se pot cuantifica exact.

    "Consilierii ministerului stabilesc numarul de restaurante, pensiuni, baruri si alte structuri care ar putea intra sub incidenta impozitului" - tipic!

    Vreau sa ma fac si eu consilier si pe urma sa mi se deschida usa cu capul ca sa stabilesc eu numarul "corect" de unitati economice!

    Ce marca de crema de pantofi prefera doamna Grapini? Poate fi o informatie utila pentru "bataiosul" presedinte al CNIPMMR.

    Cu asa o reprezentare, IMM-urile pot fi sigure ca interesele lor sunt aparate cu vajnicie!
  • +9 (13 voturi)    
    foarte clar! (Marţi, 15 ianuarie 2013, 14:28)

    costache2 [utilizator]

    Suna foarte clar si simplu: amplasare, vadul comercial, indicele de sezonalitate si capacitatea de a face afaceri. Cu asa criterii obiective, sigur birocratia se va reduce...
    PS: La amplasare, as sugera luarea in calcul si a pozitiei fata de soare. In mod sigur, cei aflati vara la umbra au incasari mai mari...
  • +6 (10 voturi)    
    INCREDIBIL CE LE POATE FĂTA MINTEA (DE BOLȘEVICI) (Marţi, 15 ianuarie 2013, 14:51)

    pointless man [utilizator]

    O nouă abureală tip papașa Stalin:
    Pravda prima pagină - Lege detaliată despre cum se harnașează cămilele (sic !), etc. Faceți asta de 2000 de ani fără legi ? Molci ! Și să vă ferească Dumnezeu să nu le harnașați cum zice tătuca - Siberia vă mănîncă !

    În loc să-i belească pe ticăloși vor calcula 1 an de zile cum e cu vadul comercial și alte chestii IMPOSIBIL de evaluat corect ORIUNDE ÎN LUME. Apoi vor „emana” un act normativ abracadabrant în baza căruia vor teroriza pe cine le place și cînd le place. Vor curge noi șpăgi, sectorul privat va mai muri un pic.

    Păi asta fac de 23 de ani ! Economie de ”p(a)iață funcțională”, hai ? Hai că mă faci să rîd, Domnu´ „conservator” Nicolescu !
  • +4 (8 voturi)    
    cel mai tare... (Marţi, 15 ianuarie 2013, 15:12)

    lucyan [utilizator]

    capacitatea de a face afaceri...
    in ce se masoara acest lucru? daca unul de la periferie "stie" sa-si vanda mai bine marfa, fiind mai la dos, accepta si "variante" mai putin ordodoxe...
    ce facem acum, il impozitam mai putin , ca este la periferie si nici nu-l mai controlam, ca a platit impozitul forfetar, care impozit forfetar, ca vad ca este tot ca la boc, numai ca depinde de ceva pe care nu-l poti masura...
    • +1 (5 voturi)    
      propunerea o sa fie invalidata... (Marţi, 15 ianuarie 2013, 16:20)

      ..13 [utilizator] i-a raspuns lui lucyan

      Nu stiu cum i-a trecut prin cap asa ceva...

      Imi pare ca unii profesori au ramas fara legatura cu realitatea...

      Si ca sa fiu corect mai marturisesc public ca pe cand incepea criza dl. Nicolescu intr-o conferinta publica spunea ca asta este numai asa o sperietoare - oct. 2008...

      No more comments!
  • +1 (7 voturi)    
    Nici mie nu-mi place personajul Grapini, dar... (Marţi, 15 ianuarie 2013, 15:25)

    Gustav333 [utilizator]

    Nu mai fiti patimasi, oameni buni! Impozitul forfetar se aplica cu succes de foarte mult timp in multe tari dezvoltate la anumite activitati comerciale. Spre exemplu, in Spania se calculeaza un punctaj dat de peste 10 criterii foarte exacte (o parte enumerate aici). Se calculeaza numarul total de puncte si in functie de acesta este stabilit prin lege cuantumul impozitului. Simplu si eficient.
    Restaurante, baruri, cluburi, hoteluri, pensiuni, carciumi de mahala sau satesti, toate pot constitui o sursa deloc neglijabila la buget. Daca-i intrebi pe carciumari ,se plang cu lacrimi de crocodil dar niciunul nu trage obloanele. Evaziune fiscala aproape totala!
    • +1 (3 voturi)    
      adevarat.... (Marţi, 15 ianuarie 2013, 18:00)

      translativus [utilizator] i-a raspuns lui Gustav333

      ....ce spuneti dar noi nu suntem Spania si nu cred ca este nevoe de vreo exemplificare in materie de legi incalcate de toti, chiar de smecherii parlamentari si nimeni nu este tras la raspundere.
      De ce ? Simplu - SPAGA !!!- care sta la baza sistemului politic parlamentar si fara de care sistemul s-ar prabusi.
    • 0 (0 voturi)    
      Masura in sine e buna (Marţi, 15 ianuarie 2013, 19:51)

      Mihail AD [utilizator] i-a raspuns lui Gustav333

      Lipsa increderii se refera la cei care o vor elabora si aplica
    • 0 (0 voturi)    
      Parca Boc era injurat zdravan.. (Miercuri, 16 ianuarie 2013, 11:36)

      Dianora [utilizator] i-a raspuns lui Gustav333

      .. pentru impozitul forfetar. De data asta presupun ca vor avea grija sa nu se atinga de firmele amicilor de Antene, prezentatori si analisti, etc. si sa-i taxeze doar pe amaratii care nu cotizeaza la partid. Si evident atunci totul e OK!
  • +2 (4 voturi)    
    Nimic nou sub soare (Marţi, 15 ianuarie 2013, 15:32)

    morometu [utilizator]

    Ei, hai ca nu este nici o diferenta fata de minimalul lui Boc. Decat pozitia fata de soare sau de umbra! Si incadrarea, la umbra sau la soare cine o face? Umbrela?
    Alte taxe, autorizatii, marirea aparatului birocratic... Ceva pentru cei ce isi risca totul pentru o mica afacere pentru el, familia lui si ceva angajati pe care si-i poate permite fara a astepta sau fura de la stat, la ce v-ati gandit?Si in perioada de criza...
    Ca doar marile averi s-au facut prin furturile de la stat dar aia nu au platit. Marea evaziune in capul vostru mic consta in 3 cauciucuri vulcanizate fara bon si 5 spalari auto? Pentru astia vreti sa mobilizati armata? Trenurile, cisternele si containerele circula liber doar la nivel inalt nu-i asa? Justitia trece la colt!
    Incercati pe toate caile sa starpiti libera initiativa, mama lor de burghejii!
    Deschideti ochii si plimbati-va pe strazi. Veti vedea multe spatii goale; si bancile au inceput sa se restranga. Fara capital, adios investitii private!
    • 0 (2 voturi)    
      ai perfecta dreptate (Marţi, 15 ianuarie 2013, 16:40)

      Gustav333 [utilizator] i-a raspuns lui morometu

      dar trebuie sa luam in calcul si ca se vulcanizeaza (sau se schimba) milioane de cauciucuri si se executa zeci de milioane de spalari anual. Ca se zugravesc anual peste 1 milion de locuintesi ca se executa probabil peste 10 milioane de curse cu taxiul. Ca multe milioane de oameni merg anual la frizer, la cosmetica sau la manichiura.
      Nu este deloc de neglijat...
      • +2 (2 voturi)    
        Spaga nu ai pus-o la socoteala (Marţi, 15 ianuarie 2013, 18:04)

        morometu [utilizator] i-a raspuns lui Gustav333

        Bugetul are ca prima sursa TVA, urmeaza impozit pe salarii.
        Impozitul pe profit, pe venit is micute comparativ cu celelalte.
        Milioanele alea de vulcanizari si de spalari au si cheltuieli iar daca tie nu-ti ramane nimic, renunti. Ai analizat vreodata pe bune, o astfel de afacere? Sau ai incercat sa faci o astfel de afacere?
        Ce e mai ieftin:gazul, curentul, apa, chiria, impozitele si contributiile la salarii, spagile la negru care niciodata nu sunt modeste?
        Crezi ca daca esti mic sau corect te iarta de spagi?
        Sunt afaceri mici iar in alte parti sunt aproape ignorate. Li se stabileste ceva de forma. In alte parti nu sunt spagi, nu vine organu toata ziua la tine in conditiile in care tu stai pe la tot felul de ghisee cu tot felul de aberatii de depus.
        Multe se vor inchide si vor ramane cu 1/2 din 5 si cu ceva someri.
        Cu cat afacerea e mai mare cu atat posibilitatea, riscul de evaziune e mai mare. Dar aia nu vor plati impozit pe profit.
        Mai bine si mai usor hingheresti mai multi fraieri si ciupesti ceva decat sa-ti iei in serios atitudinea de stat de drept in care toti trebuie sa respecte legea.
        • 0 (0 voturi)    
          Las' ca scade TVA la alimente! (Miercuri, 16 ianuarie 2013, 11:39)

          Dianora [utilizator] i-a raspuns lui morometu

          .. nu cred ca si preturile! Dar cum Varanul are interese in agricultura, patronii de acolo care vor avea scaderi de taxe sa stie cui le datoreaza! Ca tot vrem sa imbunatatim colectarea...
  • 0 (2 voturi)    
    sa i-o spuna lui mutu (Marţi, 15 ianuarie 2013, 16:17)

    ..13 [utilizator]

    Domnul Profesor poate sa isi imagineze ca FMI o sa accepte asemenea trasnai????

    Domnule profesor nu a mai evoluat de loc si de aceea trebuie sa plece din invatamant ca distruge si urma minima de intelegere care este acolo...

    Imi pare rau ca mi-a fost profesor, dar aberatiile nu pot sa fie tolerate!

    Punct!
  • +1 (3 voturi)    
    dragi tovarasi (Marţi, 15 ianuarie 2013, 17:44)

    I [utilizator]

    in curand noi motive de a incasa spaga vor fi infiintate. Traiasca furtul organizat!
  • +1 (1 vot)    
    O intrebare (Marţi, 15 ianuarie 2013, 18:59)

    rad_prostii [utilizator]

    Forfetar nu inseamna fix? Daca-i fix, atunci de ce variaza in functie de amplasament?
  • 0 (0 voturi)    
    Scumpiri-scumpiri-scumpiri (Marţi, 15 ianuarie 2013, 19:33)

    rad_prostii [utilizator]

    Asta va aduce impozitul forfetar.
    Patronii vor incerca sa scoata banii de impozit din preturi.
  • 0 (0 voturi)    
    dispozitiv de masurat vadul comercial (Joi, 17 ianuarie 2013, 8:39)

    liviusmaximus [utilizator]

    Nou !
    Ofer spre inchiriere Guvernului un dispozitiv de masurat Vadul Comercial (VC) si Indicele de Sezonalitate (IS). Functioneaza exclusiv pentru masurarea acestori indicatori in cazul afacerilor care ofera diverse servicii.
    Pentru contractele pe termen de minim 1 an sau comenzi online, oferim reduceri semnificative de pret !
    PS: Oferim deasemenea dispozitive pentru masurarea nivelului IQ al ministrilor. Foarte util, indiferent de culoarea politica !!!