Leul s-a intarit in fata monedei europene pana la nivelul de 4,33 unitati, dupa anuntul JP Morgan. Nu e exclus sa ajunga  la 4,25. BNR intervine in piata pentru evitarea aprecierii excesive a leului

de DP     HotNews.ro
Miercuri, 16 ianuarie 2013, 14:07 Economie | Finanţe & Bănci

Imediat dupa includerea datoriei publice locale a Romaniei in influenta serie de indici J.P. Morgan GBI-EM, moneda locala s-a apreciat semnificativ in fata euro, ajungand miercuri sa fie cotata la 4,3364 /eur. Economistii unor banci comerciale spun chiar ca BNR ar fi intervenit inca de marti in piata pentru a stopa o apreciere excesiva a leului.

Intrucat circa 45% din datoria Romaniei este denominata in lei- circa 22 miliarde, aceasta includere va duce la o crestere a cererii , iar cursul leului s-ar putea aprecia pana la 4,25 ron/eur, scrie un analist din cadrul RBS. Ne asteptam de asemenea  ca randamentele sa scada pana la 5,25% pentru instrumentele cu maturitate  de un an si la modificarea structurii datoriei, in favoarea  celei denominate in lei care sa "preia" din cea denominata in valuta, mai scrie analistul RBS.

"Mult asteptata includere a datoriei publice locale a Romaniei in influenta serie de indici J.P. Morgan GBI-EM este foarte aproape de a deveni realitate incepand cu 1 martie, asa cum a anuntat banca americana. Desi includerea nu este inca un fapt stabilit, stirea a confirmat asteptarile care au sustinut recentul avans al activelor denominate in RON. Dupa momentul anuntului de marti seara, leul a castigat circa 1% pe volume semnificative, ajungand la nivelul de 4,34/EUR atins ultima data in februarie 2012. In opinia noastra, banca centrala a infranat avansul leului prin interventii importante ieri si credem ca Banca va continua sa isi creasca rezervele valutare, fapt ce ar impiedica o apreciere clara a leului dincolo de 4,30/EUR in perioada urmatoare", noteaza economistii ING.

Pentru moment insa, inertia pozitiva pare sa continue, cu leul apreciat temporar pana dincolo de 4,33/EUR in debutul sedintei de azi. Cu toate acestea, cererea naturala pentru valuta, cuplata cu potentiale interventii oficiale efectuate cu scopul recladirii rezervelor valutare ale BNR, vor incetini sau eventual vor reduce tendinta de apreciere a leului, se arata intr-un raport trimis clientilor unei banci comerciale.

Cu toate ca ratele ON au ramas in acelasi interval ca ieri, ratele pentru termene mai lungi de pe curba de randamente FX swap au scazut cu circa 10pb in urma anuntului facut de banca J.P. Morgan. Acelasi avans a fost oglindit si in piata secundara a titlurilor de stat in lei, notabila fiind scaderea randamentului pentru titlurile pe trei ani de la o medie de 5,95% la licitatia de luni pana la 5,75% in acest moment.

Aparent asistam la o accentuare a interventiilor valutare ale bancii centrale, fapt ce ar trebui sa amelioreze conditiile de lichiditate si care va imprima eventual o tendinta de scadere in segmentul ratelor pe termen scurt al curbei de randamente, asa cum a semnalat si BNR la ultima sedinta de politica monetara, mai noteaza economistii ING.


Citeste mai multe despre   












Articol sustinut de BRD Groupe Société Générale

Atelier de idei. Cum te ajuta tehnologia sa-ti faci mai mult timp pentru tine si planurile tale

Munca multa, stres, ore peste program, termene limita, sedinte lungi. Uneori, asa arata ziua de lucru a multora dintre noi. Din acest motiv e foarte important sa investesti in lucruri care te pot ajuta sa iti folosesti mai bine timpul petrecut la birou. Sa lucrezi mai bine, mai usor si mai repede poate insemna mai mult timp pentru tine si pentru cei dragi. Iti propunem, asadar, cinci directii care te pot ajuta pe plan profesional si personal.

10087 vizualizari

  • +3 (9 voturi)    
    BNR (Miercuri, 16 ianuarie 2013, 15:42)

    SRA [utilizator]

    Nu va imbatati cu apa de dâmbovita, EURO si-a pierdut din valoare pentru a sustine exporturile europeene.

    Nu va fi pentru lung timp, asa ca cei care au ipoteci in EURO sau CHF pot sa cumpere aceste monede.

    Speculatiile sunt in floare deci ROMANIA poate juca la vinderea de imobilier apartamente de haut standing fara TVA , un sort de export !!!
    Sa-l vad pe ministru VOINEA daca stie sa opereze pe aceasta piata, BNR si-a pierdut pusculita de a monitoriza piata monetara
  • -18 (28 voturi)    
    basistii 2012: USL va face euro peste 6000 lei !! (Miercuri, 16 ianuarie 2013, 15:55)

    #DeDreapta#6Case#DinMeditatii [utilizator]

    (...)
    • +5 (11 voturi)    
      Cum mai poate creste PIB (Miercuri, 16 ianuarie 2013, 16:18)

      SRA [utilizator] i-a raspuns lui #DeDreapta#6Case#DinMeditatii

      Ce ar fi ?
      Preturile vor creste deasemenea cu paritatea pret AUR.

      Este o ingenerie financiara, se va trece la o alta etapa numita deflation contraire inflation.
      Aceasta situatie este si mai trista, bancile sunt pline de moneda si nu doresc sa riste sa investeasca.

      saracul tot sarac ramâne, bogatul se imbogateste si mai mult.

      Elvetia a trecut prin aceasta etapa, 1 EURO = 1,53 CHF, acum a ajuns 1 EURO = 1,18 CHF.
      Ce ati inteles ?
      Asa va fi si cu RON cel iubit, deaceea este urgent a trece la EURO !!!
      De asemenea a trece la o singura banca, BNR sa dispara si sa devina banca comerciala, gata si cu aceste salarii platite inutil.
      la ce serveste ISAREASCU, GEORGESCU sau celeant fost liberal.
      V-ati imaginat cât costa contribuabilul roman!?!

      Calculati si veti vedea cum mai poate creste PIB
      • +5 (5 voturi)    
        stai calm (Miercuri, 16 ianuarie 2013, 17:16)

        bancher [utilizator] i-a raspuns lui SRA

        si dupa trecerea la euro, BNR tot va exista ca banca centrala, oricat de mult te vei oftica tu.
        Vor ramane directiile de administrare a rezervelor internationale, statistica, prognoze macroeconomice, stabilitate....
        Insa vor disparea unele directii din BNR (gen emisiune monetara, operatiuni de piata, posibil si supravegherea).
        Practic, banca nationala va exista, dar cu efectiv redus.
        • -2 (2 voturi)    
          NU SERVESTE (Miercuri, 16 ianuarie 2013, 17:41)

          SRA [utilizator] i-a raspuns lui bancher

          Vor veni resurse la buget pentru investitii din disfiintarea unor departamente din BNR.

          Deja este foarte umflata si nu serveste la nimic
      • +4 (6 voturi)    
        mda (Miercuri, 16 ianuarie 2013, 17:19)

        Xorciser [utilizator] i-a raspuns lui SRA

        Daca eram trecuti la EURO, ne mancam de sub unghii acum. Asa ca ai grija ce iti doresti...
        • -1 (3 voturi)    
          Sunteti (Miercuri, 16 ianuarie 2013, 17:39)

          SRA [utilizator] i-a raspuns lui Xorciser

          Trecerea la EURO era benefica, asteptarea este precum morfina la boala de cancer !!!
      • +2 (2 voturi)    
        Precizare (Miercuri, 16 ianuarie 2013, 17:38)

        SRA [utilizator] i-a raspuns lui SRA

        Pentru cei care cred ca aceasta depreciere a monedei Euro sau pentru Români fala de cresterea RON moneda nationala vin cu precizarea

        "Deflația este un fenomen economic care reprezintă opusul inflației, caracterizat prin scăderea prețurilor bunurilor și serviciilor.

        Acest fenomen are consecințe asupra unei economii naționale la fel de grave ca și inflatia.

        El poate fi determinat, în principal, prin reducerea masei monetare și a creditului.

        Potrivit lui Barro,[necesită citare] deflația reprezintă o scădere a indicelui general al prețurilor într-o perioadă de timp.

        Deseori, deflația este cauzată de o reducere a ofertei de bani sau de o restrângere a creditului.

        Deflația poate fi de asemenea cauzată de o restrângere a cheltuielilor, fie din partea guvernului, fie din partea agenților economici, sau a investițiilor dintr-o economie.

        Deflația are de multe ori ca efect creșterea numărului șomerilor, întrucât cererea de bunuri și servicii în economie scade, pe fondul deficitului de lichidități.

        Deasemeni deflatia poate fi consecinta consolidarii economice,cresterii economice,cresterea ratigului de tara.

        O consecinta fireasca este cresterea monedei nationale in raport principalele valute"

        Merci si na va bucurati ambele, inflatia so deflatia sunt la fel de periculoase.
        Era de asteptat ca aceasta perioada sa revina,.

        Cum se poate iesi din aceasta forma de criza,

        MUNCA & MERIT
        Cresterea PIB pe criteriile anuntate:
        Reducerea cheltuelilor din administratia centrala si locala
        Informatizarea sistemului de administrarea va trai cu matricii semnificative de eficacitate on line.
        Disfiintarea dublurilor statutare, guvern cu 7 ministere
        Guvernanta metropolitana a capitalei
        Guvernanta spitalelor universitare din tara
        Dezvoltarea de poli de competenta in zona Sud Est
        ROMANIA centrul de atractie pentru investitori prin crearea de zone hors taxe.

        Si altele prin contactarea mea.
        • +2 (2 voturi)    
          ok te contactam (Joi, 17 ianuarie 2013, 13:29)

          Xorciser [utilizator] i-a raspuns lui SRA

          Tu stii tainele universului :)
    • +8 (8 voturi)    
      "Duduie" cumva economia ?! (Miercuri, 16 ianuarie 2013, 16:26)

      Ritzi Pitzi [utilizator] i-a raspuns lui #DeDreapta#6Case#DinMeditatii

      Curg banii in Romania strict pentru speculatii financiare (dobanda mare), nicidecum pentru ca am avea o economie performanta si cumpara strainii actiuni de-ale noastre...

      Sa vezi curs euro/leu cand isi vor marca profitul ...
    • +3 (3 voturi)    
      haha (Miercuri, 16 ianuarie 2013, 16:57)

      MirceaA [utilizator] i-a raspuns lui #DeDreapta#6Case#DinMeditatii

      sa te vad cum te hlizesti cand se va prabusi exportul
  • -8 (12 voturi)    
    Dar de ce nu zice nimeni... (Miercuri, 16 ianuarie 2013, 16:38)

    finutza [utilizator]

    ... ca poate leul a fost subapreciat fals asta-vara, cand Europa credea ca-n Romania are loc o lovitura de stat? Intre timp, nu numai Europa si-a dat seama ce fac (si, mai ales, cat mint) cei din jurul presedintelui... Primii care si-au pus cenusa-n cap au fost cei de la FMI, care au recunoscut ca au cam gresit cu masurile impuse (dar de ce au si fost aplicate, asta-i alta problema, care-i descalifica pe politicienii acelor vremuri).
    • +8 (8 voturi)    
      :) (Miercuri, 16 ianuarie 2013, 17:21)

      Xorciser [utilizator] i-a raspuns lui finutza

      Nu inteleg de ce trebuie noi sa credem ca lumea se invarte in jurul nostru (in cazul de fata al leului nostru).

      Poate leul e bine-mersi acelasi si cineva care are influenta a zis ca euro e prea puternic si merita un pic tavalit. Pare mai plauzibil...pt ca toate marile economii (UE, SUA, Japonia, Elvetia etc) se bat in a-si devaloriza monedele.
      • -3 (3 voturi)    
        Nu este o regula... (Miercuri, 16 ianuarie 2013, 19:51)

        finutza [utilizator] i-a raspuns lui Xorciser

        ... asta cu "bataia" pe devalorizare. Un rationament simplu de tot spune ca se doreste devalorizarea cand se urmareste cresterea exporturilor, si se doreste aprecierea monedei proprii cand se incurajeaza importurile. La noi, ca la nimenea, vrem sa incurajam exporturile, dar devalorizam moneda. Acum e clar ca nu noi decidem (decat daca exista un interes ascuns al celor care pot decide asta - de exemplu, transformarea unor mari sume in lei acumulate prin orice mijloace, in valuta, adica, cu aceiasi lei, am mai multi euro).
        • +1 (1 vot)    
          Te-ai incurcat... (Miercuri, 16 ianuarie 2013, 22:42)

          Ritzi Pitzi [utilizator] i-a raspuns lui finutza

          "Un rationament simplu de tot spune ca se doreste devalorizarea cand se urmareste cresterea exporturilor, si se doreste aprecierea monedei proprii cand se incurajeaza importurile. La noi, ca la nimenea, vrem sa incurajam exporturile, dar devalorizam moneda."

          De fapt, si la noi e conform rationamentului simplu, adica devalorizam moneda cand vrem sa incurajam exporturile.

          Ia mai citeste inca o data, inainte de a trimite comentariile...!
          • 0 (2 voturi)    
            Ai dreptate, scuze (Joi, 17 ianuarie 2013, 9:20)

            finutza [utilizator] i-a raspuns lui Ritzi Pitzi

            Da, eroarea este in prima fraza, cand are loc o devalorizare, importurile sunt mai ieftine, iar exportatorii, dupa schimbarea valutei, au mai putini lei pentru reluarea ciclului de productie.
  • 0 (0 voturi)    
    Ce veste ? (Miercuri, 16 ianuarie 2013, 18:29)

    SRA [utilizator]

    RON (leu) nu poate sa se intareasca, este o iluzie falsa, EURO s-a depreciat, deprecierea este speciala legata de criza financiara.

    De altfel aceasta criza este bine venita, nu se poate trai pe datorie, bancile nu pot incuraja LENEA, omul mai trebuie sa munceasca daca nu intotdeuna ci din când in când cât mai des.

    Când 1 EURO era 3,8 RON insemna ca Ronul este puternic, NU.

    Valoarea Euro depinde si de £ precum de asemenea exclusiv de pretul aurului.

    Un EURO era 1,62 CHF ce inseamna cqa acum 1 Euro = 1,18 CHF ?

    Cine este mai stabil ELVETIA sau UE ?

    Care este explicatia stimate jurnalist ???

    Solutia am sa incerc sa o spun, etapa aceasta impune mai multa MUNCA, RESPECT si DISCIPLINA FINANCIARA.

    Când banii se câstiga usor se anunta o veste proasta !!!
  • -1 (3 voturi)    
    Si ce daca s-a intarit ? (Miercuri, 16 ianuarie 2013, 19:00)

    Poptzarul [utilizator]

    Noi ne miscam (daca nu ma insel) la valoarea de la 1 oct anul trecut. Poate ratele sa aiba oarece profit. Ca, in rest...
  • -4 (6 voturi)    
    Corul (Miercuri, 16 ianuarie 2013, 23:09)

    xrogo [utilizator]

    de basisti care urla pe toate mijlocele de informare in masa"se prabuseste leul,vedeti credibilitate USL-ului in Occident,vai saracii datornicii la banci cum le cresc ratele" unde e,nu-i mai vad comentand?
    • +5 (5 voturi)    
      s-au lamurit ... (Miercuri, 16 ianuarie 2013, 23:50)

      math [utilizator] i-a raspuns lui xrogo

      ...cu totii ca Ponta, Antonescu, Voiculescu si Becali chiar sunt oameni seriosi care au solutii pentru a ne duce acolo unde ne este locul, in fruntea clasamentului european si mondial. Succesele vor veni in lant. Mai trebuie sa scapam de tiran si de justitie care ne cam incurca, apoi va curge lapte si miere. In buzunarele USL si ale prietenilor.
  • +3 (3 voturi)    
    LEU/EURO/EXPORT (Joi, 17 ianuarie 2013, 10:57)

    LaviniaGheorghiu [anonim]

    Cu siguranta nu este vorba de o apreciere a leului ci despre o depreciere a Euro, prognozele pentru Romania dunt departe de a fi roz cu USL-listii la putere si orice economist poate confirma asta. Cred ca singurii din mediu privat care vor rezista anului 2013 sunt cei care isi vor eficientiza munca. Cat despre exportatori, cat timp UE este principala lor piata de desfacere, aprecierea leului aduce numai vesti proaste pentru acestia, nu au mai ramas multi....asa ca muncim mai mult si suntem mai saraci dar macar supravietuim