Victor Ponta: ANAF, Garda Financiara si Directia de Control Vamal vor fi reorganizate intr-o Directie Antifrauda

de Claudia Pirvoiu     HotNews.ro
Miercuri, 13 februarie 2013, 20:05 Economie | Finanţe & Bănci

Actuala formula a Agentiei Nationale de Administrare Fiscala (ANAF) va suferi modificari, a declarat premierul Victor Ponta. Acesta a precizat ca ANAF, Garda Financiara si Directia de Control Vamal vor fi reorganizate intr-o Directie Antifrauda, care sa se ocupe de problemele legate de evaziunea fiscala, nu sa mai stea toata ziua sa controleze pe buticul din colt". Aceasta declaratie a fost facuta la doar cateva zile dupa ce vicepremierul Liviu Dragnea a lansat un ultimatum la adresa ANAF. "In cazul in care in foarte scurt timp ANAF nu prezinta acest lucru (n.red. un plan de masuri pentru combaterea evaziunii fiscale), s-ar putea sa se ia decizia de a se infiinta o structura specializata la nivelul premierului", a afirmat Dragnea la sfarsitul saptamanii trecute.

"Impreuna cu ministrul Chitoiu (n.red. ministrul finantelor) am discutat ca actuala formula a ANAF va suferi modificari...Garda Financiara, Controlul Vamal vor fi reorganizate in ceea ce functioneaza deja in majoritatea tarilor europene, si anume o Directie Antifrauda care sa nu mai stea toata ziua sa controleze pe buticul din colt si firma care isi plateste impozitele, ci sa mearga tintit acolo unde avem probleme de evaziune fiscala: accize, combustibil, legume-fructe si alte produse", a declarat Ponta.

Daniel Chitoiu, ministrul Finantelor Publice (MFP), si-a luat angajamentul de a reorganiza ANAF dupa finalizarea bugetului. Chitoiu a afirmat la sfarsitul lunii ianuarie ca autoritatile vor restructura "din temelii" structurile de control, Garda Financiara, Comisia de Supraveghere si Control Vamal, Unitatea de Investigatii, noua structura dispunand de "oameni competenti si integri". Reorganizarea in Agentia Nationala de Administrare Fiscala (ANAF) va incepe dupa ce finalizarea bugetului, a declarat ulterior ministrul Finantelor Publice, Daniel Chitoiu, pentru Agerpres.

"Vom restructura din temelii structurile de control, Garda Financiara, Comisia de Supraveghere si Control Vamal, Unitatea de Investigatii. Le-am cerut un raport acum 3-4 zile sa imi spuna ce au confiscat, ce au facut in luna ianuarie, toata Garda Financiara din Romania, toata structura de Control Vamal din Romania, toata Anti-frauda. Care credeti ca sunt rezultatele? Au confiscat cantitatea 'enorma' de 978 de litri de alcool si 1,3 milioane de bucati de tigarete. Astea sunt rezultatele, ca sa vedeti eficienta structurilor de control anti-evaziune. Vom infiinta o structura noua cu oameni competenti si integri. Nu putem sa reducem evaziunea fiscala si nu putem sa avem un nivel de colectare a veniturilor cu asemenea oameni", a declarat Chitoiu


Citeste mai multe despre   










6119 vizualizari

  • +5 (5 voturi)    
    Domnului Prim Ministru Victor Ponta (Miercuri, 13 februarie 2013, 20:32)

    copitoi [utilizator]

    Ar fi bine sa se faca precum ziceti.
    Ar fi si mai bine - cred - daca, spre exemplu :
    - participatiile statului ar fi administrate de catre o singura entitate (nu ca acum, cand avem si OPSPI si AVAS si multe ministere, fiecare sef peste bucatica lui);
    - creantele statului ar fi recuperate de o singura entitate (nu ca acum, cand avem si ANAF si AVAS si ADS, fiecare punand ''talpi'' celuilalt).
    In mod cert, ar fi mult, mult mai eficient !
    • -1 (1 vot)    
      lui Boc de ce nu i-ai reprosat asta ? (Joi, 14 februarie 2013, 9:22)

      Colonel [utilizator] i-a raspuns lui copitoi

      De acord cu tine, ar fi mai eficient, dar nu poti aprecia ceea ce face acum pentru ca nu face si ceea ce te doare pe tine ? Ghici ce, nici Boc, nici Ungureanu nu au facut ceea ce bagi tu acum ca argument suprem care ar trebui sa demonstreze ca Ponta e rau.
      • +2 (2 voturi)    
        - pentru "colonel" (Joi, 14 februarie 2013, 11:08)

        copitoi [utilizator] i-a raspuns lui Colonel

        Pe mine nu ma doare. Intamplarea face sa cunosc insa multe din realitatile institutiilor enumerate, realitati (ce tin de bucataria interna) pe care premierii nu au de unde sa le cunoasca. Nu apar nici pe fostii - nu au nevoie de apararea mea - nu acuz nici pe actualii conducatori (chiar nu as avea de ce). Dar va pot da exemple, care sunt convins ca va vor convinge. Cu tot respectul pentru cei care muncesc la AVAS, credeti ca este normal ca pentru recuperarea unei creante detinute asupra unui debitor cu sediul si bunurile la Satu Mare sa trebuiasca sa trimiti acolo un executor propriu din Bucuresti ? Sunt cel putin patru zile drumul, identificarea debitorului si a bunurilor urmaribile, instituirea sechestrului. Adaugati cheltuielile cu transportul, cazarea si diurna. Si nu uitati de indisponibilizarea unui om pe toata durata deplasarii. Sau daca acel debitor ajunge in insolventa, se mai duce juristul din Bucuresti la Tribunalul Satu Mare ? Si toate acestea in conditiile in care ANAF-ul are sediul in Satu Mare pe aceeasi strada cu debitorul sau cu tribunalul (E o forma de exprimare). Acestea sunt realitatile, pacat ca acei care conduc institutii precum AVAS nu le prezinta premierilor, probabil spera sa faca fata problemelor pe care si dansii le descopera treptat, pe parcursul mandatelor domniilor lor - eu le doresc din inima succes - dar asta nu ma impiedica sa cred ca rezolvarea mult mai simpla este cea sugerata in prima mea postare. Mai simpla, mai profitabila statului si infinit mai acoperitoare pentru cei care azi, conducatori sau subalterni, se confrunta cu probleme de multe ori insurmontabile.
  • +4 (6 voturi)    
    eficientizareeee (Miercuri, 13 februarie 2013, 21:07)

    fdaniel [utilizator]

    Unde mai pui ca trebuia sa dai patru telefoane ca sa rezolvi un import de motorina neaccizabila, sa imparti spaga la patru.... Asa, sub o singura umbrela, e muuult mai simplu.
  • +3 (5 voturi)    
    Succes! (Joi, 14 februarie 2013, 0:34)

    closer [utilizator]

    Sa dea Domnu' sa realizati ceea ce v-ati propus, dar avind in vedere ca lucrati cu aceeasi oameni pusi pe capatuiala, cu aceleasi mentalitati de smecheri care isi urmaresc doar interesele proprii , nu cred ca veti face mare branza.
  • +3 (3 voturi)    
    Tot (Joi, 14 februarie 2013, 7:35)

    gigtic [utilizator]

    ce zice ponta ar trebui citit invers. pariez ca nu le va restructura intr-o singura agentie, ci va mai creea una pe langa astea, care cica sa le supervizeze...nu de alta dar mai sunt cateva guri flamande de hranit.
  • +1 (1 vot)    
    Se schimba oamenii (Joi, 14 februarie 2013, 9:17)

    vladf [utilizator]

    Cand am auzit "oameni competenti si integrii" a fost suficient.
    Se schimba oamenii existenti fara carnet de partid si greu de controlat, cu mebrii de partid plini de experienta.
    Daca cineva vrea sa combata evaziunea si traficul o face, nu este nevoie de acest circ.
    Ia sa le fi dat premii pt. tot ce confiscau.
    La 100kg de alcol 100 de lei, la 100 cartuse de tigari inca 100 de lei, cand premiul este mai mare decat spaga si sa vezi atunci eficienta.
    La o evaziune de 10.000 descoperita inca 100 de lei, sa vezi cum mergeau baietii direct la marii evazionisti.
  • 0 (0 voturi)    
    Pai si cu buticarii ce se intampla :) (Joi, 14 februarie 2013, 9:50)

    Merlinn [utilizator]

    Sa inteleg ca din declaratia lui Victor Ponta de acum buticarul nu va mai treui sa dea spaga la fisc pt ca de acum nu-l va mai controla nimeni ?!? Tare de tot . Maine imi fac 10 buticuri si vand ...ce vreau eu ca tot nu ma controleaza nimeni daca am casa de marcat sau acte de provenienta a marfii . Tare de tot !
  • +1 (1 vot)    
    DLAF (Joi, 14 februarie 2013, 11:48)

    deer [utilizator]

    Daca infiintati o Directie Antifrauda, ce va mai face actualul DEPARTAMENT PENTRU LUPTA ANTIFRAUDA - DLAF?
    Chiar trebuie sa se cheme toate la fel?