Soros a mai facut un miliard de dolari din pariuri contra monedelor. De data aceasta, impotriva yenului japonez

de DP     HotNews.ro
Joi, 14 februarie 2013, 14:37 Economie | Finanţe & Bănci

Fondul de hedging detinut de George Soros a castigat aproximativ 1 miliard dolari pariind contra yenului, scrie Reuters, citand Wall Street Journal. Yenul a pierdut aproape 20 la suta in fata dolarului intre noiembrie 2012 si inceputul lunii februarie 2013. Investitorii au pariat impotriva yenului in diverse moduri, de la derivate complicate pana la o cele mai simple, incercand sa obtina profit din deflatia nipona. Soros este cunoscut pentru faptul ca a "invins" lira sterlina, castigand intr-o singura zi un miliard de dolari din pariuri short pe moneda britanica.

Moneda britanica a umbrit marca germana la inceputul anilor ’90, desi cele doua tari erau diferite din punct de vedere economic. Germania era mai puternica, in ciuda dificultatilor cu reunificarea, dar Marea Britanie vroia sa pastreze lira sub nivelul de 2,7 marci.

Multi speculatori, printre care si George Soros, se intrebau cat va mai putea sa lupte ratele dobanzilor impotriva fortei pietei si au inceput sa deschida pozitii short pe lira.

Mai mult, Soros a facut imprumuturi pentru a paria cat mai mult pe aceasta miscare. Marea Britanie a crescut dobanda de referinta pentru a atrage investitorii, sperand sa mai reduca presiunea la vanzare.

In septembrie 1992, Soros a riscat 10 miliarde de dolari pe o singura speculatie cand a pariat pe o scadere a lirei britanice. S-a dovedit ca investitorul a avut dreptate, iar intr-o singura zi de tranzactionare a obtinut un profit de un miliard de dolari, dupa care acesta a raportat ca tranzactia i-a adus un profit de aproape doua miliarde de dolari. Drept urmare, Soros este cunoscut ca fiins “omul care a invins Banca Angliei”.


Citeste mai multe despre   












Astra Film Festival 2017

VIDEO INTERVIU Bill Nichols, critic de film si pionier al studiului de film documentar: In timpul facultatii inca nu stiam ca voi deveni. Eu nu eram interesat sa fac bani, ci cautam implinirea. Si a durat o vreme sa imi dau seama.

Bill Nichols, critic de film american, profesor emerit si un pionier al studiului de film documentar contemporan a discutat in cadrul unui interviu despre visele si aspiratiile din tinerete, tehnicile din filmele documentare si influenta tehnologiei in industria cinematografica.
  • Intra in articol pentru a citi principalele declaratii ale lui Bill Nichols

2398 vizualizari

  • +3 (9 voturi)    
    e voie? (Joi, 14 februarie 2013, 14:53)

    nick24 [utilizator]

    sa faci speculatii financiare?
    sa faci presiuni pe o moneda?
    cui foloseste? insanatoseste economia, piata, bancile?
    • +1 (1 vot)    
      eu nu inteleg o chestie: (Joi, 14 februarie 2013, 15:04)

      bancher [utilizator] i-a raspuns lui nick24

      pe de o parte spune ca yenul a pierdut din fata dolarului, si Soros s-a imbgatit (posibil a facut un swap yeni-USD, si cursul de swap il avanataja pe cel care paria de deprecierea yenului).
      Dar nu inteleg ce legatura are cu deflatia din Japonia? Asta inseamna ca preturile produselor scad in Japonia, si daca ar fi asa, yenul s-ar aprecia, nu s-ar deprecia cu 20%.
      • 0 (0 voturi)    
        :) (Joi, 14 februarie 2013, 18:11)

        gigel123 [utilizator] i-a raspuns lui bancher

        Te inseli amarnic cand vorbesti de swap. Miscarea e mult prea riscanta ( chiar si pentru contracte Quanto-Swap ) si niciun investitor de calibru n-ar miza doar pe ea. In plus, tipul asta de contracte nu are maturitate de pe o zi pe alta. In cele mai multe cazuri contractele sunt pe 5 ani (desi uneori poti vedea Quantos si pe 1 sau 3 ani, dar la volume mult mai mici).

        Cei mai multi investitori (inclusiv Soros) vor incerca sa arbitreze cumva sistemul (maximizand expected return si minimizand pierderile potentiale) deci vor achizitiona mai multe tipuri de contracte (chiar si din categorii diferite) simultan.

        Fondul lui Soros are pozitii de peste 30 de miliarde de dolari (o mica parte din expunere fiind pe asset-uri japoneze). Din volumul (total) al portofoliului Quantum, putin peste 10% e alcatuit din actiuni la companii japoneze achizitionate in ultimii (3-4) ani ! Alaturi de acestea fondul a mai achizitionat si optiuni si derivate pe Yen (volum nespecificat).

        Alte fonduri (Greenlight Capital de exemplu) care au facut si ele profituri frumusele cu pariuri impotriva yen-ului, mizau pe contracte pe 3 ani (iar pariul le-a iesit dupa 2 ani si cateva luni daca e sa-l credeam pe Einhorn)
    • +5 (5 voturi)    
      de ce n-ar fi? (Joi, 14 februarie 2013, 15:06)

      ampersand [utilizator] i-a raspuns lui nick24

      Atata vreme cat nu faci - sa nu esti prins - facand ceva ilegal, e ok.

      Ca exemplu: eu pariez un milion ca sambata iti va lua casa foc. E ceva ilegal in asta? Nu. Dar daca sunt prins sambata cu canistra la tine-n curte stropind cu benzina, asta e ilegal :D
    • +3 (3 voturi)    
      ******* (Joi, 14 februarie 2013, 15:06)

      Andradda [utilizator] i-a raspuns lui nick24

      Normal ca e voie.
      Din asta traieste bursa, din asta traieste capitalismul!
      Singurul lucru care conteaza este sa-ti imparti castigul cu cei mai putin norocosi - fie ca e vb de impozite la stat, imprumuturi sau alte metode, mai mult sau mai putin dubioase dar, absolut legale)))
    • +2 (4 voturi)    
      totul e permis.... (Joi, 14 februarie 2013, 15:22)

      Andor74 [utilizator] i-a raspuns lui nick24

      ...cand tu ai banii si tu castigi !
    • +2 (2 voturi)    
      sigur! (Joi, 14 februarie 2013, 15:46)

      Codruta N [utilizator] i-a raspuns lui nick24

      Daca moneda TA, ca STAT e ATAT de slaba incat s-o poata "specula" o singura persoana, inseamna ca STATUL tau e slab!!
      Asa ca... iei masuri, previi speculatiile, iti intaresti moneda... chestii... Asta inseamna ca, in viitor, statul tau se "insanatoseste" ;)
  • +4 (4 voturi)    
    ********* (Joi, 14 februarie 2013, 14:54)

    Andradda [utilizator]

    Castigul pe masura riscului.
    Iar cazurile in care pierde un miliard, ori sunt musamalizate ori sunt pur si simplu tinute la secret.
    Dar, vorba aia, omul risca.
    Are si de unde si are si de ce )
    La 82 de ani, cu o avere de 20 de miliarde, isi permite chiar si speculatii in valoare de cateva miliarde. Altceva ce naiba sa faca cu banii? Sa-i doneze chiar pe toti? )))
    Cred ca asta e ultimul "kick" care i-a mai ramas.
  • +3 (3 voturi)    
    mda (Joi, 14 februarie 2013, 15:09)

    SoulSearcher [utilizator]

    e voie, ca e ungur :D

    gluma fiind, este economie de piata (capitalism cum ii zic unii) unde totul este permis atata timp cat ungi pe cine trebuie
  • +2 (4 voturi)    
    specula (Joi, 14 februarie 2013, 15:21)

    mai3 [utilizator]

    fac si eu un imprumut substantial si pariez ca omul asta NU va invinge moartea
    ma voi alege si eu cu un renume: "omul care a invins speculantul"
    dar inainte de pariul asta mai fac un imprumut pentru a specula intervalul de timp in care voi obtine acest renume
    • +1 (1 vot)    
      nu intelegi cum functioneaza "pariurile" astea (Joi, 14 februarie 2013, 18:21)

      gigel123 [utilizator] i-a raspuns lui mai3

      Pe pariul tau sigur vei pierde ! :)

      Faptul ca Soros NU va invinge moartea e irelevant. Per ansamblu (ajustat cu inflatia) tu vei pierde bani (vei castiga mult mai putin decat daca ai depune banii la banca).

      Pentru genul ala de pariu ai nevoie de 2 participanti (unul de fiecare parte a contractului). Ambii vor evalua riscurile si potentialul de castig si vor urmari profitul. Institutia financiara care iti va accepta pariul (presupunand ca o astfel de instituie ti-l va accepta) probabil va fi si mult mai desteapta decat tine.

      Tu vei ajunge sa platesti o prima enorma si rate semnificative, iar contractul va avea destule clauze care sa-ti faca viata grea :)

      O exceptie ar fi in cazul in care vei putea prezice, aproximativ, data decesului si daca nu vei fi prins in clauzele despre care vorbeam mai sus.
  • 0 (0 voturi)    
    Si-a luat luat revansa. (Joi, 14 februarie 2013, 17:59)

    coco04 [utilizator]

    Soros si-a luat revansa in fata yenului dupa ce in '94 a pierdut impotriva acestuia!