Ponta ii cere lui Vosganian sa retraga de pe siteul Ministerului Economiei proiectul privind programul de disponibilizari in 16 companii de stat din energie. Conflictul dintre cei doi se reactiveaza

de DP     HotNews.ro
Joi, 28 februarie 2013, 9:55 Economie | Finanţe & Bănci

Premierul Victor Ponta i-a cerut joi ministrului Vosganian sa retraga de e site-ul Ministerului Economiei proiectul privind programul de disponibilizari in 16 companii de stat din energie, dupa ce miercuri declarase ca nu stie despre existenta lui si ca informatia publicata in presa "e o stire asa, sa mai bage niste panica". Guvernul Romaniei nu a discutat si nu a aprobat un astfel de proiect. Asa cum a declarat Primul-ministru Victor Ponta ieri, singurul proiect sustinut de Guvern este unul referitor la prelungirea unor termene prevazute in OUG 116/21.12.2006.  Proiectul afisat pe site-ul Ministerului Economiei nu a fost prezentat Guvernului Romaniei si nu este sustinut de acesta, se arata intr-o nota remisa joi de Guvern. Intra in text si vezi momentele tensionate intre  Ponta si Vosganian

Primul-ministru i-a cerut Ministrului Economiei, Varujan Vosganian, sa retraga acest proiect de pe site-ul Ministerului si sa clarifice acest subiect, precum si sa identifice persoanele care au avansat un asemenea document fara aprobarea Guvernului, se mai arata in document.

Proiectul de Ordonanta de Urgenta privind "protectia sociala acordata persoanelor disponibilizate prin concedieri colective efectuate ca urmare a restructurarii si reorganizarii unor societati nationale, regii autonome, companii nationale si societati comerciale cu capital majoritar de stat, precum si a societatilor comerciale si regiilor autonome subordonate autoritatilor administratiei publice locale" a fost publicat pe site-ul Ministerului Economiei.

In nota de fundamentare a acestei ordonante, se arata: "Drept urmare, fiecare operator economic va intocmi un program de restructurare prin care va stabili numarul de salariati ce urmeaza a fi disponibilizati in perioada 2013-2018 si care vor beneficia de prevederile Ordonantei de urgenta privind protectia sociala acordata persoanelor disponibilizate prin concedieri colective efectuate ca urmare a restructurarii si reorganizarii unor societati nationale, regii autonome, companii nationale si societati comerciale cu capital majoritar de stat, precum si a societatilor comerciale si regiilor autonome subordonate autoritatilor administratiei publice locale, cu modificarile si completarile ulterioare".

Citeste aici mai multe despre acest subiect si vezi proiectul incriminat

Conflictul dintre cei doi mocneste de cateva luni, existand mai multe momente in care direct sau prin intermediari cei doi si-au adresat replici care mergeau de la ironie la iritare

Scurt istoric al momentelor tensionate dintre Ponta si Vosganian
  • Mai 2012. Varujan Vosganian critica pe blogul sau decizia Guvernului de a emite OUG prin care sa retraga banii de la primarii, act declarat neconstitutional. Premierul Victor Ponta, ii raspunde acestuia, spunandu-i ca nu stie ce a declarat Curtea Constitutionala referitor la acest act deoarece a luat informatiile numai din presa. "Intai de toate, am promis ca nu mai dam ordonante de urgenta. In al doilea rand, cei care l-au sfatuit pe primul ministru ca se poate sa ia banii primariilor, pentru ca si cei dinaintea noastra au facut-o, l-au sfatuit gresit".
  • iunie 2012. "Cred ca domnia sa (Vosganian- n,red) nu stie ce a decis Curtea, a citit doar in ziare. Curtea a decis ca acea Ordonanta este constitutionala si ca, intr-adevar, nu putem sa luam banii inapoi, banii deja cheltuiti, ceea ce am spus din prima zi. E bine sa te informezi de la sursa oficiala, ca altfel faci greseli", a spus Ponta
  • ianuarie 2013. Vosganian: Posturile de ministru delegat lasa sentimentul de a fi fost facute pentru a lua din atributiilor ministrilor liberali
  • ianuarie 2013. "Daca cineva e nemultumit de structura Guvernului, nu-l tine nimeni cu forta. Poate sa plece. Daca e vreun ministru nemultumit de ceea ce face, am spus ca nu-l tine nimeni cu forta", a spus Ponta. Intrebat daca sugereaza ca Vosganian sa-si dea demisia, Ponta a raspuns: "Sugerez oricarui ministru care este nemultumit de activitatea sa in Guvern ca nu este de neinlocuit, ba, dimpotriva, fac imediat propuneri pentru altcineva".
  • ianuarie 2013. Vosganian declarase ca exploatarea gazelor de sist ar insemna compromiterea imaginii litoralului romanesc. "Eu stiu ca principalele licente de explorare sint in Vaslui. Si mi se pare ca nu e nici un litoral in Vaslui... sau poate-o fi?", a spus Ponta,
  • ianuarie 2013 "Daniel Chitoiu este ministru peste un vraf de hartii, Fenechiu doar peste Caile Ferate, Nicolaescu nu are banii de la Sanatate, iar eu cand imi exprim nemultumirile, Ponta ma ameninta ca ma da afara din Guvern", le-a spus Vosganian colegilor, potrivit unor surse liberale, citate de Gandul.
  • februarie 2013. Varujan Vosganian poate sa lase oricand locul unui alt coleg liberal la conducerea ministerului Economiei, daca are nemultumiri mari sau daca ii este greu sa-si desfasoare activitatea, i-a transmis purtatorul de cuvant al PSD, Catalin Ivan


Citeste mai multe despre   










3473 vizualizari

  • +20 (22 voturi)    
    Si proiectul cu impozitele locale a fost retras! (Joi, 28 februarie 2013, 10:05)

    abisala [utilizator]

    Asta n-a insemnat ca nu s-a aplicat -> impozitele s-au marit cu 16% ! E incredibil, dupa 3 luni de la castigarea alegerilor, Ponta se crede inca in campanie electorala!
    • +13 (17 voturi)    
      Campanie (Joi, 28 februarie 2013, 10:19)

      aladdin [utilizator] i-a raspuns lui abisala

      Pai inca este, acum trebuie sa creasca si mai mult cota psd in defavoarea pnl. Crezi ca le convine sa imparta ciolanul cu pnl-ul? Stai sa ajungem pana la alegeri, sa vedem cine va candida din partea psd...
    • +19 (21 voturi)    
      Pe șestache se face treaba (Joi, 28 februarie 2013, 10:19)

      denvarel [utilizator] i-a raspuns lui abisala

      Cum să dai pe internet în vileag politicile de reducere care lovesc exact în votanții tăi? Îi dai afară bineințeles, dar pe șest! Si cu ocazia asta poate reușești cumva sa scapi și de plațile compensatorii.
      • +9 (11 voturi)    
        Se vede (Joi, 28 februarie 2013, 10:41)

        cmariusalin [utilizator] i-a raspuns lui denvarel

        ca ai stofa de politician! :)
      • +7 (7 voturi)    
        :)))))))) (Joi, 28 februarie 2013, 12:00)

        Dr.Mythnick [utilizator] i-a raspuns lui denvarel

        astia iar retrag proiectul de pe site si merg inainte cu el.
    • +13 (15 voturi)    
      intradevar.... (Joi, 28 februarie 2013, 10:22)

      translativus [utilizator] i-a raspuns lui abisala

      ......si bietul Varujan s-a grabit sa dea cu palma in rahat de i-a stropit pe toti. Acum va trebui sa stearga murdaria de pe site si sa concedieze fraierii pe blat, cate putini ca sa nu se prinda lumea, mai ales ca la actiunea de concediere au totalul si obedient-interesatul sprijin al liderilor sindicali.
    • +14 (18 voturi)    
      mda (Joi, 28 februarie 2013, 10:26)

      SoulSearcher [utilizator] i-a raspuns lui abisala

      pai da, pentru ca tot USL-ul e constient ca nu trebuie sa dea carne pentru tun, adica sa dea subiecte de discutii la presa... ca doar asa au castigat si ei alegerile.. PDL-ul a dat carne de tun in fiecare zi.. iar latrinele si irealitatile au tocat marunt marunt..

      si acum ponta e constient ca totul trebuie tinut sub pres pana in ultimul moment...

      o stire cand o zici.. conteaza foarte mult cum o spui si ce TREBUIE sa inteleaga votantii care raman fara servici.

      una e sa zici "intre 2013-2018 trebuie sa dam afara 100.000 de oameni"

      si alta e sa zici "trebuie sa va dam afara ca asa vrea basescu si UE, dar noi o sa va dam salarii compensatorii, pensii mari, stati acasa asteptati postasu cu pensia babana si votati-ne in continuare"

      arta comunicarii nu e arta degeaba :-) cum nici noua arta de discurs dublu sau dus cu presul
    • +12 (16 voturi)    
      Pai tocmai, (Joi, 28 februarie 2013, 10:30)

      cmariusalin [utilizator] i-a raspuns lui abisala

      Trebuie aplicat rapid, fara sa aiba timp tot prostul sa-l citeasca. Ca doar ce treaba are cetateanul de rand cu legile? Ei trebuie doar sa plateasca si sa nu comenteze!
    • +8 (10 voturi)    
      ponta dovedeste (Joi, 28 februarie 2013, 11:08)

      nahir [utilizator] i-a raspuns lui abisala

      inca o data ca trebuie sa-si dea demisia.
      ce prim ministru e, daca pe de o parte sustine (si nu e prima oara) ca habar nu are de ce fac subalternii lui, ministrii, iar pe de alta parte, la un timp oarecare, aplica exact ce sustinea ca nu stie.
      pinochio e mic copil pe langa el.
      • +2 (2 voturi)    
        pontoooo (Joi, 28 februarie 2013, 13:31)

        nahir [utilizator] i-a raspuns lui nahir

        vosganian tocmai te-a facut mincinos.
        cica stiai, ca fara aprobarea ta nu baga pe site pacea lui sociala care prevede disponibilizari :

        "LIVE TEXT Varujan Vosganian, despre proiectul privind disponibilizarile din energie: Este un cadru de protectie care creeaza pace sociala/Nu as fi inaintat niciodata acest proiect fara sa stie primul ministru "
    • +5 (5 voturi)    
      claxonul? (Joi, 28 februarie 2013, 11:43)

      foarte-curios [utilizator] i-a raspuns lui abisala

      claxonul propagandei inlocuieste motorul economic? poate la PSD si la fraierii care i-au votat...
  • -9 (17 voturi)    
    Sa va intre in cap... (Joi, 28 februarie 2013, 10:12)

    Dr.I [utilizator]

    Sa va intre bine in cap: USL NU FACE DISPONIBILIZARI, USL NU TAIE SALARII.
    Chiar mai mult, USL permite oacuparea posturilor vacantate dupa 1.1.2013, in sistemul de asistenta sociala, fara a se mai tine cont de regula 1 la 7!
    Acest proiect de HG a trecut deja de Comisia de dialog social.
    • +9 (13 voturi)    
      Undeee? (Joi, 28 februarie 2013, 10:50)

      denvarel [utilizator] i-a raspuns lui Dr.I

      Nu sunt suficienti asistenti sociali? Mai trebuie angajati?
      Da' de muncit, mai munceste cineva in tara sau ne impartim populatia in 2: unii sunt asistati si alti asistenti sociali?
      • +6 (6 voturi)    
        binenteles ca (Joi, 28 februarie 2013, 11:14)

        nahir [utilizator] i-a raspuns lui denvarel

        ca vor muncii.
        hoardele de tigani, pardon, rrrrromi, pe care tonta s-a angajat ca-i aduce din franta si-i angajeaza in fabrici si uzine. care?
    • +10 (10 voturi)    
      Da (Joi, 28 februarie 2013, 11:06)

      Vierme [utilizator] i-a raspuns lui Dr.I

      Asa e! Pana acum nu s-au taiat salarii si nici concedieri nu s-au facut.
      Nici pe cei de la Oltchim nu i-a concediat.
      Vom vedea in continuare.
      • +5 (5 voturi)    
        nici plati! (Joi, 28 februarie 2013, 11:44)

        foarte-curios [utilizator] i-a raspuns lui Vierme

        dar nici salarii nu s-au platit, adica somaj fara acte!
    • +5 (5 voturi)    
      si apoi te-ai trezit (Joi, 28 februarie 2013, 11:49)

      liviusmaximus [utilizator] i-a raspuns lui Dr.I

      inteleg asa:
      - tot ce este evident, nu-i adevarat ?! nu avem impozite mai mari, bani putini pe piata, grevisti la poarti nedifuzati pe tv, gaze de sist explorate (asa de amorul artei, ca nu se exploateaza), taxe rebotezate, investitii taiate, autostrazi in lucru blocate, fmi cu refuz de refinantare, tva la incasare blocand micile imm-uri, bolnavi de cancer fara tratament, coplata in sanatate neclara, etc, etc.
      - ce se va face probabil, fiind impus de ue- (proiect de hg, trecut de una din multele comisii), este mirific. aceasta masura unica, va produce bani, consum, impozite, etc.
      Nu vezi ca astia au iesit din campania cu pdl si au intrat in alta interna ? Esti angajatul uneia din parti ? Atunci te-as intelege...Altfel, zau ca realitatea e putin diferita :)
  • +14 (18 voturi)    
    Hai baieti (Joi, 28 februarie 2013, 10:35)

    Je__ [utilizator]

    Batista pe tambal si dati inainte.
    Mama ce pacat originar, ca ati fost transparenti un pic din inconstienta.
    • +6 (6 voturi)    
      :)))))))) (Joi, 28 februarie 2013, 12:01)

      Dr.Mythnick [utilizator] i-a raspuns lui Je__

      au mai avut o scapare d-asta inainte de alegeri.
  • +15 (19 voturi)    
    pai cum? (Joi, 28 februarie 2013, 10:39)

    sucaa [utilizator]

    ieri spunea ca este o inventie a presei si ca nu este nimic adevarat.
    oare cand aceasta poanta spune adevarul?
    culmea e ca inca lumea-l crede si are popularitate.
    pai base daca facea numai un sfert in cei 8 ani de presedentie cate a facut asta in 10 luni ca prim ministru cred ca era linsat de oameni pana acum.
    incredibil incredibil...
  • +9 (11 voturi)    
    Dar cu creantele AVAS ce ati hotarat ? (Joi, 28 februarie 2013, 11:02)

    vecinu [utilizator]

    Au trecut mai bine de doua luni de cand AVAS(AAAS) nu mai are dreptul, conform legii, sa recupereze creantele din portofoliu. S-a luat vreo decizie ? Sau macar se ia ? Decizia, pe langa faptul ca trebuie sa fie una legala, va tine cont si de posibilitatile reale pe care le are in prezent AVAS de a reprezenta interesul statului intr-o astfel de activitate complexa si litigioasa, la nivelul intregii tarii ?
    Sper ca domnul ministru Vosganian si colaboratorii dansului sa ia, in cel mai scurt timp, decizia corecta.
    • +4 (4 voturi)    
      cuvenita rectificare (Joi, 28 februarie 2013, 11:20)

      vecinu [utilizator] i-a raspuns lui vecinu

      Au trecut doua saptamani, nu doua luni. De doua luni (si mai bine) se stia ca aceste creante nu vor mai putea fi recuperate (din punct de vedere legal) de catre AVAS.
  • +4 (4 voturi)    
    Minciuni Ponta - Minciuni Vosganian (Joi, 28 februarie 2013, 12:24)

    alex1234 [utilizator]

    Proiectul e facut pe baza acordului cu FMI-ul
    Uitati cum o imbalmajes,te
    Vosganian in stilul propriu...in acest moment in direct

    Varujan:
    "Daca vor fi sau nu disponibilizari...sectorul de Stat fiind un organism viu...el presupune si....disponibilizari"
    "dar vor fi plati compensatorii..."

    Deci vor fi disponibilizari.....in colaborare cu sindicatele care si-au dat acordul

    Atentie la Sindicatele PSD-ului Corupte care si-au dat mana cu Guvernul pentru noi disponibilizari...
    Varujan in direct:
    "am primit acordul de principiu cu sindicatele pentru acest act normalizator"

    Disponibilizarile vor urma:
    Varujan:
    "exista unele componente in care in mod natural exista
    reduceri..."

    Pontacul minte cum respira la fel si Varujan...
    • +6 (6 voturi)    
      Ce mai zice Varujan (Joi, 28 februarie 2013, 12:30)

      alex1234 [utilizator] i-a raspuns lui alex1234

      Varujan:

      "
      Il vom retrage de pe site,

      vom primi acordul sindicatelor

      si-l vom pune la loc pe site"


      Daca observati Pontache arunca pisica ("nu stiu de acest document") pe ministrii ori de cate ori ia o masura antipopulara...in timp ce Varujan ne spune acum:
      "documentul e intr-o faza avansata de analiza"

      Disponibilizarile vor veni....
      Cum va creea Varujan noi locuri de munca:
      "[vom inchide minele si vom reangaja pe oameni la inchis mine]"
      "documentul va aduce pace sociala"
      • 0 (0 voturi)    
        pace voua (Joi, 28 februarie 2013, 16:54)

        liviusmaximus [utilizator] i-a raspuns lui alex1234

        asta cu reangajarea pt inchiderea propriilor posturi este maxima :). isi vor sapa groapa singuri, in traducere libera :)
  • +4 (4 voturi)    
    Guvernul nimanui (Joi, 28 februarie 2013, 13:23)

    verisoaraluifelix [utilizator]

    Zi de zi se tot confirma faptul ca Ponta de fapt habar nu are ce se intampla in guvernul lui, si mai mult, nu are nici abilitatea de a masca aceasta disfunctionalitate.
    Zi de zi, ministrii fac declaratii ca pe urma, ca dupa o reteta , sa vina Ponta sa declare senin ca el nu stie, el nu are o opinie, nu e treaba lui si tot asa.

    Deci domnu' Ponta, guvernam si noi ceva ?