BNR: Preluarea sucursalei Bank of Cyprus va aduce depozitele sub incidenta legii romanesti

de R.M.     HotNews.ro
Luni, 1 aprilie 2013, 19:22 Economie | Finanţe & Bănci

Vanzarea sucursalei Bank of Cyprus de la Bucuresti va aduce depozitele constituite la aceasta institutie sub incidenta legislatiei romanesti, suspendarea operatiunilor pana la finalizarea tranzactiei fiind negociata de saptamana trecuta de BNR cu banca centrala a Ciprului, afirma Adrian Vasilescu, citat de Mediafax.

"Masura este luata azi dimineata, dar este o masura negociata, inca de saptamana trecuta. N-am fost luati prin surprindere. Decizia lor este o decizie acceptata de BNR (...) Au intervenit bunele relatii si capacitatea de negociere si s-a ajuns la aceasta decizie de suspendare a activitatii in vederea identificarii unui cumparator, masura care in opinia BNR este o masura de protectie a depunatorilor, in sensul ca banca cumparatoare va prelua si activele si pasivele, si depozitele vor trece sub incidenta legii romanesti", a spus Adrian Vasilescu, consilier al guvernatorului BNR.

El a explicat ca potrivit reglementarilor in vigoare, Bank of Cyprus, fiind infiintata in Cipru, autorizata si supravegheata de banca centrala din Cipru, se supune oricarei reglementari decise de institutia din acea tara.

"Vom afla in zilele urmatoare daca exista sau nu interes. Eu cred ca exista si va fi gasit un cumparator bun", a continuat Vasilescu.

Consilierul guvernatorului BNR a aratat ca desi sunt sanse mari pentru perfectarea unei preluari in numai o saptamana, exista si posibilitatea de prelungire a operatiunii.

"Eu cred ca se va rezolva in aceasta saptamana", a conchis Vasilescu.

 Bank of Cyprus a anuntat luni ca suspenda operatiunile din Romania pentru o saptamana, incepand de la 1 aprilie, potrivit deciziei Bancii Centrale a Republicii Cipru, pentru a identifica o solutie de vanzare a sucursalei de la Bucuresti, iar clientii pot retrage bani de la bancomate.

Guvernatorul BNR, Mugur Isarescu, a declarat la finele saptamanii trecute ca activele celor doua banci cu capital cipriot prezente in Romania reprezinta doar 1,3% din totalul activelor bancare, iar toate depozitele de la Marfin Romania, banca al carei actionar majoritar - Popular Bank of Cyprus va fi lichidat, are depozitele integral garantate.

Bank of Cyprus detine 0,7% din totalul activelor la nivelul sectorului bancar romanesc, iar fiind o sucursala a unei banci din Uniunea Europeana, garantarea depozitelor este asigurata prin schiema de garantare din tara de origine, adica din Cipru.












Material sustinut de Superbrands

Recomandari de vara de la librarii Humanitas

Librariile Humanitas au aparut ca entitate juridica in anul 1993, insa primele doua librarii au fost deschise sub egida Editurii Humanitas inca din 1991. Cu peste 25 de ani in piata de distributie si vanzare de carte din Romania, compania isi propune sa ramana in continuare lantul de librarii cu cea mai mare pondere de carte din Romania, acordand editurilor nationale si locale, dar si autorilor romani, sansa de a ajunge la public.

2829 vizualizari

  • +1 (1 vot)    
    Banca punte? (Marţi, 2 aprilie 2013, 8:16)

    BEDE [utilizator]

    Dar, nu este oare cazul sa intre in functiune banca punte?
    Parca era odata vorba ca, atunci cand o banca ajunge intr-o situatie de genul acesta, se creaza o banca punte, care preia activele "sanatoase" si toate pasivele bancii care da faliment si continua sa functioneze astfel incat clientii vechii banci sa-si poata accesa banii si face incasari si plati si, eventual, sa-si transfere banii (nu doar retrageri de la bancomat), nu sa ramana cu banii blocati pt ca banca si-a incetat activitatea. Iar actionarii bancii in faliment mostenesc doar mijloacele fixe si "gaurile", adica activele neperformante.
    De ce nu se face asa in cazul Bank of Cyprus?
    • +2 (2 voturi)    
      Banca punte (Marţi, 2 aprilie 2013, 8:57)

      ovipetre [utilizator] i-a raspuns lui BEDE

      Banca punte s-ar putea sa nu mai ramana cu mare lucru dupa ce-si retrag oamenii banii. Iar daca mai ai incredere in ce iti spun reprezentantii BNR, esti naiv. In cipru inclusiv presedintele si-a retras banii si a avertizat amicii sa-si puna la adapost firmele proprii. Asta inainte sa inceapa falimentele si distractia pentru oamenii de rand, carora li se spunea ca totul va fi bine... dormi linistit, FNI veghiaza pentru tine.. :)

      Uite aici lista cu cei care si-au scos banii inainte de falimente: http://www.zerohedge.com/news/2013-04-01/list-released-132-names-who-pulled-cyprus-deposits-ahead-confiscation-day
    • +2 (2 voturi)    
      .. (Marţi, 2 aprilie 2013, 9:09)

      a2t [utilizator] i-a raspuns lui BEDE

      BoC nu e in faliment, dimpotriva, a preluat partea sanatoasa din Marfin Popular Bank in Cipru care a intrat in faliment controlat prin modul pe care il descrii tu. E adevarat insa ca o sa treaca printr-o restructurare iar posesorii de conturi la BoC Cipru peste 100k euro vor incasa un haircut de 60% dar nu li s-au luat banii in cel mai pur sens al cuvantului (pentru 40% primesc actiuni la BoC iar 20% sunt doar blocati de la tranzactionare pentru o perioada).
    • +1 (1 vot)    
      Diferenta dintre propaganda si realitate. (Marţi, 2 aprilie 2013, 9:14)

      Prea_Tarziu [utilizator] i-a raspuns lui BEDE

      Asta, cu falimentul bancilor si clientii care se comporta ca si cum nu s-ar fi intamplat nimic (ma refer la cei care se incadreaza in garantia statului) este o bula propagandistica, bula ce se va sparge in intreaga lume, inerent, mai devreme sau mai tarziu, azi sau peste 10 ani, de fapt dupa ce se intampla in Cipru as zice ca mai degraba azi. Camatarii (bancile) sunt inhaitati cu statul pentru a fura prin acest sistem financiar corupt si falimentar, omul de rand. Pe crestere economica figura a tinut cateva zeci de ani, pe scadere economica nu mai tine.
    • +1 (1 vot)    
      tot acolo m-a dus si pe mine gandul... (Marţi, 2 aprilie 2013, 10:29)

      ..13 [utilizator] i-a raspuns lui BEDE

      Este interesant de urmarit...

      Zile si nopti grele pentru BNR.
      • +1 (3 voturi)    
        Ei ash... (Marţi, 2 aprilie 2013, 11:21)

        IancuJianu [utilizator] i-a raspuns lui ..13

        Ti se pare ca "transpira" cineva din BNR ptr chestia asta? La cite probleme economice sint in tara asta trebuia ca Isarescu si Vasilescu (mincinosul de serviciu) sa fi murit de mult timp din cauza stresului. Dar vad ca bine-mersi se infunda in crama personala si "hai noroc" pe spinarea prostilor ca s-or descurca ei cumva...
        • 0 (0 voturi)    
          nu am vrut sa o scriu, dar ma obligi... (Marţi, 2 aprilie 2013, 18:24)

          ..13 [utilizator] i-a raspuns lui IancuJianu

          Imi pare ca se pregateste o mini inovatie in RO pentru care s-a gandit cu ceva vreme in urma si acum se actioneaza...

          Mai toti economistii transpira acum, in general vorbind, macar de rusine, daca nu de munca, pentru ca rezolvarea crizei este in mainile si atributiile lor.

          Daca ma intorc la BNR trebuie sa iti spun ca exista limitari de atributii si cand criticam institutia si reprezentantii sai nu strica sa le avem in vedere. Asta asa pentru o mai corecta canalizare a discutiei, daca mi se permite.
  • +1 (1 vot)    
    dublu stndard (Marţi, 2 aprilie 2013, 9:07)

    IancuJianu [utilizator]

    Sa inteleg ca sucursala asta a bancii a functionat in Romania dupa legile cipriote? Atunci de ce banii/dobinda au fost impozitati de guvernul Romaniei? Si in caz de crah financiar in Romania nu se vor atinge de depunerile de acolo, asa-i?
    Cita nesimtire!
    • +1 (1 vot)    
      Pacaleale (Marţi, 2 aprilie 2013, 9:44)

      SirAvalon [utilizator] i-a raspuns lui IancuJianu

      Primele dati cand am citit despre asta nu m-am prins sau gandit sub nici o forma ca banca asta se supune regulilor din Cipru. Deci pe langa chestia cu impozitele mai este ceva aiurea total.
      La un moment dat, dand crezare BNR-ului si lui Isarescu, cum ca in Romania nu exista banci straine, ci banci romanesti cu capital strain, deci implicit supuse legislatiei romanesti, ma gandeam sa-mi mut economiile la BoC, intrucat aveau ceva conditii avantajoase. Ca acum sa aflu ca de fapt depozitele nu sunt garantate in conformitate cu legislatia din RO, iar asta chiar este o banca straina. Foarte foarte aiure.
      Oricum, ma bucur ca au gasit o forma de a rezolva aceasta problema, desi ma gandesc ce fac persoanele juridice care au conturi la aceasta banca? Cum isi desfasoara activitatea in aceasta perioada, cum platesc salarii, operatiuni cu cash, etc?