Isarescu: In situatii de panica, de durere, judecatile normale nu mai sunt valabile. Trebuie sa apara un soc ca sa se vada ca nu sunt tot acelasi lucru bancile straine cu bancile romanesti cu capital strain

de DP     HotNews.ro
Luni, 8 aprilie 2013, 21:58 Economie | Finanţe & Bănci

Mugur Isarescu
Foto: Agerpres
"Cineva scria astazi ca nu a spus nimeni, in special de la Banca Nationala si sa le fie rusine celor de la Banca Nationala, si imi asum aceasta rusine ca depozitele, este adevarat, sunt garantate pana la 100.000 euro, dar ca dupa 100.000 euro fiecare merge pe cont propriu (...) ca aceasta suma nu mai este garantata. Mi se pare suparator. Ce concluzii tragem? Ca in situatii de panica, de durere, judecatile normale nu mai sunt valabile. Atentie, garantat pana la 100.000 euro. Punct, fraza a doua, dupa 100.000 euro nu mai este garantata", a spus luni Guvernatorul BNR Mugur Isarescu, la lansarea volumului "Politica monetara: ipostaze neconventionale", scrisa de consilierul sau Lucian Croitoru.

"Eu credeam ca se subintelege, nu? Mai citesc tot prin presa de astazi, printre altele, ideea ca nu s-a stiut ce este cu sucursalele. Toata presa a prins mult mai usor o idee ideologica prin care spune "Ce tot spune Banca Nationala de banci straine si banci romanesti cu capital strain? Ca tot aia este". Trebuie sa apara un soc din acesta ca sa se vada ca nu e tot acelasi lucru. De fiecare data cand am spus banci romanesti cu capital strain este vorba de banci romanesti care sunt infiintate in Romania, sunt persoane juridice, autorizate de BNR, reglementate de BNR, raspundem pentru ele si asa mai departe si ca sucursalele sunt banci straine", a mai afirmat guvernatorul BNR, citat de Agerpres.

"Daca cineva sub semnatura lui ia cunostinta de ceva si pe urma spune ajutat de articole de presa si de formatori de opinie ca nu a stiut inseamna ca avem toti o problema", a mai afirmat Isarescu.

In legatura cu stirile aparute despre Bank of Cyprus, acesta a afirmat ca BNR nu negociaza partile comerciale, "nu avem voie, fiecare actionar isi negociaza partea comerciala".

"Orice banca centrala discuta cu alte banci centrale despre elementele esentiale legate de stabilitate. Suntem in acelasi club, suntem in Uniunea Europeana. Cand vorbim de Uniunea Bancara, cea care se va crea, atunci se vor face multi pasi inainte. Daca ne ducem la Comitetul European de Risc Sistemic si BNR impreuna cu celelalte institutii sunt membre ale CERS, acolo ce facem? Crede cineva ca stam si facem un dialog al surzilor si al mutilor? Nu, ascultam, negociem, gasim solutii", a mai adaugat guvernatorul BNR adaugand ca nu va lasa sa se deprecieze foarte repede moneda nationala pentru ca are impact de contagiune.

"Lucian Croitoru abordeaza atacul speculativ din toamna 2008. A curs la vopsea si cerneala de tiparnita... Initial nici nu a folosit termenul atac speculativ. Era o situatia tensionata si cuvantul speculativ crea alte probleme atunci. Asa cum nu l-am lasat, pentru ca avem flotare controlata, sa se duca spre 3,5 (lei/euro n.r.) spre 3, nu lasam nici acum sa se deprecieze foarte repede pentru ca are impact de contagiune, se duce in intregul sistem bancar, deterioreaza pozitia bancilor, pune in pericol economisirile publicului si aceasta este Romania. Nu avem un Dow Jones, din pacate ne uitam cu totii la cursul de schimb ca la un indicator bursier de tip bine sau rau. Urmariti intr-o zi cu volatilitate un pic mai mare a cursului cum se exprima crainicii de la televiziune", a explicat Mugur Isarescu.

Acesta a reamintit ca a spus cu mult timp in urma ca in Romania exista banci romanesti cu capital strain.


Citeste mai multe despre   










14899 vizualizari

  • -6 (28 voturi)    
    aha (Luni, 8 aprilie 2013, 22:19)

    Mazeta [utilizator]

    Abia acum am înțeles cum e cu garanțiile bancare. Deci băncile străine îmi pot fura banii în țara de origine, în timp ce băncile românești cu capital străin îmi pot fura depozitele numai în România. Mulțumim pentru clarificare.
    • +9 (13 voturi)    
      Iar vb. prostii? (Marţi, 9 aprilie 2013, 8:56)

      vladf [utilizator] i-a raspuns lui Mazeta

      Cu tine omul trebuie sa o ia de la 0 sau sa-ti deseneze.
      Fiecare tara are o politica monetara, dictata de banca nationala a tarii respective, in cazul nostru de Isarescu.
      BNR a impus, iar toate bancile din Romania si-au asumat lucrul acesta, ca depozitele pana la 100.000 sa fie asigurate.
      Daca ai un depozit de 110.000 cei 10.000 sunt cam nesiguri.
      Hai sa facem o mica diferenta intre banca si saltea, la saltea banii tai zac si probabil se depreciaza mai mult sau mai putin depinde de moneda, la banca primesti o dobanda, cu alte cuvinte realizezi un castig.
      Castigul inseamna un deal/afacere, nici o afacere nu este lipsita de riscuri, cu alte cuvinte tu faci cu banca o afacere si in loc sa pastrezi banii la saltea ii incredintezi bancii care ii gestioneaza cum stie ea mai bine, si-ti da si tie o bucatica din castiga (dobanda).
      Cand iti intra dobanda in cont, totul este ok si toata lumea este fericita, dar daca afacerea nu gestioneaza ok banii tai, pai e simplu, daca ai pana in 100.000 stai linistit daca ai mai mult de 100.000 inseamna ca ati pierdut amndoi si tu dar si banca.
      Din punctul meu de vedere banca mai putin, pt. ca erau banii tai dar asta este o alta poveste si din moment ce ii dai bancii iti asumi si niste riscuri.
      Asa ca nimeni nu-ti fura nimic, de fapt si de drept tu, nesilit de nimeni, le dai banii chiar sub semnatura ta si le dai voie sa faca ce stiu ei mai bine cu ei.
      In momentul in care ai semnat, ce este peste 100.000 este riscul tau, pana in 100.000 garanteaza BNR.
      • 0 (2 voturi)    
        nu stai linistit nici cu suma garantata (Marţi, 9 aprilie 2013, 22:45)

        nu-conteaza [utilizator] i-a raspuns lui vladf

        pentru ca totalul sumei garantate nu acopera totalul depozitelor mari ajustate la 100 de mii de euro.
    • +4 (4 voturi)    
      gresit (Marţi, 9 aprilie 2013, 15:33)

      Nevermind [utilizator] i-a raspuns lui Mazeta

      Nu toate bancile straine sunt sucursale, adica banii sunt "garantati" in tara mama in loc de Romania.

      Isarescu, Vasilescu et co. au mentinut o confuzie bazata si pe analfabetismul economic al romanilor.

      Exemple:
      BoC este sucursala - bani "garantati" Cipru
      ING este sucursala - bani "garantati" Olanda
      Italo-Romena este sucursala - bani "garantati" Italia
      Mai sunt cateva, dar nu stau sa le scriu pe toate

      Avem in schimb:
      Banca Romaneasca - PJ romana cu actionariat grecesc - bani garantati Romania
      Alpha Bank- PJ romana cu actionariat grecesc - bani garantati Romania
      Piraeus Bank - - PJ romana cu actionariat grecesc - bani garantati Romania
      Etc

      Diferenta dintre ele este majora si nu s-a comentat pe tema asta. Rechinii gen BRD, BCR si Raiffeisen chiar au folosit nestiinta oamenilor cand ziceau ca pica Grecia si sa-si mute lumea depozitele la ei. In conditiile in care banii de la Banca Romaneasca de ex sunt la fel de garantati ca cei de la BRD, ambele nefiind sucursale.

      O intrebare pentru Isarescu/Vasilescu: care este lista completa a bancilor din Romania care de fapt sunt SUCURSALE si folosesc alte scheme de garantare decat cele din Romania?
      • +1 (1 vot)    
        exista lista acestor unitati pe site la BNR (Marţi, 9 aprilie 2013, 17:35)

        ..13 [utilizator] i-a raspuns lui Nevermind

        Cauta lista cu institutiile financiare pe site-ul BNR si afli despre toate cat vrei...
        • +2 (2 voturi)    
          :)))) (Marţi, 9 aprilie 2013, 20:22)

          Nevermind [utilizator] i-a raspuns lui ..13

          Ne ne ne... Eu stiu diferenta dintre ele, le stiu pe cele care ma intereseaza si le pot afla pe restul. Vreau ca BNR sa fie intrebata public si sa raspunda cu subiect si predicat ceea ce am spus. E o mica diferenta ;)

          Nu vezi ca pana si acum admite cu juma' de gura realitatea? Sa spuna frumos ce banci sunt sucursale si sa explice diferenta dintre ele. Aaaaa... ca se supara prietenii de la ING? ooops... :D Sau ca BRD, BCR, Raiffeisen nu mai pot utiliza marota cu "Grecia" ca sa mai puna labele pe niste depozite? Double ooops... :D:D

          Oricum... dragut ca mi-ai indicat surse ca sa aflu ceea ce tocmai am scris.
          • 0 (0 voturi)    
            insist! (Marţi, 9 aprilie 2013, 23:27)

            ..13 [utilizator] i-a raspuns lui Nevermind

            Aduca registrul BNR iti da toate explicatiile pe care le vrei tu!

            CAre este entitate straina care este entitate romaneasca!

            BNR nu se joaca cu astfel de informatii - este similarul Registrului Comertului...

            Sau poate tu vrei sa crezi senzatii si te impiedic cu raspunsurile mele,,, Scuze!
            • 0 (0 voturi)    
              era si o melodie de telefon cu "...insista" (Vineri, 12 aprilie 2013, 1:31)

              Nevermind [utilizator] i-a raspuns lui ..13

              Hai sa-ti traduc ceea ce se pare ca nu prea poti sau vrei sa intelegi, desi am desenat destul de frumos... Surprinzator, nu vreau nici sa cred senzatii si nici sa creez :D

              Informatiile sunt publice pentru "initiati". Daca nu stii ce sa cauti si care este diferenta intre o sucursala si banca PJ romana cu capital strain... degeaba.

              Vreau sa vina Isarescu/Vasilescu si sa spuna ceva de genul: "Dragi concetateni, statul roman NU garanteaza banii in limita la 100.000 euro la urmatoarele banci care sunt sucursale si nu se afla nici macar sub controlul nostru: ING, Italo-Romena, ... ... ..."

              Suprinzator, am conturi la ING dar eu stiu la ce ma expun ;)

              Daca nici acum nu intelegi, te rog sa ma scuzi, dar mi-am atins anumite limite si pot deveni usor ironic si sarcastic. In special cu bagatorii in seama aiurea, gratuit si stupid. Nu e cazul tau, bineinteles.
      • 0 (0 voturi)    
        FGDB (Marţi, 9 aprilie 2013, 18:09)

        Xorciser [utilizator] i-a raspuns lui Nevermind

        http://www.fgdb.ro/uploads/publications/Comunicat_FGDB_3_2012.pdf

        Restul nu sunt garantati de statul roman.
        • 0 (0 voturi)    
          exact (Marţi, 9 aprilie 2013, 20:24)

          Nevermind [utilizator] i-a raspuns lui Xorciser

          Eu stiu, dar altii? Nu-mi e mila deloc de cine nu se informeaza, insa Isarescu si Vasilescu sa mai lase vrajeala ca mai sunt si persoane informate. Pana sa apara cazul BoC, batista era pe tambal... Chiar si acum mai e.
  • +7 (17 voturi)    
    ciordeala (Luni, 8 aprilie 2013, 22:59)

    Razvan_M [utilizator]

    Garantat/negarantat - astea sunt niste cuvinte frumoase. Ar trebui sa se spuna ca "peste 100k euro, banii pot fi ciorditi de banca". Asa ar intelege tot romanu.
    Mai sunt astia pe la guvern care zic ca "impoziteaza". Pe naiba: baga racul in buzunarele noastre - ciordesc.

    Acum este o intrebare care se pune: ce facem cu ciorditorii, atunci cand statul si organismele de supraveghere nu ne protejeaza de ei? Ce facem cu organismele de supraveghere care inchid ochii la ciordeala - care sunt in cardasie cu ciorditorii?
    • +3 (9 voturi)    
      "ciorditorii" acestia........ (Marţi, 9 aprilie 2013, 6:55)

      translativus [utilizator] i-a raspuns lui Razvan_M

      ....."ciordesc" legal, in cardasie cu cei care fac legile caci daca legile nu ar permite, nu ar mai fi posibile "atacurile speculative" si "ciordeala" prin "garantii".

      "Daca cineva sub semnatura lui ia cunostinta de ceva si pe urma spune ajutat de articole de presa si de formatori de opinie ca nu a stiut inseamna ca avem toti o problema".
      Da dar problema vine din OBLIGATIA de a face tranzactiile doar prin banci in timp ce bancile nu au OBLIGATIA de a garanta depozitele si restul conturilor.
      Aici este marea smecherie iar faptul ca prin lege este permisa "ciordeala" directa si pe fata a banilor prostimii ne arata o alta fateta a acestui sistem politic pervers care ne-a dus la ruina.

      Poate ca acum, cand suntem atacati frontal si jefuiti legal, vom incepe sa cautam un nou sistem politic, echitabil si corect, indreptat spre a ne servi, nu spre a ne "ciordi", caci noi suntem cei pe spinarea carora huzuresc toti "ciorditorii" si asta se intampla pentru ca tot noi le permitem.
    • +4 (4 voturi)    
      Pai faci asa (Marţi, 9 aprilie 2013, 7:31)

      feisbuk [utilizator] i-a raspuns lui Razvan_M

      Ciordesti si tu statul si bancile, cat se poate de mult. Nu iti faci cont, nu iti iei card, iti tii banii pe acasa, ii transformi in bijuterii, etc. Apoi lucrezi in zona gri, eviti facturile si bonurile fiscale - fiindca aia sunt bani care ajung la stat si toata lumea stie -statul este cel mai prost administrator. Cam asa inteleg eu lucrurile.
      • +2 (6 voturi)    
        zona gri..... (Marţi, 9 aprilie 2013, 8:38)

        translativus [utilizator] i-a raspuns lui feisbuk

        ...nu rezolva problema ci o agraveaza.
        Daca toti am activa in zona gri, escrocii politicianisti s-ar proteja prin noi legi si mai aberante, care ar inaspri si mai mult viata de zi cu zi a cetateanului onest.

        Singura solutie este schimbarea acestui sistem politic pervers cu un alt sistem in care politicul sa fie obligat sa isi respecte promisiunile din campania electorala si in care sa nu existe excepii de la lege.

        Doar asa vom reveni la normalitate !
        • +5 (5 voturi)    
          Frumos le spui (Marţi, 9 aprilie 2013, 9:11)

          feisbuk [utilizator] i-a raspuns lui translativus

          Poate imi dai si niste pasi de actiune, poate vorbim pe mai concret.

          Singurul lucru la care ma gandesc a fost un referendum prin care reducem multimea necuvantatorilor la 300. Prin care desigur, reprezentantii nostri, statul, ne-au aratat degetul mijlociu.

          Despre ce vorbesti amice?
          • 0 (2 voturi)    
            "Despre ce vorbesti amice? " (Marţi, 9 aprilie 2013, 10:16)

            translativus [utilizator] i-a raspuns lui feisbuk

            - Vorbesc despre constientizarea adevaratei probleme pe care societatea contemporana o are si anume sistemul politic parlamentar, care s-a dovedit a fi cea mai mare escrocherie a tuturor timpurilor.

            In momentul in care majoritatea dintre noi vom intelege acest adevar, abia atunci vom fi in stare sa desfintam sistemul care ne arata obraznic "degetul mijlociu" la toate nevoile noastre.

            Pana atunci ar trebui ca in loc sa injuram sau sa facem bascalie pe aici, sa gandim serios un nou sistem politic capabil sa raspunda nevoilor noastre si cu care sa il inlocuim pe acesta.
            O idee ar fi "administrarea statului prin contract" si puteti participa pe forum HN la sectiunea "dezbateri pe termen lung" - "schimbarea sistemului politic".

            Este buna si bascalia dar nu aduce nicio schimbare.
            • 0 (0 voturi)    
              Sa dezbatem (Marţi, 9 aprilie 2013, 13:13)

              feisbuk [utilizator] i-a raspuns lui translativus

              Unii dintre noi sunt mai ancorati in realitate, nu au timp de GDS.

              Din cate imi aduc eu aminte de la botanica, sistemele sociale / politice se schimba prin violenta (razboaie, revolutii), nu prin "dezbateri pe termen lung".
              • +1 (1 vot)    
                mda, razboaie si revolutii.... (Marţi, 9 aprilie 2013, 15:13)

                translativus [utilizator] i-a raspuns lui feisbuk

                .... pentru schimbarea unui sistem politic s-au factut intradevar dar acestea de fapt nu au schimbat decat proprietarii avutiilor de la invinsi la invingatori, caci acesta a fost si adevaratul scop al luptei (asta apropos de ancore si realitati botanice).
                Ce parere aveti despre faptul ca mai intai de a schimba ceva, ar trebui sa si stim ce sa punem in loc ? Mi se pare logic elementar iar ca sa stim ce sa punem in loc, nu ar trebui ca mai intai sa dezbatem si sa cadem de acord ?
    • +1 (3 voturi)    
      Si CEC avea garantate sumele depuse (Marţi, 9 aprilie 2013, 10:31)

      mnicku [utilizator] i-a raspuns lui Razvan_M

      prin lege, pina intr-o zi cind ....... toti deponentii au pierdut
      • +1 (1 vot)    
        cati ani ai? (Marţi, 9 aprilie 2013, 18:14)

        Xorciser [utilizator] i-a raspuns lui mnicku

        Pari cam confuz...

        Unde/cand au pierdut deponentii "LA CEC" depozite?
    • 0 (0 voturi)    
      iti iei masuri (Marţi, 9 aprilie 2013, 17:46)

      nash pandelica [utilizator] i-a raspuns lui Razvan_M

      nu pui mai mult de 100 de mii intr'un cont, numai la banci romanesti sau romanesti cu capital strain.
      sunt destule.
      poti avea chiar doua sau mai multe conturi in aceiasi banca.
      garantia nu este pentru suma totala aflata in banca, ci pentru suma din fiecare cont.
      deci, poti avea doua conturi, fiecare cu cate, sa zicem, 99 de mii si amandoua sunt garantate.

      diversifici, investesti fin fonduri mutuale, actiuni la firme sigure, cum ar fi oltchim :)
      sau in cash, ioroi, dolari, lire sterline, franci elvetieni, in seif la salteluta.
      sau in caseta personala, in seiful unei banci mari.

      sau, cel mai sigur, ii bei.
      • 0 (0 voturi)    
        cand bei... (Marţi, 9 aprilie 2013, 23:33)

        ..13 [utilizator] i-a raspuns lui nash pandelica

        Sa nu fii singur, ia si un prieteni, doi - poti sa faci o sezatoare virtuala ca aici sau ca cea din Morometii lui Preda 0 dupe gustul clientului...
    • 0 (0 voturi)    
      ciordeala (Marţi, 9 aprilie 2013, 18:10)

      Xorciser [utilizator] i-a raspuns lui Razvan_M

      Pai daca e asa, si cand investesti intr-o firma si aia da faliment e tot "ciordeala".

      E vorba aia: pierzi/castigi, investitor te numesti...
  • 0 (6 voturi)    
    ... (Luni, 8 aprilie 2013, 23:05)

    cris80 [utilizator]

    pana acum se traia cu impresia ca la banca e castig mic dar sigur... e sigur dar pana in 500k eur, peste pragul asta ii investesti cu o rentabilitate mai buna (asta daca nu i-ai facut furand caz in care habar nu ai de antreprenoriat si mai bine te risti la banca),

    in plus din ce a zis Isarescu te gandesti la ce tari cu economie mai buna decat a RO au sucursale pe la noi si iti mai duci si acolo o parte.
    • +1 (1 vot)    
      O mica clarificare (Marţi, 9 aprilie 2013, 8:59)

      vladf [utilizator] i-a raspuns lui cris80

      Este sigur pana la 2.7 milioane de Euro.
      27 de banci x 100k = 2,7 mil
      • 0 (0 voturi)    
        Nu 27 de banci (Marţi, 9 aprilie 2013, 9:39)

        belurt [utilizator] i-a raspuns lui vladf

        Nu neaparat 27 de banci ci poti avea 27 de aconturi la aceeasi banca. fiecare e acoperit de asigurare pina la 100k euro in europa 100k dollars in USA...
        • 0 (0 voturi)    
          Oameni buni (Marţi, 9 aprilie 2013, 10:53)

          Razvan_M [utilizator] i-a raspuns lui belurt

          Sistemul bancar este falit. Acest sistem bancar are credite date in valoare mult mai mare decat are bani, iar diferenta inseamna depozite neacoperite. Aceasta diferenta, la randul ei, este mult mai mare decat are BNR-ul bani sa garanteze - si oricum nu o va putea face decat in cazuri foarte limitate, mult sub cei 100k euro "garantati".
  • +9 (11 voturi)    
    Mugure (Luni, 8 aprilie 2013, 23:31)

    a2t [utilizator]

    Nu pot fi de acord cu tine. "Eu credeam ca se subintelege" merge pentru o tanti de la ghiseu de la BCR, nu pentru un ditamai guvernatorul.

    "Daca cineva sub semnatura lui ia cunostinta de ceva si pe urma spune ajutat de articole de presa si de formatori de opinie ca nu a stiut inseamna ca avem toti o problema".

    Si da, avem cu totii o problema. Cui serveste ideea asta de sucursale care ba se supun unor reguli din tara mama, ba din tara tata? Tie iti convine ca guvernator al BNR ca in ograda ta se joaca altii? Poate iti convine..

    Cand am facut greseala sa imi deschid un cont in Ro, m-au pocnit cu un teanc de hartoage sa semnez. Un teanc. De ce nu reglementeaza BCR, ca sa nu trebuiasca eu sa ma lupt cu hartoagele, in loc sa mi se dea acum lectii pe tonul "vai, dar cum, nu e toata populatia experta in banci?!? Nu?!? Oh, ce prosti ati fost cand eu incercam sa va educ, tz tz tz".
    • +3 (5 voturi)    
      Of of, mai mai (Marţi, 9 aprilie 2013, 9:07)

      vladf [utilizator] i-a raspuns lui a2t

      Daca o banca straina vine in Romania, nu poate functiona dupa legile din tara ei de origine.
      Ea trebuie sa joace dupa legile din Ro, ceea ce mi se pare si corect, asa ca se inregistreaza frumos in Ro, respecta toate legile si reglementarile din Ro, inclusiv cea cu garantarea depozitelor pana in 100.000 Euro.
      Tie iti convine sa vina un strain la tine in casa si sa faca focul in mijlocul sufrageriei pt. ca asa se practica la el in tara?
      Cam asa si cu bancile, vreti sa faceti tranzactii in RO? Ok sunteti bineveniti dar astea sunt regulile.
  • +9 (9 voturi)    
    ? (Luni, 8 aprilie 2013, 23:34)

    a4 [utilizator]

    Am cateva intrebari deductibile:

    1. Cine sunt specialistii in sectorul bancar?
    2. Cine pe cine protejeaza?
    3. Cine promoveaza educatia financiara?

    Multumesc pentru inductie!
  • +9 (11 voturi)    
    Parca-i amator Isarescu (Luni, 8 aprilie 2013, 23:58)

    Wanheda [utilizator]

    Intr-un fel si e. Nu se fac asemenea declaratii in public.
    Creca ceva e fishy in sistemul bancar romanesc.
  • +5 (7 voturi)    
    HHM... (Marţi, 9 aprilie 2013, 0:20)

    solar [utilizator]

    De data asta ,gasesc pe musiu Isarescu descoperit la capitolul claritatea explicatiei!! S-a exprimat ca un gaga adevarat, de parca toti ar trebui sa fim si experti in finante- banci.
    • +2 (2 voturi)    
      serios? (Marţi, 9 aprilie 2013, 11:40)

      alex00 [utilizator] i-a raspuns lui solar

      nu trebuie sa fii expert in finante si banci ca sa intelegi ca orice faci presupune un risc. Este un concept elementar.
  • 0 (8 voturi)    
    se citesc comentariile... (Marţi, 9 aprilie 2013, 0:32)

    ..13 [utilizator]

    Uite ca sunt citite comentariile si intr-o buna zi o sa apara o carte cu "bulele" comentatorilor recomentate...
  • +2 (2 voturi)    
    pai... (Marţi, 9 aprilie 2013, 7:32)

    gab0iu [utilizator]

    mi se pare mie sau Isarescu incearca sa ne "aprinda" beculetzu' rosu?... ma rog....celor care sunt in cauza, vreau sa zic....
  • 0 (0 voturi)    
    pai... (Marţi, 9 aprilie 2013, 7:33)

    gab0iu [utilizator]

    mi se pare mie sau Isarescu incearca sa ne "aprinda" beculetzu' rosu?... ma rog....celor care sunt in cauza, vreau sa zic....
    • +3 (3 voturi)    
      LOL (Marţi, 9 aprilie 2013, 9:09)

      vladf [utilizator] i-a raspuns lui gab0iu

      Mai degraba iti intoarce capul sau te face atent de faptul ca beculetul rosu este aprins de ceva timp.
  • +1 (3 voturi)    
    eu tot nu subinteleg (Marţi, 9 aprilie 2013, 8:28)

    catelu [utilizator]

    Daca am un depozit de 120,000Eur si banca da faliment, recuperez 100,000Eur din el sau nimic?
    Ar fi aberant sa il pierzi in intregime, pentru ca atunci toti oamenii cu depozite in jur de 100k ar sta cu ochii pe cursul valutar (daca nu sunt chiar in Eur) si pe dobanzi, ca nu cumva vreun depozit sa treaca de echivalentul a 100k.
    Fara sa mai vorbim de echitate...
    • -2 (2 voturi)    
      ..... (Marţi, 9 aprilie 2013, 9:43)

      belurt [utilizator] i-a raspuns lui catelu

      Bancile ar putea sa iti pirda toti banii sau sa isi piarda toti banii, asigurarea care o are banca normal acoper pina la 100k euro in EU or 100k dollars in USA pe acont.... in Romania nu se stie ce acopera cind o banca falimenteaza cred ca nimic .....vezi ce a acoperit banca Religiilor sau BCR ( Banca Comercila Romana) cind au falimentat.... oricum cred ca bancile in afara sintmai sigure si special orientativa spre bancile care is asigurate de guvernul tarii respective....
  • +3 (5 voturi)    
    :) (Marţi, 9 aprilie 2013, 9:05)

    Hard ball [utilizator]

    Cam neinteleasa prin plaiurile mioritice notiunea de risc bancar.

    Noţiunea de risc poate fi definită ca un angajament care poartă o incertitudine datorită probabilităţii de câştig sau pierdere.
    Etimologic, termenul provine din latinescul „re-secare” care înseamnă ruptură într-un echilibru.

    Riscul bancar reprezintă un conglomerat sau complex de evenimente cu consecinţe adverse pentru bancă, de cele mai multe ori interdependente, prin aceea că pot avea cauze comune sau că producerea unuia poate genera în lanţ şi alte evenimente adverse.

    Aici are un pic de vina si BNR care ar trebui sa lamureasca si sa educe incontinuu plaiesii asupra riscului bancar.Cum?Sunt destui consultanti pentru asta.Doar sa-i puna cineva la treaba.

    Dl Isarescu , prin retorica eliptica , nu face decat sa mai agite un pic plaiesii.Poate ar fi mai bine daca ar trata chestiile astea un pic mai serios.
    Stie domnia sa de ce si pentru ce.
    • -1 (1 vot)    
      Cel (Marţi, 9 aprilie 2013, 20:06)

      Jar [utilizator] i-a raspuns lui Hard ball

      mai rau lucru e sa-ti spuna un prost ca esti prost.Poti sa-i scrii,sa-i citesti ,sa-i desenezi,el tot la nivelul emotional,de perceptie ramane.
      Isarescu,in '93-'95,a reusit prin masuri dure care au suparat pe cei cu bani in valuta,sa sufoce inflatia care ajunsese,cu sprijinul PDSR, la 300%
      Isarescu ,in '99,in mumai 9 luni ca PM, a scos tara din caderea economica,a dus-o pe plus si a mers tara pe plus pana in 2008,cand Tariceanu si ai lui au bagat-o iar in rahat.
      Romania e in picioare azi numai datorita D-lui Isarescu!
      • +1 (1 vot)    
        hm (Miercuri, 10 aprilie 2013, 10:57)

        Hard ball [utilizator] i-a raspuns lui Jar

        1993-1995 a inceput cu 470 de lei vechi la un dolar (01.01.1993) si a ajuns la 2558 lei vechi la un dolar(31.12.1995).
        sa zicem 550% - si nu politiza prea mult discutia- toti erau fosti comunisti , nu mai conteaza nici denumirea partidelor care erau la guvernare.nu era nici o diferenta intre ei.
        Basescu Ie-a zis bine FSN in ultimele discutii politice legate de un anumit partid.

        Isarescu a fost nevoit sa se implice direct , din pozitia de prim ministru in toate discutiile preaderare pentru zona Euro( el spune ca a redus cu 3 ani targetul pentru accedere si I-a convins pe cei din comisie).Eu unul nu cred.
        Chestii gen tara a mers pe plus samd sunt discutii de nivelul taciunilor din JARUL focului seara la gratar.

        Si nu mai vorbi prostii cu Romania e in picioare din cauza lui x si y, esti de-a dreptul pueril.
        Habar nu ai ce vorbesti, si mai umbli si pe linga topicul discutiei.
        Discutia aici nu se referea la cat de destept ar fi Isarescu, caruia ii ridici osanale.
  • +1 (1 vot)    
    de la bancheri de dorit ar fi o mica statistica (Marţi, 9 aprilie 2013, 9:23)

    sorin3 [utilizator]

    suma tuturor obligatiilor de plata din lumea asta e acoperita de masa monetara?
    • +2 (2 voturi)    
      pe scurt NU (Marţi, 9 aprilie 2013, 11:11)

      Razvan_M [utilizator] i-a raspuns lui sorin3

      Sistemul bancar este un sistem piramidal. Fra...cetatenii baga banu la banca, dupa care banca da credite, care se intorc in sistemul bancar pana cand din banul cetatenilor initiali se dau de 10 ori credite.
      Activele valoroase cresc la pret pentru ca sunt prea multi bani pe piata, bancherii isi dau bonusuri grase ca au inventat apa calda. Se fac si fraude monumentale, dar cine mai are timp sa stea sa le urmareasca?
      Si lucrurile merg bine-mersi pana cand nu mai merg. Atunci toata lumea alearga sa-si scoata banu de la banca, numai ca banul nu mai este. Se uita la Benereu, numai ca benereul nu are bani pentru toti fra...cetatenii - ci numai pentru cativa cunoscatori bine conectati.

      Ca la masina de spalat: pui detergent, balsam, pornesti procesul de curatare - daca au mai ramas pete repeti procedeul. Fra... cetatenii au uitat de Banca Agricola, Bancorex, BIR etc. etc.
  • -4 (4 voturi)    
    Daca (Marţi, 9 aprilie 2013, 9:37)

    Jar [utilizator]

    si pe Isarescu il criticam ,inseamna ca avem o problema cu scoarta cerebrala si n-ar trebui sa ne mai miram ca suntem saraci.
    Dati vina pe clasa asta politica de rahat,pe sistemul politic ca sunteti saraci?Pai,asta-i singurul sistem care-ti permite, daca esti harnic,serios,inspirat si cu noroc,sa faci ceva in viata asta....
    • +5 (5 voturi)    
      nu, isarescu nu trebuie criticat (Marţi, 9 aprilie 2013, 10:13)

      jackalphonse [utilizator] i-a raspuns lui Jar

      el trebuie lasat in scaunul lui confortabil inca o suta de ani. a distrus ordonanta 50 si legea 193 care protejau clientii. a lasat reprezentantii fmi sa transforme acele legi in instrumente bancare, cand ele se voiau instrumente pentru clienti, desi fmi nu trebuia sa deschida pliscul in acest domeniu (pur si simplu nu era domeniul legal in care se puteau baga). a lasat arb-ul sa mentina obnscuritatea contractelor cu clinetii, dar isarescu nu trebuie criticat. este cumva un zeu?
      in perioada reglemetarilor amintite mai sus isarescu nu a scos un sunet clar, explicit. nimic. doar niste fraze evazive prin care dadea dreptate obscuritatii contractelor. in acea perioada m-am convins ca isarescu a stat prea mult acolo unde este acum.
      • -1 (1 vot)    
        Cel (Marţi, 9 aprilie 2013, 20:01)

        Jar [utilizator] i-a raspuns lui jackalphonse

        mai rau lucru e sa-ti spuna un prost ca esti prost.Poti sa-i scrii,sa-i citesti ,sa-i desenezi,el tot la nivelul emotional,de perceptie ramane.
        Isarescu,in '93-'95,a reusit prin masuri dure care au suparat pe cei cu bani in valuta,sa sufoce inflatia care ajunsese,cu sprijinul PDSR, la 300%
        Isarescu ,in '99,in mumai 9 luni ca PM, a scos tara din caderea economica,a dus-o pe plus si a mers tara pe plus pana in 2008,cand Tariceanu si ai lui au bagat-o iar in rahat.
        Romania e in picioare azi numai datorita D-lui Isarescu!
        • +1 (1 vot)    
          atat? (Marţi, 9 aprilie 2013, 21:15)

          jackalphonse [utilizator] i-a raspuns lui Jar

          chiar crezi ca isarescu a facut asta? nimic din ce am scris acolo nu te-a determinat sa comentezi? stiu, prostul le stie pe toate, si tu te crezi un cunoscator
  • -1 (1 vot)    
    de unde nu este nici guvernatorul nu poate cere... (Marţi, 9 aprilie 2013, 10:26)

    ..13 [utilizator]

    Pai, ce sa faci, daca nu ai "Knowledge" este bine sa fii mai rezervat. Este o regula de aur pe care multi dintre noi - inclusiv subsemnatul - poate sa o uite, dar dauneaza grav...

    Mass-media ar trebui sa ne ajute sa intelegem, nu sa ne ameteasca, daca si asa suntem ametiti de la natura...

    Pana la urma este un apel la responsabilitate - dar uite ca asta nu se poate cumpara la Kg., nici nu se mosteneste...Este de tip 0/1, adica ai/nu ai...

    In ultimii ani, cca. 5-6, a vorbit - ca sa nu folosesc cuvintele "a predicat/ predat" - dl. Isarescu cat nu a facut-o pana in 2008.

    Oare ne-a ajutat cu ceva? Eu cred ca DA!
    Caci multe intamplari s-au petrecut in acesti ani...
  • +1 (1 vot)    
    Mai D-le ISARESCU (Marţi, 9 aprilie 2013, 10:50)

    loony [utilizator]

    D-le ISARICESCU, spuneti-o mai pe sleau: in situatii speciale se impun masuri speciale. DAR, ce NU a inteles nici dl. ISARESCU si nici BNR-ul este ca in sistemul bancar romanesc se impun MASURI SPECIALE care sa-i ajute, efectiv si in mod real, pe clientii bancari din Romania. Trebuie corelate in mod direct DAE cu PUTEREA de CUMPARARE a CLIENTILOR BANCARI din ROMANIA si SCHIMBATE ATITUDINEA, MENTALITATEA si MODUL de LUCRU a BANCHERILOR si ANGAJATILOR din BANCI care sa-si RESPECTE CLIENTII BANCARI ROMANI, DEVENINDU-LE, cel putin, ALIATI, COLABORATORII ECONOMICO-FINANCIARI, ONESTI si CINSTITI si RENUNTAND la ATITUDINEA DUSMANOASA din PREZENT.
  • +2 (2 voturi)    
    Legally blonde (Marţi, 9 aprilie 2013, 11:37)

    PredeAn [utilizator]

    Domnul Isarescu se invarte in jurul unor fraze fixe. De fapt, suma de 100,000 de Euro este fixata de Banca Centrala Europeana, nu de BNR, al carui merit este ca a zis "Da, aprob". Garantia cash se face pe banii BCE si ai Fondului de Garantare la care sunt OBLIGATE sa contribuie toate bancile, pe langa rezervele obligatorii constituite la BNR. Suma de 100,000 de Euro este plafonul aplicabil pentru o banca, pentru TOATE conturile (daca ai 5 conturi de cate 100,000, garantia acopera doar primii 100,000 iar restul, in caz de faliment, se recupereaza proportional cu ce ramane din banca dupa ce se scutura toate buzunarele bancii falite (vezi Banca Turco Romana, cel mai curat faliment din Romania).

    Nenea Mugur a gasit justificari si cand bancile comerciale dadeau credite cu buletinul fara numar, fara numar, ca doar nu era treaba BNR sa supravegheze ordinea bancara.

    Acum, s-au imputit hoiturile imobiliare din portofoliile bancilor, iar gunoiul de sub pres este mai gros decat presul, pe la multe banci.

    Controlul pe curs este nejustificat si pagubos, o protectie sociala prost aplicata, in cardasie cu guvernanti in pana de idei - nu doar astia de acum. Nene Mugure, cine a avut, de fapt, ideea aceea geniala cu impozit zero pentru exportatori? Ca nu poate fi vorba de acelasi om....

    Revenind la Bank of Cyprus: Fie ca este banca straina, fie ca este banca romaneasca cu capital strain, ORICE banca este supusa autorizarii si supravegherii BNR, in conditiile cadru acceptate de UE. Asa ca, nene Mugure, Bank of Cyprus tot in curtea ta este, degeaba vrei sa te scuturi de praf...
  • +1 (3 voturi)    
    incredibil (Marţi, 9 aprilie 2013, 11:37)

    alex00 [utilizator]

    vad comentarii pe aici facute de oameni care ori nu stiu legile si regulile, ori nu au citit ce au semnat si care probabil se uita la televizor ca sursa de informare.
    Mai oameni, necunoasterea legii nu poate fi o scuza! faptul ca nu ati citit contractul la fel nu poate fi o scuza!

    Adica voi ce credeti ca se intampla daca o banca da faliment? tipareste bani repede ca sa dea oamenilor care au avut bani in conturi? Sa iti depui banii in banca presupune un risc. Acel risc a fost intotdeauna acolo, de cand s-a inventat prima banca. Tocmai ca acum este riscul mai mic, pentru ca s-a hotarat la nivel european sa garanteze 100K de caciula.

    Se pare ca oamenii inca mai au de inteles ca NIMIC nu este sigur pe lume, nici pensia, nici contul in banca, nici banii la saltea, nici casa, nici macar aurul. nimic.
  • +4 (4 voturi)    
    ? (Marţi, 9 aprilie 2013, 12:24)

    nycman91 [utilizator]

    pentru cei care sunt asa impacati cu riscul bancar,probabil ca singurii bani pe care i-au avut in viata lor intr-o banca,au fost cei de pe cardul de credit. In momentul de fata, daca esti prost si ai vreun depozit intr-o banca romaneasca,afla ca nu castigi nimic,nici o dobanda, pt. ca inflatia +impozitul de 16% pe presupusul castig, iti vor inmulti banii cu zero. Si atunci despre ce risc vorbim? Risti sa pierzi tot pentru un castig inexistent !
  • 0 (2 voturi)    
    o rusine.... (Marţi, 9 aprilie 2013, 15:23)

    paganini [utilizator]

    omul asta dupa ce ca o tras Romania in urma cu 4 ani...cel putin ...mai si da sfaturi......mai tinrti minte cand o candidat Stolojan....hop s-o bagat si el ...si o divizat opozitia si o castigat...BOMBONEL cu toate urmarile de rigoare !!!! apoi o imbogatit toate bancile (ca doar BNR-ul o coordonat evolutia bancara din tara ) si acum ne da lectii de Capitalizare,,,,mare animal si asta (magar !)
  • 0 (0 voturi)    
    Cel (Marţi, 9 aprilie 2013, 18:56)

    Jar [utilizator]

    mai rau lucru e sa-ti spuna un prost ca esti prost.Poti sa-i scrii,sa-i citesti ,sa-i desenezi,el tot la nivelul emotional,de perceptie ramane.
    Isarescu,in '93-'95,a reusit prin masuri dure care au suparat pe cei cu bani in valuta,sa sufoce inflatia care ajunsese,cu sprijinul PDSR, la 300%
    Isarescu ,in '99,in mumai 9 luni ca PM, a scos tara din caderea economica,a dus-o pe plus si a mers tara pe plus pana in 2008,cand Tariceanu si ai lui au bagat-o iar in rahat.
    Romania e in picioare azi numai datorita D-lui Isarescu!

    P.S.
    Atunci a castigat Iliescu ,nu Bombonel.
  • 0 (0 voturi)    
    Domnul Isarescu (Miercuri, 10 aprilie 2013, 10:12)

    proletara [utilizator]

    a trecut Leul prin fum si foc, de-a lungul anilor, si a mentinut stabilitatea monetara. Dar nici el nu poate face minuni in conditiile in care economia este la pamant..Faceti productie, export, reduceti importurile si Leul devine puternic.
    Cat despre banci o supraveghere permanenta este necesara.