Daniel Chitoiu: Ratingul Standard and Poor's este foarte bun

de DP     HotNews.ro
Sâmbătă, 11 mai 2013, 8:34 Economie | Finanţe & Bănci

Vicepremierul Daniel Chitoiu, ministrul Finantelor Publice a declarat, potrivit Agerpres, vineri, la Targu Mures ca Ratingul Standard & Poor's, care a reconfirmat ratingul Romaniei la nivelul 'BB+' pentru obligatiunile pe termen lung emise in moneda straina si locala, precum si ratingul la 'B' pentru obligatiunile pe termen scurt emise in moneda straina si locala, cu perspectiva stabila, este foarte bun si dovedeste ca masurile luate de Guvernul Ponta inspira incredere.

"Ratingul Standard&Poor's este foarte bun. Asta dovedeste ca Romania a capatat credibilitate dupa caderea Guvernului Boc, asta dovedeste ca masurile luate de Guvernul USL, condus de Victor Ponta, de un an de zile, pe o perioada limitata anul trecut si incepand cu anul acesta au fost masuri care dau credibilitate partenerilor externi, investitorilor straini si agentiilor de rating. Dupa cum vedeti, in ultimele trei luni de zile, Romania se imprumuta atat pe piata externa, cat si pe piata interna, la un nivel al randamentelor cel mai scazut din 1989 incoace", a aratat ministrul.

Daniel Chitoiu a subliniat ca pietele financiare internationale si romanesti, dar si investitorii au capatat incredere in Guvernul USL, intrucat 'au vazut ca acest Guvern este un guvern politic puternic, un guvern care are ministri cu competenta profesionala si un guvern sustinut de o majoritate politica fara precedent in Parlamentul Romaniei'.

In privinta unui viitor acord de tip preventiv cu Fondul Monetar International, Daniel Chitoiu a spus ca Guvernul roman doreste sa negocieze conditiile si tintele acestuia dupa alt standard de dezvoltare a Romanei.

'Si premierul si eu am declarat ca Romania doreste in continuare sa aiba un acord cu institutiile financiare internationale, bineinteles dupa ce in luna iunie se aproba de catre boardul FMI scrisoare de intentie si noi sa fim in masura sa incheiem acordul in conditiile asumate si angajate cu institutiile financiare internationale. De asemenea noul acord, tot de tip preventiv, dorim sa il incheiem cu institutiile financiare internationale si sa negociem conditiile si tintele in acest acord dupa alte planuri, dupa alt standard de dezvoltare a Romanei', a aratat ministrul Finantelor.


Citeste mai multe despre   










1462 vizualizari

  • +9 (9 voturi)    
    Si marmota ... (Sâmbătă, 11 mai 2013, 9:27)

    Eu the first [utilizator]

    BB+ inseamna ca agentiile de rating recomanda potentialilor investitori sa nu investeasca in Romania. Rating-ul de B pe termen scurt e chiar mai rau, cu patru trepte mai jos. Poate ma lamureste si pe mine cum e recomandarea agentiilor de rating de a nu investi in Romania un lucru bun. Sau macar pentru cine e un lucru bun.
    • 0 (0 voturi)    
      junk = bun (Sâmbătă, 11 mai 2013, 13:59)

      Aramis [utilizator] i-a raspuns lui Eu the first

      deci usl = junk
    • 0 (0 voturi)    
      astia mizeaza (Sâmbătă, 11 mai 2013, 14:03)

      dan63 [utilizator] i-a raspuns lui Eu the first

      pe prostia alegatorilor lor, dar sa nu uite cei care nu i-au votat ca daca ar fi iesit la vot pe 9.12.2012 nu ar fi trebuit sa indure acest afront la inteligenta lor. Romania o ia in jos pentru ca cei buni nu fac nimic!
    • 0 (0 voturi)    
      Hal de ministru. Mai e si vicepremier... (Sâmbătă, 11 mai 2013, 15:03)

      denvarel [utilizator] i-a raspuns lui Eu the first

      USL face in continuare marea prostire in masa. Cum sa fie bun ratingul B? Conform definitiei afisata chiar pe siteul S&P :
      ‘B’—More vulnerable to adverse business, financial and economic conditions but currently has the capacity to meet financial commitments.
      B este ultimul rating inainte de a intra in categoria C
      Iar BB+ pentru ratingul de tara este prin definitie:
      ‘BB+’—Considered highest speculative grade by market participants.

      Cu alte cuvinte Romania are un rating de tara pentru investitii speculative. Ca sa inteleaga tot melteanu: Daca bagi bani, scoate-i pe termen scurt, imediat ce ai facut profit ca nu se stie... Si daca bagi un leu trebuie sa scoti cel putin doi ca de aia ai riscat sa investesti in tara noastra.

      Acest rating este unul "excelent" pentru vicepremierul Romaniei, Ministru al Finantelor Publice.
      Ce esti domnule Chitoiu?
      Repetent si ignorant in cunosterea termenilor de baza economici sau un mincinos? Alte variante nu exista pentru tine.
      Eu cred ca esti un mincinos ca toate varfurile USL, in frunte cu Ponta si Cacarau. Pacat de cei care v-au votat, ei chiar va cred.
    • 0 (0 voturi)    
      Sau poate (Sâmbătă, 11 mai 2013, 16:19)

      ZeroAbsolut [utilizator] i-a raspuns lui Eu the first

      ne lamureste domnul profesionist Chitoiu "Sa se debloce dosarele" cum de Romania a capatat credibilitate dupa caderea guvernului Boc si inscaunarea trombonistilor din guvernele Pontanocchio I si II, din moment ce ratingurile au fost mentinute la acelasi nivel.

      Ce sa faca Romania?! Sa-i multumeasca in genunchi lui CtrlV Pontanocchio ca nu a stricat ce au facut cei dinaintea lui? Si pentru ca a taiat tot ce insemna fonduri de investitii si cercetare, pentru ca promoveaza furtul si incompetenta inclusiv prin "exemplu" personal si pentru ca subjuga poporul roman prin sufocarea sectorului privat, lipsa de locuri de munca si oferirea de pomeni din partea statului? SICTIR BA USL! Jos CIUMA ROSIE!
  • +1 (1 vot)    
    Drept. (Sâmbătă, 11 mai 2013, 10:10)

    AlinNeculai [utilizator]

    La conditiile economice de acum, este extrem de bun. Coruptia endemica a autoritatilor, lipsa unei justitii rapide in cazul unei neintelegeri economice, birocratia excesiva, mafia politica ce predispune la concurenta neloiala inhiba puternic atat inflorirea afacerilor cu capital romanesc, cat si investitiile straine in acest colt blestemat de lume.
    Este drept insa, companiile multinationale pot negocia direct cu mafia politico-administrativa si vor beneficia de conditii privilegiate de afaceri, dar degeaba daca consumatorii sunt saraci tocmai datorita inhibitiei acestei mafii (politicieni, magistrati, inspectori fiscali, politisti, generali MApN, vamesi)
    Incet, incet, acordurile cu FMI vor insclaviza complet tara si aceasta va avea ca un fel de arendasi pe mafioti, resursele urmand sa plece in principal catre alte zone. In tot acest timp noi vom fi sclavi. Evident, singura solutie este sabotarea acestei tari prin urmatoarele strategii:
    1. Daca ai putere de munca si spirit intreprinzator paraseste tara pentru Occident
    2. Daca nu parasesti tara, nu face afaceri in ea, neavand conexiuni in Mafie vei esua in scalvie. Incearca doar sa beneficiezi de ajutoare ale statului
    3. Daca ai afaceri incearca sa minimizezi pensia pe care ti-o platesti. Pensiile in 10 ani vor colapsa tu primind mult mai putin decat dai. Mai degraba investeste in aur si ascunde-ti-l undeva unde doar tu stii de el si acceseaza-ti-l la momentul de nevoie.
    4. Daca esti angajat, incearca sa muncesti cat mai putin si pe cat mai putini bani. Muncind mult, cu ambitie, nu faci decat sa alimentezi cancerul mafiot care trebuie sa moara. Vei plati aproape cat castigi catre Mafie. Te vei zbate si iti vei irosi viata ta ... pentru Mafie, in schimb neavand o viata nici pe departe decenta. Mafiotii in schimb, fara sa munceasca deloc iti vor rade in fata cu prosperitatea lor un urma furturilor de la tine si altii ca tine.
    Ratingul junk este corect pentru o tara junk. Nu merita sa te irosesti!
  • 0 (0 voturi)    
    Ia de aici, ba Chitoiule, inghite-o si pe asta (Sâmbătă, 11 mai 2013, 16:27)

    ZeroAbsolut [utilizator]

    si iesi apoi la rampa cu alta minciuna:

    "S&P citeaza consolidarea fiscala din 2009 pana in prezent, impreuna cu reformele structurale drept principalii factori care sustin rating-ul, in vreme ce potentiala indepartare de traiectoria recenta a reformelor este privita drept un risc de scadere a rating-ului. Credem ca acestea subliniaza importanta unui nou Acord Stand-by cu FMI, intrucat apetitul pentru reforme al autoritatilor nu pare foarte puternic chiar si sub supravegherea FMI."