Smeeanu, Posta Romana: Salariul meu este de 5.000 de euro net. La ei se adauga o indemnizatie de 1000 de euro. Total, 6000 de euro net

de Dan Popa     HotNews.ro
Marţi, 28 mai 2013, 12:55 Economie | Finanţe & Bănci

"Salariul meu este de 5.000 de euro net. La ei se adauga o indemnizatie de 1000 de euro. Total, 6000 de euro net. Cel mai bine este insa sa comparati salariul meu cu cel al jucatorilor din piata. Nu pot sa spun daca merit sau nu acest salariu- asa a fost decizia actionarilor", a declarat marti seful Postei Romane, Ion Smeeianu.  "Vreau sa va atrag atentia ca ieri la ora 9 nu aveam de unde sa platesc salariile angajatilor. Cum cuantificati dumneavoastra acest stress?", i-a intrebat retoric Smeeianu pe reprezentantii media

"Se pune problema sa jung la un salariu mai mare doar daca indeplinesc tintele de performanta cu peste 10%". Contractul meu prevede ca salariul este cuprins intre 5000-10.000 euro lunar. Eu iau acum 5.000", a mai adaugat Smeeianu, care nu a precizat care sunt tintele fixate de actionari. Membrii CA ai Postei Romane iau 1000 de euro/sedinta.

Compania are datorii de 242 milioane de lei, iar in primele 4 luni a inregistrat pierderi de 1,3 milioane de lei.


La inceputul lunii martie, Mediafax a anuntat ca directorul general al Postei Romane, Ion Smeeianu, are o remuneratie lunara neta cuprinsa intre 6.000 de euro si 11.000 de euro, rezultand un castig anual plasat intre 72.000 de euro si 132.000 de euro, conform unor hotarari AGA ale companiei, unde statul detine 75% din actiuni.
Ulterior, premierul Victor Ponta a spus ca a fost deranjat de faptul ca directorul Postei Romane are un salariu mult prea mare si ca astfel de remuneratii ar trebui limitate la cel mult de sase ori peste salariul mediu.

Smeeianu a solicitat jurnalistilor sa nu compare salariul sefului Postei cu cel al majoritatii salariatilor companiei.
"Poate ar fi bine sa comparati salariul meu cu salariile sefilor operatorilor postali privati, cu care eu, in calitate de sef al Postei, ma bat la licitatiile organizate de diverse entitati pentru achizitioarea de servicii postale, in conditiile in care piata de profil s-a liberalizat de la 1 ianuarie 2013. Pe de alta parte, nivelul de stres al acestei functii este foarte ridicat", a spus Smeeianu.


Citeste mai multe despre   












Material sustinut de BCR

VIDEO Antreprenor StartUp Nation / Fondatorul Scolii de Bijuterie Contemporana: Eu nu vin la serviciu, eu vin in propriul meu atelier, in care imi exprim ideile. Ceea ce misca industria asta sunt ideile, nicidecum cifrele

David Sandu s-a ocupat de designul de bijuterii de cand era copil si a invatat pe cont propriu tot ceea ce stie. Assamblage - Scoala de Bijuterie Contemporana a aparut drept consecinta a acestei pasiuni. David face parte dintr-o industrie creativa emergenta, insa atat el, cat si cei care au trecut in ultimii 7 ani pe la bancurile de lucru ale scolii sale se vad adesea nevoiti sa spuna ca fac alte lucruri, pentru ca activitatea lor nu exista intr-un cadru legal.

5133 vizualizari

  • +6 (8 voturi)    
    Du-te bai si plimba ursu' (Marţi, 28 mai 2013, 13:05)

    un dac [utilizator]

    Cum cuantific eu stresul tau? Zici ca esti cercetator in fizica cuantica, nu alta. E foarte simplu, stai ca-ti fac rost de bani de salariu imediat. Jumatate dintre femeile de la ghiseele postale sunt proaste, iar cealalta jumatate este compusa din femei care satu degeaba.
    Ramane sa dai salarii postasilor si tie:-)
    Daca tu esti stresat ca nu sunt bani de salarii, actionarii deja cred ca se sinucid in masa pe sub vreo masa de restaurant.
    Posta Romana bate orice domeniu la capitolul prostie, indolenta si iz ev mediu. Ma refer la oficiile postale, nu cunosc tot sistemul, recunosc.
    Te tii de SMEE cu jurnalistii
    • +7 (7 voturi)    
      servicii de calitate (Marţi, 28 mai 2013, 13:34)

      manoman [utilizator] i-a raspuns lui un dac

      tocmai am iesit de la rand de la posta de pe Iancului.
      O ora si 17 minute am stat la ghiseul 5!
      aveti prea multi clienti si prea putini angajati. dar va veni si vremea cand nu veti mai avea clienti, si atunci... oricum sunteti in faliment. angajatii dau renume unei societati. POSTA E PRAF!
      • +5 (5 voturi)    
        nu e praf (Marţi, 28 mai 2013, 15:22)

        Snitzelvienez [utilizator] i-a raspuns lui manoman

        Ideea e sa para facuta praf , sa poata fi cumparata pe 2 lei...metoda asta a fost aplicata cu succes in ultimii 20 de ani..ingredientele necesare pt producerea de oligarhi se formeaza incet si sigur:.
      • +1 (1 vot)    
        ce coincidenta! (Miercuri, 29 mai 2013, 0:54)

        un dac [utilizator] i-a raspuns lui manoman

        eu tot pe iancului mi-am pierdut nervii si tineretea:-)
        am stat la ghiseul 1 zeci de minute la coada, iar in fata, fericit, am primit vestea proasta: trebuia sa stau la ghiseul 4. desi problema mea nu era trecuta pe lista de la ghiseul 4, m-am asezat frumos acolo, docil, cu gandul ca femeile alea nu au nicio vina. dupa 30 de minute am aflat ca gresise ceva postasul si ca am stat degeaba.
        Suntem 2, daca mai gasim cativa facem de un partid antipostaromana.
        Iar asta se plange de stres. Cred ca habar nu are ce-i ala stresul statului degeaba la cozi.
  • +8 (8 voturi)    
    te streseaza incompetenta pe care o ai (Marţi, 28 mai 2013, 13:20)

    mnicku [utilizator]

    salariul pot spune ca e mare , nu aberant dar sa afirmi ca tu conduci o firma si ca maine n-ai bani sa platesti salariile asta e incompetenta .Pai tu ce pazesti ? cana de cafea a secretarei?
    Apropo la salariul asta nu e permis sa piezi 1,4 mil lei in 4 luni .... cit despre tinta de performanata cred ca tu esti o tinta .
  • +7 (7 voturi)    
    iti spun eu ca nu meritati banii (Marţi, 28 mai 2013, 13:21)

    artistul000 [utilizator]

    "Vreau sa va atrag atentia ca ieri la ora 9 nu aveam de unde sa platesc salariile angajatilor. Cum cuantificati dumneavoastra acest stress?"

    Din aceasta intrebare nu pot decat sa trag concluzia ca sunteti un incompetent. Acesta reprezinta un stres continuu pentru un adevarat manager care-l ajuta sa evite situatiile neplacute de care vorbiti dvs.
    Si eu as putea incasa 6000E pe luna si sa spun apoi ca ieri m-am stresat toata ziua ca nu am avut de unde sa platesc salariile...dar a trecut ziua de ieri...am dormit putin si azi sunt ca si nou ... pana luna viitoare...

    cel putin eu recunosc ca nu sunt bun de manager ...
  • +5 (5 voturi)    
    stres (Marţi, 28 mai 2013, 13:23)

    cantator [anonim]

    Doamne fereste sa faceti un atac cerebral.
    Va plateste posta si tratamentul...
    Nu este mai simplu sa va dati demisia?
  • +4 (4 voturi)    
    La incompetenti dupa nevoi (Marţi, 28 mai 2013, 13:35)

    Razvan_M [utilizator]

    De la cei care pot dupa capacitate.

    Bravo bai vite incaltate! Acuma puneti mana si trantiti niste taxe concurentei acestor nesimtiti, ca sa supravietuiasca pepiniera asta de lepre!
  • +4 (4 voturi)    
    Curata sistemul, dom' director! (Marţi, 28 mai 2013, 13:48)

    absro [utilizator]

    Postasul din orasul unde stau eu vine cand are chef sa aduca scrisori/colete. De multe ori le pune in cutiile gresite, de multe ori s-a intamplat sa aduca la blocul meu plicuri destinate altui bloc.
    Colete care se pierd pe drum sau ajung in mai mult de o luna - motiv serios sa apelezi la servicii de curierat atunci cand ai ceva mai de valoare. Sunt convins ca cel putin o parte din colete sunt furate de angajatii Postei, nu se pierd pe drum pur si simplu.
    Colete care ajung la destinatie intr-un hal fara hal - am primit CDuri si DVDuri cu carcasa sparta de foarte multe ori.
    Am vazut cu ochii mei la oficiul postal de pe Plevnei cum a scos unul din baieti un sac din masina si l-a tarat in interior. Nu s-a obosit sa isi mai cheme un coleg, sa aduca un carut sau mai stiu eu ce; pur si simplu l-a tras din duba si l-a tarat pe ciment pana in interior. Succes sa iti mai ramana ceva intreg in sacul ala.
    Te duci la posta si astepti cate juma' de ora pentru ca stau 2 fufe de vorba in loc sa serveasca clientii.

    Sunt suficiente motive de reorganizare?! Da afara jumate, pune-le in vedere celor ramasi ca daca nu isi fac treaba vor fi dati si ei afara si angajati altii in locul lor.
  • +2 (2 voturi)    
    bine... (Marţi, 28 mai 2013, 14:31)

    Reshape [utilizator]

    Bine, naibii, ca ai tu cel mai mare salariu!
    Altfel, iti dai seama ce stres ai fi avut daca trebuia sa le platesti si postasilor, si fetelor de la ghiseu, si femeilor de serviciu cite 6000 de euro/luna?
  • +2 (4 voturi)    
    nu sunt bani de salarii pt că directorii (Marţi, 28 mai 2013, 15:09)

    visio [utilizator]

    au lefuri mari, de 5-10k eur...într-o țară ca România...
    oare cât are omul dela ghișeu? să zicem 300eur maxim; dela 300 la 5k e o diferență enormă, suportată din buzunarul conrtibuabililor; mie nu îmi vine scrisoarea acasă, dacă vreau să pun o scrisoare la poștă trebuie să merg personal acolo; pentru ce te plătesc cu 5k /lună? să ies din casă? nu merci; am o idee mai bună: salariul directorilor începe dela 2000lei și crește funcție de performanțe; așa este în capitalism, acesta este modul de viață ales în decembrie 1989; de ce să facă excepție directorașii dela poșta română? nu, fără excepții, fără milă...