Misu Negritoiu, ING Bank: Economia reala este supraindatorata, nu mai e loc de dat credite. Inafara de interventiile in piata valutara, instrumentele de politica monetara nu functioneaza

de Dan Popa     HotNews.ro
Joi, 13 iunie 2013, 10:59 Economie | Finanţe & Bănci

Misu Negritoiu
Foto: AGERPRES
Toti vorbesc de cererea slaba de credite de la noi. Dar cui sa dai credite in Romania? Sectorul corporatist isi aloca jumatate din venituri ramburasarii creditelor. A ajuns la fel si sectorul persoanelor fizice. Economia reala este supraindatorata, nu mai e loc de dat credite. 70% dintre activele bancare sunt alocate creditelor. Noi tot vorbim de de cererea de credite care e slaba, dar nu mai ai cui sa dai imprumuturi astazi. Finantarea in Romania este pe termen scurt. Jumatate din creditele acordate companiilor sunt pe termen de sub un an. Toata presiunea de finantare in Romania se pune pe banci. In Romania nu am vazut de pilda obligatiuni corporatista mai deloc. Noi am vrut sa lansam commercial papers acum 15 ani dar BNR ne-a spus ca legea nu ne permite. Legea e din 1932 si nimeni nu a fost interesat sa o schimbe", a spus joi Misu Negritoiu, presedinte ING Bank, prezent la ZF Bankers Summit.

Alte declaratii ale presedintelui ING, Misu Negritoiu:
  • Si daca bancile ar avea bani, economia reala este supraindatorata, este la limita care nu trebuie depasita. Trebuie construit ceva solid, nu sa tot pui presiune pe banci sa mai aduca bani la capital.
  • Nu cota de piata este problema bancilor ci optimizarea modelului bancar
  • Nimeni nu stie ce banci vor rezista acestei crize. Vor rezista cele mai eficiente din punct de vedere al distributiei si businessului
  • Bankingul se schimba, fara indoiala. Cand am intrat in democratie, ca sa iti faci telefon fix stateai cu saptamanile la coada. La tara era aproape imposibil. Acum iti ia cateva minute.
  • Cine vrea sa ajunga cu bankingul  in zona rurala trebuie sa isi schimbe viziunea. Prezenta fizica acolo nu mai e o necesitate
  • Nu poti ca banca sa ramai doar pe segmentul de corporate. Sau poti, pe 5 sau 10 ani, dar nu pe termen lung. Trebuie sa ai o componenta solida de retail. Fara retail nu poti face banking, in mod clar
  • Nu sistemul bancar e problema Romaniei. Mai mult, sistemul nostru bancar este printre cele mai bine capitalizate din regiune.
  • Ieri am vazut in presa preocuparea unui ministru (Vosganian-n.red) care nu stie ce guverneaza si care spunea ca se uita in portofoliile bancilor sa vada ce fac ele cu banii
  • Expunerea sectorului corporatist in Romania este 200%, foarte mare. Un alt indicator- capacitatea de rambursare a creditelor este dincolo de limita. 
  • IMM-urile romanesti sunt decapitalizate
  • 70% din creitele acordate companiilor sunt pe termen mai mic de 5 ani.
  • E vreo legatura intre dobanda de referinta si piata bancara? Nu mai e! Dobanda e de 5,25 la BNR iar in piata e la 2,5%.
  • Inafara de interventiile in piata valutara, instrumentele de politica monetara nu functioneaza



Citeste mai multe despre   










3003 vizualizari

  • +2 (2 voturi)    
    BANCHERI, peste tot numai BANCHERI (Joi, 13 iunie 2013, 11:31)

    loony [utilizator]

    Oameni buni, de ce ii mai lasati sa vorbesca pe bancheri, acesti camatari cu diplome de finante-banci, dupa ce au bagat in criza, aproape, o planeta intreaga, inclusiv Romania. Ce tara in U.E. mai are DAE ca la noi ilogic si imoral de mari comparativ cu puterea de cumparare a salarilor si pensilor din Romania. Dar, pana cand mai trebuie sa-i suportam pe bancherii astia ?
    • -2 (2 voturi)    
      Trebuie sa- suportam pana platim creditele (Joi, 13 iunie 2013, 11:50)

      Andor74 [utilizator] i-a raspuns lui loony

      ...ca banui ca nu exista familie care sa nu aiba macar un credit (exceptie vaduvele de la sate care traiesc cu multa hrana spirituala)
  • +1 (1 vot)    
    nea mishu (Joi, 13 iunie 2013, 11:38)

    un domn [utilizator]

    nu asa se castiga increderea pietei de retail..luptand sa te credibilizezi ca viitor Isarescu..sincer..declaratia ta m a dezamagit, sper s anu ajungi Guvernatorul Romaniei..ca praf se alege de BNR !!!
  • 0 (0 voturi)    
    jumatate de adevar (Joi, 13 iunie 2013, 14:14)

    ernst [utilizator]

    domnul negritoiu are obiceiul de a spune chestii cu miez. insa de data asta s-a intamplat mi se pare o exceptie,caci eu vad miezul altundeva. poate ma insel, cred ca trebuie ceva evaluari sumare macar. insa ce zic eu:

    supraindatorarea este efectul i. creditului pe termen scurt si ii. dobanzilor [la credite] mari. ia sa mergem cu dobanzile la nivelul din UE si sa lungim perioada de creditare -- sa vedeti cum scade gradul de indatorare de la 50% din veniturile companiilor [procent mentionat de dnul Negritoiu] la 12.5% sa zicem. si atunci mai suntem in situatia de supraindatorare?
  • 0 (0 voturi)    
    autovictimizare (Joi, 13 iunie 2013, 15:01)

    tontu [utilizator]

    Coane Misule, bancile sunt calaii nu victimile, frate, ca oare cine o fi incurajat supraindatorarea daca nu voi?!
  • +1 (1 vot)    
    nu imi plac bancile ca institutii (Joi, 13 iunie 2013, 15:03)

    ikon [utilizator]

    ... insa am o parere si mai proasta despre cei care le critica doar prin prisma ingustimii lor (vezi comentariile de mai sus). Pai bine, prostovane, cum vrei tu sa ai dobanzi la nivelul tarilor din vestul Europei cand riscul de tara al Romaniei este considerabil mai mare decat cel al tarilor mentionate. E logic ca bancile care au venit in Romania au preferat sa riste pentru un profit mai mare, ceea ce mi se pare de bun simt in termeni de afaceri. In al doilea rand, daca ai vazut ca sunt dobanzi mari, de ce ti-ai luat credit, chiar nu ti-ai dat seama ca platesti un bun de cel putin 3 ori valoarea lui ? Esti chiar atat de redus? Acum, Misu N. are dreptate, firmele si persoanele fizice sunt supraindatorate pentru ca aparentul paradis al anilor 2005-2007 s-a dus demult. Evident, nicio banca nu e atat de proasta sa mai dea credite unei entitati deja garbovite finanaciar. Si sa nu mai aud corul de prosti care tipa dupa credite ieftine si de ce nu nerambursabile (ca deh, banca e institutie de binefacere dupa mintea lor de 2 lei). Daca ar fi ca voi sa imprumutati rude / prieteni saraci nici nu v-ati gandi sa o faceti. De straini nici nu poate fi vorba....asa ca mai usor cu criticatul bancilor .
    • 0 (0 voturi)    
      Draga Ikon, (Joi, 13 iunie 2013, 18:26)

      Ponta [utilizator] i-a raspuns lui ikon

      Dupa cum prea bine stii la fotbal, politica si critica stam cel mai bine ca si cunostiinte.
      Vino maine si inregistreaza-te ca si banca noua in RO cu disponibilitate pentru finantare (acordare credite retail) si ai sa vezi bulumacii cum se reped fara discernamant.
      Creditarea nu a fost facuta in RO unilateral - banca nu a bagat pe gat nimanui credite cu forta.
      Contractele sunt bilaterale dar mai si treebuie citite nu doar semnate si fuga la ghiseu sa luam banii.
      Cand pitigoii baleau dupa X5 sau super case in ghetoul de lux PIPERA era bine. Banca era super ca le-a dat banii. Acum ce branza au facut. Platesc un fier vechi si se muta inapoi la bloc???
      Chestiunea cu GANDITUL inainte de actiune este doar ca sa avem folclor.