Recensamantul Populatiei: Circa 450.000 de CNP-uri multiplu inregistrate, gresite sau lipsa

de DP     HotNews.ro
Vineri, 21 iunie 2013, 8:53 Economie | Finanţe & Bănci

Circa 450.000 de CNP-uri (Coduri Numerice Personale), reprezentand 2,33% din totalul formularelor completate au fost multiplu inregistrate, completate eronat (gresite sau trunchiate) sau lipseau, se arata intr-o nta remisa vineri HotNews.ro de conducerea Institutului National de Statistica. Inregistrarile multiple au fost cauzate in cea mai mare parte de declararea persoanei, atat la domiciliul acesteia cat si la resedinta obisnuita. In baza de date a Recensamantului a fost pastrata o singura inregistrare, cea corespunzatoare resedintei obisnuite, mai precizeaza INS. In urma finalizarii activitatilor de verificare a datelor, s-au corectat si retinut circa doua treimi din totalul CNP-urilor incorect completate.

In comunicatul de presa din data de 4 iulie 2013, Institutul National de Statistica va prezenta primele rezultate definitive ale Recensamantului Populatiei si al Locuintelor 2011. Cu ocazia conferintei de presa care se va organiza in acest scop se vor furniza detalii, clarificari si informatii relevante referitoare la semnificatia indicatorilor si modul lor de construire.

Inregistrarea si folosirea unui cod de identificare a persoanei (CNP in tara noastra) la recensamant este o practica frecvent intalnita la efectuarea recensamintelor populatiei in tarile europene. Folosirea CNP-ului la recensamantul din octombrie 2011 a permis identificarea si eliminarea dublelor inregistrari ale persoanelor, corectarea unui CNP incomplet sau cu erori.

Identificarea inregistrarilor duble si a altor tipuri de erori face parte din activitatile de rutina ale procesului de verificare si validare ale oricarei cercetari statistice exhaustive.

 Actualul Recensamant al Populatiei si al Locuintelor (RPL2011) nu face exceptie. Aceste proceduri sunt utilizate in toate tarile. Pentru exemplificare vizitati: sunt utilizate in toate tarile, Right, Wrong and Just Plain Missed.

In comunicatul de presa din data de 4 iulie 2013, Institutul National de Statistica va prezenta primele rezultate definitive ale Recensamantului Populatiei si al Locuintelor 2011. Cu ocazia conferintei de presa care se va organiza in acest scop se vor furniza detalii, clarificari si informatii relevante referitoare la semnificatia indicatorilor si modul lor de construire.

Reamintim ca obligativitatea declararii CNP a fost subiectul unor ample discutii in media in timpul Recensamantului.  INS a publicat o precizare potrivit careia colectarea codului numeric personal (CNP) in procesul de recenzare a locuintelor si populatiei are baza legala, toate informatiile stranse vor fi utilizate numai in cadrul sistemului informatic statistic national (in interiorul retelei VPN criptat), iar la un an dupa incheierea prelucrarii, formularele cu datele individuale vor fi distruse fizic.

Mai mult, a mai precizat institutia, recenzorii care nu respecta confidentialitatea datelor risca amenzi intre 2000-5000 lei, cu posibilitatea agravanta in cazul in care nerespectarea confidentialitatii are aspecte penale.

Mai multi lideri PSD au cerut  populatiei sa nu isi divulge Codul Numeric Personal in cadrul raspunsurilor la intrebarile recenzorilor, acestia acuzand PDL ca, prin solicitarea "ilegala" a CNP, ar urmari sa isi faca o baza de date pentru a frauda alegerile.

Senatorul PSD Georgica Severin a precizat ca CNP-ul poate fi solicitat doar de catre autoritatile abilitate si in niciun caz de catre recenzori, care comit o ilegalitate daca pun intrebari legate de acesta.

Fostul premier PSD Adrian Nastase a scris pe blogul sau ca "puterea pedelista nu rateaza nimic, reusind si de aceasta data sa deturneze semnificatia celei mai importante masuratori statistice a populatiei intr-un instrument de furt al identitatii si frauda electorala prin impunerea declararii Codul Numeric Personal".


Citeste mai multe despre   












Material sustinut de BCR

VIDEO Antreprenor StartUp Nation / Fondatorul Scolii de Bijuterie Contemporana: Eu nu vin la serviciu, eu vin in propriul meu atelier, in care imi exprim ideile. Ceea ce misca industria asta sunt ideile, nicidecum cifrele

David Sandu s-a ocupat de designul de bijuterii de cand era copil si a invatat pe cont propriu tot ceea ce stie. Assamblage - Scoala de Bijuterie Contemporana a aparut drept consecinta a acestei pasiuni. David face parte dintr-o industrie creativa emergenta, insa atat el, cat si cei care au trecut in ultimii 7 ani pe la bancurile de lucru ale scolii sale se vad adesea nevoiti sa spuna ca fac alte lucruri, pentru ca activitatea lor nu exista intr-un cadru legal.

5774 vizualizari

  • -5 (7 voturi)    
    hn... (Vineri, 21 iunie 2013, 8:55)

    rocknum [utilizator]

    Cnpurile E gresite! Si asta si in titlu :)
    • +2 (2 voturi)    
      Antena 3 asteapta cu nerabdare rezultatele... (Vineri, 21 iunie 2013, 16:13)

      Gryphus [utilizator] i-a raspuns lui rocknum

      Mircea Badea trebuia sa plece in vacanta in statiunea de lux Teleorman dar si-a amanat vacanta pana DUPA 4 iulie...vrea neaparat sa fie prezent cand apar rezultatele de la INS
  • 0 (0 voturi)    
    CNP (Vineri, 21 iunie 2013, 10:05)

    Grasul [utilizator]

    Din articol se intelege ca de fapt fie au fost inregistrate de mai multe ori, fie au fost inregistrate partial (gresit).
    • +2 (2 voturi)    
      USL a incercat recensamantului (Vineri, 21 iunie 2013, 15:58)

      Gryphus [utilizator] i-a raspuns lui Grasul

      in 2011 cand guvernul PDL a facut recensamantul populatiei, toate televiziunile USL: PRO TV, Antena 3, Realitatea TV, etc au incercat ZILNIC sa blocheze recensamantul...mintind populatia ca CNP-ul nu trebuie dat, cu scopul de a denatura rezultatele

      in 2009 au fost la vot peste 9 milioane de romani...si multi altii au stat acasa deci nu au cum sa dispara in 3 ani milioane de oameni cum isi doreste Crin Antonescu si gasca lui de propagandisti minciniosi de la Antena 3 si Realitatea TV
      • +2 (2 voturi)    
        usl a boicotat recensamantul din 2011 (Vineri, 21 iunie 2013, 16:04)

        Gryphus [utilizator] i-a raspuns lui Gryphus

        televiziunile usl: pro tv, antena 3, realitatea tv, etc au incercat in 2011 sa boicoteze recensamantul, au speriat populatia mintind ca nu trebuie prezentat buletinul recenzorului, asta e motivul pt care apar greseli...se pregatea suspendarea si aveau nevoie de mai putini romani pe liste?
  • -5 (17 voturi)    
    8.459.052 voturi la demiterea lui Basescu (Vineri, 21 iunie 2013, 10:37)

    busola [utilizator]

    Reprezinta acestia 50% +1 din elecoratul real al Romaniei? Vom afla dupa 4 iulie...
    • +6 (12 voturi)    
      Tot atunci o sa aflam (Vineri, 21 iunie 2013, 11:42)

      PERIFERIGERI [utilizator] i-a raspuns lui busola

      si cati cetateni morti si vii au votat de mai multe ori. Asa ca cine rade la urma rade mai bine!!!
      Poate dispare de pe piata maretul Dragnea si acolitii lui. Eventual si Fenechiu care a dat CFR Marfa pe mana tiganilor mafioti. Halal tara! Pacat ca e locuita!
    • +1 (3 voturi)    
      Busolo... (Vineri, 21 iunie 2013, 14:57)

      Alius [utilizator] i-a raspuns lui busola

      Eu as zice ca mai degraba "oamenii" se "pregatesc" pentru referendumul pentru asa-zisa Constitutie a lui kakarau.

      Oricum, merge si pentru referendumul lui Basescu.
    • +2 (4 voturi)    
      Si inca ceva: (Vineri, 21 iunie 2013, 15:00)

      Alius [utilizator] i-a raspuns lui busola

      Nu faci "numaratoarea" dupa ce ai organizat referendumul, ci inainte. Nimeni nu i-a fortat sa nu astepte pana ce au numarul exact de cetateni cu drept de vot. Doar prostia si foamea i-au fortat.
  • +14 (22 voturi)    
    Lupta de boicot a lui Badea se vede (Vineri, 21 iunie 2013, 10:46)

    shuly [utilizator]

    Badea a reusit sa boicoteze recensamantul tipand si urland pentru a impresiona pe prostii care se uita la el.Nu le dati CNP-ul ca vi-l fura.Adica statul care ti-a dat acest numar de identificare vrea acum sa ti-l fure.
    Esti tare Badea tine-o tot asa si voi cei care va uitati in gura sclavusului crizat la fel.
  • +5 (5 voturi)    
    deci... (Vineri, 21 iunie 2013, 10:48)

    catalin_mattei [utilizator]

    deci mai suntem in tara cca 19 mil locuitori ...
  • +5 (13 voturi)    
    Ce fel de soft ati utilizat (Vineri, 21 iunie 2013, 11:07)

    , AlwaysToTheRight, NeveRed! [utilizator]

    de vreme ce a permis inregistrarea multipla a cetatenilor?! Sau trunchiata?
    O fi fost softul plagiatorului!
    Ar fi curios de verificat daca aceste CNP/uri au participat multiplu si la alegeri!
  • +6 (8 voturi)    
    praf (Vineri, 21 iunie 2013, 11:54)

    micul_licurici [utilizator]

    Cred ca rezultatele acestui recensamant au fost puternic viciate, a fost facut intr-o perioada in care criza era in toi iar multi recenzori au fost persoane care au vrut sa mai fac un ban in plus, nu mai zic de isteria provocata de CNP.

    La mine in bloc n-a fost nimeni recenzat nu ne-a cautat nimeni :).
  • -1 (1 vot)    
    propunere (Sâmbătă, 22 iunie 2013, 4:51)

    rezis [utilizator]

    Oricine a boicotat recensamintul in orice forma trebuia sa raspunda penal! PDL tre sa raspunda si ei pt asta...au fost foarte slabi! Liderii usl care au boicotat la greu ar trebui sa aduca bani de acasa!
  • 0 (2 voturi)    
    Prostia costa (Sâmbătă, 22 iunie 2013, 10:20)

    Bota [utilizator]

    Vă aduceţi aminte de campania lui Ponta şi a PSD-ului în timpul recensământului ca cetăţenii să nu-şi declare CNP-ul. Recensământul a fost ratat din cauza lui iar acum cine plăteşte? Noi fraierii!