VIDEO Mugur Isarescu: In vara asta, dobanzile la credite vor scadea/ Recomand incheierea unui acord cu FMI/ BNR nu apara bancile, ci deponentii acestora-6-7 milioane de romani

de DP     HotNews.ro
Luni, 1 iulie 2013, 17:07 Economie | Finanţe & Bănci

Mugur Isarescu
Foto: Agerpres
"Recomand incheierea unui nou acord cu Fondul pentru ca s-a dovedit a fi benefic. Un acord iti ofera o ancora si o credibilitate care iti permite sa te imprumuti mai ieftin pe pietele de capital. Nu cred ca Romania ar fi castigat o asemenea credibilitate daca statea doar pe picioarele ei. Asta este o realitate!" a declarat Guvernatorul BNR Mugur Isarescu in cadrul briefingului de presa de luni. El s-a referit in discursul sau la dobanzile percepute de bancheri, la impactul financiar al clauzelor abuzive, si la volatilitatea cursului de schimb. "Este in interesul bancherilor sa tina in bilanturi rdobanzi mai mici dar platibile, decat dobanzi mari care sa le aduca credite neperformante", a spus Isarescu

Un negustor bun trebuie sa-si faca calculele: profitul poate veni si din dever mare-clienti multi care platesc la timp chiar si daca mai putin", a mai adaugat el.

Intrebat cand spera ca piata sa duca dobanzile la credite in jos, Isarescu s-a aratat prudent: "Banca Nationala a dat semnalul pentru reducerea dobanzilor la credite. Cred ca este si o chestiune de incredere, adica bancile trebuie sa vada ca aceasta tendinta este de durata, nu este una accidentala. Si prin faptul ca, pe de o parte, de mai multe luni dobanzile pe piata monetara sunt sub 5,25%, iar pe de alta parte, acum coborand si dobanda de politica monetara, inclusiv acest comunicat (comunicatul detaliat dupa sedinta Consiliului de Administratie al BNR - n,.r.), care are un accent pe mesajul pozitiv pe care-l dam sistemului bancar, mediului de afaceri si publicului din Romania, eu cred ca transmisia ar trebui sa se faca destul de repede", a mentionat Guvernatorul.

Eu cred ca in vara asta, in ciuda concediului, se va vedea destul de concret., a mai adaugat el.
 Din datele pe care le am eu, la cateva banci deja s-a observat reducerea ratelor de dobanda la unele credite"", a mai explicat seful Bancii Centrale.



Despre cursul leului si volatilitatea lui:
  • Volatilitatea cursului nu a fost mai mare in Romania decat in alte tari, ea s-a datorat si faptului ca atunci cand s-a apreciat, aceasta apreciere a fost de mai mare anvergura. A fost o particularitate si atat
  • Cand o moneda revine, sa zicem, dupa o apreciere la un nivel sau mult sau mai putin normal cred ca ar trebui sa ne ferim a folosi cuvantul depreciere.
  • Eu cred ca leul s-a plimbat intr-o marja de undeva de 5% si a fost o plimbare normala. Volatilitatea de 5% a leului poate sa existe, sau ar fi putut sa existe, si daca economia era extrem de competitiva
Despre acordul cu FMI:

  • Reformele structurale nu s-au terminat si este necesara o umbrela in acest sens
  • Reformele structurale sunt mult mai greu de facut atunci cand ai poticniri.
  • Recomand incheierea unui nou acord cu Fondul pentru ca s-a dovedit a fi benefic. Un acord iti ofera o ancora si o credibilitate care iti permite sa te imprumuti mai ieftin pe pietele de capital. Nu cred ca Romania ar fi castigat o asemenea credibilitate daca statea doar pe picioarele ei. Asta este o realitate!

In februarie 2012, Guvernatorul atragea atentia ca incheierea unui nou acord cu Fondul Monetar ar putea face mai mult rau decat bine, sugerand sa nu prelungim actualul acord. "Romania ar trebui sa nu mai incheie un nou acord cu Fondul Monetar International dupa finalizarea intelegerii actuale, programata pentru 2013, pentru ca nu ar da un semnal bun pietelor. Cel mai bine ar fi sa iesim din acest acord, ceea ce ar insemna ca lucrile merg bine si nu mai avem nevoie de profesor. Daca te mai lungesti intr-un asemenea acord, nu va mai fi un mesaj bun", a spus Isarescu.


Despre impactul financiar al clauzelor abuzive asupra sistemului bancar:
  • S-a facut un studiu privind impactul financiar al clauzelor abuzive. Am recomandat colegilor din ARB sa iasa public si sa spuna ei despre ce sume e vorba. Eu spun doar atat: e un impact major!
  • BNR nu apara o banca comerciala sau bancile comerciale
  • BNR apara cele 6 milioane de clienti deponenti in bancile romanesti. Atunci cand impactul asupra sistemului bancar e major, cei care pot fi afectati sunt cele 6-7 milioane de deponenti, tot romani si ei.
  • Cand a fost cazul Bank of Cyprus, au fost clienti mult mai putini-60-70. Si am fost luati la rost pentru ei. Ganditi-va ce s-ar intampla la 6-7 milioane de deponenti.

Bancile au calculat pierderi de circa 5 miliarde lei (peste 1,1 miliarde euro) din introducerea proceselor colective privind clauzele abuzive practicate in contractele de creditare din relatia cu populatia, studiul de impact fiind realizat de Banca Nationala a Romaniei, care a informat Guvernul.

Miza proceselor colective rezida in faptul ca bancile vor fi obligate, odata cu introducerea in noul Cod Civil a acestui tip de procese, sa modifice in toate contractele de creditare clauzele care ar fi considerate abuzive de instante printr-un astfel de litigiu.

Simularea BNR a avut in vedere toate clauzele care ar putea fi declarate abuzive de instantele de judecata, inclusiv in conditiile in care contractele de credit ar fi considerate adeziuni, deci nu intelegeri negociate. Legea 193/2000 privind clauzele abuzive din contractele incheiate intre comercianti si consumatori prevede ca pot fi declarate abuzive clauzele pentru care nu se dovedeste negocierea.

Cu toate aceastea, se pare ca au exsistat banci care au sustinut ca impactul este minim si ca nu ar putea pierde niciun proces.

Potrivit unor surse judiciare, studiul de impact arata o deteriorare a situatiei financiare doar in cazul a doua banci mari, insa nici in aceasta situatie nu ar fi vorba de vreun pericol pentru ca vreo institutie de credit sa intre in faliment ca urmare a aplicarii prevederii.

De altfel, procesele colective impotriva furnizorilor si prestatorilor pentru populatie reprezinta o reglementare ce face parte din directivele europene.

Guvernul a decis, in luna ianuarie, sa amane pana la jumatatea anului introducerea in legislatie a unei prevederi din noul Cod de procedura civila, care ar permite asociatiilor de consumatori si ANPC sa ceara in instanta anularea din toate contractele unei banci a unor clauze considerate abuzive.





Citeste mai multe despre   











Material sustinut de Superbrands

Recomandari de vara de la librarii Humanitas

Librariile Humanitas au aparut ca entitate juridica in anul 1993, insa primele doua librarii au fost deschise sub egida Editurii Humanitas inca din 1991. Cu peste 25 de ani in piata de distributie si vanzare de carte din Romania, compania isi propune sa ramana in continuare lantul de librarii cu cea mai mare pondere de carte din Romania, acordand editurilor nationale si locale, dar si autorilor romani, sansa de a ajunge la public.

3247 vizualizari

  • +1 (13 voturi)    
    Cum adica? (Luni, 1 iulie 2013, 17:31)

    RedGuard [utilizator]

    Cum adica apara deponentii acestora?

    Deponent - Persoană care încredințează unei alte persoane un lucru în temeiul unui contract de depozit; depunător.

    Cum adica? Dobanda la depozite e sub 5% (4,5%, 4,2%) si cea a creditului (de nevoi personale) e de 14%?

    Si scade dobanda cheie si imediat scade dobanda la depozite si aia la credite poate scade, dar mai sigur creste.

    Cum sa numeasca asa ceva o aparare? Cum sa ma convinga sa economisesc cu asa ceva?
    • +1 (17 voturi)    
      Cine te pune sa te imprumuti, nene? (Luni, 1 iulie 2013, 17:59)

      it_s__not_news [utilizator] i-a raspuns lui RedGuard

      Daca tu accepti camataria, cine e fraier? ala care vrea sa plateasca 14% dobinda?

      Oricum, BNR face too little too late. Dobinzile NU vor scadea, cred eu.
      • +1 (5 voturi)    
        Huh? (Luni, 1 iulie 2013, 18:09)

        RedGuard [utilizator] i-a raspuns lui it_s__not_news

        Vorbesc de depozite. Si ca e discrepanta mare intre dobanzile la depozite si la credite.

        Si ca scaderea dobanzii cheie reduce doar dobanda la depozite. Si ca cica ne apara :/
        • +1 (5 voturi)    
          Hehe. Eram cu un comentariu mai jos .... (Luni, 1 iulie 2013, 18:17)

          it_s__not_news [utilizator] i-a raspuns lui RedGuard

          Si le-am si amestecat :)
      • -1 (5 voturi)    
        Credite (Luni, 1 iulie 2013, 18:10)

        RedGuard [utilizator] i-a raspuns lui it_s__not_news

        Lol, credite. Never touched the stuff.
      • -2 (4 voturi)    
        Prietene... (Luni, 1 iulie 2013, 21:02)

        AlinNeculai [utilizator] i-a raspuns lui it_s__not_news

        Asta nu este argument. Este ca si cand ai veni la mine sa cumperi un corn, iti dau un corn cu c4c47 si dupa ce-l mananci esti suparat (probabil-daca ma gandesc la comentariul tau). Si atunci eu dau argumentul tau: cine te-a pus sa cumperi? Nu-i chiar asa! Isarescu este vinovat de debandada din sistemul bancar. Era nevoie de niste reglementari pe care intentionat nu le-a sustinut!
    • 0 (2 voturi)    
      unde e dobanda la credite de 14%? (Marţi, 2 iulie 2013, 9:53)

      bancher [utilizator] i-a raspuns lui RedGuard

      poate la creditele pe overdraft sa fie de 14%, care sunt cele mai scumpe. DAE variaza intre 12 si 13%. (adica cu tot cu comisioane si alte costuri).
      • 0 (0 voturi)    
        Bancherule ... (Marţi, 2 iulie 2013, 12:04)

        loony [utilizator] i-a raspuns lui bancher

        O DAE de 12 sau 13% ori 14% pe overdraft este enorma in Romania, pentru salarile si pensile din tara nostra, in timp ce in Germania, Italia sau Franta se practica un DAE intre 3% si 5%, la salarile si pensile lor de 10 ori mai mari ca ale noastre. DAE in Romania trebuie raportate la puterea de cumparare a clientului bancar din Romania. Dezechilibrele financiare, mentalitatea si atitudinea, dusmanoasa, a bamcherilor din Romania vis-a-vis de clientii bancari din Romania, trebuie sa se schimbe radical, in bine. Din punct de vedere moral si al logicii sistemul bancar romanesc, din prezent este praf si varza.
        • 0 (0 voturi)    
          din pacate, sau din fericire, (Marţi, 2 iulie 2013, 15:39)

          bancher [utilizator] i-a raspuns lui loony

          bancile din Romania sunt toate privatizate...si nimeni nu poate sa impuna bancilor ce dobanzi sa perceapa la creditele acordate. BNR foloseste niste parghii, printre care si aceasta dobanda de referinta, dar bancile nu prea se inghesuie sa isi scada dobanda dupa cum scade dobanda de referinta la BNR.
          De ce? pentru ca acesta e scopul venirii lor in Romania: sa scoata profit.
          Te plangi ca nu dau banciel imprumuturi cu 5%? Pai atat e dobanda in Germania, ce sens ar avea sa mai vina in Romania, ca sa dea imprumuturi cu 5%, cand se pot duce in Germania, unde populatia e si mult mai mare, si mai solvabila decat cea din Romania.
          Dobanzile sunt mai mari in Rom pt ca insabilitatea e mai mare, inflatia e mai mare, solvabilitatea mai mica, si deci si riscul mai mare.
          Ce sa mai zic de Iran, unde nu gasesti imprumut in USD sub 30% dobanda?
  • +9 (17 voturi)    
    vorbe (Luni, 1 iulie 2013, 17:42)

    marr.io [utilizator]

    In atatia ani de cand sunteti guvernuator nu tin minte sa fi sustinut concret o masura de combatere a clauzelor abuzive. Doar vorbe, recomandari... hartie igienica.
    - De ce nu exista un contract cadru national pentru fiecare tip de credit in parte, in care bancile sa poata completa doar anumite rubrici (gen dobanda, comisioane, marja de profit, DAE...)? In felul asta nu vor mai exista nici un fel de clauze abuzive, comisioanele vor fi la vedere...
    - De ce nu taxam bancile pentru marjele de profit nesimtit de mari?
    - De ce trebuie sa vina UE sa va oblige sa anulam clauzele abuzive?
    - De ce/ de cine protejati bancile domnule Isarescu?
    • -4 (10 voturi)    
      Cine te pune sa te imprumuti ? (Luni, 1 iulie 2013, 17:57)

      it_s__not_news [utilizator] i-a raspuns lui marr.io

      "contract cadru national" - hei, sintem in capitalism. Remember ?

      Banca este o firma ca oricare alta. Prin urmare, trebuie impozitata ca o firma ca oricare alta. Ceea ce trebuie sa faci ca stat este sa te feresti sa-ti disimuleze profitul (ca si in cazul unei firme).
      • +1 (9 voturi)    
        zau? (Luni, 1 iulie 2013, 19:36)

        marr.io [utilizator] i-a raspuns lui it_s__not_news

        Sintem in capitalism? Esti sigur? Contractul cadru poate stabili niste reguli generale obligatorii dar lasa libera alegerea valorii dobanzii, comisioanelor , marjelor de proft, etc. E cumva necapitalista masura? Ingradeste cumva concuenta? Mai sa fie! In alta ordine de idei, BNR stiu ca supravegheaza si reglementeaza aceasta piata. Ah, si suntem in Romania, remember?
    • +7 (9 voturi)    
      Da' ce altceva ne poate furniza acest nene? (Luni, 1 iulie 2013, 18:27)

      Nickson [utilizator] i-a raspuns lui marr.io

      Nu cred ca e realist sa ne asteptam de la Isarescu sa ne apere interesele, ca nu pentru asta e pus el acolo. Si nici BNR nu este institutia, ce ar proteja economia si investitorii locali. BNR nu este decat un currency board, care stabbileste ratele de schimb intre leu si alte valute si urmareste ca nu cumva business-ul local sa aiba acces la credite investitionale ieftine.
  • 0 (16 voturi)    
    Eu il cred! (Luni, 1 iulie 2013, 18:17)

    AlinNeculai [utilizator]

    Il cred cand spune ca nu protejeaza bancile. Sa privim doar la jafu... aaa... falimentele bancare din anii 90! Se poate spune ca atunci le-a protejat?
    Il cred si cand spune ca protejeaza deponentul. Sa urmarim cum s-a impotrivit reglementarii clauzelor bancare, permitand clauzele abuzive si cum s-a impotrivit legii falimentului persoanelor fizice. Vedeti, a "protejat" 6-7 milioane de deponenti de "riscul" de a da faliment.
    Eu cred chiar mai mult decat ne spune domnia sa. Nu spune acum, dar eu stiu ca asa este, dumnealui protejeaza nu doar deponentii ci si intreaga populatie a Romaniei. Si cum sa continue sa "apese" pe romani cu cheltuielile Hidroelectrica, Posta, CFR, etc, etc, in continuare? De aceea domnia sa sustine inca un acord cu FMI, doar, doar de ne-o "salva" si de astea!
    • +2 (6 voturi)    
      probabil esti ironic (Marţi, 2 iulie 2013, 0:27)

      jackalphonse [utilizator] i-a raspuns lui AlinNeculai

      eu am ras cu lacrimi si de ironia ta, dar si de nezaz
    • +3 (11 voturi)    
      Ai dreptate, Isarescu e vinovat de dezastrul Tarii (Marţi, 2 iulie 2013, 4:22)

      tanase_v [utilizator] i-a raspuns lui AlinNeculai

      Ai dreptate!

      1.Acest Isarescu sau Masonica cum am vazut ca-i zic unii pe-aici
      desi era guvernator BNR n-a spus nimic cand
      au fost escrocheriile de la BCR sau de la Banca Columna

      2. a patronat si cea mai mare spirala inflationista a tarii in anii 90-91-92

      3. a semnat fie in calitatea de guvernator BNR si/sau de Prim-Ministru toate privatizarile frauduloase prevazute in acordurile cu FMI si Banca Mondiala

      4. si cum a mai ramas cate ceva de vandut :
      Hidroelectrica, Transgaz, Romgaz, Nucleareletrica, Tarom, Metrou, Aeroport, Termocentralele, Portul, Posta etc...etc....apare din nou si explica "nevoia" unui nou acord cu FMI: adica smecheria prin care se va vinde la preturi de nimic tot ce a mai ramas nevandut

      5. a tinut partea bancilor pe fata refuzand sa sustina Legea care proteja populatia de comisioanele aiuritoare ale Bancilor

      6. refuza si in prezent sa sustina Legea Falimentului Individual prin care in caz de neplata, Bancile ar fi obligate sa execute doar Garantiile initiale si nimic altceva.

      7. in timpul bulei imobiliare a permis "creditarea cu buletinul"

      8. pastreaza in prezent cea mai mare dobanda a unei Banci Centrale din UE (5%, acel -0.25% e o gluma) in timp ce majoritatea dobanzilor din UE sunt intre 1%- 3%: practic la noi dobanda BNR e dubla fata de media din tarile UE non-euro.

      9. asta face ca creditul ipotecar la noi sa aibe halucinanta dobanda de 10%
      (ca sa va faceti o idee ce-nseamna 10% dobanda : daca Romania sau orice alt Stat al lumii
      ar fi nevoita sa se imprumute la 10% dobanda ar fi declarata imediat ca falimentara "junk" )

      O astfel de dobanda este considerata peste tot in lume ca nesustenabila , si tot Isarescu se mai mira de ce oamenii nu o pot plati...

      10. Asta face ca creditul obisnuit la noi sa aibe halucinanta dobanda de 14.36% (practic mai scump ca la unii camatari neatorizati)

      Concluzie:
      ------------------
      Isarescu este unul dintre cei mai mari vinovati de Dezastrul Tarii in astia 23 de ani
      • -1 (3 voturi)    
        te cam inseli in unele privinte (Marţi, 2 iulie 2013, 15:45)

        bancher [utilizator] i-a raspuns lui tanase_v

        1)Legea falimentului persoanei fizice este aplicata in unele tari (ex SUA si Franta), dar bancile iti iau tot ce ai tu, inclusiv chilotii si pantalonii, si te baga intr-o baza de date negativa, ca nu mai primesti un credit in viata ta.
        asta ca bancile iti executa doar garantiile initiale e o gogorita, in caz de faliment al tau iti iau tot
        2)sunt tari in Asia sau America de Sud unde dobanda la creditele ipotecare in USD este peste 30%, asa ca noi stam bine,
        • +1 (3 voturi)    
          Minciuni (Marţi, 2 iulie 2013, 16:03)

          tanase_v [utilizator] i-a raspuns lui bancher

          1) in SUA legea e facuta tot in favoarea bancilor
          ca doar de acolo a plecat si criza actuala:
          -nimeni n-a verificat dpdv legislativ smecheriile bancilor americane

          in SUA se exploateaza si gazele de sist: dar ai vazut filmul Gasland sa vezi ce dezastru ecologic e pe-acolo si cum i-a foc apa ce curge la robinet?
          http://vimeo.com/57486925#

          Deci nu tot ce se-ntampla in SUA e si bine!

          O lege "normala" a Legea Falimentului Individual este una in care "se executa Doar Garantiile" in caz de neplata...

          Desigur se poate face inca o lege in favoarea Bancilor ca in SUA ...sau sa nu fie una deloc ca la noi

          2) Buna idee ai sa ne compari cu tarile Bananiere , nu? Lucrezi la BNR?
          Ce vrei tu sa zici ? Sa fim fericiti cu 14.36% dobanda la lei, cat e la noi acum ?
          Pai afla ca sunt tari africane civilizate si stabile unde dobanda bancii centrale este sub 5%
          Adica tu ne zici noua sa fim "fericiti" ca nu ne-a nenorocit Isarescu si mai rau?
          Buna logica!
    • -1 (3 voturi)    
      nu stii ce inseamna falimentul persoanei fizice (Marţi, 2 iulie 2013, 15:41)

      bancher [utilizator] i-a raspuns lui AlinNeculai

      daca tu ca persoana fizica intri in faliment, scapi intr-adevar de datoriile la banci.. Dar vine executorul acasa, si iti ia tot, tot, tot: casa, masina, iti confisca depozite, telefon mobil, pana si chilotii de pe tine ti-i ia.
      Si asta nu e nimic: apoi esti bagat intr-o baza de date (gen Biroul de Credite) si nimeni, dar nimeni nu iti mai da un credit in toata viata ta (nici de nevoi personale, nici de achizitii in rate...).
      • +1 (3 voturi)    
        Minciuna (Marţi, 2 iulie 2013, 16:04)

        tanase_v [utilizator] i-a raspuns lui bancher

        1.Daca tu ca persoana fizica intri in faliment, scapi intr-adevar de datoriile la banci..

        Dar vine executorul acasa, si iti ia Doar Garantiile cu care ai garantat in Contract si Nimic Altceva

        Nu mai dezinforma....

        2. De ce tii tu cu bancile? Ia spune-ne aici?
  • -2 (8 voturi)    
    Ilegalitatile celor 2 mari banci (Luni, 1 iulie 2013, 18:21)

    Euunul [utilizator]

    pot continua fara probleme afirma Guvernatorul!!!

    Un asa raspuns greu d edigerat din partea Guvernatorului - autoritate de supraveghere si control a sistemului bancar. Pai sa se mute depozitele celor cateva milioane la bancile ce nu au clauze abuzive in contracte (sau impactul este minim)si deponentii sunt protejati.
    Probabil cea mai mare banca fiind si una din cele 2 mentionate in articol nu va rezista...

    Din pacate - gogosi - din partea unei persoane de incredere de altfel din RO
  • +6 (10 voturi)    
    apara pe naiba (Luni, 1 iulie 2013, 20:02)

    bogdanlungu [utilizator]

    apara pe BCR Camataru, pe BRD Camataru, pe VB Camataru si pe alti camatari cu certificat fiscal.
  • +5 (9 voturi)    
    ordonanta 50 si legea 193 demolate te M.I. (Marţi, 2 iulie 2013, 0:33)

    jackalphonse [utilizator]

    de ce ai facut lobby (trafic de influenta) pentru -demolarea ordonantei 50 si legii 193, care proteja clientul de obscuritatea contractelor de creditare?

    -mai mult, ai permis FMI-lui sa impuna neaplicarea acestor legi, desi nu avea atributii in acest sens.

    -clientul nu are departament de risc si departament juridc/consultanta. prin urmare, obscuritatea constractelor trebuia denuntata chiar de tine, nu sustinuta.
    -niste baliverne cu titlu de declaratii nu mai pot prosti pe nimeni. daca noi vedem rosu, tu chiar crezi ca prin niste declaratii ne poti convinge ca este verde. cat de naivi ne crezi?
    • +2 (8 voturi)    
      Bravo! Corect! (Marţi, 2 iulie 2013, 4:52)

      tanase_v [utilizator] i-a raspuns lui jackalphonse

      Bravo! Corect!

      Si-au batut joc de populatie cu politica lor bancara

      -dobanzi aiuritoare,
      -comisioane peste comisioane,
      -credite cu buletinul,
      -lipsa falimentului individual

      si au adus-o la sapa de lemn....
  • +6 (6 voturi)    
    Vorbe aiurea (Marţi, 2 iulie 2013, 0:57)

    Wanheda [utilizator]

    Dobanzi mici si la depozite si la imprumuturi le ai doar in economii solide. In Romania e ca intr-o tara bananiera, discrepante mari si comisioane peste comisioane. Bancile is niste camatari mai rafinati care au liber la jumuleala.
  • +4 (8 voturi)    
    un Imbecil (Marţi, 2 iulie 2013, 2:51)

    ivasile [utilizator]

    "Un acord iti ofera o ancora si o credibilitate care iti permite sa te imprumuti mai ieftin pe pietele de capital"
    Adica un alt imprumut iti permite sa mai iei altul , probabil ca sa-l platesti pe primul. Suntem deja indatorati pana peste cap, numai de alte imprumuturi nu mai ave nevoie...
    • 0 (2 voturi)    
      nope (Marţi, 2 iulie 2013, 15:48)

      bancher [utilizator] i-a raspuns lui ivasile

      imprumuturile alea nu se dau asa, cu buletinul...FMI iti impune o politica bugetara si monetara stricta, cu respectarea unor tinte...Simplu fapt ca ai dus pana la capat un acord cu FMI-ul e lucru mare, inseamna ca ai stiut sa strangi cureaua. De asta iti da credibilitate un acord cu FMI...
      • +1 (1 vot)    
        politica fmi (Marţi, 2 iulie 2013, 17:15)

        jackalphonse [utilizator] i-a raspuns lui bancher

        majoreaza dobanda cu 500% obligandu-te sa vinzi pe nimic industrie, terenuri, resurse.
  • +5 (5 voturi)    
    Don Mugur (Marţi, 2 iulie 2013, 3:38)

    KostasP [utilizator]

    Poate se pregateste sa candideze la presedentie, ca altfel nu imi explic de ce in ultima vreme da cate un comunicat/saptamina. Au fost ani de zile in care nu i-am auzit deloc glasciorul. Ramine de vazut.
  • +8 (14 voturi)    
    BNR Dobanda cea mai mare din UE (Marţi, 2 iulie 2013, 3:51)

    tanase_v [utilizator]

    Non-euro area Central Bank
    Long Term Bond Interest Rates Mai-2013
    -----
    Bulgaria 3.36
    Czech Republic 1.67
    Denmark 1.45
    Latvia 3.10
    Lithuania 3.54
    Hungary 5.08 --> 4.25 (25-Jun-2013)
    Poland 3.28
    Romania 5.23 --> 5.00
    Sweden 1.79
    United Kingdom 1.62
    ------

    Romania are in continuare cea mai mare rata a unei Banci Centrale din Europa

    De aici:
    Creditarea in lei este la creditul ipotecar este in Romania la 10%
    Creditarea in lei este la nevoi personale este in Romania la 14.36%

    Populatia e ingropata cu cele mai mari dobanzi din UE.....

    Scaderea cu -0.25% este praf in ochii cetatenilor de la
    noi ==> A se vedea mai sus care este nivelul dobanzilor in celelalte State UE - non Euro

    link-1
    http://www.ecb.int/stats/money/long/html/index.en.html


    link2
    http://www.global-rates.com/interest-rates/central-banks/central-bank-hungary/mnb-interest-rate.aspx

    Comparativ cu Ungaria (cea de-a 2 dobanda mare in zone non-euro) :
    ungurii au scazut dobanda astfel:

    MNB latest interest rate changes
    change date percentage
    june 25 2013 4.250 %
    may 28 2013 4.500 %
    april 23 2013 4.750 %
    march 26 2013 5.000 %
    february 26 2013 5.250 %
    january 29 2013 5.500 %
    december 18 2012 5.750 %
    november 27 2012 6.000 %
    october 30 2012 6.250 %
    september 25 2012 6.500 %

    Deci din Septembrie anul trecut (2012) ungurii au scazut dobanda Bancii Centrale de la 6.5% la 4.25% in iunie 2013

    In afara de Ungaria si Romania, in toate celelalte Tari non-euro dobanda bancilor centrale este intre 1% si 3%

    In Romania dobanda Bancii Centrale a lui Isarescu
    nu numai ca este cea mai mare din UE
    dar
    ea este de aprox. 2 ori mai mare ca media dobanzii din tarilor UE non-euro

    Ca la noi la nimeni ! Intelegeti oameni buni de ce platiti cele mai mari dobanzi din UE?
    • +1 (1 vot)    
      excelent comentariul (Marţi, 2 iulie 2013, 10:28)

      jackalphonse [utilizator] i-a raspuns lui tanase_v

      idem pentru cel de mai sus.
    • 0 (2 voturi)    
      intelege si tu (Marţi, 2 iulie 2013, 15:50)

      bancher [utilizator] i-a raspuns lui tanase_v

      ca ai cea mai mare inflatie din UE, si implicit ai si cele mai mari dobanzi. Inflatia si dobanzile bancare merg mana in mana....dobanzile bancare tr sa fie mereu mai mari decat inflatie. Ai inflatie mare, ai dobanzi mari.
      • +1 (1 vot)    
        N-ai verificat Inflatia dar vorbesti? (Marţi, 2 iulie 2013, 18:08)

        tanase_v [utilizator] i-a raspuns lui bancher

        N-ai verificat Inflatia dar vorbesti?

        //-------------------------------------------------------Hungary inflation 5.01 % in 2012

        //-------------------------------------------------------
        Bulgarian inflation at 4.2% in 2012

        http://sofiaglobe.com/2013/01/14/bulgarian-inflation-at-4-2-in-2012/

        //-------------------------------------------------------
        Romania inflation 2012 4.6%
  • 0 (6 voturi)    
    Tara-i bogata, sa nu pacatuim prin munca ! (Marţi, 2 iulie 2013, 8:12)

    hotnewsfil [utilizator]

    Religia protestanta a promovat conceptia 'traiesti ca sa muncesti, agonisesti, traiesti auster (sub posibilitati), investesti', conceptie care a condus la dezvoltarea rapida si sustenabila a tarilor care traiau sub influenta acestei religii (Germania, tarile nordice, apoi America de Nord si acum China).
    Ortodoxia a promovat conceptia 'muncesti ca sa traiesti, nu face azi ce poti lasa pe maine, impartirea saraciei, preamarirea saraciei'.
    Ca ortodocsi 1000%, romanii au perfectionat conceptia ortodoxiei, inventand si aplicand 'munceste cat sa nu mori de foame, ca o viata are omul'.
    Daruiti de Doamne-Doamne cu o tara bogata, cu teren care produce mancare si daca nu e lucrat, romanii, ca si marele lor vecin de la Rasarit, n-au fost motivati (nevoiti) sa trudeasca din greu ca sa-si asigure existenta, li s-a cultivat lenea, munca de mantuiala, au promovat o religie adaptata aspiratiilor lor naturale, ortodoxia.
    Noi uram rigoarea nemtilor, "excesul" lor de austeritate, noi vrem libertate sa lenevim, sa furam, sa crestem un porc si trei gaini, sa plantam cativa butuci de vie care sa ne asigure 'sangele Domnului' tot timpul anului ( sa ne dea curaj la munca, sa avem cu ce ne cinsti sefu' -sa-i intram in gratii).
    Lenea si debandada au ajuns 'conceptie de dezvoltare rapida a tarii, raspandita chiar de unii 'experti', cei care considera ca FMi a facut mult rau Romaniei, promovand austeritatea ca solutie iesire din criza. Asa tara, asa experti!
    • 0 (2 voturi)    
      asa e, (Marţi, 2 iulie 2013, 15:53)

      bancher [utilizator] i-a raspuns lui hotnewsfil

      dar nu vezi ca sunt unii pe aici care zic ca Isarescu e singurul vinovat pentru tot...
      • 0 (0 voturi)    
        Nu singurul dar unul dintre ei (Marţi, 2 iulie 2013, 18:19)

        tanase_v [utilizator] i-a raspuns lui bancher

        Nu singurul dar unul dintre ei
    • +1 (3 voturi)    
      ce vorbesti? (Marţi, 2 iulie 2013, 16:24)

      tanase_v [utilizator] i-a raspuns lui hotnewsfil

      <Noi uram rigoarea nemtilor, "excesul" lor de austeritate>

      1. care exces de austeritate ? Pai OMV (nemti din Austria) sunt complicele lui Nastase la Hotia cea Mare : furtul petrolului Romanesc !

      Pai daca Gigi a primit ca si Complice 2 ani cu executie si Cioflina cu Babiuc tot 2 ani ca si Faptasi pentru un teren subevaluat cu un milion de euro

      Cati ani ar fi trebuit sa ia OMV (austriac adica tot neamt) ca si Complice si Infractorul Nastase ca si Faptas care au subevaluat tot Petrolul Roamnesc si jumate din rezerva de gaz a Romaniei la 600 mil EU pret de vanzare in timp ce doar profitul pe un an este de 1 miliard de euro? inchisoare pe viata?

      2. Ce "s^arme au tras" nemtii la Romtelecom Nimic: merge internetul "ca-n evul mediu" pe sarmele lui Ceausescu si pe putina fibra optica trasa de Statul Roman dupa revolutie: pai RCS e Super Occident pe langa Romtelecom la cata fibra optica au tras si ce internet au.

      3. Ce dobanzi au bancile austriece (adica tot nemtesti) si nemtesti in Romania? 10% la creditul ipotecar si 14.35% la creditul obisnuit. Astea sunt dobanzi "austere"?
      Si in prezent sunt mici fata de cum au fost.

      4.Da nemti sunt "foarte austeri" cand vine vorba de cheltuiala lor si foarte expansivi cand vine vorba sa-si vanda marfa scump foarte scump

      Ti se pare normal ca o masina sa coste cat o garsoniera? Ce mama ei pun nemtii in ea? sa faca 30 de mii 40 de mii 50 de mii de EU?
      In mare o masina are
      - o tabla,
      - 4 scaune,
      - un motor
      - un rezervor
      - legaturile intre ele cu tot cu volan
      - si 4 roti
      - si o electronica pe ea mai ieftina ca piesele dintr-un pc care fac 300 EU.

      Si-atunci ce costa 30-40-50 de mii de euro?

      Produsele nemtesti sunt fiabile dar nu super-fiabile: (uita-te cate masini nemtesti umplu service-uri in Romania), dar pe de alta parte sunt super-scumpe
      - pai o masina nemteasca de 40 de mii de euro face cat 4 Dacii si piesele de schimb te rup la pret la masina nemteasca.
  • +7 (7 voturi)    
    BNR si haosul bancar romanesc (Marţi, 2 iulie 2013, 9:22)

    edif [utilizator]

    BNR intotdeauna da lectii altora dar de fapt sectorul bancar pare un fel de jungla, fiecare banca are liber la clauze abuzive, comisioane nemaiauzite, legislatie doar in favoarea bancilor etc. Nu mai vorbim de celebrele tunuri petrecute sub luminoasa supraveghere a domniilor sale, genii din BNR, FNI, Bancorex, jocuri piramidale etc.
  • +4 (4 voturi)    
    d-le isarescu ... (Marţi, 2 iulie 2013, 9:27)

    loony [utilizator]

    ... d-le isarescu luati cel mai mare par, cea mai mare bata si dati in bancheri si in banci, pana curge tot "sangele" lacomiei bolnave din sistemul bancar din romania. intelegeti odata pentru todeauna, mare parte din problema bancara din romania nu este la clientii bancari din romania, fie ei titulari de depozite sau de credite, marea problema e la bancheri si in reteaua bancara din romania, sistemul camataresc si teroarea impusa de bancheri in raport cu clientii bancari din romania, astea sunt problemele. dae cu mult prea mari raportate la puterea de cumparare, din prezent, a clientilor bancari din romania, in conditiile in care in romania sunt cele mai de mizerie salarii si pensii din u.e.. este ilogic, anormal si imoral, in romania, sa existe dae mai mari decat in germania, franta, italia unde salariile si pensile sunt si de 10 (zece) ori mai mari ca-n romania. trebuie sa existe un echilibru in toate.
    • +1 (1 vot)    
      e omul bancilor (Marţi, 2 iulie 2013, 18:24)

      tanase_v [utilizator] i-a raspuns lui loony

      e omul bancilor

      nu mai fi naiv
  • +2 (4 voturi)    
    sa fmi sau nu... (Marţi, 2 iulie 2013, 11:40)

    liviusmaximus [utilizator]

    S-a contaminat si asta de la politicieni. Pai ce s- a schimbat din februarie domnu', de recomanzi scim un nou acord ? Tzi'-ai naibii de simpatici...
  • -1 (3 voturi)    
    Politica socialista, mostenita de la inaintasi (Marţi, 2 iulie 2013, 14:01)

    hotnewsfil [utilizator]

    La intrarea in fiecare din sediile USL sa fie scris :
    'Credite dupa nevoi, plata creditelor dupa posibilitati'.
    Membrii USL sa primeasca imprumuturi pe baza buletinului si a legitimatiei de partid.
  • 0 (0 voturi)    
    Marmota! (Luni, 8 iulie 2013, 19:44)

    luminutza [utilizator]

    Mai mananca mult kkt asta?! BNR a tinut si tine palma bancilor incepand cu avizul asupra produselor pe care acestea le-au vandut populatiei, si ma refer la contractele de credit intesate de clauze abuzive! BNR nu doar supravegheaza, ci avizeaza activitatea bancilor. Ce dracu' n-a sesizat ca ne-am dezmeticit? Mai vine cu mizerii pe canale? Pt cine le varsa? BNR este autor de genocid asupra populatiei! Vai de sufletul lui saracu'!