Analiza HotNews.ro: Noua mituri economice ale Guvernului Ponta. Demistificari usoare, de vara

de MT     HotNews.ro
Miercuri, 17 iulie 2013, 10:56 Economie | Finanţe & Bănci

Dan Popa
Foto: HotNews.ro

Primul mit: Salariile mici sunt bune pentru economie. Nu, nu sunt. Un salariat bine platit este mai productiv decat unul  platit prost.Nu mai vorbesc de faptul ca un salariu minim peste  un anumit nivel conduce la mentinerea pe termen lung a unui somaj ridicat. Cand ni se vorbeste despre vreo delocalizare a unei companii in tari in care costurile cu forta de munca este ieftina, investitorii se uita de fapt la puterea monedei din acel stat si la avantajele pe care le va avea  atunci cand va exporta de acolo  productia.  Potrivit Bancii Asiatice de Dezvoltare, cele mai multe componente cu valoare adăugată ridicata care intra in componenta iPhone-urilor asamblate in China provin de fapt din tari unde salariile sunt considerate mari (Germania, Japonia, Coreea de Sud și SUA).


 Michael E. Porter și Jan Rivkin scriu si ei in Harvard Business Review: “Salariile mici nu stimuleaza competitivitatea. Țările care bat SUA in clasamentul competitivității intocmit de Forumul Economic Mondial sunt națiuni unde se platesc salarii  ari: Elveția, Singapore, Finlanda, Suedia, Țările de Jos și Germania”. Asa ca sa terminam cu acest mit..

Al doilea mit: Reforma ANAF va duce la scaderea evaziunii fiscale

Ar fi bine, dar simpla redecorare a apartamentului nu inlatura mirosul neplacut al igrasiei din baie. Cata vreme salariile inspectorilor raman mici iar unii dintre ei ( o spune ministrul Finantelor) nu stiu intocmi nici macar un proces verbal corect, sperantele acestui mit raman false. Oentru combaterea evaziunii este nevoie de mult mai mut decat atat. ANAF trebuie daramat si reconstruit. Altfel ne vom minti in continuare.

Al treilea mit: Avem nevoie de un nou acord cu FMI

Acordul pe care autoritatile noastre vor sa il negocieze cu FMI are argumentul masochist ca fara FMI, nu reusim sa reformam. De fapt, autoritatile de la Bucuresti admit indirect ca nu au suficienta vointa si determinare pentru a da drumul reformelor structurale in absenta “cainelui rau” care sa latre si sa muste. Nevoia de acord mai arata ca nici acum nu suntem pregatiti sa fim “colegi de banca” cu Germania, Elvetia s.a. in Uniunea Europeana. Strict tehnic nu avem nevoie de niciun acord. Nu avem probleme cu balanta de plati (potrivit Statutului FMI, abia atunci intervine Fondul intr-o economie, cand tara in cauza are dificultati in zona balantei), rezervele sunt la nivel maxim, moneda e stabila. Cu toate astea, inca ne dorim ca Fondul sa ne puna pampersii. Partea proasta e ca ne si laudam cu asta.

Al patrulea mit: D-le Ponta, credeti ca economia este o știință?
Ei bine, nu e. O stiinta imi pare mai degraba o zona in care o afirmatie o data demonstrata nu mai poate fi contrazisa. Cum este Teorema lui Pitagora. Nu cred ca sunt multi care ar incerca sa spuna ca Pitagora e un basist imputit si ca teorema lui e fara valoare, fiind contrazisa de viata insasi. Economia nu e o stiinta ci mai degraba are rolul tivului: tine haina, dar nu face designul. Un exemplu il avem in politicile FMI. In urma cu 2-3 ani oficialii Fondului se inchinau masurilor de austeritate. Azi, admit ca de fapt se inselau. Un alt exemplu este demersul studentilor de la Ecole Normale Superieure (Paris), in cadrul unei miscari mai ample- „Economia Post-Autista”, demers facut în iunie 2000. Studentii au publicat atunci o o petiţie, protestând împotriva „autismului” spre care economia se indreapta. Ei sustin că economia a ajuns să fie un fel de stiinta a unor lumi imaginare fara legatura cu lumea normala, ca tehnicile matematice au devenit un scop în sine. Economia nu e o stiinta ci o suma de interpretari subiective. Sa nu fetisizam debil acest termen.

Al cincilea mit: Scopul politicilor economice trebuie sa duca la maximizarea eficientei

Ganditi-va cum masori eficienta unui doctor? In functie de numarul de operatii? Nu ar fi corect, el trebuie sa opeereze cu maxima atentie nu cu eficienta. In acest caz, maximizarea eficientei nu este cel mai bun scop al medicului. Sau luati cazul unui elev care se straduieste sa ia doar note de 10. Ii reuseste timp de 5 ani, dupa care face o depresie si se interneaza. La ce i-a folosit eficienta? Politica economica nu trebuie sa fie despre maximizarea eficientei, ci despre optimalitatea distributiei avutiei in societate. Citeste aici mai multe

Al saselea mit: Suntem în criză de resurse

Argumentul aici este unul de tip Malthus. Populaţia este în creştere rapidă şi resursele cresc mai incet decat o face populatia. In concluzie, tot mai multi oameni au de consumat tot mai putine resurse. Egal criza, cum ar veni.

Unul dintre defectele acestui mit este cat de presupunerea ca (virgula) cantitatea efectivă a resurselor este independentă de populaţie. Dar,  mai mulţi oameni înseamnă mai multe cunoştinţe şi o diviziune a muncii mai fină. Oamenii nu sunt ca in jocul Pacman, unde  inghit tot ce le iese in cale. Atunci când există mai mulţi oameni, apar si idei noi.
În plus, există procesul de înlocuire. Cand o anumită resursă devine limitata, de multe ori apare ca stimuent pentru inlocuire o resursă mai ieftina. Exemplu?  La inceputul anilor 60 a existat un consum intens de cupru pentru a fabrica cabluri de telefon. Preţul a crescut consistent si  imediat.  Rezultatul? A aparut fibra optica. Exista nisip, iar un kilogram de nisip poate transmite de mii de ori datele unei tone de cupru.

Vezi cazul pariului dintre Julian Simon şi Paul Ehrlich.

Al saptelea mit:  Prețurile reflectă valoarea.

N-o reflecta. Valoarea este o masura cuantificata subiectiv (pentru Becali, 100 de metri patrati de teren are o anumita valoare, in vreme ce pentru un executat silit de vreo banca, are o alta valoare). De fapt, bulele speculative tocmai asta demonstreaza (ultima fiind la noi bula imobiliara): ca preturile NU reflecta valoare.  Sa ne amintim ca seful FED, Ben Bernanke, declara în 2005 că creșterea prețurilor “reflectă în mare măsură fundamentele economice solide”

Al optulea mit: Toate activitățile profitabile sunt bune pentru economie

Evident, mitul e fals. Consumul de droguri este o activitate profitabila dar nu este bun pentru economie. In cadrul drogurilor cu efect halucinogen mai includ si “recompensarea” clientelei politice cu posturi in diverse Consilii de Administratie. Aceasta din urma activitate este chiar daunatoare economiei chiar daca pentru cei numiti e extrem de profitabila. Mai sunt si alte exemple, nu insist. O teorie se dovedeste falsa atata vreme cat se gaseste un singur caz concret in care ea se invalideaza. Asa ca e suficient.

Al noualea mit: Am crescut in acest an peste asteptari

Ionescu a ramas intr-o zi fara serviciu. Cu rate la banci, copii de crescut, Ionescu s-a apucat sa vanda lucruri de prin casa si de pe langa. Mai intai in teren, apoi din mobilier, apoi masina, astfel ca din punct de vedere al contului bancar, Ionescu a crescut cu 10%. Peste asteptari, isi spuneau vecinii, invidiosi. Numai ca dupa inca un an, s-au dus si banii si bucuria. Cresterea lui, chiar daca peste asteptari, nu era generata in mod sustenabil, ci mai mult din artificii contabile si statistice. Dl Ionescu e roman. In fact, Dl Ionescu E Romania.

Comenteaza pe Hymerion.ro



Citeste mai multe despre   












Articol sustinut de Superbrands

JW Marriott, orasul din mijlocul orasului

Unul din cei mai mari jucatori de pe piata hoteliera locala, hotelul JW Marriott Bucharest Grand Hotel si-a castigat in cei 17 de existenta reputatia de un oras in mijlocul orasului datorita impresionantei desfasurari de produse si servicii: 402 camere si apartamente elegante, cele mai mari camere de 5 stele din zona, cu o suprafata medie de 36.8 mp, sase restaurante si lounge-uri, 12 sali de evenimente, dintre care doua ballroom-uri ce pot gazdui impreuna pana la 1.200 de persoane. Cladirea mai adaposteste un centru de fitness si spa, cu piscina interioara, o galerie de magazine de branduri internationale de lux ce acopera o suprafata de peste 2.700 mp, spatii de birouri de 11.000 mp si o parcare generoasa de 550 de locuri.

6445 vizualizari

  • +7 (9 voturi)    
    Excelent! (Miercuri, 17 iulie 2013, 11:32)

    AlinBarna [utilizator]

    Excelent argumentate demonstratiile dumneavoastra!
  • +2 (4 voturi)    
    Eficienta unui doctor (Miercuri, 17 iulie 2013, 11:32)

    hotnewsfil [utilizator]

    Intrebare din textul articolului : 'Cum masori eficienta unui doctor?'
    Raspuns din DEX :
    EFICIÉNT, -Ă adj. Care-și face efectul; care produce un anumit efect (folositor); eficace
    Deci, eficienta unui doctor nu este exprimata prin numarul de cazuri tratate si nici prin echivalentul material al acestora.
    • +3 (3 voturi)    
      pai... (Miercuri, 17 iulie 2013, 12:53)

      gab0iu [utilizator] i-a raspuns lui hotnewsfil

      orice este masurabil....eficienta unui doctor se masoara in numarul de cazuri tratate cu succes...nu? matematic exprimat in procente: numar de cazuri tratate cu succes x100/numar total de cazuri tratate...
      evident, din total cazuri tratate ar trebui deduse cazurile descoperite in faza terminala...
      • -1 (1 vot)    
        re (Miercuri, 17 iulie 2013, 15:41)

        me [anonim] i-a raspuns lui gab0iu

        un doctor trateaza 10 pacienti cu rata de succes 100%
        alt doctor trateaza 35 de pacienti cu rata de succes
        98%.

        care o fi mai eficient acu?

        nu chiar totul e masurabil
        • +2 (2 voturi)    
          pai... (Joi, 18 iulie 2013, 6:21)

          gab0iu [utilizator] i-a raspuns lui me

          daca primul a extirpat chisturi si tumori si al doilea a tratat viroze si raceli...cum stam?...referitor la masurabilitate, un postulat al managementului spune ca " ceea ce nu poti masura nu poti gestiona"...
  • +6 (6 voturi)    
    Un "bemol" la mitul cinci (Miercuri, 17 iulie 2013, 11:52)

    Bogdan_1 [utilizator]

    daca nu esti eficient economic in scurt timp nu vei mai avea ce sa imparti echitabil. Un oficial elvetian spunea recent: "Rolul statului este de a preleva impozite in timp de prosperitate, fonduri pe care sa le foloseasca in timp de criza pentru proiecte care sa stimuleze economia sa iasa din criza. Nici mai mult nici mai putin. Nici actor economic nici arbitru-jucator, nici influentator sau client de lux penru prietenii politici ai vremelnicilor guvernanti. Politica economica nu trebuie sa penalizeze eficienta in numele "justei distributii" deoarece rapid toti devin ineficienti. A fi eficient e un efort permanent ce trebuie incurajat nu blocat politic.
  • -11 (15 voturi)    
    hmm (Miercuri, 17 iulie 2013, 12:22)

    Mazeta [utilizator]

    Mă rog ție, autorule: care dintre aceste mituri nu se aplică la fel de bine guvernelor Boc & MRU?
  • +8 (10 voturi)    
    excelent articolul! (Miercuri, 17 iulie 2013, 12:32)

    economist [anonim]

    Ce va asteptati sa priceapa un guvern si un parlament format din persoane cu diplome, nu cu studii? Ce masuri fundamentate economic? Criteriul eficientei economice vs criteriul optimalitatii? Cui credeti ca-i pasa de rezultatele economice de perspectiva in urma aplicarii unor masuri? De efectele unor masuri asupra populatiei? Lor le pasa, ca si prin scolile pe unde au trecut, doar sa treaca clasa, sa nu-i prinda proful cand copiaza, etc... Asta e din pacate anvergura acestor guvernanti. Ciori care se dau lebede.
  • -7 (9 voturi)    
    Nici demitizarile nu mai sunt ce-au fost :) (Miercuri, 17 iulie 2013, 12:36)

    Ricochet [anonim]

    "Un salariat bine platit este mai productiv decat unul platit prost."
    Nu, un salariat mai bine platit nu este deloc mai productiv, dimpotriva. Singurul efect natural al platii mai bune este acela ca i se urca la cap.
    Cel mai buni si productivi salariati sunt cei cei in care sistemul ii constrange sa munceasca, dar si care ii resplateste pe masura muncii depuse.
    Muncesti bine, castigi bani si respect, nu, la revedere!
  • +4 (4 voturi)    
    pai... (Miercuri, 17 iulie 2013, 12:38)

    gab0iu [utilizator]

    la mitul 1 nu e vorba de productivitate ci de motivatie care duce implicit la cresterea eficientei...in afara de asta, un alt efect benefic cu bataie lunga: ce-i mai mare, X% din 800RON sau X% din 2000RON (cifrele sunt cu totul si cu totul aleatorii)???
  • +6 (6 voturi)    
    Presupunere (Miercuri, 17 iulie 2013, 21:30)

    marchi [utilizator]

    Ar trebui să știți că domnu' Ponta nu are nicio neliniște, domnule Dan Popa! Doar certitudini! (Cea mai tare dintre ele... o știm cu toții).
    Așa că, presupun că n-o să aibă curiozitatea să vă citească articolul... Din păcate.
  • +7 (7 voturi)    
    Excelente demistificarile... (Miercuri, 17 iulie 2013, 22:42)

    blackarrow [utilizator]

    "usoare, de vara "-superb titlu . Din pacate, analiza e mult prea fina pentru niste guvernanti grosolani, care nici macar nu s-ar pricepe sa se ascunda de zabrelele puscariei- daca justitia ar intra serios in ei nu stiu cati n-ar gusta "racoarea "-darmite sa priceapa asemenea concepte . In frunte cu ponta, exemplu clar de incompetenta manageriala, ma mir ca nu se sparg oglinzile cind se hlizeste la ele .
  • +3 (3 voturi)    
    Cum masori eficienta unui dottor (Joi, 18 iulie 2013, 4:41)

    Wanheda [utilizator]

    numit Viktor? Raspuns: ii numeri minciunelele. Articolul ar trebui sa se numeasca 9 minciuni ale Premierului Mitoman si ale Guvernului de PeNaLi.
  • +1 (1 vot)    
    argumente solide (Joi, 18 iulie 2013, 10:55)

    beefeaterman [utilizator]

    Domnule Dan Popa, dupa cum sunt convins ca stiti deja, argumentele intr-o dezbatere trebuie sa fie solide, bine construite si impermeabile la "contra-atacul" celeilalte parti.
    Nu sunt deloc un fan al guvernului USL, dupa cum puteti vedea si pe blogul meu clarinetul.blogspot.ro.
    Dar nici nu sunt un fan al argumentelor prost construite, care nu fac decat sa aduca deservicii partii care le invoca.
    Desi sunt de acord cu spiritul articolului, nu pot sa nu oserv ca unele dintre demistificari sunt destul de simpliste, naive sau chiar gresite.
    Mitul 4:
    Nu puteti folosi ca argument parerea personala. Fatul ca nu "vi se pare" ca economia e o stiinta nu contrazice faptul ca, de fapt, ea Este o stiinta:
    ec·o·nom·ics (k-nmks, k-)
    n.
    1. (used with a sing. verb) The social science that deals with the production, distribution, and consumption of goods and services and with the theory and management of economies or economic systems.
    Mitul 5: scopul activitatilor economice, oricare ar fi acesta, nu poate fi demonstrat . argumentat, cu exemple din medicina, la fel cum scopul medicinei si modul de masurare a "eficientei" actului medical nu poate fi analizat sau demonstrat cu paralele din industria constructiilor militare. Sunt ramuri diferite. Desi cred ca, in esenta, aveti dreptate, argumentul si explicatia folosita e gresita.
    Mitul 7. Pretul reflecta valoarea. Doar ca afirmatia este putin mai lunga...Pretul reflecta valoarea pe care un cumparator dispus sa il plateasca o aloca unui bun sau serviciu pe care il cumpara. Daca valoarea este reala sau nu e un alt subiect. dar ea este reala si acceptata de cel care face achizitia.
    Mitul 8. Aici m-am distrat cel mai mult :) Da, toate activitiatile economice, legale, profitabile sunt bune. Pentru cel ce la intreprinde dar si pentru mediul economic. Din nou ati folosit un exemplu nerelevant. Traficul de droguri e ilegal, deci nu poate fi benefic economie. Dar o activitate licita este mereu benefica daca e profitabila
    • +1 (1 vot)    
      Va inselati!!! (Vineri, 19 iulie 2013, 16:16)

      Spiky [utilizator] i-a raspuns lui beefeaterman

      Economia NU este o stiinta in adevaratul sens al cuvantului. O stiinta este biologia, stiinta organismelor vii, astronomia, fizica, etc. ... Exista doua stiinte care DOAR sunt considerate stiinte, dar de fapt NU SUNT: economia si psihologia. De ce? Simpu! pentru ca trateaza probleme UMANE, Iar OMUL nu poate fi masurat, el fiind, dupa cum se stia inca din Antichitate, MASURA TUTUROR LUCRURILOR. El fiind standardul, nu ai cu ce sa il masori, evaluezi, etc, deci nu poti dezvolta o stiinta a ceva incomensurabil. Societatea beneficiaza de pe urma economistilor si a teoriilor lor, dar ei sunt mai degraba artisti, decat savanti. Pacaleala numita econometrie doar sporeste confuzia – dupa cum spunea si Churchill, “nu am incredere decat in statisticile pe care le pot falsifica eu insumi”.