VIDEO FMI a publicat scrisoarea de intentie a Romaniei, in care se solicita derogari pentru tintele ratate. La cateva zile dupa trimiterea scrisorii, premierul nega ca guvernul ar fi cerut derogari

de I.C.     HotNews.ro
Miercuri, 17 iulie 2013, 16:14 Economie | Finanţe & Bănci

 documente
Fondul Monetar International a publicat marti scrisoarea de intentie trimisa de guvernul Romaniei. In documentul datat 10 iunie 2013, autoritatile solicita Fondului, printre altele, derogari pentru criteriile de performanta ratate. Pe 13 iunie, premierul Victor Ponta declara ca Romania nu a cerut derogari institutiei financiare, declarand despre acestea ca sunt "o boala asta, cu tot felul de surse, ca sa ne tragem singuri cate un glont in picior".

"Autoritatile din Romania isi reafirma angajamentul fata de programul economic sustinut de Fondul Monetar International (FMI), Uniunea Europeana (UE) si de Banca Mondiala (BM). Din pacate, in ultima parte a anului 2012, au existat derapaje in implementarea programului. Consolidarea bugetara a continuat, dar mai multe criterii de performanta stabilite pentru cea de-a saptea si cea de-a opta evaluare a programului au fost ratate si agenda reformelor structurale a inregistrat intarzieri", scriu reprezentantii Guvernului in scrisoarea de intentie.

"Avand in vedere performantele inregistrate n cadrul programului sustinut de FMI, UE si Banca Mondiala si masurile corective luate, Guvernul Romaniei si BNR slicita derogari pentru criteriile de performanta ratate si finalizarea celei de a saptea si celei de a opta evaluare", se arata in documentul semnat de vice-premierul Daniel Chitoiu, ministru de Finante, si de guvernatorul Bancii Nationale, Mugur Isarescu.

Pe data de 13 iunie, Mediafax relata ca Guvernul a ratat mai mult de jumatate dintre angajamentele asumate in negocierile cu FMI, inclusiv tinta arieratelor, dar ca solicita derogari din partea institutiei financiare astfel incat Consiliul Director sa accepte inchiderea cu succes a acordului.

In seara aceleiasi zile, premierul Victor Ponta nega, in cadrul unei interventii la Romania TV, informatiile conform carora Romania ar fi cerut derogari de la institutia financiara, sustinand ca toate prior action-urile vor fi realizate. Premierul preciza ca scrisoarea de intentie catre FMI fusese deja trimisa.

"Este o boala asta, cu tot felul de surse, ca sa ne tragem singuri cate un glont in picior. (...) Eu va spun, din punct de vedere politic, ca n-am cerut nicio derogare si ca, din cate stiu eu, vom fi cu toate prior action-urile realizate", afirma Victor Ponta, potrivit Agerpres.



Citeste mai multe despre   












Material sustinut de BRD Groupe Société Générale

5 motive de cheltuit banii - electronice pentru casa. Idei de cadouri si rasfat

Decembrie este luna cadourilor si in toata nebunia asta trebuie sa mai cumperi si cate ceva pentru casa ta. Bine, sau poate vrei sa faci un cadou unor apropiati, asa ca de "casa noua". Motive de cheltuit bani se vor gasi mereu. Asadar, va propunem o lista de "motive" pentru cheltuit banii, mai ales ca acum e ocazia perfecta sa beneficiezi de ofertele de Craciun ale comerciantilor.

11310 vizualizari

  • +66 (72 voturi)    
    cotidian (Miercuri, 17 iulie 2013, 16:20)

    sucaa [utilizator]

    ne-am obisnuit ca ponta sa minta in tot ce spune. este deja patologic la acest individ.
    dar el are probleme ca base si face pe bunul samaritean scazand tva-ul la paine pt... felix, nu pt populatie.
    unde esti tu boc...? unde esti tu MRU...? am avut premieri competenti si i-am aruncat ca pe o masea stricata ca sa punem aceasta panarama de om. blestem pe capul acestei tari.
    • +49 (51 voturi)    
      Daca voi sunteti cei care "i/ati aruncat... (Miercuri, 17 iulie 2013, 16:51)

      , AlwaysToTheRight, NeveRed! [utilizator] i-a raspuns lui sucaa

      ... ca pe o masea stricata" e traba voastra!
      In aceste momente va meritati soarta.
      Eu am stiut ca acesti nenorociti de manipulatori, delatori, mincinosi, populisti, comunisti, ... asa vor face.
      Asa au facut 50 de ani, asa vor face MEREU!
      Tarziu v/a venit mintea la cap!
      Din pacate mai sunt inca destul demulti prosti care inca mai cred ca cersitul este mult mai util decat munca. Milogii ne vor vinde mereu pentru... nimic!
    • -40 (46 voturi)    
      Treminaţi cu analiza politică (Miercuri, 17 iulie 2013, 16:56)

      felis_tigris [utilizator] i-a raspuns lui sucaa

      Ponta, Boc, MRU...

      Lăsaţi prostioarele. Aruncaţi o privire retrospectivă pe vremea ultimilor doi, dar şi a primului. Cum era şi cum este acum frigiderul, plin sau gol?

      Era şi este la fel de gol. Ştiţi de ce? Pentru că...
      • +41 (47 voturi)    
        Poate la tine! (Miercuri, 17 iulie 2013, 17:19)

        , AlwaysToTheRight, NeveRed! [utilizator] i-a raspuns lui felis_tigris

        Pe vremea lor se mai gasea ceva in frigider.
        Acum, daca tu te multumesti cu aer si cu poza pontalaului si a cacaraului, e treaba ta!
        Mare, pentru ca asa va vine de pe latrine, nu?!
        Pofta mare!
      • +24 (32 voturi)    
        ma tu ai dreptate pe fond (Miercuri, 17 iulie 2013, 17:24)

        mircearh [utilizator] i-a raspuns lui felis_tigris

        insa eu nu sunt de acord cu abordarea asta de tip
        " eu imi bag picioarele ca sunt toti la fel " .
        Toate partidele au personalitati diferite, cu ambitii si viziuni diferite. Aici vorbesc de liderii care cer voturi .
        Ce nu se schimba sunt oamenii din umbra si esaloanele 2, 3 care vin cu sponsorizari dar si cu pretentii la schimbarea regimului.

        Totusi avem o obligatie sa votam pe cineva, oricine, dupa cum crede fiecare, chiar daca toti au mici probleme inerente.
        • +36 (38 voturi)    
          cliseele (Miercuri, 17 iulie 2013, 17:49)

          V. Val [utilizator] i-a raspuns lui mircearh

          "toti sunt la fel", orice-ai vota, tot aia ierse, deci nu face sa votezi" fac parte tot din manipularea actualei puteri. In felul acesta cei momiti cu punga sau cu promisiuni ii voteaza, iar cei care li s-ar putea opune stau acasa scarbiti, lasandu-i pe primii sa voteze vsi pentru ei. Rezultatul il vedem. Asta a fost politica mafiotilor si a fost una castigatoare pentru ei. Nu li se opune mai nimeni, nemultumitii stau acasa crezandu-se mai destepti sau mai curati ca cei care se implica de partea USL. In final li se supun si inca fara sa castige macar o punga de faina sau un pic. Gratis !
      • +11 (11 voturi)    
        Mare vorba spui (Miercuri, 17 iulie 2013, 17:35)

        Frank777 [utilizator] i-a raspuns lui felis_tigris

        Om mare esti daca spui vorbe mari.dar ce ai vrut sa spui cu cele trei puncte ... ca acolo este qintesenta .
      • +18 (18 voturi)    
        Da,dar dl. Ponta va va spune... (Miercuri, 17 iulie 2013, 20:13)

        Mihail_AD [utilizator] i-a raspuns lui felis_tigris

        ...ca frigiderul este plin.
    • +36 (36 voturi)    
      Efectul Ponta -trombonela politica (Miercuri, 17 iulie 2013, 17:10)

      Frank777 [utilizator] i-a raspuns lui sucaa

      Eu va spun, din "punct de vedere politic", ca n-am cerut nicio derogare si ca, "din cate stiu eu", vom fi cu toate prior action-urile realizate", afirma Victor Ponta, potrivit Agerpres.
      Mazar and fazar of the economics ce zice?Minte FMI ?
      • -10 (24 voturi)    
        Cititi si va cruciti (Miercuri, 17 iulie 2013, 17:19)

        Frank777 [utilizator] i-a raspuns lui Frank777

        contributors.ro.Cristian Socol.Efectul Ponta:
        Efectul Ponta, poate fi definit ca o rezultantă a unei schimbări de paradigmă, un proces de ancorare a unor anticipatii pozitive privind reluarea sustenabila a cresterii economice in Romania, pe fondul unei stabilitati macroeconomice consolidate și intarirea mecanismelor de imunizare impotriva socurilor (vezi aici bufferul din Trezorerie, rezerva valutara confortabila, incetinirea ritmului de crestere a ponderii datoriei publice in PIB s.a.). Efectul Ponta a inceput in 2012 cu transferul dinspre ajustarea cantitativa spre ajustarea fiscala calitativa si va continua in 2013 prin programe de atragere de investitii romanesti si straine cu scopul principal legat de crearea de locuri de munca. Efectul Ponta inseamna asezarea pieselor intr-un puzzle ce presupune viziune macroeconomica, strict necesara schimbarii paradigmei de dezvoltare a Romaniei. Efectul Ponta incumba stabilitatea si chiar coabitarea politica, refacerea credibilitatii externe (intr-o luna, vizite externe in capitale importante ale lumii cat alti prim ministri in 2-3 ani, consfintind, de fapt, iesirea din izolare a României) si schimbarea perceptiei privind potentialul macroeconomic al Romaniei.
        • -4 (16 voturi)    
          Compectare (Miercuri, 17 iulie 2013, 17:26)

          Frank777 [utilizator] i-a raspuns lui Frank777

          Sigur mai sunt câteva piese de asezat in puzzle ul care reprezintă viziunea guvernamentală, cele mai importante fiind Un program de atragere a investitiilor si creare de locuri de munca, un nou acord preventiv cu FMI, modificarea pozitivă a ratingului de tară și un Plan de ocupare in randul tinerilor.
          • +8 (8 voturi)    
            Ce-i aia... (Joi, 18 iulie 2013, 10:56)

            triciupa [utilizator] i-a raspuns lui Frank777

            ..."viziunea guvernamentala"? Astia n-au viziuni, au vedenii: peste tot il vad pe Basescu, mai ceva decat vede moroii o baba pe care a prins-o noaptea in cimitir.
            Planul lor de guvernare e simplu si clar: tu tii sacul, eu il umplu si el tine de sase ca sa nu ne prinda DNA-ul.
        • +18 (20 voturi)    
          Comentariu (Miercuri, 17 iulie 2013, 17:33)

          Frank777 [utilizator] i-a raspuns lui Frank777

          Un profesor de macro economie a scris acest material.
          Semnalam cu umilina de student anul 1 ASE :
          ......" va continua in 2013 prin programe de atragere de investitii romanesti si straine cu scopul principal legat de crearea de locuri de munca".
          Cand o investitie "romaneasca sau straina" au ca scop principal crearea de locuri de munca este ori sortita esecului ari este o mare minciuna.
          Nici o investitie nu se face pentru crearea de locuri de munca.Investitori nu vin sa creze locuri de munca.Ei vin sa faca profit.Povestea cu locurile de munca ca sop principal este doar o poveste.Curios este ca ne toarna asa gogosi si se asteapta sa le credem.Inseamna ca nu intelege nimic.Nu ii mai credem.Ne dam seama ce fac ei si le vedem minciunile.Este jignitor faptul in sine ca ne cred prostanaci.
          • +19 (21 voturi)    
            iata un exemplu (Miercuri, 17 iulie 2013, 18:00)

            Frank777 [utilizator] i-a raspuns lui Frank777

            Hidroelectrica a finalizat anul trecut cu un profit net de circa 1,41 milioane de euro la afaceri de 714 milioane de euro.
            FC Barcelona a incheiat 2012 cu cifra de afaceri 494 milioane euro si 50 milioane euro profit.
            Perla energeticii romanesti si un club de fotbal.
            • +2 (12 voturi)    
              Stiam ca anul trecut... (Miercuri, 17 iulie 2013, 18:53)

              Mihail_AD [utilizator] i-a raspuns lui Frank777

              ...Hidroelectrica a iesit in pierdere.
              Iar Barcelona este doar "un club de fotbal"? Comparatia mi se pare intentionat trasa de par
        • +16 (16 voturi)    
          stabilitatea plagiatorului (Miercuri, 17 iulie 2013, 17:52)

          V. Val [utilizator] i-a raspuns lui Frank777

          este precum m,oartea : nu se face nimic cu speranta ca mai pica vreo pomana la soroace.
        • +4 (4 voturi)    
          voturi negative din neînțelegere (Joi, 18 iulie 2013, 10:58)

          Lovelock [utilizator] i-a raspuns lui Frank777

          Văd că mulți au apreciat negativ această postare care nu este altceva decât un citat urma de un implicit No Comment...

          Referitor la Dl. Socol: mi se pare extraordinar de lingușitor pentru un cadru universitar să folosească sintagma „Efectul Ponta”! Sunt foarte puține efecte care primesc nume în economie, iar VP (dacă va primi vreunul) va fi în sens negativ. Efectul Ponta=incompetență asezonată cu minciună crasă și populism.
  • +46 (48 voturi)    
    Dublul discurs al lui Ponta, demascat (Miercuri, 17 iulie 2013, 16:24)

    Metec [utilizator]

    Aceasta ambivalenta a discursului guvernamental, unul pentru intern si cu totul altul pentru extern, a caracterizat Romania din timpul lui Nicolae Ceausescu si pana astazi. Este dramatic sa avem, in 2013, un prim-ministru infantil care spune ca nu a facut ce a facut, sau ca a facut ceea ce nu a facut niciodata! Este cu totul naucitor sa se contrazica cineva cu faptele, la nivelul cel mai inalt, in relatiile cu FMI. In mod sincer si concret, as vrea ca Ponta sa isi dea demisia din functia de prim-ministru, pentru ca este complet necorespunzator!
  • +38 (40 voturi)    
    ponta (Miercuri, 17 iulie 2013, 16:36)

    sile1 [utilizator]

    Inca o confirmare a faptului ca ,ori e mincinos,ori habar n-are ce se intampla in guvernul pe care-l conduce.
    • +29 (29 voturi)    
      pai... (Miercuri, 17 iulie 2013, 17:12)

      gab0iu [utilizator] i-a raspuns lui sile1

      probabil ca amandoua!
      • +13 (13 voturi)    
        Subscriu (Joi, 18 iulie 2013, 10:00)

        nano2k [utilizator] i-a raspuns lui gab0iu

        Din cauza ca habar nu are sa guverneze (probabil primeste din cand in cand niste fituici de la papusarii sai - in rest e in aer), este pus in situatii penibile sa spuna "ce crede el" si "din cate stie el" ca apoi realitatea sa ii traga un dos de palma.
    • +28 (28 voturi)    
      eu cred ca este (Miercuri, 17 iulie 2013, 17:54)

      V. Val [utilizator] i-a raspuns lui sile1

      si mincinos, dar si incompetent si mai ales rauintentionat. Profund necinstit, amoral.
  • +29 (29 voturi)    
    Asta-i premierul potrivit (Miercuri, 17 iulie 2013, 16:44)

    bogdan1477 [utilizator]

    Avind in vedere aprecierea de care se bucura Ponta, putem trage concluzia ca asta-i modelul de conducator dorit de poporul votant (cine n-a votat are dreptul sa taca). La asha popor, asha conducatori. Si cui nu-i place sa emigreze acu, cit se mai poate.
    • +21 (21 voturi)    
      ok (Miercuri, 17 iulie 2013, 17:25)

      mircearh [utilizator] i-a raspuns lui bogdan1477

      tu crezi ca la Antena3 se va aduca vorba macar odata despre acest episod?
      • +21 (21 voturi)    
        Normal ca nu (Miercuri, 17 iulie 2013, 18:09)

        bogdan1477 [utilizator] i-a raspuns lui mircearh

        Da' asha e in democratie... daca 70% din votanti voteaza dupa ce zice antena3... asta e.
        • +12 (12 voturi)    
          of, (Joi, 18 iulie 2013, 6:02)

          gab0iu [utilizator] i-a raspuns lui bogdan1477

          iar cu 70%....70% au reprezentare in parlament, de votat i-au votat doar ..23% din electorat, adica....4,3 milioane! documentati-va si nu mai contribuiti la raspandirea acestei mistificari a "votului masiv" si a "milioanelor de romani" care i-au votat...repet, AU AVUT doar 4.3 milioane de voturi...
    • +22 (22 voturi)    
      poporul român ? (Miercuri, 17 iulie 2013, 17:56)

      V. Val [utilizator] i-a raspuns lui bogdan1477

      4,2 milioane uslamisti antenizatti sau/si interesati, dar mai bine de 10 milioane care se lasa pe mana lor ! Aici e buba !
      • +19 (19 voturi)    
        Pai eu ce-am zis? (Miercuri, 17 iulie 2013, 18:11)

        bogdan1477 [utilizator] i-a raspuns lui V. Val

        Poporul votant e ala care conteaza. Cei care nu voteaza, nu-s interesati. A iesit 70% la alegeri? 4 ani cu astia ne distram. Mai trebe krin presedinte 5 ani, si avem circul asigurat pina-n 2019.
  • +32 (32 voturi)    
    Explicatie simpla (Miercuri, 17 iulie 2013, 16:48)

    AlinBarna [utilizator]

    Pentru ca minte cum respira, i-a fost frica sa nu se sufoce..
    • +13 (13 voturi)    
      Incep sa cred ca "minte cum respira" e... (Miercuri, 17 iulie 2013, 18:55)

      Mihail_AD [utilizator] i-a raspuns lui AlinBarna

      ...doar o legenda.
      N-am auzit pe nimeni sa spuna "L-am prins pe Ponta cu respiratia"
  • +18 (18 voturi)    
    PINOCHIO (Miercuri, 17 iulie 2013, 17:20)

    seek4fun [utilizator]

    A inceput sa minta inca de cand a promis ca romanii o s-o duca mai bine!
    • +17 (17 voturi)    
      o ! cum mult inainte ! (Miercuri, 17 iulie 2013, 17:59)

      V. Val [utilizator] i-a raspuns lui seek4fun

      prima minciuna pe care i-o cunostem este dublata si de hotia plagiatului si de uzurparea unei pozitii obtinute prin necinste. Ziua(buna) se cunoaste de dimineata !
  • +19 (19 voturi)    
    Macar (Miercuri, 17 iulie 2013, 17:23)

    mariage [utilizator]

    Daca ar fi zis ceva de glont in gat...de fular.
  • +23 (23 voturi)    
    Unde-i Mazeta? Unde-i Evoque? (Miercuri, 17 iulie 2013, 17:28)

    Mjay [utilizator]

    A...ma scuzati, nu este o stire in care apare cuvantul Basescu.
    • +20 (20 voturi)    
      sunt in concediu (Miercuri, 17 iulie 2013, 17:38)

      serbancc [utilizator] i-a raspuns lui Mjay

      au transpirat destul in fata monitorului
    • -11 (15 voturi)    
      Iata un argument ce vine din fotbal (Miercuri, 17 iulie 2013, 19:08)

      Con_stan_tin [utilizator] i-a raspuns lui Mjay

      si are corespondent si-n politica. Piturca a fost condamnat in justitie, Nationala a castigat cu 4-0; Becali a fost condamnat, Steaua a castigat de doua ori cu 3-0. Mai ramane sa-i condamne pe Sandu si Mitica pentru a castiga Campionatul Mondial. Cu penalul Fenechiu a fost la fel, Ministerul a mers bine. Daca era pastrat in functie si dupa condamnare ar fi mers foarte bine. Deci romanii muncesc in echipa cu spor daca au sefi condamnati penal... si daca nu se poate macar asa ca Ponta.
      • +9 (9 voturi)    
        Rectificare (Joi, 18 iulie 2013, 9:14)

        Sani [utilizator] i-a raspuns lui Con_stan_tin

        Nu ..cand....ci....dupa.

        Cu Fenechiu ministerul N-A mers bine!
        Ti se pare normal sa privatizezi CFR Marfa la un bisnitar de fier vechi?

        Ma rog, un bisnitar de blugi a facut afaceri cu unu' de fier vechi!

        Lasa povestile de 2 bani ale lui Ponta.
        Individul traieste in alta dimensiune fata de noi, ceilalti.
      • +8 (8 voturi)    
        Fantastic (Joi, 18 iulie 2013, 10:13)

        nano2k [utilizator] i-a raspuns lui Con_stan_tin

        Ce legende apar de dupa colt in fiecare zi, cu corespondent bineinteles in... fotbal.

        Ce Dumnezeu a mers bine cu FeneQ, omule?
        Privatizeaza, ba nu privatizeaza... a vandut mult fier vechi, ca nu inteleg de ce este asa laudat dar numai de cei din gashca lui?

        Da un exemplu concret: ce a facut BINE acest FNQ?

        Dar ca de obicei, tie iti place sa compensezi infractiunile cu "fapt bune". Nationala a castigat, atunci Free Pitzi! Steaua a castigat, atunci Free Jiji! Daca ai fi fost TU faultat de persoanele astea nu cred ca ai mai sustine aberatiile astea!
  • +14 (16 voturi)    
    politic vorbind, politicul nu contează în economia (Miercuri, 17 iulie 2013, 17:52)

    visio [utilizator]

    desigur că Plagiaori ca Ponta sau mang ori Marga se mândresc cu realizările altora și trăiesc un vis străin...treaba este că românul de rând plătește prostia guvernanților; de ce să nu îmi rămână niște bani în buzunar? prostia lui Ponta trebui eplătită de Ponta și familia lui tot așa cum prostia mea o plătes ceu și familia mea; e simplă treab, de ce ne place să o luăm la palme? pardon, unii sun tobișnuiți cu palemel roșii...
  • +18 (18 voturi)    
    suntem antrenati (Miercuri, 17 iulie 2013, 18:01)

    edif [utilizator]

    pe Ponta nu-l poti crede nici cand da buna ziua
    • +5 (5 voturi)    
      Din pacate da! (Joi, 18 iulie 2013, 10:16)

      nano2k [utilizator] i-a raspuns lui edif

      Uite asa, devine el un personaj de la care te astepti la orice, motiv pentru care va deveni incet-incet un Prim Ministru "nejucator", respectiv nebagat in seama (cine stie, poate isi si doreste asta? totusi, l-as suspecta de prea multa inteligenta), pe care toti il paseaza cum au chef, incepand cu propriii ministri.
  • +18 (18 voturi)    
    uite ca nimeni nu a observat (Miercuri, 17 iulie 2013, 18:46)

    ..13 [utilizator]

    Plagiatorul PM nu a semnat documentul trimis la FMI.

    Uite asa se spala el de orice responsabiltiate - un mare nesimtit - spun cu deplina responsabiltiate.

    Incredibil cat poate sa minta aceasta persoana.
  • +18 (18 voturi)    
    Un impertinent cu coada pe sus (Miercuri, 17 iulie 2013, 19:34)

    Wanheda [utilizator]

    Prostul pana nu-i si fudul...... Partea nasoala e ca vreo 4 milioane de pomanagii chiar il cred orbeste.
  • +11 (11 voturi)    
    Cum e turcu', si pistolu' ! (Joi, 18 iulie 2013, 8:00)

    hotnewsfil [utilizator]

    Iata ca Ponta nu este un plagiator, asa cum il acuza sustinatorii lui Basescu,
    Exemplul indubitabil este ca Ponta a inventat o varianta originala a 'scrisorii de intentie', nu a plagiat scandaloasa variabta publicata de FMI.
    Ponta isi respecta promisiunea pe care a facut-o poporului : 'voi face cel mai cinstit guvern al Romaniei'. Cum n-a reusit si care este explicatia? Iat-o :'Cum e turcu', si pistolu'.