Isarescu, despre prioritatile Romaniei: Obiectivul principal este o crestere economica care creeaza locuri de munca

de DP     HotNews.ro
Miercuri, 24 iulie 2013, 13:58 Economie | Finanţe & Bănci

Mugur Isarescu, Guvernatorul BNR
Foto: Agerpres
 "Cred ca obiectivul principal al Romaniei pentru perioada urmatoare este o crestere economica moderata, echilibrata, sustenabila, o crestere economica care creeaza locuri de munca. (...) Ne trebuie o crestere economica pe o perioada cat mai indelungata, o echilibrare a resurselor si politicilor. Daca acceleram cresterea economica in perioadele pre-electorale nu facem decat sa grabim declinul in perioadele post-electorale", a afirmat guvernatorul la dezbaterea "Mugur Isarescu si invitatii sai" organizata de BNR si Finmedia pe tema perspectivelor economiei romanesti.
  • Am discutat cu oamenii de afaceri, toti vor STABILITATE si INCREDERE
El apreciaza ca un dezechilibru major in ultimii 20 de ani s-a creat in privinta raportului intre pensionari si angajati, o solutie fiind cresterea numarului de contribuabili la bugetele de asigurari sociale. "Un exercitiu major este sa gasim o solutie de durata la problema cresterii numarului de contribuabili. Altfel, nu putem atinge o crestere economica sustenabila ", a mai adaugat Isarescu.

Totodata, seful bancii centrale spune ca este de dorit un ciclu lung de dezvoltare economica, cu cat mai putine declinuri, fiind de preferat o crestere economica de 4% pe termen mai lung, "daca atat poate economia", decat un avans de 7% pe o perioada de cativa ani. "Avem doua nuante fata de trecut: trebuie sa punem accent pe stabilitate economica, am discutat cu oamenii de afaceri, toti vor STABILITATE si INCREDERE, sunt cuvintele cheie. (...) Al doilea accent este pe resursele interne, nu ma refer aici doar la resursele naturale, ci si la forta de munca", a afirmat Isarescu.
  • Macrostabilitatea e ca si sanatatea. Iti dai seama cat de importanta e dupa ce o pierzi
Guvernatorul considera ca ar trebui pus accentul pe macrostabilitate, chiar daca acest termen pare erodat si multi s-au plictisit de el, intrucat acest obiectiv n-a fost dus niciodata pana la capat sau a fost incalcat in anumite momente. "Macrostabilitatea e ca si sanatatea. Iti dai seama cat de importanta e dupa ce o pierzi", a mai precizat Guvernatorul Bancii Centrale.

"Accentul ar trebui sa fie exact pe macrostabilitate, pentru ca n-am dus-o niciodata la sfarsit sau daca am mers cu ea la un moment dat am considerat s-o incalcam, ne-am jucat prea mult cu ea in ultimii 20 de ani si ne-am creat probleme. Lipsa de macrostabilitate afecteaza democratia, asadar primul accent pentru viitor este niciun pas inapoi de la macrostabilitate in urmatorii 10-20 de ani. De altfel, nici nu exista crestere economica intr-un cadru instabil", a spus Isarescu.
  • Daca acceleram cresterea economica mai ales in perioade electorale nu facem decat sa accentuam declinul in perioadele post-electorale
Accentul privind resursele interne se refera la resurse naturale, forta de munca, dar si economisirile interne, care s-au refacut "in buna masura" comparativ cu anii '90, a mai adaugat Guvernatorul BNR, adaugand ca economisirile interne nu intra in conflict cu investitiile straine, ci sunt complementare.

Totodata, seful bancii centrale si-a exprimat regretul ca terenurile agricole nu sunt introduse "cum trebuie" in circuitul economic si financiar, nefiind luate in calcul ca garantii de catre banci pentru credite.
Isarescu s-a mai referit la pericolul scaparii de sub control a cheltuielilor din perioadele electorale. "Daca acceleram cresterea economica mai ales in perioade electorale nu facem decat sa accentuam declinul in perioadele post-electorale. E nevoie de politici anti-ciclice!", a mai punctat el.

Potrivit guvernatorului, e nevoie ca Romania sa finalizeze infrastructurile. "Sa le terminam odata pentru totdeauna. Nu ma refer numai la infrastructurile de transport ci si la cele din sanatate si resurse umane", a mai adaugat Isarescu

Vezi aici toate declaratiile lui Isarescu
I


Citeste mai multe despre   










1839 vizualizari

  • -3 (7 voturi)    
    asta se pregateste (Miercuri, 24 iulie 2013, 14:27)

    antitot [utilizator]

    de presedentie.
    Nu-i nimic lumea nu are incredere in masoni.
    In afara de asta poate are si el un dosar ceva pe acolo.
    • +6 (8 voturi)    
      lol (Miercuri, 24 iulie 2013, 14:55)

      Mowgli [utilizator] i-a raspuns lui antitot

      n-ai inteles nimic...
    • +4 (4 voturi)    
      dar in cine are incredere lumea tovarase? (Miercuri, 24 iulie 2013, 16:07)

      Tovarasul_Mos_Craciun [utilizator] i-a raspuns lui antitot

      care este candidatul mai bun pentru presedintie?
    • +4 (4 voturi)    
      Ahaha (Miercuri, 24 iulie 2013, 16:18)

      Babau [anonim] i-a raspuns lui antitot

      de presedentie. E clara treaba si cu tine. Caz pierdut :P
  • -2 (8 voturi)    
    asta stim. altceva? cand iesi la pensie? (Miercuri, 24 iulie 2013, 14:35)

    jackalphonse [utilizator]

    ar fi primul pas spre o crestere economica. isarecsu a inceput sa vorbeasca ca un politician si este tot atat de credibil.
    • +1 (3 voturi)    
      Poate-l preferi pe Bogdan Olteanu guvrenator (Miercuri, 24 iulie 2013, 15:52)

      ty [utilizator] i-a raspuns lui jackalphonse

      Cand a fost ales ca viceguvernator pregatire de specialitate nu prea avea. Poate a facut ceva in ultimi ani. Liberal e. O gramada de calitati care-l recomanda.
  • 0 (6 voturi)    
    Isarescu (Miercuri, 24 iulie 2013, 14:50)

    Mihai [anonim]

    FDe ce nu-l punem pe viata prim-ministru?si asa stie cu ce se maninca mai bine ca toti...
    • -4 (12 voturi)    
      domnul mugur isarescu (Miercuri, 24 iulie 2013, 15:28)

      father nicky [utilizator] i-a raspuns lui Mihai

      Este guvernatorul BNR din septembrie 1990 si chiar daca "stie cu ce se mananca" nu a reusit in 23 de ani SA FACA ceva care sa stopeze hemoragia, care a adus Romania in pragul falimentului! Acum a ajuns in situatia in care constata, se mira, da sfaturi si face prorociri pesimiste! Guvernatorii spun lucruri trasnite uneori!
      • +6 (8 voturi)    
        Guvernatorul are fisa postului (Miercuri, 24 iulie 2013, 16:54)

        B.T. Alexandru [utilizator] i-a raspuns lui father nicky

        Guvernatorul BNR nu poate sa rezolve problemele economiei si cu atat mai putin problemele societatii romanesti. In competenta sa intra controlul inflatiei si politica monetara. Chiar si in indomeniul sau de competenta nu se poate substitui guvernului care are toate butoanele. Este adevarat ca poate fi folosit si pe post de "tap ispasitor". De regula guvernul are nevoie de un vinovat de serviciu si noua , spectatorilor ne este foarte usor sa-l acceptam, mai ales daca este fazandat cu aroma de mason, evreu,etc
        • +1 (5 voturi)    
          si inca ceva... (Miercuri, 24 iulie 2013, 17:14)

          ..13 [utilizator] i-a raspuns lui B.T. Alexandru

          Nu trebuie sa uitam ca in urma cu ceva timp, cand Isarescu a fost PM, dominia sa a reusit sa scoata din galeata o economie care se prabusea.

          Prin masuri, care pot fi considerate simple, cand le vezi din afara, Isarescu a reusit atunci sa stimuleze cresterea exporturilor, dupa ce prin 1997-1998 reusise sa treaca cu bine un varf de plata la conducerea BNR.

          Restul chestiunilor legate de via, de vinul sau de altele raman ca nu le ia nimeni dar m-as bucura sa vad mai multi cu drag de munca si cu bani mai multi in buzunar!
          • 0 (4 voturi)    
            nu mai merge cu povestile astea (Miercuri, 24 iulie 2013, 18:27)

            jackalphonse [utilizator] i-a raspuns lui ..13

            stim cu totii raul facut de isarescu. lasa propaganda
  • +2 (6 voturi)    
    parc'am mai auzit... (Miercuri, 24 iulie 2013, 15:41)

    nash pandelica [utilizator]

    Isarescu, despre prioritatile Romaniei: Obiectivul principal este o crestere economica care creeaza locuri de munca
    ...............................

    vorbeste ca un prim ministru ! :))
  • -2 (6 voturi)    
    locuri de munca (Miercuri, 24 iulie 2013, 15:48)

    jackalphonse [utilizator]

    daca saptamana asta apare si un articol cu rmgc si locuri de munca la rosia, stim de ce da atatea declaratii.
    ultima oara ne spunea in cateva interviuri pe HN ca aurul nu ne mai trebuie, ca nu ne face bine sa avem aur. cateva zile mai tarziu apareau articolele , stinute de acel forumist harnic, in care se fcea lobby (trafic de influenta/manipulare) pentru minerit
  • +4 (4 voturi)    
    S-o spunem pe-aia dreapta ! (Miercuri, 24 iulie 2013, 15:55)

    hotnewsfil [utilizator]

    Mugur Isarescu : 'Daca acceleram cresterea economica in perioadele pre-electorale....'
    Forma corecta ar fi : 'Daca acceleram, numai prin date statistice si prin diverse alte smecherii politice, cresterea economica...'
  • -1 (3 voturi)    
    Ce are sula cu prefectura? (Miercuri, 24 iulie 2013, 16:14)

    Om Bun [anonim]

    Pre electoral sau Post electoral....
    Sunt doar sintagme...........'tampe'......
    Ce ramane dupa ele...?
    Raspundetzi voi...........aia aleshi...
    Burta dumneavoastra e plina....din pacate.
  • +2 (4 voturi)    
    ITM Sibiu o rusine pentru tara asta... (Miercuri, 24 iulie 2013, 16:20)

    Anonim [anonim]

    Toti vrem cresterea numarului de locuri de munca, dar institutiile statului nu te ajuta cu nimic.De exemplu chiar azi ITM Sibiu in loc sa sustina cresterea locurilor de munca , mi a dat o amenda enorma si sunt nevoit sa imi retrag activitatea.In loc sa vina si sa te ajute sa ti dea un avertisment pentru inceput iar la urmatorul control amenda ,ei abia asteapta sa te prinda cu ceva gresit si au satisfactia enorma. Rusine guvernantiilor care promoveaza o astfel de atitudine ,in loc sa ajute firmele mici , pentru ca astea fac bugetul tarii.
  • -5 (5 voturi)    
    Aha (Miercuri, 24 iulie 2013, 16:21)

    un dac [utilizator]

    Acum am inteles care este obiectivul pentru perioada urmatoare: crestere economica si creearea de noi locuri de munca.

    Prin urmare Isarescu recunoaste ca obiectivele de pana acum au fost descresterea economica si lipsa locurilor de munca.

    Eu banuiesc asta de 24 de ani, dar acum avem si garantia ca asa au stat lucrurile, doar ne-o zice Masonul Sef de la BNR.
    Isarescu for president!
    Ura, Ura, Ura!

    PS: Cel mai bun lucru pe care l-a facut Iasarescu in ultimii 24 de ani este Cramposia de Dragasani.
    • +2 (2 voturi)    
      numai atat ai reusit sa desprinzi din munca guvern (Miercuri, 24 iulie 2013, 17:15)

      ..13 [utilizator] i-a raspuns lui un dac

      Cred ca viata privata poate sa fie rupta de cea publica.

      Nu vreau sa ma repet!
      • -1 (1 vot)    
        then don't (Miercuri, 24 iulie 2013, 17:54)

        un dac [utilizator] i-a raspuns lui ..13

        prietene, eu chiar nu glumesc. cramposia este chiar delicioasa. ce face insa la BNR m-ar lasa rece daca nu m-ar lasa din cand in cand fara bani.
        Si nu te mai tangui ca un papaeazzi la proces. Normal ca poti sa-ti rupa viata in doua. Doar blazonul ramane intact.

        PS: tu nu te-ai plictisit de obiective marete repetate de toti, basescu, ponta, isarescu, cand tare merge din jos in mai jos?

        Nu vreau sa ma repet.
  • +4 (4 voturi)    
    Obiective diferite (Miercuri, 24 iulie 2013, 16:23)

    Gabe2006 [anonim]

    Obiectivul Romaniei este crearea de locuri de munca pe cand obiectivul Guvernului este pe dos - reducerea investitiilor.
  • +5 (5 voturi)    
    >>>>>>>>>>>>>>> (Miercuri, 24 iulie 2013, 16:47)

    Invincible [utilizator]

    Locuri de munca se pot crea doar in Agricultura. Industria grea e pe butuci. Am fost nevoit sa comand un varf picon pentru buldoexcavator tocmai din Iasi (eu locuiesc in Dr. Tr. Severin), iar aia din Iasi il importau de la rusi.

    Nu mai sunt locuri de munca!
    'napoi, la sapa de lemn!
  • +1 (1 vot)    
    lumile paralele ale Romaniei.... (Miercuri, 24 iulie 2013, 17:27)

    costica [anonim]

    In Romania mai marii zilei traiesc in lumi paralele, adica Traian Basescu vorbeste despre prioritatile Romaniei si nevoile Romaniei, Guvernatorul vorbeste si el despre prioritatile Romaniei, Guvernul are responsabilitatea de a identifica si pune in aplicare prioritatile si nevoile Romaniei !!
    Vi se pare ca ceva din ce tot ne vorbesc astia de ani de zile se vede, se intampla, se dezvolta in Romania ?!
    Mie, NU.
    Romania a mers cel mult pe prioritatile rezultate din aderarea la UE, la NATO, din acordul cu FMI, ceea ce este cu totul altceva, NU guvernantii numiti mai sus au stabilit respectivele prioritati si nevoi!!!
    Astia doar vorbesc vorbe goale, ceea ce fac in realitate este cu totul si cu totul altceva..
    Cum naiba sa-i putem determina sa gandeasca impreuna, sa faca impreuna ceea ce are nevoie Romania ?!
    Nicicum, nici o sansa, vorbe goale si o Romanie in bataia vantului UE...
    Vezi cel mai bine asta din situatia dezastruoasa a absorbtiei fondurilor de la UE.