Mugur Isarescu: Clauzele abuzive sunt parte a unor contracte pe care oamenii le-au semnat/ Intr-un stat de drept iti asumi ceea ce semnezi

de DP     HotNews.ro
Miercuri, 7 august 2013, 10:45 Economie | Finanţe & Bănci

Mugur Isarescu
Foto: AGERPRES
 documente
(07 Aug 2013) PDF, 1MB
" Avem motive sa credem ca inflatia va cobori rapid in lunile urmatoare", a declarat miercuri guvenratorul BNR Mugur Isarescu cu ocazia prezentarii Raportului privind inflatia. Tinta de inflatie pe anul in curs este de 2,5%, cu o variatie de plus/minus 1%. Potrivit unei variante a scrisorii de intentie catre FMI, se precizeaza ca am putea asista la scăderea treptată a ratei de politică daca inflaţia scade către intervalul ţintit de noi, conform proiecţiei si ca se proiecteaza o scadere drastica a inflatiei si o reincadrare a acesteia in intervalul tintit de banca centrala pana in luna septembrie.
HotNews.ro transmite LIVE TEXT  declaratiile lui Mugur Isarescu si descarca din atasament prezentarea facuta la sediul BNR



Principalele declaratii ale guvernatorului:
  • In trimestrul al II-lea- perioada la care se refera acest Raport- inflatia a ramas stabila chiar daca inafara intervalului tintit
  • Cauza tine de socurile de oferta din trimestrele anterioare
  • Avem motive sa credem ca inflatia va cobori rapid in lunile urmatoare
  • In iunie, leul s-a depreciat, apoi si-a revenit, dar s-a vazut in inflatie.
  • stiti cat de asimetric reactioneaza preturile. Cand leul se depreciaza, deprecierea se vede imediat in preturi. Cand leul isi revine, preturile isi revin mai lent
  • Increderea consumatorilor pare sa revina dar nu stim inca daca e o tendinta stabila sau doar variatii
  • Creditul de consum evolueaza dezamagitor
  • Partea pozitiva este ca lumea isi ramburseaza datoriile
  • Motorul principal al cresterii din ultimele 6 luni a fost exportul net
  • Intram intr-o perioada noua. Acest soc pe partea inflatiei de natura exogena tine de trecut. Vom asista la o scadere semnificativa a inflatiei in urmatorele 3 luni. Nu suntem optimisti cand spunem asta ci mai degraba prudenti
  • Estimam ca pretul petrolului pe piata internationala sa nu creasca ba chiar sa se reduca usor


  • Clauzele abuzive sunt parte a unor contracte pe care oamenii le-au semnat
  • Intr-un stat de drept, daca semnezi ceva, iti asumi
  • Sunt persoane care spun vezi doamne ca n-au stiut ce semneaza
  • Bancile dau cu imprumut nu banii lor ci banii deponentilor. Bancile nu depun banii din depozite intr-un seif de unde sa ii scoata si cu dobanda, ci imprumuta cu mai multa sau mai putina abilitate clientilor. Asa functioneaza bancile


  • Dinamica preturilor bunurilor din import are o contributie favorabila ka inceputul intervalului de proiectie si nefavorabila in restul perioadei
  • Nu ne astepta in Romania la inflatie aproape de zero din cauza calendarului preturilor reglementate si a unui efect Balassa Samuelson
  • Speram ca pe termen lung sa fim undeva la 2% inflatie- un nivel rezonabil pentru Romania
  • Grosul ajustarilor s-a realizat
  • Daca discutam de impactul liberalizarii pietei energiei, din calculele noastre cresterea ponderii componentelor de piata in tarifarea energiei electrice poate genera fluctuatii in ambele preturi
  • am redus uşor prognoza de inflaţie pentru acest an de la 3,2% la 3,1%
  • In sfarsit am intrat in UE din punct de vedere al inflatiei
  • Daca am fi lasat complet liber cursul s-ar fi dus intre 4 si 5 lei/euro. Si stiind sensibilitatea publicului la acest subiect am preferat sa limitam volatilitatea cursului. De aceea si variatiile rezervei au fost destul de mari
  • Avem o rezerva valutara suficient de mare si consideram ca utilizarea ei activa poate fi folositoare daca o faci inteligent
  • S-a discutat si cu reprezentantii Fondului despre asta, au fost numeroase discutii si incadrul CA
  • Volatilitatea intrarilor de capital exista si va continua pe fondul tuturor "re-asezarilor" din economia mondiala


Citeste mai multe despre   












Jurnal din Israel​

​FOTOGALERIE Tel Aviv: plaje, muzici si trupuri

Greu sa gasesti in lume un oras care petrece mai mult, care se odihneste mai seren. Un New York pe Malul Mediteranei, un colt de Europa sofisticata in Orientul Mijlociu, o destinatie de plaja excelenta, un oras in care noptile de distractie se continua si dupa ce se crapa de ziua. Oameni pe longboard-uri colorate coboara spre faleza orasului, de multe ori purtand doar o pereche de pantaloni scurti. Esti in inima civilizatiei est-mediteraneene, cu hedonismul ei milenar, cu cultul inca pastrat al corpurilor frumoase, cu o senzualitate subtila, dar neascunsa.

7197 vizualizari

  • +10 (10 voturi)    
    mugurele poate ne spui si noua cit de bine traim (Miercuri, 7 august 2013, 11:29)

    mnicku [utilizator]

    "Partea pozitiva este ca lumea isi ramburseaza datoriile" - intr-o oarecare masura pt ca alti indicatori arata faptul ca au crescut nr restantierilor in fiecare an cu cca 5% , in timp ce consumul se prabuseste , vinzari putine ...etc
    - leul s-a intarit ..... - o fi de la paracetamol - pt ca trendul in ultimele 12 luni a demonstrat contrariul

    .... etc
    • +3 (5 voturi)    
      lol (Miercuri, 7 august 2013, 12:23)

      Mowgli [utilizator] i-a raspuns lui mnicku

      face si el ce poate, avand in vedere ca jumatate din economia romaneasca este pierduta in furt si paguba, caci astia suntem.
      • +11 (13 voturi)    
        Uneori tacerea e de aur (Miercuri, 7 august 2013, 13:05)

        Michelangelo [utilizator] i-a raspuns lui Mowgli

        Intr-un stat de drept contractele bancilor sunt facute in conformitate cu prevederile legale. Mergand pe rationamentul guvernatorului, daca semnez ca sunt de acord ca vecinul sa-mi extraga un rinichi cu toporul, inseamna ca vecinul chiar are voie sa faca acest lucru?
        • +8 (8 voturi)    
          pe logica lui isarescu asa este (Miercuri, 7 august 2013, 13:30)

          jackalphonse [utilizator] i-a raspuns lui Michelangelo

          numai sa nu fie vorba de rinichiul lui.
          a dat liber bancilor sa hacuiasca popualatia prin tot felul de tertipuri incluse in contract cu litere minuscule. a facut trafic de influenta (numit si lobby de cei care l-au legalizat) pentru demolarea ordonantei50 si a legii 193, care protejau clientii de camata. deci da, isarescu permite si scoaterea unui rinichi, daca nu este rinichiul lui.
        • +1 (1 vot)    
          legea dar nu numai... (Miercuri, 7 august 2013, 13:49)

          ..13 [utilizator] i-a raspuns lui Michelangelo

          Sistemul a functionat ca urmare a galetii de bani injectata din afara.

          Daca BNR a avut grija de propriul ten si a fixat RMO la un procent de 40% - adica a avut grija de dezechilibrele macro- cred ca a subestimat implicatiile micro - ca cele generate de clauzele abuzive din contractele de creditare.

          Aici nu numai legea a fost fortata, dar nu a fost inteleasa economia si cred ca nu au fost estimate blocajele care vor aparea.

          Prevederea este mama intelepciunii! - zice un proverb romanesc!

          (dar ce te faci daca nu ai intelepciune? aici nu exista raspuns clar ci numai practica aplicata pe pacient aflat in suferinta!)
        • +4 (4 voturi)    
          poate asta este practica la el in sat... (Miercuri, 7 august 2013, 13:54)

          ..13 [utilizator] i-a raspuns lui Michelangelo

          daca asa se practica la el in sat - extragerea ficatului cu toporul- ce poti sa zici?

          De pe pozitia de om civilizat si cu educatie spui ca nu se poate, dar vine el cu exemplu ca si vecinul a procedat la fel si ca asa a apucat el din batrani...

          Caldura mare, un pahar cu apa - va rog!!!

          A uitat guvernatorul sa spuna ca practicele bancare se mai ajusteaza la vremuri - sub ochiul BNR bineinteles - si ca daca nu vrea o banca i se explica, si daca nu poate banca este inchisa - parca asa zicea BNR odata apropo de educatia si practica bancara!

          Cu sanatate si multa consideratie!
        • +3 (3 voturi)    
          intr'un stat normal (Miercuri, 7 august 2013, 14:24)

          nash pandelica [utilizator] i-a raspuns lui Michelangelo

          adica unde capitalismul a fost invatzat timp de generatii, bancile nu prea gasesc fraieri.
          la noi, unde romanul a scos capul din gaoacea unde era detinut de regim, a crezut, si a fost incurajat sa creada, ca tot ce zboara se mananca.

          in timp ce bancile au facut reclama agresiva, au tras oamenii de maneca sa'i vare in datorii, statul, prin organelle sale, inclusiv banca nationala, n'au facut nimic sa deschida ochii oamenilor, sa'i educe despre activitatea bancara.

          ba, mai mult, bancile au incurajat creditele de consum, in loc sa incurajeze creditele de investitii, productie.

          dupa toate astea, vrajeala cu statul de drept e de tipul hai sa vorbim discutii.
          statul de drept ar trebui sa se ocupe mai ales de marile tunuri, de contractele cu baietii destepti.

          oare, vor mai gasi originalul la bechtel ?
          americanii l'or mai avea ?
          ca daca tot e p.m.-ul nostru peste ocean, poate il aduce el.
          ca tot cic'ar fi vreme nasoala la mamaiami.
    • +7 (7 voturi)    
      Balta fetida (Miercuri, 7 august 2013, 12:31)

      Frank777 [utilizator] i-a raspuns lui mnicku

      Economia balteste.
      Si cand o balta balteste prea mult incepe sa puta si se strica pestele din ea.Moare pestele din lipsa de oxigen in balta.
      Daca balta nu are alimentare de la la un rau cu apa oxigenata nimic bun nu vietuieste acolo.Se evapora apa zi de zi si se impute balta.
      Energia raului provine din miscarea apei,miscarea capitalului,care produce energie in societate.
      Este de datoria guvernantilor sa dea drumul la stavilar si sa curga apa.
    • +8 (10 voturi)    
      daca tot vorbim de stat de drept... (Miercuri, 7 august 2013, 12:51)

      jescu [utilizator] i-a raspuns lui mnicku

      Intr-un stat de drept sa explice guvernatorul cum o parte a unui contract poate sa modifice dupa bunul plac conditiile contractului si cealalta parte sa fie obligata sa accepte. Ori daca suntem intr-un stat de drept se respecta si asta, nu ? Daca banca scria in contract ca cine nu returneaza creditul e impuscat... poate s-ar fi gasit unii care sa se riste. E si asta legal dupa Isarescu ?

      In al doilea rand in oricare stat de drept in cazul unui abuz, pedeapsa se da celui care abuzeaza si nu celui care sufera din cauza abuzului.

      In alt treilea rand, in oricare stat din vest Guvernatorul si toata conducerea BNR(in special cei de la supraveghere) bancara si-ar fi dat demisia pentru situatia asta. BNR stia de abuzuri si le-a permis,... desi legea spunea ca nu trebuia sa permita abuzul si sa supravegheze corectitudinea relatiei din banci si clienti. Dupa parerea mea e un caz penal si intr-un stat de drept ar trebui sa fie inchisi multi de pe la BNR inclusiv Isarescu.
      • +5 (5 voturi)    
        de fapt e stat de stinga nu de drept (Miercuri, 7 august 2013, 13:45)

        mnicku [utilizator] i-a raspuns lui jescu

        in schimb noi sintem luati " de drept " prosti.

        nu demult tot de la bnr se afirma ca daca bancile ar trebui sa ramburseze comisioanele incasate ilegal sistemul bancar din RO s-ar prabusi ...... deci un sistem bancar sta in comisioane incasate ilegal ..... si afirma ca economia duduie ..... da duduie de crestere NEGATIVA d-le Isarescu adica un MINUS MARE, MARE DE TOT . se pare ca n-ai iesit de mult din birou sa vezi adevarata RO.

        ce ma ingrijoreaza pe mine e faptul ca in ultima vreme tot apar pe sticla bnr-istii cind rolul lor e cu totul altul
    • +1 (1 vot)    
      Sa ne spuna Ponta si Antonescu (Miercuri, 7 august 2013, 16:51)

      D-or [utilizator] i-a raspuns lui mnicku

      Acum USL-ul semneaza acordul cu FMI, USL-ul face legile. USL-ul, si mai ales PSD-ul, pentru ca Ponta e de la PSD, va plati politic pentru clauzele abuzive. Isarescu incearca doar sa-i salveze. Inutil insa, e prea grav, e prea de tot, iar paharul este deja plin.
  • +3 (3 voturi)    
    Pai nu e cursul intre 4 si 5 lei? (Miercuri, 7 august 2013, 12:07)

    Istvan13 [utilizator]

    Poate suntem cu toti prosti, dar la momentul de fata cursul nu este intre 4 si 5 lei????
    Cursul euro la zi este de 4,4111 lei...in 2007 era si 3.1112... Asta inseamna o inflatie a leulului raportat la euro de aproape de 42% in 6 ani. Adica 7% pe an, si luand in considerare ca si euro a pierdut din valoare, putem trage concluzia ca in Romania inflatia anuala e de peste la 10% in ultimi 6 ani.
    Pute sa ne punem intrebarea sa credem cea ce sustine BNR tot timpul in cea ce priveste inflatia?
  • +3 (5 voturi)    
    minte-ma frumos (Miercuri, 7 august 2013, 12:09)

    Snitzelvienez [utilizator]

    BNR este un fel de FRF!
  • +16 (20 voturi)    
    Herr Mugur (Miercuri, 7 august 2013, 12:12)

    Mr.Opinie [utilizator]

    x Clauzele abuzive sunt parte a unor contracte pe care oamenii le-au semnat
    x Intr-un stat de drept, daca semnezi ceva, iti asumi
    x Sunt persoane care spun vezi doamne ca n-au stiut ce semneaza

    Cu aceste afirmatii nu pot fi deacord. Orice om care a luat un credit la viata lui stie ca era practic imposibil sa negociezi o clauza. Bancile au format un cartel si toate aveau aceleasi clauze abuzive. Practic acceptai aceste clauze sau nu luai credit in Romania!
    Asa ca sa ma scuteasca domnul "vorba lunga" de citatele lui "adanci". Rolul Bancii Nationale era sa reglementeze aceste clauze si sa fie paznicul oamenilor impotriva acestor lupi, numite banci si nu acela de a dojeni oamenii de buna credinta.
    • +10 (12 voturi)    
      Ferma animalelor (Miercuri, 7 august 2013, 12:26)

      Frank777 [utilizator] i-a raspuns lui Mr.Opinie

      Intr-un stat de drept, daca semnezi ceva, iti asumi ,cu exceptia politicienilor care pot semna fara sa isi asume.
    • +7 (9 voturi)    
      subscriu si completez (Miercuri, 7 august 2013, 12:35)

      arthur_l [utilizator] i-a raspuns lui Mr.Opinie

      omul simplu care si-a luat credit sa isi termine o casa formata din 2 camere si o baie

      tinerii care si-au luat credit sa isi cumpere un apartament cu doua camere second

      acestia sunt cei care se chinuie si isi platesc ratele

      restul politicienilor care si-au luat credit de 100.000 de euro prin tot felul de relatii si artificii

      restul evazionistilor si mafiotii care se ocupa cu fier vechi

      acestia sunt cei care nu isi platesc ratele si ce e mai grav se fac si nevazuti mai devreme sau mai tarziu inseland bancile.

      da asa este traim intr-un stat de drept fictiv.

      bancile care au clauze sunt doar o mica parte.

      daca mergem la un notar public vedem acolo la sfarsit un text prin care notarul public nu isi asuma practic nici o responsabilitate desi tu ii dai un procent din valoare imobilului pe care il cumperi si pe care il treci pe numele tau.

      nimeni nu isi asuma nici o responsabilitate desi castiga o multime de bani pe spinarea omului de rand si a omului de buna credinta.
    • -2 (6 voturi)    
      Adevar (Miercuri, 7 august 2013, 12:40)

      razvanTud [utilizator] i-a raspuns lui Mr.Opinie

      Vrei sa spui ca nu exista sambure de adevar in treaba asta? Sunt foarte multi clienti care sunt extrem de slab informati atunci cand se duc la banca sa ia un credit. Si da, responsabilitatea e de ambele parti si nimeni nu poate contesta lucrul acesta. Daca ai semnat, trebui sa-ti asumi consecintele. Pai cati nu s-au inghesuit la ghiseele bancare sa ia credite, atunci nu s-au gandit la viitor, ca poate se vor gasi in imposibilitate de a returna creditul? Si nu doar asta e problema, oamenii si-au luat credite sa-si cumpere cea mai noua plasma sau ultimul model de masina de spalat. Mai mult, familii intregi au contractat credite pe fiecare membru al familiei, pana si soacra s-a bucurat cand banca i-a dat bani. Deci despre ce vorbim? Despre un comportament defectuos al romanilor in relatia cu banca. Nu se procedeaza asa, iti trebuie un plan bine definit in ceea ce priveste banii primiti de la banca. Occidentalii sunt foarte seriosi atunci cand se inhama la un credit bancar si nu fac asta cu viteza si usurinta cu care se procedeaza aici.
      • +6 (6 voturi)    
        I-auzi (Miercuri, 7 august 2013, 12:59)

        Mdv [utilizator] i-a raspuns lui razvanTud

        Si cum fac strainii? Cat au strainii dobanzi la credite? Ce comisioane platesc strainii atunci cand iau un credit?

        Nu mai vorbi prostii.
        BNR, in complicitate cu bancherii si FMI au inchis ochii la anumite clauze abuzive incluse de banci in contracte si s-au opus aplicarii OUG 50 la creditele in derulare, pentru ca obliga bancherii sa elimine cateva clauze si comisioane abuzive. E in regula?

        Daca pana acum se justificau dobanzile enorme de la noi in comparatie cu alte tari pe baza inflatiei si riscului de tara, sunt curios cum vor fi justificate acum.
    • +3 (5 voturi)    
      BNR putea mai mult (Miercuri, 7 august 2013, 13:00)

      ..13 [utilizator] i-a raspuns lui Mr.Opinie

      BNR nu putea merge pana la a spune bancilor ce clauze sa puna in contract, dar puteau vedea clar abuzurile si semnala bancilor.

      BNR a dat multe semnale - dar legat de clauzele abuzive nu prea. Stia poate de impactul pe care il va avea in sistem si a pastrat distanta ca sa nu dea in tovarasii lor de drum - lasa sa moara fraierii.

      Acum cand fraierii mor ce se intampla cu bancile?
      Ce vor mai rula in sistem?

      De unde si zicala:"Frate, frate (a se citi banca), dar branza este pe bani!"

      Mult succes!
  • +4 (8 voturi)    
    bancherii sunt in UE doar cand le convine (Miercuri, 7 august 2013, 12:20)

    busola [utilizator]

    Legislatia, practica, recomandarile UE privitoare la contractele de credit sunt pentru bancherii romani nu obligatii ci optiuni: cand le convine (scot bani de la clienti) le aplica iar atunci cand nu le convine pur si simplu nu le aplica (pentru ca trebuie sa dea banii incasati nejustificat inapoi clientilor).
  • +7 (11 voturi)    
    Bancorex, Bancpost etc. (Miercuri, 7 august 2013, 12:20)

    Tzepe [utilizator]

    Intr-un stat de drept, ca guvernator al Bancii Nationale, iti asumi falimentul dubios al unor banci ca Bancorex, Bancpost etc.
    • +4 (4 voturi)    
      asa e (Miercuri, 7 august 2013, 12:46)

      arthur_l [utilizator] i-a raspuns lui Tzepe

      dupa 89 mai multe persoane au tepuit banii oamenilor de rand pentru a se imbogati ei.

      bancorex, banc post, banca albina, banca religiilor, fni, ia prostit pe oameni sa isi depuna bani la aceste banci iar pe de alta parte anumite persoane au imprumutat de la aceste banci sume importante de bani pe care nu le-au mai restituit niciodata.

      si asta cu acceptul statului. in cazul fni a fost cec.

      dar nu-i nimic. bugetul pentru salarii si pensii in romania deasta este asa de mic pentru a exista tot timpul o suma de bani la buget pentru a acoperi cica aceste gauri negre, stergerea datoriilor, etc.
    • -2 (6 voturi)    
      te rog (Miercuri, 7 august 2013, 12:54)

      alexpro [utilizator] i-a raspuns lui Tzepe

      arata-mi legatura dintre falimentul bancorex, bancpost si bnr
  • +8 (10 voturi)    
    abuzive sau nu? (Miercuri, 7 august 2013, 12:24)

    gigi1 [utilizator]

    Atunci de ce se mai numesc abuzive daca e normal sa ti le asumi? dupa ce ca statul nu verifica acele contracte intainte sa ajunga sa le semneze cineva sa se asigure ca nu sunt abuzive si nu incalca drepturile oamenilor mugurel mai face si pe obraznicul.
  • +9 (13 voturi)    
    ce cinic (Miercuri, 7 august 2013, 12:25)

    zambara [utilizator]

    <Clauzele abuzive sunt parte a unor contracte pe care oamenii le-au semnat>

    Ce mod de a gandi. Foarte simplit si cinic in acelasi timp. Il doare in basca pe Isarescu de detalii precum: lipsa alternativei solicitantilor de credit, puterea NULA de negociere in relatia cu bancile, intelegerile intre banci in defavoarea consumatorilor samd.

    Pe vremuri aveam o parere mai buna despre el. Chiar l-am votat la prezidentiale cand a candidat.
    Se duce naibii tara asta de tot. Unul nu mai exista care sa nu fie sub papucul corporatiilor.
    Banii stabilesc ce e bine sau rau.
  • +6 (8 voturi)    
    'Clauzele abuzive sunt parte a unor contracte' (Miercuri, 7 august 2013, 12:27)

    Saturn [utilizator]

    Domnu' Mugurel, dvs trebuie sa mai treceti pe la cursuri de drept! Sunt diverse situatii in care clauze contractuale (abuzive) sau anumite circumstante pot determina nulitatea contractului, asa semnat si parafat cum este el.
    Dvs faceti parte dintre cei care cosidera ca daca o banca procedeaza sistematic abuziv (ca sa nu spun precum smenarii de la coltul strazii), si introduce clauze contrare legii si negociaza sub presiune, refuzand sa puna la dispozitia clientului toate informatiile ori oferind contractul spre consultare numai in momentul semnarii si pentru maxim 30 de minute (altfel angajatii 'au si altele de facut'), atunci banca este cumva mai presus de lege si absolvita de partea sa de raspundere?
    S-a procedat precum in jungla. 'Capitalismul salbatic' va spune ceva?
    Si apropos, nu am credite neachitate, dar stiu si eu cu ce avem de-a face.
  • +4 (6 voturi)    
    Baliverne (Miercuri, 7 august 2013, 12:27)

    Sorin_T [utilizator]

    Vorbeste numai baliverne in ultima vreme, pai sa merga el la banca si sa incerce sa modifice un contract de credit..contractele sunt standard, nu poti modfica clauzele fie ele si abuzive...in consecinta sa spui ca vinovati sunt cei care au semnat mi se pare cinic, ba chiar penibil...pai nu mai lua nimeni credit daca nu accepta contractele abuzive impuse de banci...in atare conditii nu avea dumnealui ce pastori. Tocmai de aia intr-o tara civilizata, a se vedea SUA, Franta, Ungaria, etc. sunt organisme abilitate de stat care vegheaza la protectia populatiei (consumatorilor), nu lasa sa vina niste straini cu niste bani sa profite...la noi cei de la BNR au dormit in perioada 2006-2009 si acum dau vina pe clienti,,,mai mult de atat nici in ceasul al doisprezecelea nu realizeaza ca degeaba tot trag spuza pe turta bancilor, oamenii nu mai au de unde plati dobanzile si comisioanele alea aberante...
    E de laudat ce face Orban in Ungaria pentru poporul lui...sincer nu am auzit sa pleca vre-o banca de-a acolo, numai la noi ii cocoloseste Isarescu pe bancheri...
  • +13 (13 voturi)    
    intr-un stat de drept, cetateanul este protejat (Miercuri, 7 august 2013, 12:31)

    MG [utilizator]

    intr-un stat de drept, cetateanul este protejat de camatarii cu costum si fara.
  • +6 (8 voturi)    
    rusine bnr (Miercuri, 7 august 2013, 12:35)

    i77 [utilizator]

    Nu ii este rusine d-nului Isarescu. Tocmai seful BNR declara ca oamenii sunt fraieri ca semneaza contracte dezavantajose, cand chiar aceasta institutie ar trebui sa ne apere de abuzurile bancilor > Poate ar trebui sa-si recunoasca incompetenta sau complicitatea!
    • 0 (0 voturi)    
      fraieri (Vineri, 5 februarie 2016, 16:23)

      AdrianRafail1 [anonim] i-a raspuns lui i77

      Pa daca sunt fraieri, sa plateasca ma!
      Cum e aia, eu sunt fraier si semnez ca boul ca ma scapa statul?
  • +6 (8 voturi)    
    Abolirea ideii, a conceptului de Constitutie (Miercuri, 7 august 2013, 12:42)

    D-or [utilizator]

    A admite - chiar prin denumire - ca ceva este "abuziv" si a mentine totusi acea stare, nu e doar neconstitutional, dar anuleaza insasi ideea, notiunea, conceptul de drept, de constitutie, de lege, de bine si rau.

    Sunteti sigur, domnule Isarescu ca va doriti sa traiti intr-o lume fara principii?

    Vor fi abolite si alte principii, din ce in ce mai multe, intreaga paradigma. .. Asa a fost posibil Holocaustul, prin alterarea principiilor, prin nemaicunoasterea binelui si a raului.
  • +7 (7 voturi)    
    o daaaa.. (Miercuri, 7 august 2013, 12:43)

    adrian_rolland [utilizator]

    Domnu' Isarescu, cu toate ca nu vei citi comentariile de aici, sa stii ca nu iti poti negocia contractele de credit decit daca esti mare smecker prin Parlament, BOR, Presedintie.... In rest iei foaia si o semnezi chiar daca nu iti convine. Pentru asta banca este data in judecata, pozitie abuziva fata de client. Bancile stiau ca acele clauze sunt abuzive dar totusi le bagau in contracte. Nu TOTI romanii sunt prosti si imbecili cum ii credeti dvs. si dl. Ghetea. Pe mine ma executai silit daca nu platesc 2-3 ron, pe nesimtitii din banci care NU VOR sa renunte la clauzele abuzive cum ii pedepsiti? Si sa ma lasati cu stabilitatea sistemului bancare pe care cu onor il conduceti.
  • +6 (8 voturi)    
    Jenanta declaratie a lui isarescu (Miercuri, 7 august 2013, 12:50)

    alex1234 [utilizator]

    Jenanta remarca a lui Isarescu:

    iti asumi ce semnezi daca ce semnezi este legat,

    Masonica stie si el lucrul asta dar fiind lobbist-ul bancilor se face ca nu-l intelege

    -mii de oameni au castigat in instanta dar lobbisti ca masonica si plagiatorul au impiedecat ca Decizia Instantei intr-un caz sa se aplice automat in toate cazurile asa cum se intampla in orice tara civilizata

    -mai mult caz unic in lumea civilizata anumite procese unde bancile sunt acuzate de potlogarii pot fi judecate doar de anumite instante

    --mai mult masonica se opune dint toate puterile legilor falimentului individual

    etc...etc...
  • +3 (3 voturi)    
    Da, asa functioneaza bancile... (Miercuri, 7 august 2013, 12:56)

    ..13 [utilizator]

    ...dar in perioada care urmeaza s-ar putea ca bancile sa nu mai functioneze, ca asa este in tenis - egalitate as putea spune!. La asa conducatori de banci asa rezultate! Scriu asta dupa ce am asistat la o discutie legata de clauzele abuzive in contracte si nu pot spune cat de aroganta a fost pozitia bancilor! Nu aveai multe sanse sa faci p..i impotriva curentului, decat daca aveai muschi puternici! Asta este - bancile stiau ce fac si au lucrat neintelegand balansul care trebuie facut intre piata si propriile interese. Au crezut ca merge la infinit, uite ca se rupe ata!

    Asa se distruge increderea in sistem.

    Acum o sa moara clientii, rand pe rand, si o sa ramana bancile cu ochisorii in soare si poate doar smecherii care aduna acum din greu pe pret de nimic multe assets despre care habar nu au ce sa faca cu ele o sa mai deranjeze bancile - evident afacerile vor fi varza - vezi ce se intampla in ultima perioada in economie.CFR Marfa este un super exemplu in aceasta ecuatie.

    Daca este sa se prabuseasca sa se prabuseasca si va rog cu mult zgomot.

    Macro inca stam bine dar la nivel micro nu se misca frunza decat slab pe ici pe colo! Frumoasa perspectiva!

    Sigur BNR nu o sa fie miscat din loc! Tot acolo ramane, doar fraierii mor pe strada, sub soare!

    Mult succes si multe, multe exporturi!
    Scapa cine mai poate!

    P.S. Am castigat ceva din acest articol - Balassa Samuelson - ca sa adaug o nota pozitiva!
  • +5 (5 voturi)    
    da, dar... (Miercuri, 7 august 2013, 13:01)

    ernst [utilizator]

    !!?? sper ca a fost un citat "zmuls din context". caci altfel afirmatia e cu totul aiurea. ti-au explicat, domnule isarescu, niste baieti chiar aici mai sus -- nu o sa ma repet. voi zice numai ca bine -- daca asa, e si debitorii bancilor sunt major si vaccinati, atunci bancile cum sunt de au nevoie de ajutorul bancii nationale pe post de avocat? [a se lasa jos ca macane chestiunea cu stabilitatea sistemului bancar].
  • +7 (9 voturi)    
    mda, asa sa iti asumi si tu bai inteligentule (Miercuri, 7 august 2013, 13:08)

    tg3290 [utilizator]

    cand te duci sa semnezi un contract cu Enel sau cu Gaz de France sau cu orice alt monopol, sa vedem ce negociezi tu cu aia indiferent ce pun ei in contract. Atat negociaza si bancile contractele, e ca in bancul ala ca isi imparte frateste cu clientul ce scrie acolo - clientul are obligatiile, iar banca are drepturile. De parca omul semneaza de drag contractele alea sau e tampit cum crezi tu si nu stie ce scrie in ele, dar ar putea sa nu le semneze si sa traiasca fara curent, fara gaze, fara bani in secolul 21.
    Esti atat de cinic si de arogant incat imi doresc exact de negocieri din astea sa ai parte toata viata cand n-o sa mai fii mare guvernator si imparatul inteleptilor!
  • +4 (4 voturi)    
    Moneda are doua fete - cel putin (Miercuri, 7 august 2013, 13:17)

    UnCititor [utilizator]

    Domnule Isarescu,

    Tot intr-un stat de drept, protectia consumatorului, sau alte organisme, au grija ca un contract pe care o banca sau un furnizor de servicii de telefonie il pune in fata a zeci sau sute de mii de persoane fizice, sa nu contina clauze abuzive.

    Aceleasi organisme trebuie sa fie si mai atente, in cazul contractelor - cu ENEL de exemplu, unde practic cetateanul nu are de ales - asa cum are totusi in cazul bancii, unde poata sa decida sa nu contracteze un credit.

    In caz contrar, as aprecia ca statul se fac partas la furt. Cel putin martor tacit.

    Sigur ca e mai bine sa acceptam furtul de la milioane de oameni, pentru ca din acel furt se finanteaza si statul.

    Cu stima,
    George Faur - fara credite.
  • +2 (2 voturi)    
    Caz concret de abuz penal (Miercuri, 7 august 2013, 13:21)

    D-or [utilizator]

    A trebuit sa iau un credit pentru a plati o sulta. Cea mai mare banca avea un serviciu telefonic de asistenta pentru credite. Mi s-a explicat ca cel mai bun era un credit in lei cu dobinda variabila, in functie de dobinda BNR, pentru ca aceasta era in scadere. Presupun ca aceste inregistrari ar trebui sa mai existe si aduse in instanta. Am semnat UNILATERAL contractul, in care era inscrisa o dobinda variabila in functie de rata dobinzii de referinta a BNR, fara a primi o copie dupa actele semnate de mine. Dupa ce am incasat banii, am fost chemata sa primesc si exemplarul de contract semnat si stampilat si de banca.
    Surpriza: Prima pagina era schimbata! In loc de dobinda de referinta a BNR, aparea o dobinda de referinta interna, care se afisa la sediile bancii! Clauza era dublata de o alta contradictorie, care definea dobinda si fixa si variabila, fara a preciza cind anume era fixa si cind variabila. Am refuzat sa semnez pagina si am cerut precizari. Am fost la directoarea bancii, care mi-a spus ca paginile semnate initial de mine au fost distruse. Banca mi-a raspuns in scris ca dobinda este variabila si nu fixa. Dupa vreo 5-6 ani de plata, la primele intirzieri, contractul a fost cesionat catre o firma care imi aplica nu stiu ce dobinda, fara nicio baza legala. Am intrerupt orice plata pina la clarificarea situatiei.
    Guvernul a dat de inteles ca acest gen de situatii vor fi rezolvate global (chiar a emis ordonante anulate apoi) asa ca nu am actionat individual in instanta. Acum se spune ca sentintele nu vor fi retroactive. Asta dupa ce s-au pierdut ani buni din cauza promisiunilor. Cred ca asta se cheama inselaciune, nu-i asa?

    Cum se face ca Statul este intotdeauna impotriva omului simplu?
  • +4 (4 voturi)    
    pt cei ce nu-si fac datoria (Miercuri, 7 august 2013, 13:26)

    marincosmin [utilizator]

    Nu spun decat atat. Intr-un stat de drept cine incalca legea plateste. Si bancile au incalcat legea 193/2000 cu buna stiinta a BNR. E simplu ca buna ziua. In plus, toti cei din BNR care au aprobat acel tip de contracte ar trebui trimisi in judecata. Noi va platim, v-ati facut treaba jalnic, nu in interesul nostru ci al bancherilor.
  • +5 (5 voturi)    
    abuziv asumat devine legal? (Miercuri, 7 august 2013, 13:35)

    jackalphonse [utilizator]

    ""Clauzele abuzive sunt parte a unor contracte pe care oamenii le-au semnat"". daca este abuziv, este ilegal si deci, de condamnat. isarescu trebuie scos urgent la pensile. isarescu stie ca nu se negociaza niciun contract? banca ti-l pune pe masa si il citesti, nu il citesti, iti convine, nu iti convine, iti arata doar locul in care se semnezi. asa este la toate bancile.
  • +3 (3 voturi)    
    Infringement impotriva Romaniei Suntem cetateni UE (Miercuri, 7 august 2013, 13:39)

    D-or [utilizator]

    Suntem cetateni europeni in secolul XXI, nu aborigeni. Asa ceva nu va fi admisibil in UE.
    Va trebui informata doamna Viviane Reding despre aceasta incalcare a principiului de baza "nimeni nu e mai presus de lege" . Se incalca Dreptul Comunitar, Charta Drepturilor Omului.
    Vor trebui notificate Comisia Europeana, Consiliul..
    Vor fi procese la CEDO.
  • +3 (3 voturi)    
    Eroare fundamentala (Miercuri, 7 august 2013, 14:06)

    Bogdan_1 [utilizator]

    Cand este vorba de monopol sau intelegere pe piata (cum este cazul contractelor la banci) atunci un tert (justitia in acest caz) trebuie sa medieze. Asa si spitalele se vor intelege sa nu mai primeasca decat cu conditia de a-ti lua la externare un rinichi si un plaman. Vrei sa semnezi bine nu sa te duci la popa sa te faca sanatos. Cum creditele sunt unica sansa de a avea o locuinta pentru majoritatea Romanilor este cel putin cinic sa spui ca daca vrei sa semnezi un contract de credit abuziv bine daca nu stai pe strada. Isarescu e fie ametit de propriu vin (o scuza) fie e co-interesat de banci sau pur si simplu prost cand face o asemenea afirmatie. Si ultima varianta nu e cea mai rea .
  • +4 (4 voturi)    
    Neincrederea va destabiliza bancile. Profit 10000% (Miercuri, 7 august 2013, 14:07)

    D-or [utilizator]

    Nu inlaturarea clauzelor abuzive va destabiliza bancile, dimpotriva, aceasta ar crea un val de simpatie, va da oamenilor o gura de oxigen, vor putea sa consume din nou, vor relansa economia.

    Uzul de abuz insa, le va aduce bancilor un profit nemeritat pe termen scurt, dar pe termen lung, va garantez ca clientii abuzati si toti descendentii lor nu se vor mai atinge in veci de vreun credit.

    Pastrarea clauzelor abuzive de unele banci va afecta intreg sistemul bancar.

    Dl. Isarescu ne pacaleste cu destabilizarea sistemului.
    A definit cineva profitul rezonabil pt banci?
    Dobinda la care se imprumuta bancile este de sub 0.3% ( pt. Euro), iar dobinda pe care o percep de la noi ajunge si la 30%. De 100 de ori mai mult.
    Unde, in economie, un leu genereaza 100 lei? Profit 10000%. Care este profitul rezonabil in celelalte ramuri, care chiar produc ceva?
  • +5 (5 voturi)    
    DE CE NU MA MIR! (Miercuri, 7 august 2013, 14:09)

    father nicky [utilizator]

    Ca domnul Mugur Isarescu , guvernatorul BNR, face pe avocatul bancilor private?! Pozitia aceasta de superioritate fata de "clienti", pretentia ca bancile sa aiba o pozitie privilegiata, deasupra legii, in raport cu acestia, demonstreaza ca domnul Isarescu este bolnav de "bancherita" si nu mai vede clar situatia reala din Romania! Bancile sunt niste societati comerciale care vand si cumpara bani, am spus o banalitate ultracunoscuta! Castigul lor este dobanda si diferenta dintre pretul de vanzare si cel de cumparare! Fiind o activitate comerciala, exista si potentiale riscuri! Domnul Isarescu pledeaza pentru dreptul(?!) bancilor de a transfera toate riscurile, prin clauze contractuale abuzive, doar pe spatele clientilor! Acesta nu mai este "banking performant", domnule Isarescu, este curata(murdara) camatarie! Si asa creditul nu functioneaza, capitalurile se "volatilizeaza", iar bancile sunt nevoite sa concedieze mii de angajati! Aceasta viziune si practica ultra protectionista a bancilor, justificata si sprijinita de domnul guvernator BNR, produce deja efecte negative: "vanzatorii" de bani raman cu "marfa" pe taraba, dovedind ca sunt incapabili sa se adapteze la nevoile pietei!
  • +3 (3 voturi)    
    Inconstienti (Miercuri, 7 august 2013, 14:10)

    AlinBarna [utilizator]

    Asa cum am scris si aici http://alinbarna.wordpress.com/2013/06/25/uite-cum-putem-trai-bine/
    ei chiar nu vor sa recunoasca lejeritatea si inconstienta cu care s-au acordat creditele "doar cu buletinul" in acea perioada..arunca vina asupra clientilor fara ca macar o secunda sa admita ca era obligatia functionarilor bancari sa "deschida ochii" cetatenilor solicitanti!!! Pentru ca, asa cum a spus si cineva mai sus, solicitantii erau deseori tot membrii aceleiasi familii - nimeni nu s-a obosit sa le faca un minim de educatie si consiliere financiara in privinta gradului de indatorare!!! sa nu mai vorbesc de "tanti Floarea" de la coada vacii care, auzind ca isi poate pune geamuri faine "cu banca" se avanta si ea in hora,habar nu avea nimic din terminologia bancara..asa ca..nu intotdeauna lucrurile stau cum spun "desteptii"!..
  • +1 (1 vot)    
    Si tu Mugure? (Miercuri, 7 august 2013, 14:45)

    Pooky [utilizator]

    Tot in calul care trage dai cu biciul?

    In aceste conditii nu prea mai sunt multe de spus.
    Ii inteleg perfect pe cei 750.000 de restantieri. Nu mai am imprumuturi dar In locul lor eu cred ca n-as mai da nici un leut inapoi. Vreau sa vad 750.000 de procese initiate de banci! Vreau sa vad 750.000 de executari silite! Am intra in istorie ca prima tara care a dat 750.000 de tepe gulerelor albe conduse din Wall Street.

    Si cand o exploda mamaligaaa...
  • +1 (1 vot)    
    isarescu (Miercuri, 7 august 2013, 15:04)

    sorin3 [utilizator]

    Pe masura ce deschide gura, apar tot mai multe gogosi.
    Poate creste disperarea, altfel sint inexplicabile ultimele iesiri ale marelui guvernator.
    Clauzele abuzive, sint abuzive pentru ca incalca legea, si ele nu trebuie sa fie suportate de "tepuit". De exemplu un contract valabil in Romania nu poate avea urmatorul text:"subsemnatul X consimt sa devin sclavul lui Y. Y poate dispune de viata mea dupa cum doreste." Un astfel de contract e nul, chiar daca partile sint de acord.
    Isarescu ar trebui sa ne explice unde e aurul , cine e vinovat de tepele bancare date in Romania, ce face BNR de 20 de ani, etc.
    Nu uitati ca pricipalu scop al BNR e stabilitatea preturilor, or daca ne uitam la inflatia din Romania Mugurel devine un foarte slab guvernator.
    • +1 (1 vot)    
      El se sacrifica acum in locul lui Ponta, (Miercuri, 7 august 2013, 16:20)

      D-or [utilizator] i-a raspuns lui sorin3

      dar scandalul nu o sa treaca pina se intoarce din concediu. Oamenii mai au de platit zeci de ani asa ca...
  • +2 (2 voturi)    
    greu de crezut (Miercuri, 7 august 2013, 15:38)

    eucomentez [utilizator]

    Guvernatorul BNR vrea sa legalizeze prin initiativele lui contracte ilegale, de multe ori modificate in mod ilegal si unilateral pe parcursul derularii contractului.

    Deci nu mai ca au fost contracte cu clauze abuzive, dar au fost in acelasi timp si contracte cu clauze ilegale, cum a dovedit instanta in nenumerate cazuri, care nu puteau fi negociate - au fost impuse unilateral de catre banci, aceeasi clauze ilegale si aceeasi practici ilegale se regaseau la toate bancile din sistem.
  • +3 (3 voturi)    
    PSD-ul se sinucide cu clauzele abuzive (Miercuri, 7 august 2013, 15:47)

    D-or [utilizator]

    Degeaba incearca dl Isarescu sa preia el impactul negativ. Degeaba s-a ascuns Ponta la Miami.

    PSD-ul va plati nota de plata, asa cum a platit-o si PDL-ul pentru legile asumate public de Basescu. Asa cum si Miscarea Populara le mosteneste din fasa. Asa cum a platit si PNTCD la vremea lui.

    Ori adio clauze abuzive, ori adio PSD.
  • +3 (3 voturi)    
    Sa-i auzim pe Ponta si pe Crin! (Miercuri, 7 august 2013, 16:06)

    D-or [utilizator]

    Nu vrem sacrificiul lui Isarescu. Nu pe el l-am votat. Nu el semneaza acordul, nu el da legile.

    Vrem sa iasa la rampa Ponta si Antonescu si sa-si asume ei asta.
  • +2 (2 voturi)    
    BNR (Joi, 8 august 2013, 10:29)

    MARTORUL [utilizator]

    Un contract poate contine clauze lovite de nulitate, apoi clauzele pot fi modificate in anumite conditii! Bancilor li se aplica Codul civil, nu declaratiile domnului Isarescu. E catastrofal ce se intampla in Romania, nici seful BNR nu doreste aplicarea legii, la fel ca orice politruc, asta este un semnal de alarma, ce va urma?
  • 0 (0 voturi)    
    semnati ca primarul (Vineri, 5 februarie 2016, 12:58)

    AdrianRafail1 [anonim]

    Semnati ca primarul, nu va pemriteti jumate din ce semnati si urlati ca trebuie sa va ajute statul. Are dreptate!