Bancile scad semnificativ dobanzile. Deocamdata, la depozite

de DP     HotNews.ro
Marţi, 20 august 2013, 14:55 Economie | Finanţe & Bănci

Recenta taiere cu 0,5% a dobanzii de politica monetara a BNR a fost urmata, in doar cateva zile, de scaderi abrupte ale dobanzilor. Nu mai putin de 5 banci au scazut dobanzile cu aceeasi valoare sau chiar mai mult. Masura nu a vizat insa, asa cum sperau oficialii BNR si consumatorii, dobanzile la credite, ci pe cele la depozite, scrie Alin Iacob pe Conso.ro

La inceputul lunii august, BNR a redus pentru a doua oara in numai cateva saptamani dobanda de politica monetara. Cea de-a doua taiere a fost dubla ca si valoare fata de precedenta, semnalizand intentia clara a Bancii Centrale de a reduce cat mai mult dobanda-cheie, impulsionand astfel si bancile comerciale sa-i urmeze exemplul.

Guvernatorul Mugur Isarescu a explicat in detaliu intentiile Bancii Nationale. “Noi vom face tot ce este posibil, prin reducerea dobanzii de politica monetara, prin asigurarea lichiditatii pe piata, prin ingustarea coridorului de variatie a dobanzilor de pe piata monetara sa venim cu dobanzile la lei in apropierea dobanzilor in valuta”, a afirmat Isarescu, citat de Mediafax.


Evident, guvernatorul si-a exprimat speranta coborarii dobanzilor in lei catre cele in euro pentru credite. Insa bancile comerciale au aplicat mesajul asa cum le-a convenit lor: au redus dobanzile la lei catre cele la euro, dar nu la credite, ci la depozite.

  • 5 banci au scazut dobanzile la depozite cu peste 0,5%

Conso.ro a monitorizat comportamentul bancilor comerciale dupa anuntarea deciziei de politica monetara a Bancii Nationale de la inceputul lunii august.

Reactia de scadere a dobanzilor la depozite a fost una extrem de prompta, si in unele cazuri reducerile operate au depasit toate asteptarile. 5 banci au redus dobanzile cu cel putin 0,5%, si nu este vorba numai de banci care practicau inainte de decizia BNR dobanzi foarte atractive.

Millennium Bank a operat cea mai drastica reducere de dobanda. Astfel, banca a redus dobanda la produsele sale de economisire cu pana la 1,75 puncte procentuale. Celelalte 4 banci care au operat reduceri de dobanda la depozite cel putin egale cu reducerea de dobanda de politica monetara sunt: Carpatica, Banca Romaneasca, Garanti Bank si BCR.

  • Dobanzile la depozitele in lei se apropie de cele in euro

Prin reducerile semnificative de dobanzi operate la depozitele in lei, bancile se apropie tot mai mult de nivelurile oferite la depozitele in euro.

Analiza efectuata pe baza comparatoarelor de dobanda Conso.ro arata ca, la depozitele cele mai populare in randul deponentilor, cele pe trei luni, dobanzile oferite nu mai depasesc decat in foarte putine cazuri 5% pe an, iar bancile cu retea foarte mare, care atrag majoritatea depozitelor au coborat dobanzile chiar sub 4% pe an (CEC Bank – 4,10%, BRD – 4%, UniCredit – 3,90%, Raiffeisen Bank – 3,80%, BCR – 3,70%).

Depozitele cu scadenta la o luna au rate de dobanda si mai reduse. Doar Piraeus Bank, TBI Bank, Banca Feroviara, Volksbank si ATE Bank mai au dobanzi de 5% pe an sau apropiate de aceasta valoare. La extrema cealalta se plaseaza BRD – 3,50%, Raiffeisen Bank – 3,40%, ING Bank – 3% si BCR – 3%.

Depozitele in euro pe 3 luni au dobanzi care nu depasesc 3,30% pe an, iar in cazul bancilor mari acestea sunt, la fel ca si in cazul depozitelor in lei, mai reduse. CEC Bank si Banca Transilvania ofera dobanzi de 2%, iar UniCredit nu bonifica mai mult de 1%. Depozitele in euro pe o luna ating dobanzi maxime de 3%, iar bancile mari au rate anuale de dobanda cuprinse intre 1% si 2%.

Citeste si comenteaza pe Conso.ro


Citeste mai multe despre   












Material sustinut de BRD Groupe Société Générale

5 motive de cheltuit banii - electronice pentru casa. Idei de cadouri si rasfat

Decembrie este luna cadourilor si in toata nebunia asta trebuie sa mai cumperi si cate ceva pentru casa ta. Bine, sau poate vrei sa faci un cadou unor apropiati, asa ca de "casa noua". Motive de cheltuit bani se vor gasi mereu. Asadar, va propunem o lista de "motive" pentru cheltuit banii, mai ales ca acum e ocazia perfecta sa beneficiezi de ofertele de Craciun ale comerciantilor.

13488 vizualizari

  • +1 (7 voturi)    
    Lel (Marţi, 20 august 2013, 15:28)

    bogdan192 [utilizator]

    Fraierii nu vor sa se inhame iar la credite? Oare s-a terminat galeata de fazani? Oare nu o sa mai vedem vreodata crestere de 8% pe datorie?
    OVAINU!
    • +1 (3 voturi)    
      Bestial titlul (Miercuri, 21 august 2013, 8:41)

      Bwana [utilizator] i-a raspuns lui bogdan192

      cat sa mai tina si romanu. muncitor arboricola asta de pungasi? Oricum e demential cum presara astia zahar pe KK in ideea de al vinde ca prajitura.
      Este ca si cum ai spune:
      Romanii sunt cu totii satui!...de viata!
  • +5 (9 voturi)    
    E UN CERC VICIOS! (Marţi, 20 august 2013, 15:36)

    father nicky [utilizator]

    Pentru a incuraja creditul BNR a redus cu 0,5% dobanda de politica monetar, iar efectul a fost ca bancile au scazut dobanda la depozite ci 0,5% si chiar mai nult! In acelasi timp situatia creditelor neperformante este urmatoarea:
    Creditele neperformante sunt in crestere: unul din cinci clienti nu-si mai achita datoria
    Creditele neperformante au sarit pentru prima data de 20% din totalul imprumuturilor. Datele arata ca unul din cinci clienti care au luat un credit nu mai plateste. Pentru prima data, creditele neperformante au depasit suma de 10 miliarde de lei, potrivit datelor Biroului de Credit.
    E vorba credite neplatite de mai bine de trei luni, care sunt scoase de banci din bilanturile contabile. Mai mult de 40 la suta sunt in euro. Pe aproape sunt si cele in lei, iar cele in alte valute, preponderent franci elvețieni, se ridica la echivalentul a jumatate de miliard de euro.
    Restantele – cele mai mici de 90 de zile – sunt de trei ori mai mari. Dar in aceste cazuri poate fi vorba de intarzieri la plata care se pot indrepta pe parcurs. insa volumul mare poate fi si un indicator pentru o crestere a neperformantelor in viitor. Mai ales ca restantele au crescut in mai cu o suma considerabila, peste 200 de milioane de euro.
    Situatia nu este buna, iar oficialii BNR se intrec in explicatii, care nu explica nmic! E mai mult decat evident ca ca motorul economic al Romaniei da rateuri serioase, productia a scazut, productivitatea a scazut, investitiile straine au scazut, iar somajul a crescut! QVO VADIS ROMANIA?!
    • +1 (3 voturi)    
      din putut gandirii (Marţi, 20 august 2013, 15:44)

      demaGOGU [utilizator] i-a raspuns lui father nicky

      cum adica a scazut productia daca produsul brut PIB a crescut cu mai mult de 2%?!?
    • +1 (1 vot)    
      Pai si care-i legatura (Marţi, 20 august 2013, 16:24)

      bogdan1477 [utilizator] i-a raspuns lui father nicky

      Care e legatura intre scaderea dobanzilor la depozite si faptul ca avem multe credite neperformante?
      • +1 (1 vot)    
        e asa greu de inteles? (Marţi, 20 august 2013, 17:12)

        gigi1 [utilizator] i-a raspuns lui bogdan1477

        pai daca nu au de unde sa ia de unde sa iti dea si tie dobanda?
        • +3 (3 voturi)    
          Nu au de unde sa ia cine/ce (Marţi, 20 august 2013, 18:42)

          bogdan1477 [utilizator] i-a raspuns lui gigi1

          Cine nu "au" de unde sa ia ce?
          Bancile nu au unde sa dea credite? Dau la stat, n u-ti fa probleme. Daca asta ai vrut sa insinuezi...
      • +3 (3 voturi)    
        pai.... (Miercuri, 21 august 2013, 1:13)

        gab0iu [utilizator] i-a raspuns lui bogdan1477

        cum sa-ti spun....tu ai bani in depozit.... banca ii da drept credit...creditul nu se achita.... deci, de unde sa-ti dea dobanda...? in consecinta...mica agoniseala.... o orientez pe altceva...bancile nu inteleg ca in momentul de fata exista pentru ca exista depozitori....fara ei, obiectul muncii lor se duce pe apa sambetei.... deponenti, retargeti-va banii!
        • +2 (2 voturi)    
          E nitel mai complicat. (Miercuri, 21 august 2013, 10:45)

          bogdan1477 [utilizator] i-a raspuns lui gab0iu

          Bancile nu-s chiar de capul lor pe piata.
          1. Banca cind iti da tie credit 100k eur, depune si 20k la BNR (rezervele minime obligatorii)
          2. Exista un fond de garantare bancara a depozitelor de pina-n 100k eur, aflat la BNR.
          3. Bancile mama trebuie in mod constant sa pompeze bani in filialele romanesti incit situatia financiara sa fie suficient de buna.

          Acu despre depozite:
          Bancile imprumuta si statul cu ceva bani, si ala-i plasament ieftin (fara analiza dosar, acte, notari, aprobare credit, ghiseu, etc, etc) si sigur. Daca te uiti la situatia financiara a marilor banci, si-au redus pierderile spre zero. Ba chiar unele, precum BT, au facut si profit.

          Acu, deponentii, daca-si retrag banii, ce fac cu ei? Ii tin la saltea? Exista riscul sa fie furati, nu produc deloc dobanda, etc. II investesc? Doar cei cu sume mari reusesc sa scoata profit din investii imobiliare, pe bursa, etc.
    • +1 (1 vot)    
      Si un titlu dubios (Miercuri, 21 august 2013, 8:57)

      Bwana [utilizator] i-a raspuns lui father nicky

      Se practica stoarcerea finala.
      Este si politica asta intrata pe un trend Bond.James Bond!
      Cam asa..."Cat este ceasul? 5! 10 fara 5! Bancile scad semnificativ dobanzile. Deocamdata, la depozite!
  • +6 (12 voturi)    
    Bancher=Camatar (Marţi, 20 august 2013, 15:49)

    Blue_James [utilizator]

    Bancile prezente in ROMANIA, au avut o strategie de spoliere a cetateanului!!!!Dobanzi penibile la depozite si japca la credite!!!!Domnule Isarescu, poate ca sunteti ultima speranta in fata acestor lacuste!!!!
    • -1 (5 voturi)    
      Ca sa vezi (Marţi, 20 august 2013, 16:58)

      bogdan1477 [utilizator] i-a raspuns lui Blue_James

      Pai cind bancile imprumuta statul cu 4.3% cam cu cit ar trebui sa atraga depozite? Sau cind da credite la persoane fizice cu 7-8%, cam cit ar trebui sa dea la depozite?
    • +7 (9 voturi)    
      Isarescu? (Marţi, 20 august 2013, 17:01)

      Lucris [utilizator] i-a raspuns lui Blue_James

      Pai, domnule Blue_James, Isarescu este ditamai francmasonul care dicteaza politicile economice la nivel mondial.Credeti dumneavoastra ca o banca oarecare ar misca in front fara acordul clar si explicit al domnului Isarescu si al grupului din care face parte? Feriti-va sa il creditati cu ceea ce noi numim omenie. El nu are asa ceva. Nu mai are de mult timp... Daca mai avea, nu ar fi putut face parte din grupul Bilderberg....
    • +3 (5 voturi)    
      raspuns (Marţi, 20 august 2013, 17:03)

      bancher [utilizator] i-a raspuns lui Blue_James

      bancile din Romania sunt sucursale sau filiale ale unor banci occidentale, si primesc valuta de la bancile mama, la dobanzi mici. Asa ca ele vor sa dea credite la populatie la dobanzi cat mai mari, sa aiba marja de castig mare.
      Car despre depozite, se pare ca nu le intereseaza pt ca nu depozitele sunt sursa banilor pt ele, ci imprumuturile de la bancile mama.
    • +3 (5 voturi)    
      nu bancile sunt de vina (Marţi, 20 august 2013, 17:13)

      gigi1 [utilizator] i-a raspuns lui Blue_James

      Ultima speranta e educatia sa invete oamenii sa gandeasca si asa bancile nu ar mai avea pe cine prostii dar se pare ca guvernul vrea ca invatamantul sa fie doar o hartie fara valoare
    • +10 (10 voturi)    
      Sigur nu Isa e solutia (Marţi, 20 august 2013, 17:42)

      La Tour Eiffel [utilizator] i-a raspuns lui Blue_James

      Vezi ca Isa e guvernator de 20 de ani timp in care am avut falimente de banci, tepe de miliarde tip Caritas si FNI, dobanzi, clauze si contracte aberante si ilegale. Si in timpul asta Isa ce-a facut? NIMIC.
  • -2 (8 voturi)    
    Pai.... (Marţi, 20 august 2013, 16:26)

    bogdan1477 [utilizator]

    Cind bancile imprumuta persaonele fizice cu dobanzi de 7-8% ( la ipotecare), cam ce dobanzi ar trebui sa dea? Sau cind bancile imprumuta statul cu 4.5%, ce dobanzi la depozite sa dea?

    E oarecum natural ca daca dai credite cu 7-8% sa atragi depozite cu 4-5%...
    • -2 (4 voturi)    
      si se mai uita un lucru (Marţi, 20 august 2013, 17:08)

      bancher [utilizator] i-a raspuns lui bogdan1477

      daca rata inflatiei este 4.2%, pai e logic sa se dea imprumuturi cu 7-8%.
      In UE rata dob e de 1%, si se dau imprumuturi cu 5% la euro.
      • +2 (2 voturi)    
        nu neaparat (Marţi, 20 august 2013, 18:49)

        bogdan1477 [utilizator] i-a raspuns lui bancher

        Si daca rata inflatiei e negativa, ce facem?

        Dobanda la credit e dobanda la depozit + costurile bancii.

        Inflatia nu e neaparat devalorizarea monedei cit cresterea preturilor. De exemplu cresterea TVA a deternimat inflatie de 7.5%, dar nu datorita devalorizarii leului ci a cresterii preturilor.

        Daca e sa calculam diferenta de inflatie intre ron si eur in ultimii 5 ani, ea nu se regaseste nici pe departe in diferenta de curs. Deci... nu exista o relatie directa intre dobanda si inflatie, mai ales daca inflatia nu e facuta cu tiparnita ci cu marirea de taxe si impozite.
      • +2 (2 voturi)    
        bancaru lu' peste (Marţi, 20 august 2013, 19:14)

        e.o. [utilizator] i-a raspuns lui bancher

        Ori interpretez eu ceva gresit, ori vorbesti pe langa.
        Jaerlicher effektiver Zins: 2.61 la 10 ani, 3.25 la 20 de ani.
        • 0 (0 voturi)    
          eu vorbesc de imprumuturi (Miercuri, 21 august 2013, 14:37)

          bancher [utilizator] i-a raspuns lui e.o.

          de nevoi personale...acolo dobanda este de 5% la 5 ani.
          Ce spui tu aici sunt imprumuturi ipotecare, la perioade mari de timp, unde dobanda e mai mica pt ca se mai pun si garantii...
          Iti spun eu ca stiu cazuri de imprumuturi de novoi personale din Spania, persoanele fizice s-au imprumutat cu 5% la euro.
    • +4 (6 voturi)    
      :) (Marţi, 20 august 2013, 17:14)

      alex1978 [utilizator] i-a raspuns lui bogdan1477

      diferenta e ca la depozite DAE e negativa ... :))
      • 0 (4 voturi)    
        Ai calculat indelung ?!?! (Marţi, 20 august 2013, 18:50)

        bogdan1477 [utilizator] i-a raspuns lui alex1978

        Cum ai ajuns la concluzia ca dea la depozite e negativa?!?
        • +3 (7 voturi)    
          :) (Marţi, 20 august 2013, 20:27)

          alex1978 [utilizator] i-a raspuns lui bogdan1477

          pai banca imi da la depozit...sa zicem 4%. Statul isi ia 16%. :) La credite platesc nominal "7%" plus comision de administrare lunara, plus comision de analiza, plus, plus, plus... Evident, fiind de la tara nu percep doar diferenta de 3%, pe care un fin analist o poate doar sesiza, ci ma uit ca bou' ca raman cu mai putin bani luna de luna...
          • 0 (2 voturi)    
            Asta-i ca numaratul steagurilor... (Miercuri, 21 august 2013, 10:50)

            bogdan1477 [utilizator] i-a raspuns lui alex1978

            La depozite, daca dobanda e de 4% si tatul iti ia 16%, ramai cu 3.36%, care e mai mare decit 0.

            Acuma, tu vrei sa ai si credit si depozit si sa iesi si-n profit? Daca la asta te refereai... asha ceva nu se poate. Banca are si ea costuri, are si ea profit. N-are cum sa-ti dea credit cu 5% si tot 5% la depozit.
            • 0 (0 voturi)    
              :)) (Miercuri, 21 august 2013, 13:16)

              alex1978 [utilizator] i-a raspuns lui bogdan1477

              mda, eu nu lucrez la banca.... "La depozite, daca dobanda e de 4% si tatul iti ia 16%, ramai cu 3.36%, care e mai mare decit 0." Ghici cine e mai mare (in modul) si ea decat zero? Umflatia...
  • +5 (5 voturi)    
    Reformulare (Marţi, 20 august 2013, 17:27)

    feisbuk [utilizator]

    Bancile au gasit noi surse pentru cresterea profitului
    • +3 (7 voturi)    
      hehe (Marţi, 20 august 2013, 18:52)

      bogdan1477 [utilizator] i-a raspuns lui feisbuk

      Adica pina sa scada BNR dobanda de referinta bancilor nu le-a venit ideea asta cu scazut dobanda la depozite.... Economia e nitel mai complicata decit intelegi tu...
      • 0 (0 voturi)    
        ca sa reformulez.. (Miercuri, 21 august 2013, 13:19)

        alex1978 [utilizator] i-a raspuns lui bogdan1477

        Ma enerveaza ca banca raporteaza in presa profit in crestere de la un trimestru la altul, cand mie imi trimite mail cum ca din cauza conditiilor grele e nevoita sa mai reduca putin dobanda la depozite..
  • +6 (6 voturi)    
    Mama, ce de calcule! (Miercuri, 21 august 2013, 1:13)

    un dac [utilizator]

    Eu sunt mai de la tara si vad lucrurile simplist. Reclama BCR vazuta astazi. Credit de 180,ooo lei, 30 de ani, valoarea totala platita 400,000 lei, plus niste comisioane de acordare sau dracu stie ce mai scria acolo, nesemnificativ. Deci maimmult decat dublu si asta e valabil la toate bancile, sa nu inteleaga cineva ca am ceva cu BCR. Dar sa revin. Romania are dobanzi la credite mult mai mari decat Germania, sa zicem, desi salariile angajatilor sunt muuuuult mai mici, chiriile sunt mult mai mici, costurile in relatia cu statul sunt mai mici si ele ( cele reale, ma refer). Restul e gargara. A, sa nu uit, in mai putin de un an ING a trecut de la mesajul "multumim ca tinesti banii la noi pe card, uitati aici ceva dobanda", la mesajul " banii dvs ne incurca foarte mult, zero dobanda si mai dati si niste bani ca nu-i tineti sub perna unde-i pot fura hotii". Te intrebi care hoti, ca ei par mai mari. Adica eu platesc neperformanta lor care au acordat credite cu buletinul gen "somer cu sotie casnica vreau sa vad si eu o data in viata thailanda".
    • -1 (1 vot)    
      hehe (Miercuri, 21 august 2013, 11:01)

      bogdan1477 [utilizator] i-a raspuns lui un dac

      E normal ca-n Germania dobanda la credite sa fie mai mica, pentru ca:
      1. dobanda la depozite e de 1-1.5%, nu 4% ca la noi
      2. sumele imprumutate sunt mult mai mari, deci costurile per angajat al bancii sunt acoperite din procent mai mic dintr-o suma mai mare. Una e sa dai credite de 100,200, 400k eur bucata, alta e sa dai 30-50k eur
      3. Riscul de neplata e mult mai mic, pentru ca nemtii au o economie mult mai performanta, un somaj mult mai mic.
      4. In Germania managementul e mult superior celui din Romania, adica bancile nu au 100 de sedii per oras si un angajat la 3 credite acordate. Asta tine si de organizare, dar si de legislatia nationala. Cind ai legi clare si stabile nu-ti trebuie o armata de juristi care sa fie la curent cu modificarile zilnice la legislatia fiscala, la legile proprietatii, mostenirii, etc.
      5. In Germania infrastructura in general e mult superioara, de la aia rutiera pina la tot ce inseamna stabilitate legislativa, functionarime corecta si performanta, justitie corecta si previzibila.
  • +6 (6 voturi)    
    Pai nu cred ca mai mira pe nimeni (Miercuri, 21 august 2013, 3:08)

    Wanheda [utilizator]

    Romania e o tara speciala pentru banci, raiul pe pamant al...camatarilor.
  • +1 (3 voturi)    
    bancherii ... (Miercuri, 21 august 2013, 9:50)

    loony [utilizator]

    Degeaba se supara BANCHERII cand li se spune camatari cu diploma de finante banci. Nemernicia bancherilor atinge din zi in zi noi cote paranoice, adica scadem dobanda la depozite ca sa-l fure si mai mult pe deponent si nu scade DAE la credite, ca sa-l fure in continuare pe creditor, sa-l bage in incapacitate de plata si numarul creditelor neperformante sa creasca si toate astea cu acordul mai mult sau mai putin tacit al lui Isarescu, Vasilescu, Ghetea, Croitoru si alti concetateni, romani de-ai nostrii, care permit supra "OBEZULUI" si LACOMULUI sistem bancar din Romania sa-i saraceasca pe romani luand si pielea de pe ei. In concluzie trebuie sa fi rau de tot cu capul sa-ti mai pastrezi banii in banci pentru ca bancherii iti toaca banii, numai si numai in folosul lor. Cea mai buna solutie de economisire a banilor este INVESTITIA in firme care activeaza deja si au nevoie de capital ori in firme "start-up". Un proverb vechi romanesc din Banat spune ca "Banii sunt ca balegarul, trebuie imprastiati cand trebuie si cum trebuie", dar banii "nu trebuie sa stea".