Analiza HN: 3700 de angajati din banci au fost concediati in ultimele 12 luni. Ceea ce nu au facut in 5 ani, bancile cauta sa faca in cateva luni. Solutiile sunt simple, dar nu pe placul lor

de Dan Popa     HotNews.ro
Vineri, 23 august 2013, 12:54 Economie | Finanţe & Bănci

Dan Popa
Foto: HotNews.ro
Peste 3700 de salariati din banci si-au pierdut locul de munca intre 1 august 2012- 1 august 2013, potrivit datelor BNR. Concedierile au prins viteza mai ales de la inceputul acestui an, bancile amanand  cat au putut de mult restructurarea. Din pacate, urmatoarele luni nu se arata deloc roz pentru viitorul personalului bancar, procesul de restructurare urmand sa se acelereze. O parte din unitati vor fi inchise, iar unii angajati fie vor pleca fie se vor re-orienta catre alte departamente interne, toate acestea ca urmare a unui optimism exagerat in perioada de boom. Unele banci au adoptat  un comportament evocat si de Guvernator in alte circumstante: erau ca iepurasul din desene animate - se termina crenguta, dar ele mai aleargau zece pasi. Acum trebuie sa se intoarca pe crenguta.

In graficul de mai jos aveti numarul personalului bancar la 1 august 2013. Barele rosii reprezinta personalul din Centrala bancilor. Evident, ajustarea de personal a lovit mai mult in salariatii din afara Centralei.



Nemultumirile actionarilor bancilor care opereaza in Romania au dus la schimbari masive de CEO. Practic, din top 10 sistem bancar, exceptie facand Raiffeisen Bank, mai toate au fost "decapitate" iar executivii inlocuiti. Se cauta CEO care sa fie performanti si pe partea de vanzari si pe partea de restructurare, ceea ce e foarte dificil de gasit.

E drept, buna parte dintre salariatii din banci nu aveau ce cauta acolo. Perioada de boom a dus insa la nevoia de angajati, iar filtrarea a fost aproape imposibila.

Citeste si "Oamenii din banci: profesionisti, cu simtul umorului. Involuntar"

sau

Topul motivelor pentru care angajatii din banci sunt respinsi de concurenta

"Nu anticipam modificari semnificative"in privinta personalului si a retelei. Monitorizam constant reteaua de agentii printr-un set de parametri; dimensiunea retelei nu s-a schimbat semnificativ in ultimii ani - au fost inchideri, deschideri si relocari, dar vorbim de activitati normale", a declarat pentru HotNews.ro Steven van Groningen, CEO al Raiffeisen Bank.

"Pentru a doua jumatate a anului, CEC Bank nu are neaparat in vedere extinderea sau, dimpotriva, inchiderea de unitati, ci continuarea programului de eficientizare a retelei de 1.097 de unitati. Implicit, va continua si procesul de restructurare a personalului, fie prin plecari, fie prin reincadrarea in alte activitati specifice bancilor comerciale. In perioada urmatoare, vom continua sa implementam o serie de masuri de eficientizare a activitatii, cum ar fi: redimensionarea retelei si relocarea unor unitati; alocarea mai eficienta, catre zonele care au potential de crestere, a resurselor umane existente; eficientizarea unor fluxuri operationale, in vederea reducerii cheltuielilor", a marturisit HotNews.ro si Radu Ghetea, liderul comunitatii bancare si CEO al CEC Bank.

  • Acum, a venit vremea restructurarii
Mai jos, evolutia numarului de unitati bancare:




Daca ne gandim ca deschiderea unei agentii costa intre 100.000 si 150.000 euro, in functie de amplasament, personal si dotari, ne dam seama ca nu e o fericire sa "stergi"o asemenea investitie. Dar nici nu poti sa o subventionezi. Nu fara a mai creste o dobanda, un comision sau alte speze pe care clientii le platesc.

"Ne asteptam la consolidari. Vor fi necesare in investitii masive. In vremuri bune ai nevoie de 4-5 % din piata ca sa fii profitabil. In vremuri ca cele de azi e nevoie de 8-10%", explica Oana Petrescu, azi partener Deloitte, fost executiv in cadrul BCR.

Cine e de vina? Toti isi au partea lor de vina "Cand s-au implantat in Romania, bancile si-au facut planuri de business care nu s-au adeverit, in buna parte din cauza autoritatilor romane. " Sistemul bancar a fost proiectat  pentru un numar dublu de tranzactii- pentru 12-13 milioane de romani nu pentru 8-9 milioane cat sunt bancarizati. De la 45% grad de bancarizare, se preconiza ca vom ajunge in cativa ani  la 70%, ceea ce in volum de tranzactii putea dubla piata. Asta daca s-ar fi intamplat niste lucruri care ulterior nu au mai avut loc din niste ratiuni neasteptate. Un bancher strain nu se poate gandi ca jumatate din salariile din Romania nu sunt bancarizate", mai spune Oana Petrescu.

Eforturi sistematice prin care sa vrei sa fiscalizazi si sa bancarizezi populatia si veniturile erau asteptate si nu s-au intamplat. Eforturi de urbanizare a tarii potrivit planurilor facute in perioada de preaderare erau si ele asteptate si nu s-a mai intamplat. Nivelul pietei nu a mai atins planul la  care fusese gandit, iar rezultatul este ajustarea nu doar a bancilor ci a intregii economii. Bancile isi ajusteaza acum asteptarile.Sa nu uitam, bancile iau resursele care exista si le plaseaza  in asa fel incat sa le rentabilizeze cat mai bine.

  • Ce modele de business ar putea fi viabile in viitor?
"Modelele de business nu sunt usor de definit. Daca de pilda o banca decide ca poate sa se finanteze din depozite si cu finantarea aceasta- avand si o retea foarte buna- vrea sa crediteze doar retailul  si Statul- e si acesta un model de business care ar putea functiona. Si-ar reduce costurile cu tot ce avea inainte pe segmentul corporate- de la serviciile de analiza a creditelor, de urmarire post-credit, de recuperare samd.  Altele se vor orienta catre veniturile din tranzactionarea. Vor renunta la o serie de  servicii si oameni. Dar pentru asta ai nevoie de o vizibilitate foarte buna la nivel de sursa a veniturilor si a costurilor", conchide Petrescu.





Mai sus, aveti salariile medii din sistemul bancar. Sunt mediile brute, ele diferind de la banca la banca dar si in interiorul aceleiasi banci, dupa criterii regionale.

Citeste si Ö poveste reala dintr-o banca" sau "Criza si salariile din banci"

Concluzie:

Restructurarea ii va obliga pe bancheri sa o ia in doua directii: fie sa gaseasca noi modele de business, fie sa se apropie de clienti. Ambele nu au foarte multe in comun cu vechiul stil de lucru al bancilor din Romania; reprezinta ceva cu totul nou pentru ele. In functie de modul in care vor reusi sa se adapteze la aceste doua noi trenduri, vor reusi sa se mentina cu succes pe piata. Marea intrebare este daca vor reusi!. Datele de pana acum arata ca nu sunt campioane...


Citeste mai multe despre   












Articol sustinut de BRD Groupe Société Générale

Atelier de idei. Cum te ajuta tehnologia sa-ti faci mai mult timp pentru tine si planurile tale

Munca multa, stres, ore peste program, termene limita, sedinte lungi. Uneori, asa arata ziua de lucru a multora dintre noi. Din acest motiv e foarte important sa investesti in lucruri care te pot ajuta sa iti folosesti mai bine timpul petrecut la birou. Sa lucrezi mai bine, mai usor si mai repede poate insemna mai mult timp pentru tine si pentru cei dragi. Iti propunem, asadar, cinci directii care te pot ajuta pe plan profesional si personal.

7316 vizualizari

  • +14 (16 voturi)    
    Privat (Vineri, 23 august 2013, 13:47)

    fane_grija [utilizator]

    Pentru oamenii astia care raman fara locurile de munca in sistemul privat nu mai plange nimeni pe la televizor!

    Nu mai ameninta nici un sindicalist ca blocheaza piata Victoriei sau nu stiu ce drum national.

    Oamenii astia nu sunt protejati de contracte colective de munca care sa oblige statul la plata salariilor compensatorii pe 2 ani.

    Pentru cei din privat direct in somaj si la revedere.

    Romania - tara dublului standard.
  • 0 (10 voturi)    
    Bancile si-au facut datoria. (Vineri, 23 august 2013, 14:17)

    Prea_Tarziu [utilizator]

    Acum trebuie sa dispara. In conditiile de pana in 2005, cand productia energetica anuala crestea viguros, asta determinand si cresterea economiei, in toata lumea, nu doar in Romania, existenta bancilor era logica. Ele "parazitau" aceasta crestere a productiei si populatiei si in acelasi timp, in spirala, o sustineau. Pactul banci-guverne a fost cimentat de faptul ca si guvernele puteau fura linistite in acest interval prin inflatie fara ca omul de rand sa maraie. 2005 si productia petroliera a stagnat langa 90.000 barili pe zi, si un nou tip de economie trebuie sa se nasca, este imperativ. Bancile nu vor mai avea de unde sa castige, singurul fenomen parazitabil de catre ele fiind cresterea personala a unor indivizi dintr-un mediu de afacere in medie stagnant sau, si mai probabil, in permananenta descrestere. De aceea, in extremis, de la o banca doua pe colt de strada este posibil sa se ajunga la o banca pe sector/oras. In plus, prin forta exponentiala, inflatia va fi declansatoare de maceluri si caderi de capete de guvernanti cat timp exista ca fenomen. Sa nu uitam ca o inflatie de doar 7% pe an, cum aveam acum 2-3 ani, inseamna 50% din valoarea banilor taiata in doar 10 ani. La asta se va adauga si scaderea naturala cauzata de economia natural in descrestere din lipsa de energie, si va face ca la fiecare an inflatia aparenta (inflatia reala+ "inflatia datorata depresiunii economice) sa se duca spre 20% pe an. Acest fenomen va fi inca un cui in sicriul bancilor. Singurul lucru care ar atenua declinul bancilor si mari miscari de strada poate fi trecerea la standardul aur. O miscare buna pentru noi, ca tara ar fi facilitati fiscale pentru achizitia aurului cum ar fi scutirea de TVA. In felul asta cand va lovi (inerent, logic, indiscutabil) reintroducerea standardului aur, noi vom fi prinsi cu rezerve mari de bogatie reala in tara. Evident, din motiv ca nu suntem condusi de patrioti, probabil aurul va fi taxat ca lux, dar chiar si asa va fi o optiune buna de investitie
    • +4 (4 voturi)    
      sigur aurul, dar poate mai este ceva... (Vineri, 23 august 2013, 15:46)

      ..13 [utilizator] i-a raspuns lui Prea_Tarziu

      De acord cu cele prezentate de Dvs. - in masura in care le-am inteles.

      Dar poate mai este o cale: sa fie cu adevarat incurajat antreprenoriatul.

      Astazi ma gandeam ca domnul Isarescu poate povesti linistit cum a devenit om de afaceri si cum i-a crescut afacerea, cu ce resurse, cu ce fel de oameni a lucrat, in cat timp si poate multe altele...

      Poate intelege si romanul ddespre ce este vorba in business dar si bancherii cum se face bani curati in RO si ca este nevoie de timp si de pricepere - nu mai este timpul banilor facuti usor...

      In cursa pentru banii curati vor pierde multi si aici bancile ar trebui sa inteleaga ca vor pierde si ele alaturi de clientii lor - dar ca merita si ar trebui sa incerce sa intre ina cest joc. Vom castiga cu totii pe termenmediu- lung - cca. 3-5 ani.

      Ne-au trebuit 23 de ani si o mare criza ca sa intelegem niste adevaruri simple - ne mai trebuie timp ca sa miscam din nou roata economiei zdrobita de noi pentru unii si altii numiti impostori care acum se toarna unul pe altul...

      Mizerii prin care trebuie sa trecem pentru o viata mai bune, daca o vrem evident!
      • +7 (7 voturi)    
        :) (Vineri, 23 august 2013, 20:58)

        Un Nene [utilizator] i-a raspuns lui ..13

        Aplicand legea naturala a lui Paretto, spirit antreprenorial au f putini. Succes si mai putini. Altfel un taran ti-ar vinde kg de mere cu 100 RON si painea cu 1000 stiind ca peste 3-4 zile o sa te tavalesti cu spume la gura pe jos, o sa mori si iti va lua banii oricum din buzunar deoarece timpul curge in favoarea sa.
        Ce nu inteleg tembelii din actionariate e ca banul este o conventie, un liant social, un vitel de bronz la care ne inchinam ipotetic, deoarece valoarea lui e zero, adevarata valoare o au lucrurile pe care il cheltuim.
        Criza a fost inventata in vederea pauperizarii clasei medie si sarace, in a crea masa de manevra si a reduce din atitudinea sfidatoare a celor ce gandesc fata de cei ce detin. Trebuie oprita la timp aceasta initiativa distrugatoare, deoarece adevarata resursa ce ar trebui sa o gestioneze economia este numarul de oameni si nu de bani, consumul lor si nu moartea acestora.
  • -1 (9 voturi)    
    banci ticaloase (Vineri, 23 august 2013, 17:19)

    Troller [utilizator]

    La depuneri randamet negativ,
    la imprumuturi - profit de 75 %
    Ststul nu ne apara !
  • +7 (9 voturi)    
    bancile nu se vor schimba niciodata (Vineri, 23 august 2013, 17:47)

    vercingetorix [utilizator]

    Un ficior de la o banca ma suna intr-o zi si incepe sa imi multumeasca pentru ca le sunt client bla bla bla:

    - Avem sa va facem o propunere: un card de cumparaturi...
    - Multumesc, dar nu am nevoie
    - Dar stati putin, ca asta include bla bla bla
    - Cred ca nu ati inteles, nu am nevoie.
    - Veti avea de platit 30 de lei pe an comision de adminstare.
    - Ma, ficior, tu ma suni pe mine si imi oferi ceva de care eu nu am nevoie. Dupa care imi spui ca tot eu trebuie sa platesc prostia asta de care NU AM NEVOIE. Nu ti se pare normal ca daca TU vrei sa imi oferi ceva ca banca ta sa apara bine in statistici, ar trebui chiar sa imi oferi ceva, nu sa ma pui pe mine sa iti platesc? Clientii ii atragi daca LE OFERI ceva, NU DACA II PUI PE EI SA PLATEASCA.
    - Va multumesc si va doresc o zi buna.
  • 0 (10 voturi)    
    Ca sa vezi (Vineri, 23 august 2013, 20:10)

    feisbuk [utilizator]

    Tanti aia de la Deloitte a spus pana la urma adevarul: bancile se asteptau sa castige din comisioane aplicate cardurilor / tranzactiilor pe cont curent, (retrageri de numerar, plati facturi, etc.) asociate unui numar mai mare de salariati "bancarizati".

    Dragi lucratori din sistemul bancar - va urez sincer faliment (corporatist, personal) placut (greu de crezut), dar macar sa suferiti un pic, deoarece sunteti ca si tantarii: inutili.
    • -1 (7 voturi)    
      du-te... (Vineri, 23 august 2013, 21:28)

      DanDare [utilizator] i-a raspuns lui feisbuk

      si te ascunde sub piatra de unde ai iesit ca n-ai inteles nimic din toata povestea !!!
      • +2 (12 voturi)    
        hmm.... (Sâmbătă, 24 august 2013, 2:20)

        dr_bear [utilizator] i-a raspuns lui DanDare

        Du-te tu amice.
        "feisbuk" a fost chiar cu bun simt, comparand oamenii care lucreaza in banci cu tantarii. Tantarii au, in ecosistemul lor, un sens. Bancile si aia de lucreaza in ele : niciunul.
        Am 30 de ani si nu am intrat in viata mea intr-o banca, nici macar sa platesc facturile. Singurele vizite au fost pentru depuneri in conturile de economii pe care le-am inchis, si efectiv...tin banii in casa! Banca imi fura din ei. Si am un business propriu. Ma dezvolt, si fac achizitii in ritmul in care mi-o permite profitul, nu am - nu fac.
        In 2001 am vazut 19.000 de dolari, cash, stransi bancnota cu bancnota, timp de 12 ani de un sofer de tir. A cumarat cu ei un apartament frumos de 3 camere in centrul vechi al Brasovului. AIA SUNT BANI ADEVARATI ,si AIA ESTE VALOAREA UNUI ASTFEL DE APARTAMENT. Creditul a distrus economia. punct.
        • 0 (0 voturi)    
          19000 de dolari la un sofer de tir... (Miercuri, 28 august 2013, 22:19)

          DanDare [utilizator] i-a raspuns lui dr_bear

          Daca un sofer de tir care a facut 19.000 de USD din bisnita ( in 2001 nu eram in UE deci nu cred ca e nevoie de explicatii suplimentare ) e modelul tau in viata, ma intreb ce fel de afacere ai tu si cate taxe si impozite platesti la buget !
          Dar stii sa te vaieti probabil de infrastructura, pensiile de mizerie ale bunicilor si ca suntem o tzara saraca.

          Acum mi-am dat seama ca cu toate economiile tale n-ai putut sa-ti ei ap de 3 cam. in Centru si probabil ti-ai luat o garsoniera in Noua si esti nervos pe tot ce inseamna banci, dar probabil asa cum ai constatat si tu pana acum oferta mai mica inseamna o concurenta redusa cu consecinte directe asupra pretului si calitatii serviciilor oferite, deci o reducere a numarului de functionari bancari / unitati / banci va insemna credite mai scumpe si mai greu de obtinut pentru majoritatea populatiei.

          Daca toti antreprenorii ar gandi ca tine mi-e frica sa ma gandesc cat de "dezvoltati" economic am fi fost acum.
    • +1 (3 voturi)    
      solving the issue (Vineri, 23 august 2013, 22:02)

      RogerH [utilizator] i-a raspuns lui feisbuk

      http://wakeupfromyourslumber.com/node/6720
  • +7 (9 voturi)    
    O poveste care mi s-a intamplat azi (Sâmbătă, 24 august 2013, 1:53)

    Straistaru Eugen [utilizator]

    Ma suna un numar de la ING si mi se prezinta un " produs bacar" sau cum i so zice in specialitate...adica, sa ma inscriu pentru un cont in euro cu un card aferent care sa il folosesc in calatoriile in afara, in UE....

    Ii explic damezei ca eu chiar plec in curand in Turcia si Rusia si la ce mi-ar ajuta comparat cu Viza Electron ce am...moment in care s-a blocat si nu mai stia ce sa faca si sa zica (si pentru ceva timp).

    Parerea personala dupa evenimentul de azi este ca sunt unele persoane angajate in sistemul bancar care habar nu au decat sa repete ca un papagal o oferta fara a sti cum functioneaza sistemul...si sunt platite, SI SUNT PLATITE DIN DOBANZILE SI TAXELE/COMISIOANELE EXCESIVE PE CARE LE PLATIM CATRE BANCI
    (Si dupa aia vedem acele persoane rupandu-se in figuri prin cercuri ca lucreaza in sistemul bancar)