VIDEO Daniel Chitoiu: Traian Basescu m-a sunat sa-l mentin in functie pe directorul CEC, Radu Ghetea

de R.M.     HotNews.ro
Miercuri, 13 noiembrie 2013, 20:58 Economie | Finanţe & Bănci

Daniel Chitoiu
Foto: AGERPRES
Ministrul Finantelor, Daniel Chitoiu, a afirmat miercuri ca a fost sunat de presedintele Traian Basescu, care l-a "rugat" sa nu-l schimbe din functie pe directorul CEC, Radu Ghetea.
Daniel Chitoiu si Victor Ponta au fost intrebati de un ziarist, intr-o conferinta comuna de presa organizata la Guvern si care avea ca subiect bugetul pe 2014, daca este adevarat ca ministrul Finantelor a fost sunat de presedintele Traian Basescu pentru a-i solicita sa nu fie schimbat din functie directorul general al bancii de stat CEC, Radu Ghetea.



Primul a reactionat premierul: "Eu am fost informat, mi-a spus ca a fost sunat de presedintele Basescu, nu includea si partea cu rugatul".

"Da, m-a sunat, acum doua trei saptamani", in conditiile in care se discuta procedura de schimbare a statutului CEC, a raspuns si Daniel Chitoiu.

"Dl Ghetea a dat fuga la dl Basescu sa ceara sprijin pentru a nu fi schimbat", a comentat Ponta.

"M-a rugat frumos", a completat Daniel Chitoiu, care a precizat ca i-a transmis sefului statului ca, in momentul in care se va lua decizia de schimbare a statutului CEC, se va face o evaluare a activitatii conducerii acestei institutii.

Daca a performat, ramane in functie, daca nu a performat, nu, a adaugat ministrul Finantelor.

CEC este banca de la care fiica presedintelui, Ioana Basescu, a luat un credit de 1,028 milioane lei pentru cumpararea de teren agricol in Calarasi, dupa cum a spus chiar presedintele Basescu. Tranzactia a fost facuta in 9 septembrie 2013, potrivit unui comunicat al Ioanei Basescu.

Victor Ponta a mentionat, in acest context, ca l-a intrebat pe ministrul Justitiei in ce calitate suna presedintele procurorii si la ministri, facand referire la afirmatia lui Traian Basescu, care declarase, tot miercuri, ca i-a telefonat lui Lucian Papici pentru a-si cere scuze ca a fost implicat in disputa legata de terenul achizitionat de fiica sa Ioana in judetul Calarasi.

"Inteleg ca iarasi a sunat procurorii. Inteleg ca suna la ministri, e in regula, ca sa puna o pila", a continuat primul ministru, declarandu-se optimist ca o intrebare legata de aceasta chestiune va fi formulata de Consiliul Superior al Magistraturii.

Intrebat daca discutia cu presedintele Basescu s-a referit si la alte aspecte, Chitoiu a raspuns: "A fost directionata spre CEC".

Un ziarist a intrebat daca discutia s-a referit si la negocierile cu FMI. "Nu-l interesau astea", a comentat Ponta.













Jurnal din Israel​

​FOTOGALERIE Tel Aviv: plaje, muzici si trupuri

Greu sa gasesti in lume un oras care petrece mai mult, care se odihneste mai seren. Un New York pe Malul Mediteranei, un colt de Europa sofisticata in Orientul Mijlociu, o destinatie de plaja excelenta, un oras in care noptile de distractie se continua si dupa ce se crapa de ziua. Oameni pe longboard-uri colorate coboara spre faleza orasului, de multe ori purtand doar o pereche de pantaloni scurti. Esti in inima civilizatiei est-mediteraneene, cu hedonismul ei milenar, cu cultul inca pastrat al corpurilor frumoase, cu o senzualitate subtila, dar neascunsa.

5121 vizualizari

  • -11 (17 voturi)    
    E clar! (Miercuri, 13 noiembrie 2013, 21:04)

    finutza [utilizator]

    Hai sa facem pronosticuri: cate zile ii mai dati d-lui Chitoiu pana ii apare un dosar? Eu zic ca nu se depaseste limita anului 2013...
    • +1 (3 voturi)    
      Suntem putini, dar ne miscam repede! (Miercuri, 13 noiembrie 2013, 22:16)

      cenzuratul [utilizator] i-a raspuns lui finutza

      Intotdeauna ma bucur cand vad ca primul comentariu intr-un forum dominat de basisti e al unui ne-basist.
    • +3 (3 voturi)    
      Tot USL-ul ar trebui sa (Miercuri, 13 noiembrie 2013, 22:43)

      RaduConstantin [utilizator] i-a raspuns lui finutza

      faca obiectul unui dosar penal caci si-a permis sa se joace cu soarta romanilor si a Romaniei. Aceasta uniune de nemernici si golani a oferit opozantilor intrarii Romaniei in Schengen, suportul cel mai puternic in mentinerea argumentele lor. Astia trebuie judecati cu codul penal pe genunchi, de la primul pana la ultimul , fara nicio clementa!
    • +3 (3 voturi)    
      cate zile? eu ii dau ani, (Miercuri, 13 noiembrie 2013, 22:45)

      RaduConstantin [utilizator] i-a raspuns lui finutza

      ...de puscarie! O sa vedeti cate matrapazlacuri ies la iveala legate de guzganul chitoiu!
    • +2 (2 voturi)    
      Ziaristul poate fi acuzat de complot (Miercuri, 13 noiembrie 2013, 22:51)

      dumitrica [utilizator] i-a raspuns lui finutza

      O ancheta a DNA care ar incepe cu aflarea sursei din care ziaristul cu pricina a stiut de telefonul dat de Basescu lui Chitoiu va conduce imediat la Ponta.

      Pasul urmator este acuzarea ziaristului, a lui Chitoiu si a primului ministru de complot impotriva presedintelui tarii.
    • +2 (2 voturi)    
      Ai reaparut? (Miercuri, 13 noiembrie 2013, 23:16)

      CarmenO [utilizator] i-a raspuns lui finutza

      Nu cred ca ne lipseai.
      In legatura cu postarea ta, daca onor chitoiu are niscai pete pe constiinta, poate va aparea vreun dosar sau mai multe. Daca nu, nu
      Nu mai fii asa sigura ca i se face dosar, caci sunt multi care au latrat impotriva Presedintelui si nu au dosare.
      Probabil ca esti obisnuita cu modul de actiune al varanului si cum va dori el si ceilalti 2 sa conduca Romania dupa 2014.
  • -11 (13 voturi)    
    Ce coincidenta, ca de la CEC s-a imprumutat Ioana (Miercuri, 13 noiembrie 2013, 21:11)

    dumitrica [utilizator]

    Este circ.

    Daniel Chitoiu il acuza pe Basescu ca acesta a facut presiuni asupra lui sa fie mentinut directorul CEC in functie deoarece presedintele ar fi fost interesat direct din cauza imprumutului aprobat de directorul CEC Radu Ghetea catre Ioana Basescu.
    • +3 (3 voturi)    
      De unde reiese ca ramanand in (Miercuri, 13 noiembrie 2013, 22:20)

      RaduConstantin [utilizator] i-a raspuns lui dumitrica

      functie si dupa evaluarea lui Chitoiu, presedintele a avut dreptate sa intervina; directorul este un om capabil care nu trebuia schimbat.

      Chitoiu asta mai bine tacea! Prin aceasta iesire ne-a lamurit de cel putin doua lucruri:
      - ca e influentabil/coruptibil;
      - si ca e prost! (bolovanul iese in public cu chestii care-l incrimineaza- de ce a tacut malc pana acuma?)
      • 0 (0 voturi)    
        vicele de la b n r (Joi, 14 noiembrie 2013, 14:09)

        nash pandelica [utilizator] i-a raspuns lui RaduConstantin

        bogdan opera, tot panelist ca si chitoi, a clarificat problema: basescu l'a sunat pe chitoiul sa nu'l schimbe illegal pe ghetea.

        uite cum, tot un liberal, cu functie mare la bnr, cei ce supervizeaza sistemul bancar, a lamurit problema.

        ref. prostia lui chitoiu, e dovedita. altfel nu era primit de dottore sa'i strice fatzada guvernului.
        oricum, ghitzoi si livius primus drgnea teleormanicus, sunt la acelasi nivel de ...cinste si inteligentza.
  • +14 (16 voturi)    
    e clar (Miercuri, 13 noiembrie 2013, 21:15)

    nash pandelica [utilizator]

    a intrat spaima in ei.
    nu'l vor pe basescu la cotrocesti pana dupa alegeri.
    stiu ei ca base va fi cu ochii pe ...urne. :))

    lucreaza la disperare.
    pai nu, cum naiba, chiar toti sa ajunga la mititica ?!
  • +14 (18 voturi)    
    Baieti, mai reciclati minciunile, ca ne plictisim! (Miercuri, 13 noiembrie 2013, 21:17)

    fLoreign [utilizator]

    Chiar asa, nimic despre Flota? Ma dezamagiti!
    • +2 (2 voturi)    
      s-a facut odata un test (Miercuri, 13 noiembrie 2013, 22:34)

      RaduConstantin [utilizator] i-a raspuns lui fLoreign

      pe o scandura, i s-au insirat unei gaini mai multe boabe de porumb, una lipita, alta dezlipita, una lipita, alta dezlipita...
      Dupa vreo 40 de incercari, gaina a inteles ca nu poate ciugulii decat fiecare a doua boaba. Baga seama ca printre noi, sunt unele specimene (tot cu doua picioare ca si gaina) cu creierul mai mic decat ghinda care repeta nu odata, nu de 40 de ori ca gaina din poveste ci la infinit, doua tampenii:
      - flota si 7.4 milioane de romani care l-au respins la puci, pe presedinte. Poti sa le aduci in fata oricate probe exista caci pe ei nu-i scoti din placa asta. Prin comparatie, mi se pare nedrept ca o gaina a fost suspusa unui test de inteligenta fara vreo pregatire prealabila, in timp acestor guzgani rosi, li s-a spus mura -n gura ca cei 7.4 milioane au fost in esenta mult mai putine si ca flota a fost vanduta de vodcaroiu, toasul lor!
  • +17 (17 voturi)    
    Sigur (Miercuri, 13 noiembrie 2013, 21:27)

    Orpheus [utilizator]

    Eu nu-i mai cred pe astia orice ar zice. Nici daca Ponta ar spune ca iarba e verde nu l-as crede...
  • +24 (24 voturi)    
    Ziaristul a fost instruit cu intrebarea de Ponta (Miercuri, 13 noiembrie 2013, 21:29)

    dumitrica [utilizator]

    Complotul in care este bagat Ponta devine din ce in ce mai evident.

    Acel ziarist care hodoronc tronc pune o intrebare pe care nu avea cum sa o stie decit de la Chitoiu sau Ponta,

    Citez: "este adevarat ca ministrul Finantelor a fost sunat de presedintele Traian Basescu pentru a-i solicita sa nu fie schimbat din functie directorul general al bancii de stat CEC, Radu Ghetea."

    si intreaba intr-o conferinta de presa pe o tema care nu are legatura cu Basescu, intr-un moment cind Ponta si Chitoiu se afla "intimplator" impreuna si mai si dau raspunsul perfect exact la timpul potrivit ca sa il acuze si mai mult pe Basescu care tocmai se disculpase cu citeva ore inainte, arata ca jurnalistul a fost instruit ce sa intrebe chiar de catre Ponta.
  • +17 (17 voturi)    
    Chitoiu minte cu nerusinare! (Miercuri, 13 noiembrie 2013, 22:06)

    cenzuratul [utilizator]

    E clar ca Chitoiu minte, Basescu nu avea cum sa-l roage, Basescu da ordine ministrilor.
    • +2 (2 voturi)    
      Ha ha! (Miercuri, 13 noiembrie 2013, 22:30)

      cenzuratul [utilizator] i-a raspuns lui cenzuratul

      Am gasit formula prin care sa primesti voturi pozitive de la basisti: pui un titlu pupinbasist, iar continutul poate fi negativ la adresa lui Zeus, basistul nu mai sta sa citeasca.
  • +13 (13 voturi)    
    in tema (Miercuri, 13 noiembrie 2013, 22:09)

    TLiviu [utilizator]

    daca o gaseste ingerinta (Ponta)de ce nu a facut-o publica pana acum? chitzoiu parea mai degraba fortat sa faca destainuirea si destul de stangaci cine confirma? - o inregistrare ? stenograma? daca presedintele neaga ce se va intampla?
    • +3 (3 voturi)    
      revin (Miercuri, 13 noiembrie 2013, 23:03)

      TLiviu [utilizator] i-a raspuns lui TLiviu

      in declaratia lui Chitoiu se vorbea de o interventie rugaminte a presedintelui in favoarea neschimbari presedintelui CEC pentru ca acum se face o reevaluare .-dar stai-in comunicatul prezidential se spune ca de fapt tema discutiei a fost alta -evitarea unui posibil abuz -mandatul pres CEC se termina in 2014.HotNews -v a da verdictul publicand data legala a terminari mandatului pres CEC - asa un gust amarui are povestea asta .Si cand te gandesti ca incepe procesul Dragnea -referendum in curand
  • 0 (0 voturi)    
    Ce katerinka! (Miercuri, 13 noiembrie 2013, 22:17)

    Trojan.H [utilizator]

    :))
  • 0 (0 voturi)    
    O precizare: (Miercuri, 13 noiembrie 2013, 22:27)

    gradu [utilizator]

    Cat timp Radu Ghetea il are pe Isarescu la BNR, nu va avea nevoie de nici o alta "pila". El va sta la CEC cel putin cat timp Isarescu va fi guvernator. Doar ca cei doi prosti (Tonta si Chitoiu) nu stiu. :D
  • +1 (1 vot)    
    Chit-Chit-oiu, nume eroic (Miercuri, 13 noiembrie 2013, 22:28)

    Maniu [utilizator]

    predestinate unor fapte mari si curajoase.
  • +2 (2 voturi)    
    Si pe mine m-a sunat! (Miercuri, 13 noiembrie 2013, 22:43)

    Kira Kiralina [utilizator]

    Si pe mine m-a sunat.. M-a sunat Ponta si mi-a spus printre lacrimi ca va trebui sa taie pensiile la jumatate, ca nu mai sunt bani. Vor fi probleme si la bursele studentesti, dar aici a zis ca e mai greu, ca studentii ies in strada, le mai vine ideea s faca o baricada, ceva. Dar cu pensiile e mai usor. Era tare deprimat, saracu'! Sa vedem cu ce mai vine deseara!
  • -1 (3 voturi)    
    tupeu maxim (Miercuri, 13 noiembrie 2013, 22:45)

    eduart [utilizator]

    Va dati seama daca Basescu a avut tupeul sa sune un ministru dintr-un guvern care ii este ostil si sa-l roage sa mentina si sublinez numai sa mentina in functie un inalt functionar public ,atunci in timpul guvernului Boc imaginativa cati oameni si-o fi pus in diferite posturi cheie in statul roman
  • +7 (7 voturi)    
    Tradatorii Ponta si Voiculescu... (Miercuri, 13 noiembrie 2013, 22:58)

    DEMA GOGU' [utilizator]

    Mai lasa-ti minciunile ! Se strange latul ! Nu mai tin INSCENARILE ! Lumea s-a saturat de USL ! Alo............."finutza" si alde "dumitrica" : mars la casieria lu' Voiculescu .
  • +1 (1 vot)    
    datul afara (Joi, 14 noiembrie 2013, 8:53)

    oximoron [utilizator]

    si totusi dom' Chitoiu, ati putea sa ne explicat clar DE CE VROIATI SA-L DATI AFARA pe domnul Radu Ghetea????
    Din cate vad, nu ii expira mandatul, CEC_ul avea o oferta de creditate, de gasiti nu ati gasi tnimic ilegal...DE CE???

    Sau credeti ca toate institutiile trebuie sa fie la cheremul vostru, cum vreti voi???
  • +1 (1 vot)    
    USL (Joi, 14 noiembrie 2013, 10:05)

    xolv [utilizator]

    Da, dati-l afara si p-asta si puneti un politruc ca Bogdan Olteanu. Dupa ce Ghetea a adus-o pe profit, sa vina un bolsevic s-o jefuiasca. Competente de control are BNR-ul. nu comisia parlamentara in materii de risc de credit.
  • 0 (0 voturi)    
    Cine il crede pe viteazul de dupa razboi? (Joi, 14 noiembrie 2013, 17:05)

    dan33 [utilizator]

    Asta ar trebui demis de urgenta. Un ministru normal la cap, in momentul in care presedintele il suna sa faca ceva care e in afara atributiile lui, iese imediat si face sesizari catre institutille abilitate. Nu dupa 3 saptamani , cand isi da seama ca e loc de capital politic. Din cauza ca nu a iesit imediatm, ma face sa cred ca minte cu nerusinare!