TOP Eurostat: Romania a inregistrat in octombrie cea mai mare crestere de preturi din UE, pe ultimele 12 luni

de Claudiu Zamfir     HotNews.ro
Vineri, 15 noiembrie 2013, 13:57 Economie | Finanţe & Bănci

Situatia inflatiei in UE si Romania (Click pentru a mari)
Foto: Eurostat
Romania a inregistat in luna octombrie 2013 o crestere medie a preturilor de consum de 3,7% pe ultimele 12 luni, reprezentand cea mai mare rata din Uniunea Europeana, a informat vineri Eurostat.

Indicatorul reflecta cresterea medie a preturilor de consum in perioada noiembrie 2012-octombrie 2013.

Romania este urmata in clasamentul ratei medii a inflatiei pe ultimele 12 luni de:  Estonia (3,5%), Croatia si Olanda (ambele cu cate 2,9%).

Cele mai reduse rate medii ale inflatiei pe ultimele 12 luni, calculate pana in octombrie au fost obtinute Grecia (-0,4%), Letonia (0,3%) si Suedia (0,5%).

La nivelul intregii Uniuni Europene, rata medie a inflatiei pe ultimele 12 luni, calculata pana in octombrie 2013, a fost de 1,7%, iar zona euro a inregistrat 1,6%.

documente
(15 Nov 2013) PDF, 74KB
In privinta ratei anuale a inflatiei, Romania a inregistrat in luna octombrie 2013 un nivel de 1,2%, situandu-se pe locul al saselea in Uniunea Europeana.

Cele mai mari rate anuale ale inflatiei au fost in Marea Britanie, Estonia (ambele 2,2%) si Finlanda (1,7%).

Cele mai reduse rate anuale ale inflatiei in octombrie 2013 au fost in Grecia (-1,9%), Bulgaria (-1,1%) si Cipru (-0,5%).
La acest indicator, UE a inregsitrat in octombrie 2013 o rata de 0,9%, iar zona euro 0,7%.


Citeste mai multe despre   












Articol sustinut de Superbrands

AmCham  - 25 de ani de impact in Romania, prin sustinerea consultarii intre mediul public si privat, pentru dezvoltarea Romaniei

Camera de Comert Americana in Romania (AmCham Romania) este de 25 de ani intre cele mai reprezentative asociatii ale comunitatii de afaceri din Romania, fiind recunoscuta drept un promotor al dialogului public-privat pe teme ce privesc mediul de afaceri, politicile publice cu impact asupra economiei, competitivitatea Romaniei sau dinamica relatiilor comerciale intre SUA si Romania.

7352 vizualizari

  • +23 (25 voturi)    
    basescu e de vina (Vineri, 15 noiembrie 2013, 14:02)

    MihneaR [utilizator]

    .
  • +11 (11 voturi)    
    EI SI? (Vineri, 15 noiembrie 2013, 14:22)

    schroedinger [utilizator]

    Ce mare smecherie? O sa vada ei la anu'!
    • +12 (12 voturi)    
      sunt doua perioade la anu (Vineri, 15 noiembrie 2013, 14:57)

      ciprian1313 [utilizator] i-a raspuns lui schroedinger

      Perioada de pana la alegeri si perioada de dupa alegeri. Vom, vedea doua fete ale guvernantilor total diferite una de alta.
  • +18 (20 voturi)    
    Toata (Vineri, 15 noiembrie 2013, 14:52)

    xolv [utilizator]

    Toata Politica economica a bolsevicilor : inflatie, inflatie, inflatie, pomeni la asistati, distrugerea clasei medii.
  • -17 (17 voturi)    
    hotnews are cei mai lenesi jurnalisti (Vineri, 15 noiembrie 2013, 15:00)

    _tudor_ [utilizator]

    Altfel ar putea citi din tabel o crestere de doar 1.2% a preturilor in ultimele 12 luni ( un minim istoric)... Acea valoare de 3.7 este valoarea medie a indicelui inflatiei in utimele 12 luni...
    • +11 (13 voturi)    
      Explicați-ne (Vineri, 15 noiembrie 2013, 15:42)

      Alex Danila [utilizator] i-a raspuns lui _tudor_

      Dar explicați-ne domnule meșter diferența.
      • 0 (2 voturi)    
        explicatie (Duminică, 17 noiembrie 2013, 13:13)

        _tudor_ [utilizator] i-a raspuns lui Alex Danila

        trimisesem un comentariu in care sa explic domnului Danila direrenta solicitata...Desigur e mai comod sa fie moderat comentariul...
        Mai incerd co daca.
        Asa cum scrie in tabel cresteea preturilor pe utimele 12 luni a fost 1.2% si nu cum dezinformeaza hotnews 3.5% care este inlatia medie anuala pe utlimle 12 luni valaoare obtinuta prin alaniza preturilor din ultimii 2 (doi) ani.
    • +9 (11 voturi)    
      Mai harnicule (Vineri, 15 noiembrie 2013, 16:04)

      Electorul [utilizator] i-a raspuns lui _tudor_

      Esti intr-o confuzie totala prietene,. ai numai ...in cap.
      • 0 (2 voturi)    
        Catre elector. (Duminică, 17 noiembrie 2013, 13:20)

        _tudor_ [utilizator] i-a raspuns lui Electorul

        Scuze de deranj...
        Si spor la votat!
        E mai usor de votat decat de ... bacaloriat...
    • +7 (9 voturi)    
      un minim... (Vineri, 15 noiembrie 2013, 17:30)

      xna [utilizator] i-a raspuns lui _tudor_

      un minim istoric de la referendumu lu' Dragnea pana astazi. e adevarat ca pe vremea lu Iliescu a fost si 150% inflatia, nu 5%...
  • +13 (13 voturi)    
    dap (Vineri, 15 noiembrie 2013, 15:46)

    manoman [utilizator]

    parca ne minteau ca nu am avut cresteri de preturi, ca nu vedem noi bine, ca asa spun statisticile guvernantilor.
    asa si cu cresterea accizei din benzina... nici nu o vom simti.
    usl-isti nesimtiti!
  • +7 (7 voturi)    
    sunt (Vineri, 15 noiembrie 2013, 20:37)

    jbstg01 [utilizator]

    niste basisti ordinari!De fapt ne merge din ce in ce mai bine.Ne-a spus-o primul ministru.Doar nu credeti ca e vreun mincinos ordinar?
  • +1 (1 vot)    
    Eu vad ca Islanda (Sâmbătă, 16 noiembrie 2013, 7:54)

    Straistaru Eugen [utilizator]

    a avut 4.5

    in orice caz....locul 2....not bad mr. Ponta!
    • +3 (3 voturi)    
      asa e (Sâmbătă, 16 noiembrie 2013, 16:29)

      Vlad C [anonim] i-a raspuns lui Straistaru Eugen

      Doar ca Islanda nu e inca in UE.
      • +2 (2 voturi)    
        asa e :)) (Sâmbătă, 16 noiembrie 2013, 20:17)

        Straistaru Eugen [utilizator] i-a raspuns lui Vlad C

        asta uitasem....atunci felititari mari lui Pontache pentru succesul asta

        acu...sa vedem la anul cu cresterea pretului la carburanti....poate chiar o sa fim primii din toata europa...sau emea...sau lume...hai ponta ca poti