TOP Eurostat: Romania a inregistrat in octombrie cea mai mare crestere de preturi din UE, pe ultimele 12 luni

de Claudiu Zamfir     HotNews.ro
Vineri, 15 noiembrie 2013, 13:57 Economie | Finanţe & Bănci

Situatia inflatiei in UE si Romania (Click pentru a mari)
Foto: Eurostat
Romania a inregistat in luna octombrie 2013 o crestere medie a preturilor de consum de 3,7% pe ultimele 12 luni, reprezentand cea mai mare rata din Uniunea Europeana, a informat vineri Eurostat.

Indicatorul reflecta cresterea medie a preturilor de consum in perioada noiembrie 2012-octombrie 2013.

Romania este urmata in clasamentul ratei medii a inflatiei pe ultimele 12 luni de:  Estonia (3,5%), Croatia si Olanda (ambele cu cate 2,9%).

Cele mai reduse rate medii ale inflatiei pe ultimele 12 luni, calculate pana in octombrie au fost obtinute Grecia (-0,4%), Letonia (0,3%) si Suedia (0,5%).

La nivelul intregii Uniuni Europene, rata medie a inflatiei pe ultimele 12 luni, calculata pana in octombrie 2013, a fost de 1,7%, iar zona euro a inregistrat 1,6%.

documente
(15 Nov 2013) PDF, 74KB
In privinta ratei anuale a inflatiei, Romania a inregistrat in luna octombrie 2013 un nivel de 1,2%, situandu-se pe locul al saselea in Uniunea Europeana.

Cele mai mari rate anuale ale inflatiei au fost in Marea Britanie, Estonia (ambele 2,2%) si Finlanda (1,7%).

Cele mai reduse rate anuale ale inflatiei in octombrie 2013 au fost in Grecia (-1,9%), Bulgaria (-1,1%) si Cipru (-0,5%).
La acest indicator, UE a inregsitrat in octombrie 2013 o rata de 0,9%, iar zona euro 0,7%.


Citeste mai multe despre   










7349 vizualizari

  • +23 (25 voturi)    
    basescu e de vina (Vineri, 15 noiembrie 2013, 14:02)

    MihneaR [utilizator]

    .
  • +11 (11 voturi)    
    EI SI? (Vineri, 15 noiembrie 2013, 14:22)

    schroedinger [utilizator]

    Ce mare smecherie? O sa vada ei la anu'!
    • +12 (12 voturi)    
      sunt doua perioade la anu (Vineri, 15 noiembrie 2013, 14:57)

      ciprian1313 [utilizator] i-a raspuns lui schroedinger

      Perioada de pana la alegeri si perioada de dupa alegeri. Vom, vedea doua fete ale guvernantilor total diferite una de alta.
  • +18 (20 voturi)    
    Toata (Vineri, 15 noiembrie 2013, 14:52)

    xolv [utilizator]

    Toata Politica economica a bolsevicilor : inflatie, inflatie, inflatie, pomeni la asistati, distrugerea clasei medii.
  • -17 (17 voturi)    
    hotnews are cei mai lenesi jurnalisti (Vineri, 15 noiembrie 2013, 15:00)

    _tudor_ [utilizator]

    Altfel ar putea citi din tabel o crestere de doar 1.2% a preturilor in ultimele 12 luni ( un minim istoric)... Acea valoare de 3.7 este valoarea medie a indicelui inflatiei in utimele 12 luni...
    • +11 (13 voturi)    
      Explicați-ne (Vineri, 15 noiembrie 2013, 15:42)

      Alex Danila [utilizator] i-a raspuns lui _tudor_

      Dar explicați-ne domnule meșter diferența.
      • 0 (2 voturi)    
        explicatie (Duminică, 17 noiembrie 2013, 13:13)

        _tudor_ [utilizator] i-a raspuns lui Alex Danila

        trimisesem un comentariu in care sa explic domnului Danila direrenta solicitata...Desigur e mai comod sa fie moderat comentariul...
        Mai incerd co daca.
        Asa cum scrie in tabel cresteea preturilor pe utimele 12 luni a fost 1.2% si nu cum dezinformeaza hotnews 3.5% care este inlatia medie anuala pe utlimle 12 luni valaoare obtinuta prin alaniza preturilor din ultimii 2 (doi) ani.
    • +9 (11 voturi)    
      Mai harnicule (Vineri, 15 noiembrie 2013, 16:04)

      Electorul [utilizator] i-a raspuns lui _tudor_

      Esti intr-o confuzie totala prietene,. ai numai ...in cap.
      • 0 (2 voturi)    
        Catre elector. (Duminică, 17 noiembrie 2013, 13:20)

        _tudor_ [utilizator] i-a raspuns lui Electorul

        Scuze de deranj...
        Si spor la votat!
        E mai usor de votat decat de ... bacaloriat...
    • +7 (9 voturi)    
      un minim... (Vineri, 15 noiembrie 2013, 17:30)

      xna [utilizator] i-a raspuns lui _tudor_

      un minim istoric de la referendumu lu' Dragnea pana astazi. e adevarat ca pe vremea lu Iliescu a fost si 150% inflatia, nu 5%...
  • +13 (13 voturi)    
    dap (Vineri, 15 noiembrie 2013, 15:46)

    manoman [utilizator]

    parca ne minteau ca nu am avut cresteri de preturi, ca nu vedem noi bine, ca asa spun statisticile guvernantilor.
    asa si cu cresterea accizei din benzina... nici nu o vom simti.
    usl-isti nesimtiti!
  • +7 (7 voturi)    
    sunt (Vineri, 15 noiembrie 2013, 20:37)

    jbstg01 [utilizator]

    niste basisti ordinari!De fapt ne merge din ce in ce mai bine.Ne-a spus-o primul ministru.Doar nu credeti ca e vreun mincinos ordinar?
  • +1 (1 vot)    
    Eu vad ca Islanda (Sâmbătă, 16 noiembrie 2013, 7:54)

    Straistaru Eugen [utilizator]

    a avut 4.5

    in orice caz....locul 2....not bad mr. Ponta!
    • +3 (3 voturi)    
      asa e (Sâmbătă, 16 noiembrie 2013, 16:29)

      Vlad C [anonim] i-a raspuns lui Straistaru Eugen

      Doar ca Islanda nu e inca in UE.
      • +2 (2 voturi)    
        asa e :)) (Sâmbătă, 16 noiembrie 2013, 20:17)

        Straistaru Eugen [utilizator] i-a raspuns lui Vlad C

        asta uitasem....atunci felititari mari lui Pontache pentru succesul asta

        acu...sa vedem la anul cu cresterea pretului la carburanti....poate chiar o sa fim primii din toata europa...sau emea...sau lume...hai ponta ca poti