Mirel Palada: Se va face o propunere de control catre BNR pentru a verifica activitatea manageriala la CEC

de R.M.     HotNews.ro
Luni, 18 noiembrie 2013, 12:33 Economie | Finanţe & Bănci

Purtatorul de cuvant al guvernului, Mirel Palada, a afirmat luni, la Romania TV, ca guvernul va face o propunere de control catre Banca Nationala pentru a verifica activitatea manageriala la CEC, banca de stat care i-a acordat un credit de un milion de euro Ioanei Basescu, fiica presedintelui.

"Este clar ca avem o probema de gestionare acolo (la CEC). Cred ca se va face o propunere de control catre BNR pentru a verifica activitatea manageriala" la banca de stat, a spus Mirel Palada.

Acesta s-a intrebat, intr-o interventie telefonica la Romania TV, "cum s-a putut acorda unei persoane fizice un credit care depaseste cu aproape jumatate plafonul" impus de banca.

In plus, a sustinut acesta, "bancile se feresc sa dea credite imobiliare pe terenuri agricole sau credite pe agricultura in general" deoarece acestea "sunt supuse unei mari doze de hazard".

"Aceste lucruri fac acest credit si mai interesant, din acest punct de vedere", a spus purtatorul de cuvant, inainte de a adauga: "Intrebarea pe care trebuie sa ne-o pume toti, ca actionari la aceasta banca, este da au fost respectate, daca au fost facute toate diligentele ca acest credit sa nu fie suportat pana la urma din bani publici".













[P] Camera Consultantilor Fiscali organizeaza examen de atribuire a calitatii de consultant fiscal sau de consultant fiscal asistent in Bucuresti, in data de 4 noiembrie 2017

Camera Consultantilor Fiscali este organizatia profesionala de utilitate publica care coordoneaza activitatea de consultanta fiscala din Romania si are in evidenta peste 5.500 de membri la nivel national. Inscrierile la examen se fac in perioada 2 octombrie 2017 - 20 octombrie 2017 pe site-ul http://www.ccfiscali.ro/.

2305 vizualizari

  • +12 (14 voturi)    
    sa verifice (Luni, 18 noiembrie 2013, 13:07)

    coax [utilizator]

    atunci si creditul mamei copiatorului !
    • +5 (7 voturi)    
      control managerial? (Luni, 18 noiembrie 2013, 14:57)

      cinic [utilizator] i-a raspuns lui coax

      ce e aia? daca n-a incalcat normele BNR (risc, provizioane, garantii etc) ce control?
      Va putea face BNR un control managerial la BRD?
      PSD da din colt in colt si incearca sa paseze pisica la BNR.
      Iar daca Ghetea nu a gresit dar e calcat pe picioare si incepe sa vorbeasca e posibil sa se simta miros de ars pe la stabii PSD si PNL -carora li s-au refuzat credite pe ochi frumosi-.
  • +11 (11 voturi)    
    PM (Luni, 18 noiembrie 2013, 13:14)

    mgu [utilizator]

    Domnu,purtator de vorbe,BNR nu are ce cauta in acest "spectacol de prost gust si artificii"dat de guvernul plagiatorului mincinos.Nu are atributii in a controla bancile doar daca,a incalcat Normele BNR.In rest,pace buna.Consiliul de administratie a aprobat creditul ci nu consiliul director-care are cu tottul si cu totul alta competenta.Credeam ca a plecat intradevar Zaharescu de la Guvern insa,m-am inselat,a venit un nou Zaharescu dar, mai vocal.
    • +7 (7 voturi)    
      Nu se spune vocal, (Luni, 18 noiembrie 2013, 14:26)

      Ponta [utilizator] i-a raspuns lui mgu

      dumnealui trebuie sa i se spuna MAI BUCAL!
    • +5 (5 voturi)    
      vocal! dar mai "ager"? (Luni, 18 noiembrie 2013, 14:53)

      cinic [utilizator] i-a raspuns lui mgu

      ca sa-l laudam pe Palada sa spunem ca naivitatile sale sunt savuroase. In alte cheie e ........... pura!
  • -2 (6 voturi)    
    Controlul este binevenit. (Luni, 18 noiembrie 2013, 13:28)

    Andor74 [utilizator]

    Dar in rest e gargara pentru prosti. Rolul bancilor tocmai asta trebuia sa fie: sa acorde credite investitorilor care prezinta un plan bun de afaceri (indiferent de ce afacere este vorba).
    Oamenii de rand nu stiu ca la anumite sume imprumutate garantiile, marjele de risc, comisioanele si dobanda se negociaza, fiind mult mai mici decat cel pentru un credit contractat de o persoana fizica pentru achizitia de locuinta.
    De ce zic ca-i bun controlul? Pentru ca eu daca ma duc la banca si solicit un asemenea credit nu cred ca-l primesc.
  • +4 (6 voturi)    
    te-ai integrat perfect !!!!!!!!!! (Luni, 18 noiembrie 2013, 13:33)

    retoric [utilizator]

    Nemernicie specifica : Ponta.
    Numai banii publici va coordoneaza gandurile si actiunile !!!!!!!!.
    Toata lumea stie ca acest credit ipotecar nu poate fi in veci ,,neperformant" cand e cumparat cu 45 de centi metrul patrat.
  • +4 (6 voturi)    
    Nu ca zic' da'vreau sa spun: (Luni, 18 noiembrie 2013, 13:36)

    tudorp is [utilizator]

    Doua efecte au/vor apare prin implicarea/declaratiile Presedintelui: - cresterea pretului la pamantul ARABIL (si pentru cei mici) - (poate) dezmortirea creditelor pentru agricultori!

    castigatori vor fi Romanii, care judeca (putin mai mult) !
  • +7 (9 voturi)    
    pai sa faca (Luni, 18 noiembrie 2013, 13:45)

    Adrian1 [utilizator]

    pai sa faca control si daca se constata ca totul e in regula, sa iasa la Antena 3 si sa spuna: Da, am fost niste dobitoci si am aruncat cu laturi.
  • +6 (6 voturi)    
    perfect (Luni, 18 noiembrie 2013, 13:51)

    Tovarasul_Mos_Craciun [utilizator]

    si daca nu gasesc ceva ilegal, se mai "demonstreaza" la antena 3 frauda?
  • +11 (11 voturi)    
    ce va faceti daca CEC-ul iese bine ??!! (Luni, 18 noiembrie 2013, 13:54)

    fosta zoezoe [utilizator]

    Dar la un control la Eximbank de unde cumnatelul lui geoana lua 20000 euro lunar in calitate de presedinte(probabil un alt fief pentru psd cand e in opozitie ca si univ private) si avand pregatire de inginer SILVIC si un curs de 2 saptamani la institutul bancar -va gandirati ???
  • +12 (14 voturi)    
    Tipic PSD (Luni, 18 noiembrie 2013, 14:04)

    bogdan1477 [utilizator]

    Nu spun ca nu e o coincidenta stranie cum de fix la cec a gasit Ioana basescu cel mai bun credit.

    Da' lasand asta la o parte, pin la urma CEC-ul a facut o afacere buna. Are cedit de 4,6 mil lei gajat cu 290 ha teren agricol (de calitate banuiesc).
    Adicatelea 1.6 lei / mp, sau 0.35 eur/mp. Ceea ce mie personal mi se pare un pret foarte bun. Ca sa nu mai spunem ca daca Baseasca plateste macar 5-10 ani din credit, afacerea devine si mai rentabila. Asha ca mie toata povestea asta imi miroase a pura manipulare pentru publicul USL.

    Nu s-a scandalizat nimeni din PSD, spre exemplu, cind Voiculeascu a cumparat ICA cu 15 mil, cind doar terenul de sub ea facea 80 mil. In schimb daca fii'sa lu Base face un credit ca sa-si cumpere niste teren, maaaamma ca scandal iese.
  • +5 (5 voturi)    
    Povestitorul dl Palada (Luni, 18 noiembrie 2013, 15:34)

    Euunul [utilizator]

    Conform info disponibile pe site-ul Cec, creditul s-a incadrat ca si produs in cele generale ale bancii.
    Suma mai mare poate veni f usor dintr-o aprobare speciala a comitetului de credit si/sau CA in functie de procedura interna.
    Ghetea are multe alte bube in cap (in special ca si conducator al ARB) dar pe acest subiect e doar o alta poveste a unor baieti din Guvern care nu prea inteleg cum functioneaza o banca.
    Pe subiectul de mai sus BNR va constata ca Cec si-a respectat procedura interna. Acum nu-l mai da Chtoiu afara (ca nu prea pare a avea motive) ci muta in curtea BNR..
  • 0 (0 voturi)    
    Alt PSDist sociolog ajuns (Marţi, 19 noiembrie 2013, 12:16)

    Gabi M [utilizator]

    purtator de cuvant!Asta si aia din Parlament nu au auzit explicatiile date de Vasilescu,consilierul lui Isarescu?CEC a mai dat inca 5 credite peste 1 mil.euro si cateva peste 2 si 3 mil.euro tot la persoane fizice.Au mai scos o fumigena,au creat un scandal orchestrat de slugile lui Felix de la Latrina 3 si de cativa atratori ai lui Ponta de la RomaniaTV.Asta doar pentru a ascunde maririle de taxe si viitoarele cresteri ale preturilor pentru "amarastenii" de noi.