O ipoteza: A fost deprecierea de marti a leului un gest mai degraba politic? A intrat vreun minister in piata sau vreo banca de stat ca sa slabeasca leul?

de Dan Popa     HotNews.ro
Marţi, 3 decembrie 2013, 16:40 Economie | Finanţe & Bănci

Moneda euro
Foto: europa.eu
Marti dimineata, aproape toate rapoartele pe curs ale bancilor comerciale indicau o sesiune de tranzactionare linistita, aratand ca cearta dintre Basescu si Ponta nu va avea impact asupra perechii eur/ron. In jurul orei 10,30, volumele tranzactionate au inceput sa creasca consistent, mutand cursul leului in fata euro la niveluri record ale ultimelor doua luni. In final, cotatia BNR a fost de 4, 468 lei/eur, fata de 4,43 cu numai o zi inainte. Ce s-a intamplat azi in piata valutara?

"Aseara totul parea ok. La prima ora marti dimineata, totlu ok. Cu putin timp inainte ca BNR sa afiseze cotatiile pentru valute a aparut brusc o miscare in piata. Tineti cont ca in Romania piata e putin adanca si nu ai nevoie de prea multi bani ca sa faci miscarea. Ideea unei deprecieri naturale pare fortata, cata vreme daca era ceva natural, piata "simtea"de aseara, nu azi inaintea cotarii BNR. Mai ales ca bugetul poate sa fie votat si se merge mai departe", a explicat pentru HotNews unul dintre dealeri.

"Nu vreau sa sugerez ca in mod clar asa au stat lucrurile, insa opinia mea este ca o entitate de Stat a intrat marti in piata si a depreciat leul probabil in scopuri politice. E posibil sa fi fost un minister sau o banca de stat care sa fi facut aceasta miscare pe leu, poate chiar Banca Centrala sa fi cumparat valuta pentru a pune deoparte pentru rambursarile catre finantatorii internationali, dar nu pare o miscare in logica de pana acum a pietei", a spus un alt dealer.

"E posibil sa fi facut cineva jocurile pe perechea eur/ron, dar nu stim sigur. Intampinam de cateva zile niste dificultati tehnice si nu putem cauta acele semne de tranzactii aglomerate care consideram ca sugereaza interventii. Este desigur greu de exclus o asemenea ipoteza. Piata a parut destul de inactiva in ultímele saptamani iar miscarile mai putin fluente ar putea sa fie si produsul unui piete mai putin lichide. Pentru moment am aflat ca a fost o concentrare puternica de tranzactii astazi- in mod mai putin obisnuit-  aceasta s-a petrecut intr-o faza de depreciere a leului",ne-a spus un alt dealer.

BNR nu face comentarii pe marginea posibilelor interventii in piata valutara. De foarte multe ori, interventiile BNR sunt insotite de stiri asociate senzationalului. In realitate, sondajele Bancii Reglementelor Internationale (Banca Bancilor Centrale- BIS) arata ca mai toate bancile centrale intervin periodic in piata valutara. Drept e ca interventiile se fac cu discretie si sunt invaluite (pana intr-un punct) de mister.  BNR (ca si celelalte banci centrale) nu publica decat cu maxima parcimonie date legate de asemenea gesturi. Cu toate acestea, cand dealerii bancilor comerciale vad pe ecrane un client care vinde sau cumpara o cantitate neobisnuita de valuta (sau lei), lucrurile par clare. “Batman” a intervenit iar printr-un client (de regula tot o banca comerciala) ca sa “regleze” piata. Cum se fac insa aceste interventii, cat costa ele si daca in final efectul e bun sau rau, cititi pe blogul lui Dan Popa.

Pana atunci sa spunem ca nu e nimic senzational in asemenea interventii (in ultima vreme BNR a intervenit de cateva ori, dar a spune ca a facut-o “agresiv” e usor exagerat. Agresiv comparativ cu ce?). E la fel de corect sa spunem ca interventiile in piata valutara din partea unei banci centrale distorsioneaza pretul “corect”, bazat pe cerere si oferta si poate da un semnal speculatorilor privind un anumit nivel de curs “protejat” de BNR (sau alta banca centrala).

Aici puteti vedea cele mai recente date ale Bancii Reglementelor Internationale cu privire la interventiile Bancilor straine pe piata valutara.

Problema "miscarii"cursului leului poate fi citita-mai ales in aceasta perioada- in cheie politica. Intotdeauna in asemenea miscari exista perdanti si castigatori. La un curs al leului mai depreciat evident castiga cei care incaseaza valuta, adica exportatorii. Dar dincolo de asta, cursul de schimb are in Romania o senzitivitate foarte ridicata, iar exploatarea in scop politic a cursului de schimb este descalificanta pentru oricine ar face-o.


Citeste mai multe despre   










8620 vizualizari

  • +1 (13 voturi)    
    Nu e politic, e puternic dolarul american (Marţi, 3 decembrie 2013, 16:58)

    Wanheda [utilizator]

    Si dolarul Canadian s-a dus in cap.
    • +4 (10 voturi)    
      Ai dreptate....daaar... (Marţi, 3 decembrie 2013, 20:03)

      Canadian13 [utilizator] i-a raspuns lui Wanheda

      Ai perfecta dreptate. Este efectul Black Friday+Cyber Monday, unde multe tari au au ''intarit'' dolarul american , ca sa incurajeze lumea sa cumpere de acasa, in loc sa treaca granita fizic sau virtual...
      Uite ce se zice azi dimineata despre CAD :
      ''The currency closed below 94 cents US on Monday for the first time since the end of August 2010. ''
      Dar ce sa faci, romanii vad teoria conspiratiei peste tot, si daca nu le satisfaci nevoia de senzational inseamna ca nu ai dreptate , si deci te minuseaza la greu .
      • 0 (4 voturi)    
        Corect (Marţi, 3 decembrie 2013, 20:43)

        Wanheda [utilizator] i-a raspuns lui Canadian13

        Cu toate astea comparativ cu Euro dolarul se mentine la 0.64, adica s-a devalorizat.
        Leul oricum nu a pierdut foarte mult, are doar evolutie normala in conditiile unei economii extrem de volatile si fluctuante. La lovitura de stat a uslistilor s-a vazut factorul politic.
        • +1 (1 vot)    
          OOOpppssss, 1E=1.36USD (Marţi, 3 decembrie 2013, 20:48)

          Wanheda [utilizator] i-a raspuns lui Wanheda

          am vrut sa spun...sau asa spune Bloomberg.
    • +5 (5 voturi)    
      s-a adeverit... (Marţi, 3 decembrie 2013, 21:42)

      nova [utilizator] i-a raspuns lui Wanheda

      Eximbank a confirmat interventia ei. Jalnic....!
      • -1 (1 vot)    
        Dane, lasa jos manipularile! (Miercuri, 4 decembrie 2013, 8:17)

        GePopescu [utilizator] i-a raspuns lui nova

        Dl, hymerion esti din ce in ce mai jalnic. Astea sunt manipulari de doi bani. Pai cum putea sa manipuleze Eximbank-ul piata cand a aviut mai putin de 3% cota de piata? Cine mai ramane? CEC-ul catelusului Ghetea? Hai ca e cusuta rau cu ata alba!
        Probabil pentru sutele de comentaci de pe-aici lucrurile sunt cat se poate de limpezi insa realitatea? Realitatea, domnul meu te contrazice si te califica in randul manipulatorilor de 2 bani de care musteste intreaga platforma hotznews! Nashpa tovarasi, traiasca Securitatea ca doar de-acolo va luati painea.
  • +17 (25 voturi)    
    Pare o manipulare de curs (Marţi, 3 decembrie 2013, 17:10)

    placintacubranza [utilizator]

    Cam mare coincidenta, cum declara Dl. Ponta in Parlament ca "O să vedem zilele următoare dacă sunt probleme cu cursul de schimb" si o ora mai tarziu apare o depreciere brusca si fara logica. Toata dimineata a fost liniste pe piata, pe la 11 a sarit in sus. Mai ramane sa apare diseara la Antena 3 sa ne zica ca "ia uite ce a sarit cursul din cauza lui Basescu, lasati ca il scad eu maine!"
    • +10 (16 voturi)    
      Ponta valoreaza 3 centi...atat a fost deprecierea (Marţi, 3 decembrie 2013, 17:55)

      Gryphus [utilizator] i-a raspuns lui placintacubranza

      Imediat a aparut la televiziunile de propaganda ale USL stirea ca leul s-a despreciat SOCANT...cu 3 centi deci clar nu e o coincidenta.
    • +5 (9 voturi)    
      a3 (Marţi, 3 decembrie 2013, 18:47)

      RTK [utilizator] i-a raspuns lui placintacubranza

      Ai intuit perfect.

      [...]/economic/biz-news/anuntul-lui-basescu-arunca-euro-in-aer-cu-cat-a-crescut-cursul-valutar-236695.html

      Va las pe voi sa ghiciti situl.
  • +14 (18 voturi)    
    clar (Marţi, 3 decembrie 2013, 17:32)

    Xorciser [utilizator]

    Iar se lupta astia cu deflatia prin ministere....
  • +9 (11 voturi)    
    yuan-ul (Marţi, 3 decembrie 2013, 17:57)

    skyradio [utilizator]

    lui Viorel....
  • +4 (6 voturi)    
    Teoria conspiratie "in his prime" (Marţi, 3 decembrie 2013, 19:36)

    cenzuratul [utilizator]

    Eu zic ca Felix e in spatele actiunii.
  • +5 (9 voturi)    
    ma uit la antene si se confirma.... (Marţi, 3 decembrie 2013, 19:50)

    dadan [utilizator]

    e clar un joc politic al varanului si al iresponsabililor de la guvernare... dar se joaca cu banii cetatenilor.... mizerabilii astia nu ezita sa tarasca populatia intreaga in mizerie doar ca sa poata sa lupte cu Basescu.... imi aduc aminte de tacticile teroristilor care folosesc scuturi umane , copii si femei ca sa poata sa arate cu degetul in imperialistii care le omoara femeile si copii... asta dupa ce le leaga bombe de centurile copiilor si femeilor si ii conving sa se sinucida pentru cauza lor .... oamenii astia au demonstrat ca nu au scrupule in lupta politica... daca cresc pretul benzinei nemernicii ar trebui alungati de la putere cu revolte de strada....
  • 0 (0 voturi)