Comisia senatului pentru CEC vrea sa vada conditiile in care banca a acordat credite primariilor Cluj Napoca si Brasov

de R.M.     HotNews.ro
Luni, 9 decembrie 2013, 15:52 Economie | Finanţe & Bănci

Comisia de buget-finante a Senatului, condusa de social-democratul Cosmin Nicula, vrea sa afle detalii de la conducerea CEC Bank despre doua credite acordate unor primarii - Cluj Napoca si Brasov, justificand demersul prin faptul ca a "primit sesizari din acest punct de vedere".

Cluj Napoca si Brasov sunt conduse de primari ai PDL, Emil Boc si George Scripcaru.

Nicula a afirmat luni ca, in cadrul primei zile de audiere, la care au participat directorul CEC, Radu Ghetea, dar si ministrul Finantelor, Daniel Chitoiu, s-a solicitat conducerii CEC "lista comparativa cu creditele date unor autoritati publice locale si creditele date primariilor Cluj Napoca si Brasov".

El a sustinut ca membrii comisiei doresc sa vada daca s-au respectat normativele bancii si ale BNR in aceste cazuri, afirmand ca in cazul Clujului este vorba de un credit de 40 de milioane de euro, pe termen de 30 de ani, dar cu o perioada de gratie de 7 ani. Dorim sa vedem "daca acest lucru s-a intamplat si la alte primarii", a spus Cosmin Nicula.

Intrebat de ziaristi de unde are aceste date, social-democratul a raspuns: "Avem sesizari din acest punct de vedere".

Acesta a precizat ca directorul CEC Bank este asteptat din nou miercuri, la comisie, pentru a "lamuri cele cateva intrebari la care nu a raspuns" in cadrul audierilor de luni.













Material sustinut de Superbrands

Help Net, 19 ani de excelenta pe piata farma

Help Net Farma opereaza una dintre cele mai importante retele de farmacii din Romania si face parte alaturi de Green Net - importatorul si distribuitorul de suplimenti nutritivi si dezvoltatorul lantului exclusivist Beautik Haute Perfumerie, din grupul Farmexim, primul importator si distribuitor de produse farmaceutice din Romania.

1289 vizualizari

  • -1 (7 voturi)    
    legea (Luni, 9 decembrie 2013, 16:17)

    lulu1 [utilizator]

    Ce lege ii permite unui primar sa ia un credit de 40 milioane euro pentru 30 ani? De ce nu ia un credit returnabil in anii lui de mandat? De ce angajeaza pentru o asemenea perioada o institutie la conducerea careia vor fi altii? Ce a facut cu banii?
    • -1 (1 vot)    
      Pai e destul de simplu (Luni, 9 decembrie 2013, 20:37)

      Matrix-4 [utilizator] i-a raspuns lui lulu1

      Creditul nu se ia in numele propriu al primarului ci in numele localitatii respective. Iar localitatea in cauza nu este tot una cu primarul si vafi tot acolo si in mandatele urmatoare.
  • +2 (8 voturi)    
    ? (Luni, 9 decembrie 2013, 16:25)

    Radu75 [utilizator]

    si daca alte primarii nu au cerut? Poate sa dovedeasca comisia ca s-au facut discriminari?
  • +5 (7 voturi)    
    <br> (Luni, 9 decembrie 2013, 16:30)

    pehash [utilizator]

    vor falimenta banca daca mai fac si publice astfel de intrebari. cine mai vrea sa faca afaceri cu o banca de stat daca stie ca risca sa ajunga intr-o zi in fata unei comisii parlamentare de analfabeti?
    • -3 (7 voturi)    
      clar ... (Luni, 9 decembrie 2013, 16:49)

      adrian8 [utilizator] i-a raspuns lui pehash

      mai bine sa nu intrebe nimeni nimic ...

      pe logica ta :
      justitia cand ancheteaza ministrii ... ar trebuii sa nu o mai faca , ca strica imaginea tarii si cine mai vine sa faca afaceri in romania .. nu ?

      si nimeni sa nu mai injure guvernul sau presedentia .. ca strica imaginea tarii !!!
      gandire tipic ceausista !
      • +2 (2 voturi)    
        pe logica mea.. (Luni, 9 decembrie 2013, 18:19)

        pehash [utilizator] i-a raspuns lui adrian8

        logica mea spune ca justitia e justitie. logica mea spune ca trebuie sa intelegi mai intai ce inseamna separatia puterilor in stat si abia apoi vei intelege cat de penibil esti cu 'gandirea ceausista'.

        ce legatura are o comisie a senatului cu justitia?
        daca s-au incalcat reguli bancare, se ocupa BNR, daca e un caz de coruptie, DNA. intamplator sau nu, nimeni nu a sesizat inca vreo neregula..

        in speta, senatorii se dau loviti de grija pentru CEC, desi banca este controlata de ministerul de finante, nu de parlament. chiar acceptand ca le pasa atat de mult de performantele financiare ale CEC incat au nevoie de o comisie, ar trebui cu atat mai mult sa o faca fara prea multa galagie ca sa protejeze imaginea bancii, nu crezi?..

        avand in vedere ca acea comisie nu are practic nici o atributie in domeniu, amaratul ala care o conduce habar nu are ce inseamna o banca, de ce crezi ca fac tot circul asta? pentru binele tarii?...
  • +5 (9 voturi)    
    inca o dovada ca USL face politie politica (Luni, 9 decembrie 2013, 16:45)

    Gryphus [utilizator]

    USL foloseste parlamentul pt a face politie politica cu comisii de ancheta impotriva celor din OPOZITIE...asa intelege PSD democratia