Comisia Europeana, de acord sa analizeze propuneri alternative ale Guvernului, la taxa pe combustibil (surse)

de Redactia     HotNews.ro
Luni, 9 decembrie 2013, 20:41 Economie | Finanţe & Bănci

Comisia Europeana este de acord sa analizeze propuneri alternative venite din partea Guvernului Romaniei, care sa aiba acelasi impact bugetar cu cel al accizei suplimentare de 7 eurocenti pe litru, au declarat, luni seara, pentru AGERPRES, surse din cadrul institutiei europene.

"Speram ca in Romania sa se ajunga la un acord cat mai repede. Noi suntem pregatiti sa analizam propuneri alternative care sustin cresterea economica si care au un impact bugetar echivalent si o calitate echivalenta cu cele agreate initial", au spus sursele, potrivit AGERPRES.

Premierul Victor Ponta a anuntat, luni, ca ministrul delegat pentru Buget, Liviu Voinea merge la Bruxelles pentru a discuta cu reprezentantii Comisiei Europene posibilitatea ca acciza de 7 eurocenti sa fie aplicata doar pentru benzina, iar accizarea motorinei sa fie amanata cu trei luni.

"Liviu Voinea a plecat astazi la Bruxelles cu o misiune din partea mea, a aceea de a avea un acord final al Comisiei Europene pentru ca acciza de 7 eurocenti sa o aplicam doar la benzina. Benzina, in Romania, este, ca pret, cea mai ieftina din toata Uniunea Europeana si oricum nu afecteaza cresterea cu 7 eurocenti economia in ansamblu, iar la motorina sa amanam cu trei luni, pentru moment, introducerea accizei in asa fel incat efectul asupra preturilor bunurilor de consum sa nu fie imediat, iar in aceste trei luni urmand sa gasim solutii daca putem in continuare, doar pentru motorina, sa avem un regim fiscal special", a declarat, luni, premierul Victor Ponta, la sediul BNR.

Victor Ponta a apreciat ca, prin amanarea aplicarii accizei la motorina, preturile bunurilor de consum nu ar trebui sa creasca.

"Evident nu va fi niciun fel de crestere pentru produsele care se transporta, ca nu transporta nimeni cu masini pe benzina. (..) Este necesar ca maine sa aiba succes domnul Voinea in a folosi o metoda de calcul, pe care de altfel a discutat-o informal cu reprezentantii Comisiei si ai FMI, si in cursul week-end-ului si astazi", a mai spus Victor Ponta.

Primul ministru a adaugat ca i-a informat despre intentia de a amana aplicarea accizei atat pe presedintele Traian Basescu cat si pe guvernatorul BNR, Mugur Isarescu.

Premierul a participat la lansarea "Raportului Romania 2020: ambitii noi, ambitii regasite. Dialoguri asupra interesului national", redactat de Institutul Aspen Romania si German Marshall Fund.


Citeste mai multe despre   











Material sustinut de Superbrands

Recomandari de vara de la librarii Humanitas

Librariile Humanitas au aparut ca entitate juridica in anul 1993, insa primele doua librarii au fost deschise sub egida Editurii Humanitas inca din 1991. Cu peste 25 de ani in piata de distributie si vanzare de carte din Romania, compania isi propune sa ramana in continuare lantul de librarii cu cea mai mare pondere de carte din Romania, acordand editurilor nationale si locale, dar si autorilor romani, sansa de a ajunge la public.

1609 vizualizari

  • +4 (4 voturi)    
    benzina (Luni, 9 decembrie 2013, 21:51)

    liviusmaximus [utilizator]

    Nu transporta nimeni cu masini pe benzina ...din mintea lui ponta. El crede ca doar la raliuri se consuma benzina si aia de la sponsori...
  • +6 (6 voturi)    
    cu alte cuvinte (Luni, 9 decembrie 2013, 22:25)

    verisoaraluifelix [utilizator]

    UE, alaturi de Basescu ( ca unic actor activ al Opozitiei romanesti ) ii dau peste maini lui Ponta.
    Ponta, ca un oportunist ce e, acum vrea sa isi ia o felie de populism si din aceasta miscare de reactie si il trimite pe SFERTODOCTUL Voinea la UE , chipurile, sa ne arate ca el negociaza in acelasi spirit. El saracu de fapt n-ar vrea sa puna taxa , desi mai acum vreo saptamana o lauda ca va creste economia pe culmi nesperate.

    Ponta e ca gaina careia i s-a taiat capul : da din colt in colt lipsit de organul care ii da sens si directie.
  • +5 (5 voturi)    
    Ce bataie de joc! Hotii astia nu se mai opresc! (Luni, 9 decembrie 2013, 23:01)

    Impotriva prostiei din tara [utilizator]

    Comisia Europeana e de acord sa analizeze propuneri alternative ale guvernului cotcar Ponta la taxa pe combustibil...
    Intre timp Ponta a recunoscut imbecil ca acciza va duce la scumpiri: "La motorina sa amanam cu trei luni, pentru moment, introducerea accizei in asa fel incat efectul asupra preturilor bunurilor de consum sa nu fie imediat".

    O solutie onorabila ar fi ca ministrul Liviu Voinea sa bage acciza in deflatie si sa renunte la ea de tot! Astfel toata populatia ar respira usurata murmurand fericita: "Slava Domnului ca il avem pe Base ca se ne apere de hotii astia!"...
  • +2 (2 voturi)    
    problema (Luni, 9 decembrie 2013, 23:10)

    baronul stanganbuch [utilizator]

    nu e atit taxa, cit destinatia ei, daca merge la autostrazi si alte drumuri e una, daca merge la buget, adica pensii, salariile bugetivorilor si pomeni electorale e cu totul altceva. La subiectul asta o scalda toti, si ponta si voinea si ala mic si gras, chitoiu,, concluzia e clara, banii vor fi cheltuiti exact cum nu trebuie, dar multi baroni si baronei se vor alege cu cite ceva.
  • +6 (6 voturi)    
    Minte creata de prim ministru (Luni, 9 decembrie 2013, 23:26)

    bigbrother [utilizator]

    Daca e mai ieftin, atunci sa impozitam. Daca ceva nu e impozitat, repede, sa punem taxe. Si daca e deja impozitat, sa o mai facem inca odata.

    Ce importanta are ca benzina este cea mai ieftina din UE? Sunt salariile la acelasi nivel peste tot in UE sau cum? Au ajuns romanii sa aiba salariile ca in Germania? Idiotul asta de prim ministru ar trebui sa inteleaga odata ca impactul oricaror taxe se rasfrange INTOTDEAUNA asupra populatiei, acea populatie pe care el spune ca vrea sa o protejeze, dar de fapt o jecmaneste cu fiecare ocazie pentru prietenii lui care l-au pus pe post de marioneta la Guvern.

    Vrea solutii? Sa reduca impozitele si sa colecteze banii existenti in Romania in economia subterana. Vorbim de 40 MILIARDE DE EURO!!!! Chiar si 10% din suma asta daca ar strange si tot ar reprezenta mai mult decat va reusi vreodata sa stranga din aceasta taxa pe combustibil.

    In schimb, idiotul satului pune impozit pe munca celor care isi dau duhul zi de zi muncind, platind taxe, care chiar tin tara asta in picioare. Pai sa nu imi vina sa dau cu pietre dupa el?

    Sper ca firmele mari si mici, bugetarii din toate domeniile si orice roman din tara asta sa se trezeasca la realitate si sa isi dea seama ca astia se fac ca dau cu o mana si de fapt iau cu doua. Ca prin taxe se acoper furturile facute de altii care ne scuipa in fata de la tribuna parlamentului si din jipane.
  • +5 (5 voturi)    
    Asta parca era Taxa Fistichiu (Marţi, 10 decembrie 2013, 0:05)

    Wanheda [utilizator]

    si cica era la oha la vremea ei, doar o idee. Cum s-a ajuns dintr-o cioaca la discutii grele pe la Comisia Europeana?
  • +4 (4 voturi)    
    Nu pricep! (Marţi, 10 decembrie 2013, 0:22)

    Europiu [utilizator]

    Mai, fratilor, lamuriti-ma, va rog, si pe mine.

    Cum vine aia "acelasi impact asupra bugetului"?

    Era vorba ca accizulitsa asta se duce, frumos-catinel, in niste fonduri speciale cu care se vor cumpara carioci si harti pentru autostrazile noi.

    Ergo: fara acciza, autostrazi mai putine si mai mici, desenate cu creioane.

    OK. Ce legatura are cu bugetul MApN, MAI, MAE, MS, si cate-or mai fi?

    Mesajul e doar pe jumatate serios.
  • +4 (4 voturi)    
    O taxa chinuita (Marţi, 10 decembrie 2013, 6:12)

    catalin72 [utilizator]

    Nu mai inteleg ,pina acum ,din taxa asta. ,se faceau autostrazi,se scadea deflatia....inca putin si aflam ca vindeca si SIDA s-or sa ne ramina bani de festivaluri! Ca apoi ,sa aflam ca de fapt e de la UE,FMI,Asociatia vaduvelor din Togo,etc .