Daniel Chitoiu, Finante: CEC Bank nu merge asa cum v-o prezinta dl presedinte Radu Ghetea in tabele si in cifre/  Vom transforma Eximbank in banca de dezvoltare si  investitii

de Dan Popa     HotNews.ro
Marţi, 10 decembrie 2013, 13:17 Economie | Finanţe & Bănci

Daniel Chitoiu
Foto: Rompres
"Din analizele facute impreuna cu BNR s-a constatat ca din 27 de banci, 19 au sistem dualist, cu un Directorat si un Consiliu de Supraveghere. Si am constatat ca e mai bine ca CEC Bank sa aiba un asemenea sistem de conducere. Incercam ca, alaturi de reprezentanti ai  BNR sa impunem acest sistem dualist la CEC. Am solicitat de asemenea un punct de vedere si din partea CEC Bank cu privire la acest lucru- schimbarea modului de administrare. Urmeaza ca prin Ordin de ministru sa modificam acest sistem  de conducere. Sa desfacem cele doua functii din banca: cea executiva si cea de control", a declarat ministrul Finantelor Daniel Chitoiu, la intalnirea cu usile inchise ale Comisiei parlamentare de control a CEC Bank

Cele mai importante declaratii ale ministrului Finantelor:

  • Obiectivele majore ale Finantelor sunt ca CEC Bank sa asigure creditarea IMM, profesii liberale, agricultura si municipalitati. De asemenea, speram sa transformam Eximbank intr-o banca de dezvoltare si  investitii care sa finanteze marile proiecte de infrastructura.
  • Am avut intalniri cu presedintele CEC, dl Radu Ghetea caruia i-am transmis ca CEC trebuie sa suplineasca celelalte banci din sistem in ceea ce priveste creditarea economiei.
  • De asemenea, i-am spus sa puna un accent foarte mare pe cofinantarea din fondurilor europene
  • Din analizele institutiilor care au atributii legale in  asemenea chestiuni- Curtea de Conturi si BNR, dar si analizand indicatorii raportati lunar de CEC s-a constatat ca banca stagneaza. Si nu numai ca stagneaza, dar in privinta unor indicatori este chiar pe descrestere.
  • Fata de bugetul de venituri si cheltuieli aprobat de AGA si propus chiar de conducerea executiva a bancii, constatam ca de la luna la luna rata profitului, volumul de creditare, creditele neperformante au evolutii tot mai negative.
  • Dl presedinte cred ca v-a prezentat situatia bancii- ca asa mi-o prezinta si mie de fiecare data cand ma intalnesc cu dansul- ca avand un trend pozitiv, ca banca e pe crestere, ca totul e bine...
  • Dar daca ne uitam pe rapoarte, vedem ca banca nu merge asa cum v-o prezinta dl presedinte Ghetea in tabele si in cifre.
  • Nivelul dobanzilor la creditele pentru investitii si pentru capital de lucru sunt foarte mari. BNR a redus dobanzile, dar CEC nu a redus aceste dobanzi. Cred ca banca trebuia sa o reduca proportional. Dl presedinte v-a prezentat rezultatul brut. Dar pe net, banca e pe pierdere.
  • Nivelul garantiilor e la jumatate fata de creditele acordate. Noi vrem sa impulsionam activitatea bancii si sa punem un consiliu de supraveghere care sa controleze eficient  managementul. De asemenea, cota de piata a bancii a scazut.
  • Banca a vandut in iunie  un portofoliu de neperformante de 250 de milioane dar ma intreb atunci cand acestea fusesera aprobate ce analize s-au facut?
  • De asemenea, banca are cea mai mare retea. Avand o asemenea retea , trebuie sa fie mai activi. Dansii spun ca cererea de credite e slaba, dar nu cred ca asta e motivul.
  • Vrem sa capitalizam banca dar ne trebuie si un management proactiv
  • In vara acestui an dl Ghetea a venit bineinteles  cu o strategie veche, din 2011 de cand a fost reinnoit mandatul dansului la CEC. I-am prezentat care sunt obiectivele noastre pe urmatorii 4 ani. Au fost preluate ulterior in strategia CEC aceste obiective...


Citeste mai multe despre   












[P] Camera Consultantilor Fiscali organizeaza examen de atribuire a calitatii de consultant fiscal sau de consultant fiscal asistent in Bucuresti, in data de 4 noiembrie 2017

Camera Consultantilor Fiscali este organizatia profesionala de utilitate publica care coordoneaza activitatea de consultanta fiscala din Romania si are in evidenta peste 5.500 de membri la nivel national. Inscrierile la examen se fac in perioada 2 octombrie 2017 - 20 octombrie 2017 pe site-ul http://www.ccfiscali.ro/.

3441 vizualizari

  • +14 (16 voturi)    
    lasul..... (Marţi, 10 decembrie 2013, 13:24)

    nova [utilizator]

    de Chitoiu nu a avut curaj sa-l dea jos pe Ghetea ca-i sareau in cap bancherii asa ca a facut o comisie parlamentara de terfelire. Ma indoiesc ca o sa-i iasa asa cum vrea. Bancherii nu-l uita si nu-l iarta.
    • +5 (5 voturi)    
      PNL vrea conducerea CEC (Marţi, 10 decembrie 2013, 14:00)

      Gryphus [utilizator] i-a raspuns lui nova

      Chitoiu a spus ieri ca a vrut sa-l schimbe pe Ghetea inca din vara deci asta cu creditul ioanei e doar un pretext...
  • +12 (14 voturi)    
    ipocri(n) (Marţi, 10 decembrie 2013, 13:29)

    C.Flo [utilizator]

    Pai da, si criza e doar pe foaie, in rest e totul miere. Sau ce ne explica asta aici?
    Ipocrit, din nou, acest chitoiu.
  • +7 (9 voturi)    
    Jos Ghetea! (Marţi, 10 decembrie 2013, 13:36)

    Ion Ionascu [utilizator]

    Cea mai buna dovada ca USL-istii vor sa-l prajeasca pe Ghetea din motive dubioase:

    "BNR a redus dobanzile, dar CEC nu a redus aceste dobanzi."

    Chitoiu zice negru pe alb ca problema e ca CEC actioneaza dupa regulile pietei, nu dupa regulile populiste trasate de partidul-stat USL.
  • +6 (6 voturi)    
    are tupea <br> (Marţi, 10 decembrie 2013, 14:07)

    verisoaraluifelix [utilizator]

    Ce zice Chitoiu " Ghetea, cu tabelele si cifrele lui greseste. Va zic eu adevarul, politicianul , din vorbe " .

    Si creditele neperformante se datoreaza altor probleme din economie, nu bancii, bai ministru' lui peste.
  • +6 (6 voturi)    
    E foame da bani baieti (Marţi, 10 decembrie 2013, 14:18)

    sebagain [utilizator]

    Vor un alt Bancorex , de data asta la scara mai mare pentru ca cec are filiale si suursale in cele mai mici catune din tara.
  • +6 (6 voturi)    
    responsabilitate nu doar bascalie (Marţi, 10 decembrie 2013, 14:42)

    MihneaR [utilizator]

    CEC Bank nu merge asa cum v-o prezinta dl presedinte Radu Ghetea in tabele si in cifre
    PE CE SE BAZEAZA DL. CHITOIU CAND AFIRMA ACEST LUCRU ?
    .
    Si am constatat ca e mai bine ca CEC Bank sa aiba un asemenea sistem de conducere.
    CINE 'AM CONSTATAT'?
    .
    Incercam ca, alaturi de reprezentanti ai BNR sa impunem acest sistem dualist la CEC.
    SA IASA DL.ISARESCU SI SA SPUNA ACEST LUCRU, ALTFEL NU CRED
  • +3 (3 voturi)    
    Ce inseamna "profitul net" (Marţi, 10 decembrie 2013, 14:55)

    LiviuIordache [utilizator]

    Chitoiu (ministru de finante, iti sta mintea in loc, uitati-va la el, cum beleste ochii, cum se rostogoleste!) a dat, printre neimplinirile CEC Bank (se cam uita asta cu Bank), faptul ca nu a facut profitul scontat, dupa care a adaugat rapid "profitul net". Adica au facut ce si-au propus, dar proprietarul a luat grosul, asa ca ce a ramas nu era ce crede alde Chitoiu ca era tinta! Pai daca iti propui un profit de 100 de lei, din care proprietarul ia 90 la suta, se cheama ca nu ai facut profit? Sau ca ti-au ramas doar banii de functionare, ca ii era foame proprietarului, adica Ministerului Finantelor? Observati ca toti astia ne cred cretini?
  • +5 (5 voturi)    
    Lavrentii Beria: (Marţi, 10 decembrie 2013, 15:29)

    Razvan_M [utilizator]

    “show me the man and I will find the crime.”
  • +4 (4 voturi)    
    citat chitoiesc (Marţi, 10 decembrie 2013, 15:33)

    Gobelin [utilizator]

    "BNR a redus dobanzile, dar CEC nu a redus aceste dobanzi. Cred ca banca trebuia sa o reduca proportional"

    cu alte cuvinte, guzganul holbat chitaie tare ca vrea sa faca el politica monetara la CEC Bank.
    cu alte cuvinte, facem consiliu de administratie, cu politruci insarcinati sa transpuna ordinele chitoiului, cu indemnizatii de mii de euro / sedinta, care sa transforme directorul bancii intr-o paiata, la mana politicului.
    cam ca si la Tarom , si la toate companiile de stat.
    nu se lasa astia pana nu acapareaza tot ce misca.
  • 0 (0 voturi)    
    adică,eximbank (Marţi, 10 decembrie 2013, 19:55)

    asspeeda [utilizator]

    va deveni noua bancorex!luaţi de furaţi,băieţi,că aveţi o foame'n gât...!
  • 0 (0 voturi)    
    talmes balmes (Marţi, 10 decembrie 2013, 21:18)

    liviusmaximus [utilizator]

    Ati inteles ceva din declaratia asta tembela ? E pe profit brut dar pe pierdere neta...nu da credite, dar sunt prea multe credite comparativ cu nivelul garantiilor. Nu a scazut dobanda desi nici alte banci comerciale nu au facut-o. Nu e cerere de credite, dar el nu crede asta...mare economist ! Si liberal...?
  • 0 (0 voturi)    
    hahahaha, ce tare (Marţi, 10 decembrie 2013, 22:47)

    MirceaA [utilizator]

    bolsevicul zice sa nu-l credem la ala cu cifre si tabele, ci sa credem ce da el pe gusa. Multa lume proasta, si mai si voteaza