Victor Ponta: Cred ca aderarea la euro trebuie sa faca parte din marele proiect privind aniversarea a 100 de ani de Romania, iar 2018 este o data rezonabila

de CP     HotNews.ro
Joi, 12 decembrie 2013, 15:35 Economie | Finanţe & Bănci

Premierul Victor Ponta considera ca aderarea Romaniei la zona euro ar trebui sa aiba loc in 2018, atunci cand Romania va sarbatori 100 de ani de la marea unire.

"Trebuie sa legam obiectivele simbolice de date simbolice. Am vorbit cu guvernatorul BNR despre un calendar realist pentru intrarea in zona euro. Cred ca daca legam momentele simbolice de date simbolice avem sanse foarte mari. Cred, in mod sigur, ca trebuie sa faca parte din marele proiect care aniversaza 100 de ani de Romania, cred ca 2018 este o data rezonabila", a declarat premierul Victor Ponta in cadrul dezbaterii "Romania investitiilor-Romania Dezvoltarii" de la BNR.

Acesta a mai spus ca "la 1 iulie 2019, cand Romania va detine presedintia UE, strainii sa vina cu euro, nu cu lei". "Sunt date simbolice pe care le putem stabili ca repere simbolice", a adaugat premierul.

Guvernatorul BNR Mugur Isarescu a declarat miercuri ca popularitatea monedei unice a pierdut teren, iar avantajele adoptarii euro au devenit mai putin evidente. Schimbarea de atitudine este evidenta. De la "Trebuie sa adoptam euro, ne-am asumat acest fapt si e o chestiune de timp!"pana la noua pozitie a Guvernatorului potrivit careia costurile euro sunt mai vizibile decat avantajele, drumul pare evident. Isarescu continua sa creada in aderarea Romaniei la zona euro, dar nuanteaza. "Trebuie sa reflectam mai atent", a marturisit el intr-un cadru formal. "Amanarea momentului trecerii la moneda unica pare justificata", a reamintit miercuri Isarescu.


Citeste mai multe despre   












Material sustinut de BCR

VIDEO Antreprenor StartUp Nation / Fondatorul Scolii de Bijuterie Contemporana: Eu nu vin la serviciu, eu vin in propriul meu atelier, in care imi exprim ideile. Ceea ce misca industria asta sunt ideile, nicidecum cifrele

David Sandu s-a ocupat de designul de bijuterii de cand era copil si a invatat pe cont propriu tot ceea ce stie. Assamblage - Scoala de Bijuterie Contemporana a aparut drept consecinta a acestei pasiuni. David face parte dintr-o industrie creativa emergenta, insa atat el, cat si cei care au trecut in ultimii 7 ani pe la bancurile de lucru ale scolii sale se vad adesea nevoiti sa spuna ca fac alte lucruri, pentru ca activitatea lor nu exista intr-un cadru legal.

961 vizualizari

  • +10 (10 voturi)    
    stupid (Joi, 12 decembrie 2013, 15:42)

    tenere [utilizator]

    crede marele copiator ca europenii isi lasa moneda pe mana lui zgonea, kkrau, grebla si alti daramati?

    probabil ca stie si el ca n-o sa se intample asta in mandatul lui sau al vreunui urmas al lui nastase, dar ii place sa braveze ca e si el european, deh....

    urata alegere au facut romanii anul trecut, mai rau decat astia poate doar in Coreea de Nord
    • +7 (7 voturi)    
      e pe duca! (Joi, 12 decembrie 2013, 15:58)

      sebagain [utilizator] i-a raspuns lui tenere

      Parca era indurerat de funeralii.
  • +7 (9 voturi)    
    propunere (Joi, 12 decembrie 2013, 15:53)

    lmc [utilizator]

    uite o propunere de "aniversare 100": unirea cu moldova, ca doar asa era romania, nu?
    voila!
    si cu euro, nu e nevoie sa "intarzii" treaba de dragul aniversarii, poti sa o faci si cand trebuie, asa prin 2015!
  • +5 (5 voturi)    
    Mda (Joi, 12 decembrie 2013, 16:35)

    electron [utilizator]

    Omul asta ii picat din Luna? Toata lumea ne ia in suturi ca ce facem noi pe aici prin parlament cu legile el vorbeste de adoptarea euro.
    Super tare
  • +4 (4 voturi)    
    lasa-ne, lasa-ne... (Joi, 12 decembrie 2013, 16:36)

    sascha [utilizator]

    lasa-ne mai ...du-te...vezi ca suntem pe cale sa fim expulzati din UE datorita pretenarilor tai si tu viezzi cai verzi pe pereti...intrarea in zona euro????

    Hallo...ce-ai fumat in Africa???
  • +3 (3 voturi)    
    da sigur (Joi, 12 decembrie 2013, 16:55)

    Xorciser [utilizator]

    Ce conteaza ca bubuim ca stat cinci ani mai tarziu daca adoptam euro, e musai sa il adoptam in 2018- nu in 2020 sau in 2021.

    Eu de exemplu propun sa il adoptam in 2021- 200 de ani de la revolutia lui Tudor Vladimirescu si pe placuta festiva a adoptarii euro sa trecem din declaratia de la Pades:

    "nimenea dintre noi nu este slobod [...], ca să să atingă macar de un graunți, de binele sau de casa vreunui neguțător, oroșan sau țăran sau de al vreunui lăcuitor, decât numai binele și averile cele rău agonisite ale tiranilor boieri să să jertfească"
  • +3 (3 voturi)    
    bai fratilor! (Joi, 12 decembrie 2013, 17:51)

    manoman [utilizator]

    cand are asta timp sa spuna atatea ineptii?
    pe mine ma omoara, eu nu am timp sa citesc cate spune el!
    plagiatorule, ne ocupi timpul degeaba.
  • 0 (0 voturi)    
    Tara arde (Joi, 12 decembrie 2013, 20:09)

    Leul in iarna [utilizator]

    si Ponta se piaptana!!
  • 0 (0 voturi)    
    Ponta pe tine nu te prinde pastele la guvernae (Joi, 12 decembrie 2013, 23:47)

    andreesanu [utilizator]

    Bati cimpii ,spui prostii,vobesti in contratimp cu guvernatorul BNR care tocmai recomanda ieri sa nu ne grabim cu adoptarea euro mai repede de zece ani .Vii tu neica nimeni un habarnam in materie de politica monetara si-l contrazici pe Isarescu.
    Ti-a luat dumnezeu mintile,ca faci gafe dupa gafe,
    n-am mai pomenit o hahalera mai mare.
  • 0 (0 voturi)    
    sigur (Joi, 12 decembrie 2013, 23:49)

    Sakura [utilizator]

    Mai realist mi se pare ca România să nici nu mai apuce aniversarea de 100 de ani, tocmai din cauza unor nelegiuiţi ca Pnta.