Uniunea Europeana isi pierde ratingul de top S&P din cauza slabirii coeziunii

de C. Z.     HotNews.ro
Vineri, 20 decembrie 2013, 11:15 Economie | Finanţe & Bănci

Uniunea Europeana
Foto: Comisia Europeana
Standard & Poor's (S&P) a redus cu o treapta ratingul de credit pe termen lung al Uniunii Europene, de la nivelul de top "AAA" la "AA+", acuzand slabirea coeziunii blocului comunitar si deteriorarea situatiei financiare a Europei.

 Ratingul de credit pe termen scurt a fost meninut la "A-1+", transmite Bloomberg, citat de Mediafax.

Perspectiva calificativelor UE este stabila, potrivit unui comunicat publicat vineri de S&P.

"Retrogradarea reflecta opinia noastra privind slabirea situatiei financiare a celor 28 de state membre UE", se spune in comunicat.

 S&P a coborat in ultimii ani ratingurile marilor economii europene, inclusiv Franta, Italia si Spania, in urma crizei datoriilor de stat.

Ratingul mediu al tarilor cu contributie neta pozitiva la bugetul UE a scazut la "AA", de la "AA+" in ianuarie 2012, cand S&P a atribuit perspectiva negativa ratingului pe termen lung al UE.

"Consideram ca situatia financiara a UE s-a deteriorat, iar coeziunea statelor membre a slabit. Negocierile privind bugetul UE au devenit mai tensionate, semnaland cresterea riscurilor privind sprijinirea UE de catre unele state membre", considera analistii agentiei americane de rating.

Moneda euro se tranzactioneaza luni dimineata la Londra la 1,3635 dolari, dupa ce a atins 1,3626 dolari, cel mai redus nivel din ultimele doua saptamani.

Evolutia costurilor de finantare la nivel global arata ca investitorii au ignorat anul trecut 56% din deciziile de rating si de perspectiva ale Moody's si 50% din cele ale S&P, de cele mai multe ori avand opinii divergente fata de cele emise de agentiile de rating, noteaza Bloomberg.


Citeste mai multe despre   










4119 vizualizari

  • -2 (12 voturi)    
    UE = un urias cu picioare de lut (Vineri, 20 decembrie 2013, 11:52)

    #DeDreapta#6Case#DinMeditatii [utilizator]

    Grave carente de democratie, parcurs economic dezastruos, coeziune inexistenta. UE trebuie desfiintata.
    • +4 (8 voturi)    
      de unde ati rasarit? (Vineri, 20 decembrie 2013, 18:12)

      Tomis [utilizator] i-a raspuns lui #DeDreapta#6Case#DinMeditatii

      Toti legionarii invart teorii pe aici. Daca nu era UE Romania ar fi fost acum intr-o mare porcarie, mult mai mare decat cea actuala cu USL. Romanii au drept de munca oriunde in UE, deci nu mai este nimic in plus de zis. UE inseamna printre altele ca ai dreptul sa alegi sa locuiesti si sa lucrezi unde iti place, asa ca ciocu mic.
      • -4 (8 voturi)    
        Ciocu mic zici maicatii (Vineri, 20 decembrie 2013, 19:55)

        #DeDreapta#6Case#DinMeditatii [utilizator] i-a raspuns lui Tomis

        Eu aleg sa locuiesc si sa muncesc in ROMANIA ! Tara asta e satula - dupa 50 de ani de comunism sovietic, sa i se impuna din extern alta conduita.
        • +2 (2 voturi)    
          te-ai dat de gol (Sâmbătă, 21 decembrie 2013, 20:30)

          Tomis [utilizator] i-a raspuns lui #DeDreapta#6Case#DinMeditatii

          Dupa 50 de ani de comunism sovietic tu vrei sa ai in continuare aceeasi conduita. Bravo. Eu prefer mentalitatea din vestul europei dar daca esti nostalgic du-te in Rusia, ca in Romania incepe sa nu mai fie liber la furat.
  • +4 (6 voturi)    
    Acum te bucuri mai Ponta? (Vineri, 20 decembrie 2013, 11:58)

    radiola [utilizator]

    Asta vrea si Putin scaderea coeziunii.
    O sa dam si noi o mana de ajutor la anul prin reconfigurarea relatiillor cu Rusia .
  • 0 (0 voturi)    
    Hmmm (Vineri, 20 decembrie 2013, 12:55)

    MRSmrs [utilizator]

    Ei lasa...o sa intre Ucraina si o sa cresca foarte mult =coeziunea=.:))
  • +2 (4 voturi)    
    dupa cum va spuneam..... (Vineri, 20 decembrie 2013, 13:25)

    translativus [utilizator]

    ......sistemul parlamentar, prin lentoarea in luarea de decizii, lipsa de viziune, dezinteresul politicienilor pentru rezolvarea problemelor cetatenilor, coruptia, incompetenta, nepotismul.....etc, nu mai poate raspunde nevoilor societatii actuale.
    Cu cat se va amana desfintarea lui, cu atat pagubele vor fi mai mari.

    Acum este nevoie de un nou sistem politic, in care deciziile sa poata fi luate rapid si pragmatic pentru rezolvarea eficienta si imediata a problemelor societatii moderne.

    De aceea, se impune trecerea de la mincinoasa "democratie parlamentara" la sanatoasa Meritocratie, avand ca sistem sigur de infaptuire, Administratia Statului prin Contract.
    Astfel, cetateanul va avea ocazia sa isi aleaga periodic, prin vot, planul de dezvoltare iar in administratie vor ajunge doar profesionistii dovediti prin propriile realizari.

    Acesta este singurul sistem politic in care promisiunile electorale sunt obligatoriu de indeplinit, caz contrar, cei vinovati vor suporta sanctiuni materiale sau penale, dupa caz.
    Asa vor disprea din sistem, toti mincinosii, escrocii si incompetentii iar adevaratele valori se vor impune prin profesionalismul lor.
    • 0 (4 voturi)    
      Adica (Vineri, 20 decembrie 2013, 15:33)

      miguelito [utilizator] i-a raspuns lui translativus

      sa avem prsedinte si prim ministru ca la un S.A.? De unde le scoti mai nene? Si daca aia nu indeplinesc contractul? Revin-o cu picioarele pe pamint
      • +2 (2 voturi)    
        "mai nene"..... (Vineri, 20 decembrie 2013, 16:05)

        translativus [utilizator] i-a raspuns lui miguelito

        ....."daca aia nu isi indeplinesc contractul", nu isi vor primi banii si vor fi inlocuiti prin noi alegeri la care ei nu vor mai avea dreptul sa participe.

        Daca vrei mai multe detalii, "mai nene", poti sa intri pe forum HN, sectiunea politica la dezbateri pe termen lung - Schimbarea sistemului politic - si acolo putem dezbate toate problemele, venind astfel, cu picioarele pe pamant.
        Cu aceasta ocazie, poate incercam si o alta forma de adresabilitate, mai urbana.

        Va astept la dezbatere, domnule !
        • 0 (0 voturi)    
          Pai nu intelegi (Duminică, 22 decembrie 2013, 9:48)

          miguelito [utilizator] i-a raspuns lui translativus

          ca aia vor fi pusi pe facut afaceri personale?
          PS. "Nene" in acest caz era un apelativ de bine.
  • -3 (9 voturi)    
    cine este UE si care este interesul lui de a ajuta (Vineri, 20 decembrie 2013, 14:58)

    misa2002_2006 [utilizator]

    As vrea sa incercam sa ne trezim cu totii la realitate si sa privim mai atent la ce vor cei din UE..
    Cine este de fapt UE? De ce si-ar dori o uniune sa ajute o tara sa isi revina din punct de vedere financiar si economic, si sa fie independenta? Care ar fi castigul lui UE? UE este o mare gogorita aruncata in ochii oamenilor care asteapta de ani buni sa se intample ceva bun in viata lor si nu se intampla.. UE nu doreste ca tarile din Europa,cu o economie slaba sa se redreseze si sa devina independente dpdv financiar. UE doreste ca tarile care au o economie slaba, sub atenta lor indrumare sa ajunga in insolventa si sa fie impartite frateste pe masa ei... Ce tara slab ecomonic din Europa, sub atenta indrumare a UE s-a redresat? Astia vor sa depindem de ei din toate punctele de vedere.. sa ne vindem lor u manuta noastra, cu tot cu popor, pe nimic si ce mai e de extras din tarisoara asta, sa fie al lor.subjugare de popoare.. asta se numeste..nu ajutorare...
  • -2 (4 voturi)    
    Sa vedeti ce amuzant o sa fie.. (Vineri, 20 decembrie 2013, 22:34)

    GRANDFATHER [anonim]

    ...atunci cand UE va incepe sa se destrame! Aveti putintica rabdare stimabililor, ca nu mai e mult pana departe!