Corespondenta din Viena​ Liviu Voinea catre investitorii straini: Eu sunt tehnocrat, dar coalitia MEA are o majoritate de 70% in Parlament. Trebuie sa reducem deficitul de cerere, dar nu va pot spune cum vom face

de Dan Popa     HotNews.ro
Marţi, 14 ianuarie 2014, 13:41 Economie | Finanţe & Bănci

Liviu Voinea, ministrul Bugetului, speaker la Euromoney, Viena
Foto: Hotnews
"Eu sunt tehnocrat, dar coalitia MEA are o majoritate de 70% in Parlament", a declarat Liviu Voinea marti la Viena, in fata unei sali pline de investitori straini si bancheri, in cadrul conferintei Euromoney. Ideea este un non-sens intrucat tehnocratii si partidele politice nu se intersecteaza. Voinea a starnit hohotele de ras  ale celor prezenti dupa ce a marturisit ca a supravietuit 13 luni in functia de ministru, ceea ce dupa "standardele locale" inseamna foarte mult. 
Asculta mai jos un fragment din interventia ministrului roman al Bugetului



Una din marile probleme, nu doar ale Romaniei, ci si ale altor tari din jur e legata de persistenta deficitului de cerere, a mai spus oficialul roman. "Ca sa incep cu Romania, cresterea la 9 luni a fost cea mai ridicata din Europa. Mizam pe o crestere de 2,2% in acest an, dar credem ca aceasta este o prognoza conservatoare. Cresterea Romaniei este inca sub potential pentru ca multe tari din regiune au inca un deficit de cerere. De ce avem acest deficit?  Creditele neperformante, reducerea expunerii bancilor, devalorizarea monedelor locale, ajustarile fiscale, toate acestea reduc "combustibilul" necesar cresterii, ..
Ceea ce cred ca e nevoie in Europa acum este de a reduce acest gap si de a reusi sa isi reia si sa isi creasca productia", a mai spus Voinea.

  • Romania se confrunta cu un paradox: are cel mai mic deficit de cont curent din istoria sa, cel mai mic deficit bugetar de la inceputul crizei, cea mai mica inflatie si cea mai mare rata a cresterii la 9 luni in Europa. Tarile din zona sunt norocoase intrucat majoritatea au facut deja ajustarile necesare si au o rata de absorbtie a fondurilor europene inca scazuta.
  • Ne dorim investitii straine productive. Foarte multi din banii care au venit in trecut au fost orientate catre zone mai putin productive, cum e retailul.
  • Coruptia vine din doua surse: una dintre surse o reprezinta arieratele autoritatilor locale. La inceputul anului trecut am spus:"Gata, acesta este momentul zero!". Am adoptat legea insolventei autoritatilor locale si speram sa fi stopat ca arieratele sa genereze coruptie.
  • A doua, contractele bilaterale din energie, care au fost eliminate tot in cursul anului trecut. A existat cazul Hidroelectrica care a intrat in insolventa, situatie din care a iesit in vara trecuta. Acestea snt masurile concrete luate de Guvernul roman in directia eliminarii coruptiei.
  • E greu sa fii ministru al Bugetului. Am supravietuit 13 luni in aceasta pozitie, ceea ce dupa standardele Romaniei, inseamna o perioada lunga. Eu sunt tehncrat, dar coalitia mea are o majoritate confortabila in Parlament. Nu vreau sa vorbesc despre masurile pe care le-as lua pentru a reduce deficitul cererii intrucat acestea sunt in negocieri cu Fondul si cu Comisia Europeana.
Evenimentul Euromoney reuneste 12.000 de participanti- bancheri, analisti, economisti si oficiali guvernamentali din tarile Europei Centrale si de Est. Discutiile vor aborda sectorul financiar din ECE si vor include dezbateri despre perspectivele economice ale regiunii, tendintele din sistemele bancare ale tarilor ECE, potentialul de dezvoltare al pietelor de capital si politicile de finantare ale guvernlor din regiune.

De asemenea, sunt organizate mese rotunde pentru a analiza evolutiile si problemele fiecarei economii in parte.

Din partea Romaniei sunt prezenti la eveniment ministrul delegat al Bugetului, Liviu Voinea, viceguvernatorul BNR, Cristian Popa, Enache Jiru, secretar de stat in cadrul Ministerului de Finante, dar si numerosi bancheri ai bancilor cu prezenta locala si CEO-ul Bursei de Valori Bucuresti, Ludwik Sobolewsk


Citeste mai multe despre   












Astra Film Festival 2017

VIDEO INTERVIU Bill Nichols, critic de film si pionier al studiului de film documentar: In timpul facultatii inca nu stiam ca voi deveni. Eu nu eram interesat sa fac bani, ci cautam implinirea. Si a durat o vreme sa imi dau seama.

Bill Nichols, critic de film american, profesor emerit si un pionier al studiului de film documentar contemporan a discutat in cadrul unui interviu despre visele si aspiratiile din tinerete, tehnicile din filmele documentare si influenta tehnologiei in industria cinematografica.
  • Intra in articol pentru a citi principalele declaratii ale lui Bill Nichols

7104 vizualizari

  • +18 (18 voturi)    
    ce individ bezmetic a ajuns in guvern (Marţi, 14 ianuarie 2014, 13:46)

    mnicku [utilizator]

    e incredibil cu cit tupeu isi mascheaza incompetenta .

    Un proverb spune ca : " Daca esti prost cel putin taci din gura si nu arata ca intradevar esti prost "
    • +11 (11 voturi)    
      cunoasteti pe cineva competent..... (Marţi, 14 ianuarie 2014, 15:24)

      translativus [utilizator] i-a raspuns lui mnicku

      .....in acest guvern ?
      Era normal ca un guvern besmetic sa fie alcatuit din besmetici.
      Partea proasta este ca besmeticii huzuresc pe buzunarul nostru, al celor care acceptam si contribuim docili prin votul nostru, la propria noastra saracire.

      Intrebarea este: Cine sunt prostii ?
      • +6 (6 voturi)    
        recunosc ca nu stiu vre-un competent (Marţi, 14 ianuarie 2014, 16:11)

        mnicku [utilizator] i-a raspuns lui translativus

        pe domeniul lui in guvern . Si la cit sint de "destepti" ar putea trimite o declaratie de razboi SUA .

        In cel priveste pe voinicelul asta, teza lui de doctorat " psihologia bunastarii " e ca cireasa de tortul incompetentei lui .

        Cit despre cine sint prostii , cred mai degraba ca e vorba sistemul si conjunctura prin care bezmeticii astia au ajuns la guvernare insa Lapusneanu n-a trait degeaba " prosti ... da' multi ' .
    • 0 (0 voturi)    
      un alt proverb - tot despre prost (Joi, 16 ianuarie 2014, 12:04)

      ..13 [utilizator] i-a raspuns lui mnicku

      Pe tron şi prostul e împărat. -
      proverb evreiesc - adica vine direct de la baietii aceeia care umbla des cu banii...

      Ma apuca rasul-plansul!
  • +10 (10 voturi)    
    Sa mai numere odata (Marţi, 14 ianuarie 2014, 13:53)

    sebagain [utilizator]

    Ttebuie sa apara curand noi sondaje. Cred ca mai au 20% real si 30% "umflate".
    • +13 (13 voturi)    
      Oare (Marţi, 14 ianuarie 2014, 14:18)

      Sani [utilizator] i-a raspuns lui sebagain

      In '90 ma gandeam ca fiecare zi in care este Ilici la conducere isi taie cate un procent....in mai '90 a avut 85%?

      Mda, probabil ca suma prostiilor a atins un "maxim istoric" in Romania si asta are efecte si asupra numarului de voturi...dar nu asa de puternic cum ne-ar place sa credem.
      Eu cred ca orgoliul de a nu recunoaste ca au votat prost, ii impiedica pe multi sa vada adevarul.

      Ma intreb mai ales votantii liberali, cum draq mai pot vota cu USL/PNL?
      Nu le pica obrazul de rusine?
      • 0 (0 voturi)    
        tot proverb - despre PNListi (Joi, 16 ianuarie 2014, 12:10)

        ..13 [utilizator] i-a raspuns lui Sani

        Măgarul lăudat se împotmoleşte în noroi.

        Cam asa s-a intamplat cu Antonescu si cu PNL.

        Mult spor mai departe!
    • +13 (13 voturi)    
      Pai (Marţi, 14 ianuarie 2014, 14:23)

      Ciribanstula [utilizator] i-a raspuns lui sebagain

      Daca facem un calcul simplu
      La vot s-au prezentat final 41,76%.
      Cu cele 70% din 41,76% pe ei de fapt i-au votat 29,232% si tu acuma vii si imi spui ca dupa toate cele cate le-au facut (d'ale nefacute) au 20% sau 30 % umflate
      Sau nu am inteles eu bine si tu ziceai ca au ramas cu 20% din alea 70%?
      Adica cu 7% sau aproximativ????
      Asa ar avea o oarecare logica!

      Final e tot aia pentru ca ei oricum tot pe a lor o tin!
      Aia cu 70%

      .......................................
      No other commnets!
      Tara condusa de babuini!
  • +13 (13 voturi)    
    Cascadorii rasului logic (Marţi, 14 ianuarie 2014, 13:57)

    ZeroAbsolut [utilizator]

    Coruptia VINE din doua surse: arieratele autoritatilor locale si contractele bilaterale din energie. Totusi, ambele "surse" AU FOST eliminate ANUL TRECUT.

    Trecand in foarte mare graba peste o asa aducatoare de bujori de rusine-n obrajori identificare a surselor coruptiei in Romania (unde-ai fost tu pitit atatia ani, ma Voineo?!), poti sa-mi explici de unde naiba mai vine coruptia daca voi, tehnocratii cu coalitie de guvernare ati eliminat sursele? Or fi ceva reziduuri de natura politica-care persista sa suga cu nesimtire si pe care nu doresti sa le identifici?
    • +1 (1 vot)    
      "n-a cu cine bai ...... niste tzarani" (Marţi, 14 ianuarie 2014, 23:31)

      mnicku [utilizator] i-a raspuns lui ZeroAbsolut

      scuze de expresie dar ai punctat corect realitatea . rezidurile sint chiar ei
  • -1 (3 voturi)    
    pacat (Marţi, 14 ianuarie 2014, 14:40)

    Xorciser [utilizator]

    Mie chiar mi se pare competent pe teme economice, nu inteleg de ce abordeaza genul asta de discurs semi-politic unde e clar ca nu se pricepe.
    • +8 (8 voturi)    
      Nu era ăsta cu taxele (Marţi, 14 ianuarie 2014, 15:07)

      TurmentatuTheThird [utilizator] i-a raspuns lui Xorciser

      Nu spunea ăsta că se măresc taxele ca să nu avem deflație?

      Competent? După ce standarde?
  • +6 (6 voturi)    
    un fel de ponta mai mititel (Marţi, 14 ianuarie 2014, 15:16)

    pointless man [utilizator]

    La ce vă așteptați ?
  • +4 (4 voturi)    
    lol (Marţi, 14 ianuarie 2014, 15:22)

    corvus coraX [utilizator]

    Rar asa guvern plin de idioti!
  • +8 (8 voturi)    
    Cea mai mare rata a cresterii la 9 luni in Europa? (Marţi, 14 ianuarie 2014, 15:29)

    EllySt [utilizator]

    D-l Voinea afirma:
    " Romania se confrunta cu un paradox: are cel mai mic deficit de cont curent din istoria sa, cel mai mic deficit bugetar de la inceputul crizei, cea mai mica inflatie si cea mai mare rata a cresterii la 9 luni in Europa. "
    Paradoxul sa nu fie ceva gresit pe la calcule.
    Cine o mai fi sef la Institutul National de Statistica?
    • +7 (7 voturi)    
      70% (Marţi, 14 ianuarie 2014, 16:06)

      florinelul [utilizator] i-a raspuns lui EllySt

      depinde cum ambalezi fraza: deci "cel mai mic deficit bugetar DE LA INCEPUTUL CRIZEI", "cea mai mica inflatie si cea mai mare rata a cresterii LA 9 LUNI". daca prinzi Pastele si Craciunul in astea 9 luni ai luat si boom-ul generat de romanii care se intorc din strainatate si explozia consumului pe fondul abuzurilor gastronomice ale romanilor de sarbatori. unde mai pui ca putem sa avem crestere de 10% si tot nu suntem unde e Polonia sau Cehia (n-am zis Germania ca mi-a fost rusine).
      oare Mugur Isarescu de cate ori a trebuit sa explice cuiva cat de tehnocrat e? daca ajungi sa-ti pui tu insuti titlurile astea inseamna ca ti-au cam murit laudatorii. aia 70% de laudatori.
      sper ca la europarlamentare sa-i vina mintea la cap electoratului din judetele "marilor proiecte" Calarasi, Teleorman, Olt, Giurgiu etc. cand vine vorba de votat cu doua maini. bine-nteles cu ajutorul politiei si DNA ca fara frica nu se poate la Romanica. si apoi sa vezi tu 70%.
  • -1 (5 voturi)    
    Dezvoltarea (Marţi, 14 ianuarie 2014, 16:08)

    ioanaeu [utilizator]

    Romania se afirma doar cu oameni onesti si muncitori caVictor Ponta Prim si Crin Antonescu presedinte.

    Stiu ca basistii nu e de acord cu mine.
    • +3 (3 voturi)    
      Da (Marţi, 14 ianuarie 2014, 17:01)

      OmulNou [utilizator] i-a raspuns lui ioanaeu

      Nici profesorii de limba romana nu "e" de acord cu tine.
      • +1 (1 vot)    
        nenea (Marţi, 14 ianuarie 2014, 20:53)

        baronul stanganbuch [utilizator] i-a raspuns lui OmulNou

        ianos, adica ianos-bacsi, omul era clar ironic, ne-am pierdut simtul umorului de tot si sintem cam prea incrincenati, pina la urrma toate trec, si gio si altele.
        Gio, adica grupul infractional organizat, denumirea in jargonul juridic ar fi grup organizat in vederea savirsirii de infractiuni.
  • +5 (5 voturi)    
    da (Marţi, 14 ianuarie 2014, 17:02)

    baronul stanganbuch [utilizator]

    atunci cind am gripa, problema nu e asta, ci faptul am febra. Toate sint foarte bune, dar exista ''deficit de cerere'' si noi nu stim de ce. Am cancer, dar n-am pofta de mincare, oare de ce, ca doar nu din cauza cancerului?
  • +6 (6 voturi)    
    Stimate domn Voinea (Marţi, 14 ianuarie 2014, 17:22)

    DCN10 [utilizator]

    daca ambitia dvs este aceea de a demostra ca prostul gust si incompetenta pot fuziona - ati reusit!
  • +5 (5 voturi)    
    Radio Erevan (Marţi, 14 ianuarie 2014, 17:26)

    raudegura [utilizator]

    Cu parere de rau informm ascultatorii ca am vrut si noi sa postam un comentariu dar Dl Voinea nu ne-a lasat.
    A acaparat el tot spatiul.
    Rar ni s-a intamplat asa ceva.!
  • +5 (5 voturi)    
    tehnocrat (Marţi, 14 ianuarie 2014, 17:47)

    liviusmaximus [utilizator]

    ce inseamna tehnocrat pt acest guvern ? posesor de diplome ? posesorii de creier, se inscriu in categorie sau nu ?
  • 0 (0 voturi)    
    LOL - ce a fost intrebat si ce a raspuns... (Joi, 16 ianuarie 2014, 12:00)

    ..13 [utilizator]

    Am ascultat inregistrarea si am ascultat cum a raspuns "tehnocratul"..

    Absolut o mizerie - este intrebat despre coruptie, despre schimbarea regimului politic si marele tehnocrat o da pe dupa garduri...Zi-ne neicusorului despre coruptie nu despre performanta ta de mare tehocrat de 13 luni - LOL, LOL, LOL

    Tristete mare legata de modul in care este reprezentat guvernul RO la o intalnire de varf!

    Din modul in care facilitatorul i-a adresat intrebarea este clar ca se rade cu hohote, dar in tacere, ca asa este in lumea bacherilor, de prostia tehnocratului!

    Absoluti penibil!
  • 0 (0 voturi)    
    crap!!! (Joi, 16 ianuarie 2014, 12:27)

    ..13 [utilizator]

    Total ilogic omul...

    Auzi ce zice omul cica:

    "Cresterea Romaniei este inca sub potential pentru ca multe tari din regiune au inca un deficit de cerere"

    Daca stiu bine si am inteles corect exporturile au crescut - deci nici in basca nu loveste economia nationala ca multe tari din regiune au inca deficit de cerere - absolut ilogic neicusorule!!!!

    Si mai departe omul continua

    "Creditele neperformante, reducerea expunerii bancilor, devalorizarea monedelor locale, ajustarile fiscale, toate acestea reduc "combustibilul" necesar cresterii, .."

    Din cele 4 masuri enumerate numai una este in curtea tehnocratului - ajustarile fiscale - asa ca ma doare rau de tot in cot de prostiile indrugate de acest tehnocrat.

    Cand este luat la intrebari ce a facut cu coruptia, ce a facut cu schimbarile de sistem politic - iarasi tehnocratul o da in balarii...

    Cand a fost in USA i s-a recomandatr stabilitate politica si uite unde ne duc neicusorii astia...

    Din pacate putina lume intelege ceea ce este o economie si cum functioneaza ea, de aceea pune stampila pe unii care dau din gura cu mult tupeu...

    Si ca sa vezi ca exista cerere atunci cand ai un produs bun citeste

    http://www.zf.ro/auto/dacia-a-avut-anul-trecut-in-ue-cea-mai-buna-crestere-a-vanzarilor-in-topul-marcilor-auto-11911160