Voinea: Cresterea economica a Romaniei a fost anul trecut "mai aproape" de 3%

de Dan Popa     HotNews.ro
Miercuri, 15 ianuarie 2014, 9:44 Economie | Finanţe & Bănci

Liviu Voinea, viceguvernator BNR
Foto: Hotnews
Cresterea economica a Romaniei a fost anul trecut probabil "mai aproape" de 3%, peste estimarea Guvernului, ca urmare a recuperarii consumului in trimestrul al patrulea, a declarat ministerul Bugetului, Liviu Voinea.  "Dupa primele noua luni avem crestere de 2,7%, iar pentru sfarsitul anului va fi intre 2,5% si 3%. Daca am avut o recuperare a consumului, si avem motive sa credem ca am avut, mai ales in decembrie, atunci putem ajunge mai aproape de 3%", a declarat, marti, Voinea intr-un interviu acordat Bloomberg si citat de Mediafax, la o conferinta organizata de Euromoney la Viena.

Guvernul vrea ca board-ul Fondului Monetar International sa aprobe doua evaluari ale acordului preventiv al Romaniei "undeva in primavara", dupa ce presedintele Traian Basescu a refuzat sa semneze, din cauza unei dispute asupra introducerii unei accize la carburanti, documente care incheiau evaluarea derulata la finele anului trecut de FMI.

Economia a crescut cu 4,1% in trimestrul al treilea, cel mai rapid avans din ultimii doi ani, sustinuta de exporturi si recolta agricola buna.


Citeste mai multe despre   












Jurnal din Israel​

​FOTOGALERIE Tel Aviv: plaje, muzici si trupuri

Greu sa gasesti in lume un oras care petrece mai mult, care se odihneste mai seren. Un New York pe Malul Mediteranei, un colt de Europa sofisticata in Orientul Mijlociu, o destinatie de plaja excelenta, un oras in care noptile de distractie se continua si dupa ce se crapa de ziua. Oameni pe longboard-uri colorate coboara spre faleza orasului, de multe ori purtand doar o pereche de pantaloni scurti. Esti in inima civilizatiei est-mediteraneene, cu hedonismul ei milenar, cu cultul inca pastrat al corpurilor frumoase, cu o senzualitate subtila, dar neascunsa.

1128 vizualizari

  • +5 (5 voturi)    
    Aleluia! (Miercuri, 15 ianuarie 2014, 10:16)

    MadameDuRecamier [utilizator]

    Tom Bugetel loveste din nou! De unde ii scoti mai, Prim-Mitomane?
    • +2 (2 voturi)    
      asta confunda adunarea cu scaderea (Miercuri, 15 ianuarie 2014, 10:49)

      mnicku [utilizator] i-a raspuns lui MadameDuRecamier

      nici nu stiu de ce mai este bagat in seama acest individ.

      Cit despre capacitatea lui profesionala ma indoiesc ca are asa ceva
    • +1 (1 vot)    
      Ce pacat! (Miercuri, 15 ianuarie 2014, 17:58)

      Spiky [utilizator] i-a raspuns lui MadameDuRecamier

      Politicienii nu au aflat inca un fapt evident pentru amarati: desi statistica este minunata, nu tine de foame.
  • +3 (3 voturi)    
    Voinicel = tulumbagiul tehnocrat ! (Miercuri, 15 ianuarie 2014, 10:29)

    Plagarus [utilizator]

    Servitor prin structura,raspandac de floricele economice pe gustul " doctorului " care chiar daca nu pricepe nimic, se bucura totusi de elucubratiile pompieristice ale teoreticianului, fericit de sinecura politica pe care a inhatat-o !
  • +3 (3 voturi)    
    minciuni pe banda (Miercuri, 15 ianuarie 2014, 10:32)

    levierul [utilizator]

    In primele zile ale guvernarii Ponta, INS-ul a fost trecut in subordinea cabinetului primului minstru, si conducerea acestuia a fost schimbata.
    Conform statisticilor, Romania sta pe ultimul loc in UE la cresteri inregistrate de firmele cu mai mult de 5 angajati. Dar in acelasi timp raportarile arata cresteri fabuloase ale PIB-ului. Asta pentru ca minciuna are picioare scurte si trebuie acoerita cu altele si altele...
    Nu suntem singurii care mintim prin INS. Cam toate tarile din UE fac asta, insa noi suntem cei mai prosti, dandu-ne de gol prin lipsa de orizontului.
    • +1 (1 vot)    
      Planul cincinal (Miercuri, 15 ianuarie 2014, 10:50)

      BobMuller [utilizator] i-a raspuns lui levierul

      La fel ca-n comunism, partidul (in cazul acesta INS-ul, acum sub jugul sectei USL) raporteaza ca planul cincinal a fost indeplinit in 4 ani. Daca asta nu e comunism, nu stiu ce e.
  • +1 (1 vot)    
    aceasta-i cauza pt care a crescut șomajul (Miercuri, 15 ianuarie 2014, 11:25)

    visio [utilizator]

    ăști din usl sunt numai mincinoși...dsacă pot înțelege supărarea electoratului român, minciuna ăstora chir eset inacceptabilă..
  • 0 (0 voturi)    
    Ma intreb.. (Miercuri, 15 ianuarie 2014, 14:24)

    nic1 [utilizator]

    ... daca cresterea este asa de buna de ce eu nu simt in buzunar nimic? sau cresterea a fost numai pt. hotii din guvern si parlamenteri?