Statistica a anuntat o crestere economica in 2013 mult peste asteptari: 3,5%. Dumitru, Consiliul Fiscal: Cifrele sunt bune, dar le-as trata cu prudenta

de Dan Popa     HotNews.ro
Vineri, 14 februarie 2014, 10:06 Economie | Finanţe & Bănci

Ionut Dumitru, presedintele Consiliului Fiscal
Foto: HotNews.ro
Statistica a transmis vineri estimarile privind cresterea economica a Romaniei in 2013: 3,5%, mult peste estimarile oficialilor romani si ai FMI, ale caror calcule nu depaseau 3%. Potrivit datelor comunicate de Statistica, ultimul trimestru din 2013 a crescut cu peste 5% comparativ cu perioada similara din 2013. Economistii contactati de HotNews pentru a incerca sa explice ce anume a generat "boomul" din ultimele 3 luni ale anului trecut, spun ca agricultura si exporturile sunt doua posibile explicatii."Productia agricola intra in PIB in  ultima jumatate a anului, iar 2013 a fost un an agricol exceptional. In plus, ponderea ultimului trimestru in PIB este de pana la 30%, astfel ca orice crestere economica in ultimele 3 luni influenteaza consistent cresterea pe intreg anul", explica Ionut Dumitru, economistul sef al Raiffeisen Bank si presedintele Consiliului Fiscal.

Date mai detaliate vor fi publicate de Statistica in 5 martie, pana atunci economistii pot avansa doar teorii care sa sustina cifrele privind cresterea economica din 2013.

  • De unde putea veni aceasta crestere?

1. Din consum. Avand in vedere cresterea consumului comunicata de INS pentru  luna decembrie, de +20,2% (fata de decembrie 2012), avem probabil o alta explicatie. O trecere in revista a comunicatelor Statisticii ne mai arata ca in anul 2013, cifra de afaceri din serviciile de piata prestate in principal intreprinderilor a crescut fata de anul 2012 cu 8,0%.

2. Agricultura. 2013 a fost un an excelent, iar productia stocata si vanduta incepand din toamna isi arata roadele in PIB in ultimele doua trimestre. O crestere bazata pe agricultura nu e foarte solida, intrucat depinzi de ploaie. "As trata cifrele cu prudenta. Este o crestere mare, dar ea se datoreaza in mare parte agriculturii. Si ce e mai important decat cifra  de 3,5% in sine, e ca aceasta crestere sa fie de durata", mai spune Ionut Dumitru.

3. Investitii straine. Potrivit BNR, investitiile directe ale nerezidentilor in Romania au totalizat 2,713 milioane euro (in crestere cu 26,8% fata de anul 2012), din care participatiile la capital consolidate cu pierderea neta estimata au insumat 1776 milioane euro, iar creditele intragrup 937 milioane euro.

"De ce nu se simte cresterea economica? de ce creste somajul? De ce veniturile la buget sunt sub asteptari? Pentru ca este o crestere economica care vine din scaderea DEFLATORULUI (iar 2011 mi-a aratat sa nu am incredere in modul in care INS masoara preturile). PIB nominal are o dinamica in scadere (ceea ce explica veniturile la buget mai mic, creserea somajului si arieratelei). Iar dinamica deflatorului (preturile din economie) scad datorita deficitului de cerere. Este o explicatie pe care o vad eu luand in considerare datele publicate de INS. Asa cum in 2011 cresterea economica s-a dovedit "too good to be true" asa si acum cred ca o sa vedem ajustari in viitor", scrie Florin Citu pe Facebook.

  • Va fi 2014 un an la fel de bun din perspectiva cresterii PIB?

E dificil de spus. Cert e ca agricultura nu va mai avea rezultatul excelent din 2013, iar majoritatea analistilor spun ca desi vom avea crestere economica in acest an, ea va fi mai modesta decat cea din 2013. Probabil intre 2,2-2,5%. Depinde de cum se vor aseza lucrurile in spatiul politic.


Citeste mai multe despre   










3123 vizualizari

  • +8 (8 voturi)    
    ce bine imi merge si eu nu stiu (Vineri, 14 februarie 2014, 10:28)

    Dedalus [utilizator]

    Fugi cu ursul!

    Ori e o greseala de metodologie ori o minciuna.
    • +5 (5 voturi)    
      si eu observ ca pleznesc de bunastare (Vineri, 14 februarie 2014, 10:55)

      mnicku [utilizator] i-a raspuns lui Dedalus

      si nu stiu cum sa fac sa export ..... la robinet am numai miere si lapte , cind deschid sifonierul sint ingropat de euro numai bancnote de 500 si 200 ............
    • +4 (4 voturi)    
      Buna guvernare - faza pe statistici! (Vineri, 14 februarie 2014, 11:20)

      EuSiCuMine [utilizator] i-a raspuns lui Dedalus

      Daca pana acum i se explica poporului antenist si RTV-ist ce bine merge tara si ce bine o duc ei, in pofida realitatii contrare, astazi vedem ca s-a trecut la buna-guvernare faza pe "statistici". Nu mai conteaza realitatea, conteaza propaganda! Sa vedem cat o sa mai tina, ca pana acum a tinut... din nefericire!
  • +5 (5 voturi)    
    3,5% ?! (Vineri, 14 februarie 2014, 10:33)

    translativus [utilizator]

    Slabut baieti, slabut !
    Unde sunt vremurile de alta data cand "raportati" cresteri de 150% ? Mai intrebati-va parintii ! Cum faceau ei in comunism, de saraceau lumea si totusi raportau asemenea "succese" ?

    De poezii la adresa "partidului iubit" si al "mult stimatului sau conducator", cand va apucati ?
    Hai, mai repede, ca a inceput prostimea sa se trzeasca !
  • +8 (8 voturi)    
    Nu inteleg... (Vineri, 14 februarie 2014, 10:36)

    JestersTear [utilizator]

    Daca exista crestere economica, inseamna ca si bugetul de stat are de castigat.
    Atunci pentru ce introduci/cresti in anul urmator alte zeci de taxe, impozite si accize?

    Sau poate le este frica de deflatie! :-)
    • +2 (2 voturi)    
      Cei ce muncesc (Vineri, 14 februarie 2014, 10:52)

      Con_stan_tin [utilizator] i-a raspuns lui JestersTear

      trebuie nemulţumiţi ca să muncească mai mult, iar cei ce fură trebuie mulţumiţi ca să fure mai puţin. Dacă procedezi pe dos, precum guvernul Boc, economia descreşte.
  • +5 (5 voturi)    
    Pai si atunci... (Vineri, 14 februarie 2014, 10:37)

    bogdan1477 [utilizator]

    Daca am avut PIB mai mare decit cel estimat de finante, inseamna ca bugetul a colectat procentual si mai putin. Si pe estimarule guvernului veniturile la buget au fost in 2013 32% fata de 32.9 in 2012.

    Asta nu poate insemna decit un lucru: a scazut eficienta colectarii la buget, adica a crescut evaziunea fiscala, adica se fura mult mai cu spor decit pe vremea dictatorului si a plosnitelor lui.
  • +5 (5 voturi)    
    Niste clarificari (Vineri, 14 februarie 2014, 10:43)

    Je__ [utilizator]

    Tonta o sa se laude mama mama cu aceasta crestere, desi in realitate, si daca era pusa o papusa gonflabila in fruntea guvernului...am fi avut aceeasi crestere. Guvernul nu are nici un merit.

    Partea proasta, e ca proasta guvernare si ineficienta se vede pe partea de colectari. Coruptia, furtul generalizat si evaziunea a ajuns la rang de arta dupa ascederea USL la guvernare.
  • +4 (4 voturi)    
    BRAVO DOTTORE! (Vineri, 14 februarie 2014, 10:47)

    Dorel2000 [utilizator]

    Doar Guvernul lui Ponta poate genera crestere de 5% in trimestrul IV 2013, comparata cu acelasi trimestru. Cel putin asa reiese din text.
  • +2 (2 voturi)    
    Calculele au fost realizate ... (Vineri, 14 februarie 2014, 10:50)

    motanyc [utilizator]

    .. in modul.

    Calculele sunt corecte, doar reprezentarea lor se face in valoare absoluta.
    Valorile negative vor fi declarate ilegale printr-o noua OUG.
  • +2 (2 voturi)    
    Am avut noroc (Vineri, 14 februarie 2014, 10:59)

    OmulNou [utilizator]

    cu agricultura, e greu de zis daca o sa mai avem un an bun sau daca o sa fie seceta.
  • +3 (3 voturi)    
    aber naturlich (Vineri, 14 februarie 2014, 11:33)

    H0mbre [utilizator]

    Cum s-a schimbat directorul la INS, cum se vad si cifrele. :-)

    Din ciclul nu conteaza cum merge tara, conteaza cum se raporteaza. Daca ar putea modifica si stomacul nostru sa raporteze altceva, dr Poanta ar fi chiar un geniu.
    • -1 (1 vot)    
      Lol (Vineri, 14 februarie 2014, 16:54)

      alecxs [utilizator] i-a raspuns lui H0mbre

      Teoria conspirației funcționează...
  • +3 (3 voturi)    
    bun (Vineri, 14 februarie 2014, 16:35)

    ggna [utilizator]

    si daca-i asa bine de ce ne mai bagi taxe????? sa ne fie si mai bine???
  • +3 (3 voturi)    
    Recensamntul Populatiei (Vineri, 14 februarie 2014, 18:21)

    gheorghe12 [utilizator]

    Este o scamatorie procentul prezentat. La Recensamantul Populatiei am iesit mai putini, in mod automat cifrele au luat-o in sus. Toate cifrele sunt aranjate. O sa ajungem ca Grecia.
  • +1 (1 vot)    
    are (Sâmbătă, 15 februarie 2014, 0:04)

    baronul stanganbuch [utilizator]

    o fata de om de stiinta premiat cu nobel dumitru asta.
  • 0 (0 voturi)    
    CRESTEREA ECONOMICA (Duminică, 16 februarie 2014, 10:28)

    scridon radu-lucian [utilizator]

    Daca analizam distrugerile trecute din industrie si nu numai, aceasta crestere se refera la ceea ce a mai ramas, deci este foarte putin.Totusi este un semnal pozitiv.