Vasilescu, BNR: Salariul de baza al lui Mugur Isarescu este de 10.000 de euro. Cu sporuri, urca la 12.000 de euro. Cu mult sub ceea ce am auzit la ASF

de Dan Popa     HotNews.ro
Luni, 17 februarie 2014, 13:53 Economie | Finanţe & Bănci

Mugur Isarescu, Guvernatorul BNR
Foto: Agerpres
Salariile de la Banca Nationala a Romaniei sunt mai mici decat la Autoritatea de Supraveghere Financiara (ASF), iar salariul de baza al guvernatorului BNR, Mugur Isarescu, este de 10.000 euro pe luna, a declarat luni si ajunge la circa 12.000 de euro cu toate sporurile, a declarat pentru Agerpres, consilierul guvernatorului, Adrian Vasilescu, citat de Capital.ro. "Asa am stiut si eu, ca la ASF sunt stabilite salarii identice cu cele de la BNR. Sumele care se vehiculeaza acum si despre care se spune ca sunt identice ca la Banca Nationala, nu mai sunt identice. Salariul guvernatorului la Banca Nationala este cu mult sub ceea ce am auzit la ASF, de 18.000-20.000 de euro. Salariul de baza al guvernatorului este de aproximativ 10.000 de euro si urca la aproape 12.000 de euro cu indemnizatia de la Consiliul de Administratie. Celelalte salarii sunt mult mai mici", a declarat Adrian Vasilescu.

Declaratiile consilierului guvernatorului bancii centrale vin la o zi dupa ce purtatorul de cuvant al Autoritatii de Supraveghere Financiara (ASF), Radu Soviani, a aratat, la Realitatea TV, ca salariile din ASF sunt mai mici decat cele de la Banca Nationala.

Pana acum, in declaratiile de avere ale Guvernatorului, drepturile salariale de la BNR erau acoperite, in dreptul lor fiind scris "conform fisei fiscale".


Citeste mai multe despre   












Articol sustinut de BRD Groupe Société Générale

Atelier de idei. Cum te ajuta tehnologia sa-ti faci mai mult timp pentru tine si planurile tale

Munca multa, stres, ore peste program, termene limita, sedinte lungi. Uneori, asa arata ziua de lucru a multora dintre noi. Din acest motiv e foarte important sa investesti in lucruri care te pot ajuta sa iti folosesti mai bine timpul petrecut la birou. Sa lucrezi mai bine, mai usor si mai repede poate insemna mai mult timp pentru tine si pentru cei dragi. Iti propunem, asadar, cinci directii care te pot ajuta pe plan profesional si personal.

3685 vizualizari

  • +3 (5 voturi)    
    Dupa ce BNR a contribuit la electorata se spasesc! (Luni, 17 februarie 2014, 14:21)

    Impotriva prostiei din tara [utilizator]

    Normal ca Antonescu nu o sa ne explice niciodata de ce Rusanu si Daianu iau la ASF de doua ori mai mult decat Obama, acolo se fura si se sifoneaza bugetul de stat ca in codru!
    Intr-o tara civilizata, Rusanu si Daianu erau arestati impreuna cu Antonescu, cel care conduce aceste sifonari!
    • -1 (1 vot)    
      si prima de craciun cat e? (Luni, 17 februarie 2014, 15:00)

      facebook.com/rodica.crihan [utilizator] i-a raspuns lui Impotriva prostiei din tara

      ca aia au luat in decembrie sumele colosale
      • +1 (3 voturi)    
        nu ai inteles? (Luni, 17 februarie 2014, 15:23)

        bancher [utilizator] i-a raspuns lui facebook.com/rodica.crihan

        de Craciun s-a dat inca un salariu la ASF. Dar, daianu avand salariu de 22 000 EUR/luna, a ajuns ca in nov, dec si prima de Craciun sa ia 66 000 EUR.
    • 0 (2 voturi)    
      just for the sake of correct info... (Luni, 17 februarie 2014, 15:04)

      ..13 [utilizator] i-a raspuns lui Impotriva prostiei din tara

      Annual salary Obama 400,000 USD, around 33,000 USD per month...

      Source:http://swampland.time.com/2013/04/03/barack-obama-will-return-16666-67-in-salary-due-to-sequestration/

      In ceea ce priveste arestarile trebuie sa ai temei legal - altfel ne intoarcem pe vremea lui Anna Pauker...

      Legea/HG ofera posibilitatea de a obtine anumite venituri salariale, asa ca, ca te rog, cu drag te uita unde trebe: Parlament + Guvern...

      Nu imi plac nici mie anumite persoane, dar a trage foc deschis, fara temei, nu cred ca este recomandat - just for the sake of correct attitude!
      • -1 (3 voturi)    
        Partial adevarat (Luni, 17 februarie 2014, 15:46)

        Sthelian [utilizator] i-a raspuns lui ..13

        In USA moneda nationala este dolarul, iar Obama are 33.000 dolari pe an.
        Benerel Vinarescu, guvernator BNR de 23 de ani, unde inflatiile au fost (cele declarate) si de peste 300%, iar lista bancilor falimentate este luuuuuuuuunga, are salariul de 12000 Euro pe luna, adica 12*4.5=54000 de lei pe luna. Adica mai mult decit o data si jumatate cit salariul presedintelui, ca doar Romania are ca moneda leul, nu euro.
        Numai si pentru afirmatia ca are salariul de X euro pentru cineva ce gestioneaza moneda nationala care e alta, este suficient sa-l schimbi din functie.
        Dar de, e greu cu gindirea normala.
  • +2 (4 voturi)    
    12000 net sau brut? (Luni, 17 februarie 2014, 15:05)

    facebook.com/rodica.crihan [utilizator]

    ca daca are 12.000 net este la acelasi nivel cu 17.000 brut al lui Daianu
    • +2 (2 voturi)    
      brut (Luni, 17 februarie 2014, 15:24)

      bancher [utilizator] i-a raspuns lui facebook.com/rodica.crihan

      se vorbeste numai de sume brute.
      • +2 (2 voturi)    
        in acest articol nu apare cuvantul "brut" (Luni, 17 februarie 2014, 17:05)

        facebook.com/rodica.crihan [utilizator] i-a raspuns lui bancher

        in acest articol nu apare cuvantul "brut", deci nu stiu de unde ai tras concluzia ca ar fi vorba de salariul brut
        in Romania nu se vorbeste de salariu brut decat in situatii ca a sefilor ASF
        eu cred ca e vb de suma neta la isarescu, un salariu de 12.000 brut inseamna vreo 8.000 net, ceea ce e putin pt un sef de banca comerciala, nu mai zic de bnr
  • +2 (2 voturi)    
    comparatie cu SUA (Luni, 17 februarie 2014, 19:58)

    Yalos [utilizator]

    Aveti aici tabela de salarii ptr. inalte oficialitati in SUA:

    http://www.opm.gov/policy-data-oversight/pay-leave/salaries-wages/salary-tables/14Tables/exec/html/EX.aspx

    Daca sunteti curiosi o sa gasiti aici http://en.wikipedia.org/wiki/Executive_Schedule#Level_III pozitia de "Chairman, Securities and Exchange Commission" ca fiind Level III

    I concluzie, o institutie (mai mult sau mai putin) similara in SUA isi plateste presedintele cu 167.000 USD/an = 13.917 USD/luna = 10.156 EUR/luna

    Comparati asta cu cei 17.000 EUR/luna ai unui prim-vicepresedinte la ASF. La noi se castiga cu 70% mai mult ca in SUA. Frumos.

    Interesanta si politica din SUA relativ la bonusuri. Nu am putut localiza date despre actualul "Chairman, Securities and Exchange Commission", Mary Jo White, intrucat dansa a fost numita anul trecut si date despre anul fiscal 2013 in SUA nu sunt inca disponibile. Il gasim insa pe "adjunctul" sau, "Commissioner" Luis A. Aguilar aici: http://fedsdatacenter.com/federal-pay-rates/index.php?n=AGUILAR%2CLUIS+A&l=&a=&o=&y=2012

    Priviti si dumneavoastra bonusul. Este ZERO.

    In concluzie:

    1. Oamenii care supravegheaza cea mai mare piata a lumii sunt platiti mult sub cei ai nostri (cam la jumate, luand in considerare si bonusuri).
    2. Nu exista bonusuri la nivelul asta.

    Mai este de adaugat ceva: daca va uitati aici: http://www.fedsdatacenter.com/federal-pay-rates/index.php?n=&l=&a=SECURITIES+AND+EXCHANGE+COMMISSION&o=&y=2012 aveti lista de salarii de la autoritatea americana. Se poate sorta dupa salarii. O sa descoperiti ca sunt functionari mult mai bine platiti decat sefii lor. Pentru functionari sunt posibile de fapt si bonusurile (vezi lista de mai sus). Pe prima pagina vad meserii la mare cautare in domeniu: avocat si IT. O concluzie mai subtila:

    Oamenii numiti politic sunt platiti de fapt extraordinar de putin in comparatie cu piata libera: Cel mai bine platit avocat de pe lista e la $230,700.00 plus bonus in timp ce domnul "vice" Aguilar castiga $155,500.00
    • +1 (1 vot)    
      Si ati omis un lucru important! (Marţi, 18 februarie 2014, 1:31)

      Sthelian [utilizator] i-a raspuns lui Yalos

      Ca in SUA impozitele sunt graduale si sigur la acest nivel depasesc 16%.
      Si revenind la ce am spus mai sus in SUA ce cistigi aia cheltuiesti, deci ei primesc 167000 de unitati monetare SUA, iar in Ro se vorbeste de euro, pe cind moneda nationala e inca leul. Deci salariul lor e de 4,5 ori mai mare in unitatile monetare ale Romaniei.
      SI tot legat de SUA, salariile celor din administratie sunt publice, nu secrete. La miniscandalul asta s-a ajuns in urma unei anchete jurnalistice.
      Si e pentru prima oara cind se face public salariul guvernatorului BNR, caci pina acum era secret.
      Si da, in SUA sau in democratii adevarate nu ca in Romania salariile la guvern sunt mult mai mici decit in privat. In Romania salariile de la guvern sunt nesimtite si unii isi voteaza pensii nesimtite, ca doar nu e din buzunarul lor.
      Nici unul din guvern n-a condus vreo societate privata adevarata. Numai facaturi ce au contracte cu statul...
  • +1 (1 vot)    
    Doar . . . (Marţi, 18 februarie 2014, 9:12)

    Vali Cel Batran [utilizator]

    . . . 12000 de euro? Pe o luna intreaga? Doamne, cum o putea trai omul asta doar cu atatia bani? dati-ii bre macar salariul minim pe economie sa aiba si el un ban in buzunar!