Ursache, ASF: Situatia din piata asigurarilor este cangrenizata. In momentul de fata asigurarile au o problema: lipsa de supraveghere si control timp de ani de zile

de DP     HotNews.ro
Duminică, 23 februarie 2014, 4:58 Economie | Finanţe & Bănci

Mircea Ursache, vicepresedinte ASF
Foto: Hotnews
"Situatia din piata asigurarilor este cangrenizata. In momentul de fata piata asigurarilor are o problema: lipsa de supraveghere si control timp de ani de zile. La Harinvest am fost in control in 2011. A fost dat o amenda de 1500 de lei si un avertisment contabilei sefe. Asta a fost tot. Daca piata are nevoie de ceva este sa continue cu masurile radicale", a declarat sambata la Sinaia vicepresedintele ASF Mircea Ursache, in cadrul unui seminar organizat de Finmedia si Piata Financiara. El a admis ca membrii boardului ASF nu au fost informati de comunicatul transmis de Autoritate catre media si ca acest comunicat nu a fost discutat si aprobat in board. "Comunicarea este in subordinea directa a Presedintelui ASF", a explicat el pentru HotNews.ro

In zona RCA, cand vorbesti de mii de reclamatii pe an inseamna ca e o problema de fond, a mai adaugat el. "Aceasta situatie nu se gaseste numai la Astra Asigurari sau Carpatica Asig. Piata asigurarilor din Romania are o problema care se cheama lipsa de supraveghere si control de ani de zile. Totusi, nu inseamna ca daca maine mergem in control la altele gasim nenorociri. Dimpotriva!", a explicat Ursache.

ANAF a initat un control inopinat la Astra Asigurari, dupa ce Autoritatea de Supraveghere Financiara a instituit procedura de redresare financiara prin administrare speciala a companiei, a suspendat actionarii si conducerea si a numit KPMG ca administrator special.  Surse oficiale din ANAF au declarat agentiei Mediafax ca institutia a initiat deja procedurile de control, in urma sesizarii ASF privind suspiciuni de frauda fiscala in cadrul societatii de asigurare.

"Actiunea de control inopinat a inceput deja. Ea va fi urmata de verificarile Inspectiei Fiscale si de alte verificari incrucisate pentru a se gasi eventualele canale de ᅡsifonareᅡ a unor importante sume de bani", au declarat sursele citate.

ASF a anuntat, marti, ca a instituit procedura de redresare financiara prin administrare speciala a companiei Astra, cea mai mare companie de asigurari din Romania, aflata in proprietatea omului de afaceri Dan Adamescu, a suspendat actionarii si conducerea si a numit KPMG Advisory ca administrator special.
 In replica, proprietarul Astra, omul de afaceri Dan Adamescu, a catalogat decizia ASF ca fiind o lovitura "de tip mafiot", incalificabila, care va genera un soc international urias.

Adamescu sustine ca ASF blocheaza preluarea subbsidiarei din Romania a grupului francez AXA, care ar fi rezolvat problemele companiei Astra.

De asemenea, omul de afaceri a anuntat ca va contesta in justitie decizia ASF privind deschiderea procedurii de redresare financiara pentru Astra.

Astra Asigurari este controlata de The Nova Group Investments Romania SA - 72,68% si Epsilon Estate Provider SRL- 27,02%, alaturi de mai multe persoane fizice si juridice, cu o participatie reprezentand 0,3% din capitalul social. The Nova Group Investments Romania si Epsilon Estate Provider sunt controlate indirect de omul de afaceri Dan Adamescu.

Compania este liderul pietei de asigurari din Romania, cu subscrieri de peste 1 miliard de lei in 2012 si mai mult de patru milioane de clienti.


Citeste mai multe despre   










4699 vizualizari

  • -15 (15 voturi)    
    O parere (Duminică, 23 februarie 2014, 5:58)

    jetta [utilizator]

    Desi afat pe lista celor criticati de Presedinte, consider ca Mircea Ursache era si ramane cea mai buna optiune pentru conducerea unei entitati preum ASF-ul. Parerea mea.
    • +7 (7 voturi)    
      Alta parere! (Duminică, 23 februarie 2014, 11:24)

      romania_curata [utilizator] i-a raspuns lui jetta

      Chiar si la juma' din salariile nesimtite ale cozilor astora de topor, fufelor, amantelor si altor beizadele,,,s-ar gasi manageri si salariati COMPETENTI ....de la 1 la 700!!!
    • +5 (5 voturi)    
      - (Duminică, 23 februarie 2014, 11:56)

      404.8 [utilizator] i-a raspuns lui jetta

      trebuia sa iasa si sa spuna demult adevarul , sa aiba curatenia morala sa traga un semnal de alarma demult.
      sa fie corect cu noi si cu el.
      regretele sunt tardive.

      a stat pe zecii de mii de euro sa ne spun asta acum.
      mai statea inca 5 ani daca nu iesea Basescu, nu?

      sa fie obligat sa dea banii inapoi cu dobanda cu tot, daca stia ca e problema cu asigurarile si nu a spus nimic.
      unii ii spun tainuire, sau complicitate la grupare infractionala.
      • 0 (0 voturi)    
        stai ca n-a ieșit (Luni, 24 februarie 2014, 12:00)

        Maica Reteza [utilizator] i-a raspuns lui 404.8

        Trebuia să iasă și să spună mai demult adevărul?
        Neah, păi ce-a făcut Ursache acum nu se cheamă ieșit și spus adevărul ci ceva de genul: hai să-i vrăjim p-ăștia cum că noi, de fapt, vrem să controlăm firmele alea de asigurări dar uite, ne bagă diverși bețe-n roate.

        După ce și-au luat șpăgile (sub formă de salarii) timp de jdemii de ani de la toate companiile astea de asigurări, iese scandal și doar atunci apare Ursache pozând în băiatu' care ne spune adevărul... Mda, hai sictir.
  • +15 (17 voturi)    
    Sta pe 30.000 de euro lunar (Duminică, 23 februarie 2014, 7:56)

    Johanis [utilizator]

    Cum sa nu-ti placa viata, bugetar de cariera, cand sugi din bugetul statului intr-o luna cat castiga altul intr-o viata. Cred ca nu invatati nimic de la vecinii ucrainieni...
    • +5 (5 voturi)    
      Ba' a invatat, chiar foarte bine! (Duminică, 23 februarie 2014, 12:09)

      Amad [utilizator] i-a raspuns lui Johanis

      A invatat ca in romania gandirea se rezuma la: esti cretin, esti USL-ist, esti Basist, esti creier spalat, etc.
      Cu alte cuvnte romanii nu sunt un popor ci o "adunatura" de oameni, situatie de care cei aflati la putere profita la maxim.
      A mai invatat ca daca la 75% din cei care critica acum USL, declarandu-se pro-occidentali, le oferi un scaun caldut, isi schimba orientarea peste noapte.
      A mai invatat ca cei care si-au riscat viata cu adevarat acum 25 ani sunt acum muritori de foame. Se bucura de acea rascoala doar cei cu tupeu, sorici grosi pe fata.
  • +10 (12 voturi)    
    Hptii cu gulere albe, inventatorii ASF! (Duminică, 23 februarie 2014, 8:09)

    hotnewsfil [utilizator]

    Nerebuli similare celor de la Astra exista in multe companii.
    Daca nu ar exista ASF, daca s-ar desfiinta, nu s-ar face controlul legal, de catre Garda Financiara si de catre ANAF? Nu ar mai ajunge hotii pe mana DNA? daca aceste doua institutii si-ar face datoria?
    Ca sa fie platite si rasplatite rudele celor ce au in mana fraiele tarii, s-a infiintat comoara fericirii - ASF- si se vor mai infiinta piramide de ASF-uri. Sunt multi borfasi lihniti, cu buzunare dimensionate pentru multe zeci de mii de euro, care asteapta la rand. Multe rude, neveste, amante, tovarasi de hotii.
    In loc sa se faca ordine la Garda Financiara si la ANAF, se mai infiinteaza cate un, metaforic vorbind, ASF.
    Cum sa fie starpita hotia daca pute tara de politicieni hoti?
    In tara asta e pacat sa nu furi, sa nu fii in randul borfasilor!
  • +11 (11 voturi)    
    observatie (Duminică, 23 februarie 2014, 9:52)

    rezis [utilizator]

    pai daca nu s/au facut controale etc...atunci fostii salariati sau actualii nu si/au facut treaba...deci sa aduca salariile nesimtite inapoi...e foarte simplu....
    • +4 (4 voturi)    
      obs la obs (Duminică, 23 februarie 2014, 10:21)

      marmarin [utilizator] i-a raspuns lui rezis

      intro tara normala da. Nu si in Romania unde seful guvernului este plagiator , presedintele senatului repetent si nu asta ar fi cel mai rau dar este si un chiulangiu notoriu, iar presedintele camerei deputatilor un analfabet, parlamentul plin de " voce si talent" ca sa ma exprim ca unul dintre prea multii vicepremieri si ministrii. In rest numai de bine.
    • +4 (4 voturi)    
      Corect (Duminică, 23 februarie 2014, 13:19)

      Electorul [utilizator] i-a raspuns lui rezis

      Daca sunt atatea nereguli si nu si-au facut datoria ar putea fi acuzati de favorizarea infractorului.
  • +4 (4 voturi)    
    Asa ? (Duminică, 23 februarie 2014, 10:51)

    catalin72 [utilizator]

    Aha,deci solutia pt inlaturarea cangrenei e o institutie condusa de un penal ? Interesanta opinie !
  • +4 (4 voturi)    
    absurd (Duminică, 23 februarie 2014, 11:08)

    dragos_c [utilizator]

    "lipsa de supraveghere si control timp de ani de zile"

    Declarația acestui individ pare desprinsă din Kafka. Cum pot oare justifica angajații ASF salariile nesimțite de zeci de mii de euro lunar (care era chiar mai mari până acum doi ani) adunate din plățile la asigurători ale contribuabililor, firme sau persoane private??
  • +3 (3 voturi)    
    CANGRENATĂ !!! NU ”CANGRENIZATĂ”. (Duminică, 23 februarie 2014, 11:12)

    pointless man [utilizator]

    De obicei nu mă leg de asemenea amănunte dar acum greșeala este relevantă.
  • +2 (2 voturi)    
    obligarea romanilor prin lege la asigurare obligat (Duminică, 23 februarie 2014, 11:25)

    sconcsu [utilizator]

    ... a creat noi caritasuri

    de ce oamenii care au cotizat si cotizeaza pentru pensie suplimentara nu se intreaba unde sunt banii lor? raspuns: banii lor sunt la caritasul asigurarilor
  • +3 (3 voturi)    
    "Cangrenizare"=politizare !!!! (Duminică, 23 februarie 2014, 11:50)

    polonyca [utilizator]

    Asta e traducerea corecta !!!Asta ati facut toti politicienii........ca sa puteti mulge cat mai mult , desigur !!! Daca nu o sa invatati nimic din lectia Ucrainei.........atunci o sa va meritati soarta !!!
  • +4 (4 voturi)    
    Cu si despre Mircea Ursache (Duminică, 23 februarie 2014, 11:58)

    Don Ciccio [utilizator]

    Remember:

    http://www.hotnews.ro/stiri-arhiva-1261124-mircea-ursache-implicat-afacerea-costea.htm
  • +7 (7 voturi)    
    DNA si DIICOT (Duminică, 23 februarie 2014, 13:05)

    Mihailas [utilizator]

    Incep sa iubesc aceste institutii ale Statului; macar isi merita salariile, fata de alde ASF care au fost create ca fure cat mai mult din munca noastra.
  • +9 (9 voturi)    
    Felicitari DNA!!!!! (Duminică, 23 februarie 2014, 14:49)

    PaoloCesarini [utilizator]

    Sunt pentru prima data mandru de DNA si de Presedintele Basescu! Presedintele a avut dreptate din nou in ceea ce sustine: ASF este o Cloaca si as adauga si o "serparaie corupta". Fosta directoare Juridica si actual functionar in dep. juridic din ASF Marilena Nemes ofera consultanta prin cabinetul de avocatura a sotului sau firmei ASTRA in litigiul cu ASF si a facut aceste demersuri timp de 5 ani cand era si directoare juridica in CSA. Nu vedeti nici un fel de incompatibilitate in aceasta "schema"?DNA, de peste un an de zile cresti in continuu in increderea populatiei. Nu ai vrea sa verifici mai adanc in "serparaia" de la ASF? Cred ca va trebui sa faci comanda speciala de catuse, la cate persoane ar trebui legate acolo. Incepand cu Rusanu, Ursache, Moldoveanu, Lidia Iliescu, Marilena Nemes, Laura Chitoiu, Bulugea etc
  • +3 (3 voturi)    
    Cangrena ASF,solutia amputarea capetelor ! (Duminică, 23 februarie 2014, 16:35)

    andreesanu [utilizator]

    O tilharie gindita de maidanezii ce ne-au condus si inca ne conduc !!!,dar pina cind ???.
    Romani nu v-ati saturat sa fiti furati zi de zi ceas de ceas ???
    Vi s-au furat locurile de munca si ati fost zvirliti in strada pe drumuri,vi s-a furat dreptul la invatatura distrugind scolile,vi se fura dreptul la viata distrugind sistemul de sanatate,v-au mintit prmitindu-va cite in luna si-n stele,mai nou ca sa aiba ce fura v-au marit taxele ,impozitele,si ca sa puna capac la toate va baga mina in buzunare,va fura viitoarea pensie.
    Azi politician inseamna :HOT,DERBEDEU,MINCINOS,LICHEA. In 24 de ani s-au retras primele haite de golani ca sa vina progeniturile lor mult mai necioplite,mult mai lacome ,mult mai proaste .
    Romani nu va ramine decit sa retezati raul de la radacina ,adica ssa taiati in carne vie,asa se stopeaza cangrena.
  • +2 (2 voturi)    
    idem (Duminică, 23 februarie 2014, 17:15)

    tontu [utilizator]

    ASF-ul nu este o exceptie, e mai degraba chintesenta societatii romanesti. Si ce e mai grav e ca asa functioneaza capitalismul peste tot. Si ce e si mai grav e ca majoritatea dintre noi ne dam seama de ce se intampla dar nu facem nimic...
  • +3 (3 voturi)    
    lucreaza in asf (Duminică, 23 februarie 2014, 17:31)

    manoman [utilizator]

    un anume ovidiu "giurgea', sai cam asa ceva...
    in urma unei reclamatii impotriva astra, imbecilul asta, care nu stiu cum a ajuns acolo, adica stiu, un rahat politic,
    in loc sa ancheteze ce am reclamat, m-a sfatuit sa renunt, ca infractorii de la astra au dreptate.

    cate animale din astea mai sunt in asf?
  • 0 (0 voturi)    
    CNVM=ASF=Afacerea FNI daca mai tineti minte (Luni, 24 februarie 2014, 11:42)

    Mihailas [utilizator]

    Pt. cine nu stie CNVM(acum in ASF), a fost condamnata si capii ei au facut si puscarie in megaexcrocheria FNI, ca supraveghetor si acoperitor al acesteia.
    Deci sunt o adunatura de hoti, de capi mafioti, cu istoric si traditie, in care ar trebui sa intre in forta DNA.