Rusia a cheltuit peste 11 miliarde de dolari in Lunea neagra, pentru a sustine rubla

de R.M.     HotNews.ro
Miercuri, 5 martie 2014, 16:55 Economie | Finanţe & Bănci

Rusia a cheltuit intr-o singura zi valute in valoare de 11,3 miliarde de dolari - de doua ori bugetul anual al statului Zimbabwe - pentru a sustine rubla, aflata sub puternica presiune, din cauza conflictului din Ucraina, scrie AFP.

Aceasta cifra astronomica anuntata in prima etapa pe site-ul Bancii centrale a Rusiei, miercuri, si a fost confirmata ulterior de presedintele institutiei, Elvira Nabiullina, in cadrul unei intalniri cu presedintele Vladimir Putin.

Astfel, Rusia a incercat limiteze deprecierea monedei nationale, in cadere libera dupa unda verde acordata lui Putin de catre Parlamentul Rusiei pentru o interventie armata in Ucraina.

Brokerii anuntasera deja ca banca centrala a recurs la interventii colosale pe piete, luni, dar cifrele anuntate miercuri confirma pentru prima oara amploarea acestor interventii.

Cele 11,3 miliarde de dolari cheltuiti luni depasesc de departe precedentul record - 76,7 miliarde de ruble (2,1 miliarde de dolari) - din momentul publicarii, incepand cu 2011, a volumului interventiilor Bancii.

Pietele financiare rusesti au fost cuprinse de o miscare de panica luni, pe fondul ingrijorarii legate de o interventie in Ucraina si de posibile sanctiuni care ar putea fi impuse Moscovei de Occident. Bursa din Moscova a incheiat sedinta de luni in scadere cu peste 10% iar rubla a atins un minim record fata de euro si dolar.

Dar presiunea a revenit marti, dupa declaratiile facute de Vladimir Putin, care a apreciat ca trimiterea de trupe in Ucraina nu este "necesara pentru moment" dar forta ar putea fi utilizata ca ultim resort.

Astfel, vanzarile de devize pentru sustinerea rublei au fost "limitate marti la 300 milioane dolari", a notat Nabiullina.

Banca centrala a Rusiei dispune de rezerve enorme in valuta, evaluate de institutie, in 21 februarie, la 493,4 miliarde de dolari.

Moneda rusa si-a revenit usor, dar ramane in continuare fragila. Astfel miercuri dolarul era cotat la 36,01 ruble iar euro la 49,46 ruble.

Criza ucraineana a accentuat deprecierea rublei, care a pierdut deja peste 10% fata de euro de la inceputul anului, penalizata de deciziile Bancii centrale americane si de incetinirea activitatii economice in Rusia.

Cresterea economica a Produsului Intern Brut (PIB) a suferit o puternica incetinire, la 1,3%, anul trecut - cea mai slaba evolutie de la recesiunea din 2008-2009 - fata de 3,4% in anul anterior. Iar tendinta nu pare sa se imbunatateasca, guvernul rus revizuind in scadere, la finele lui februarie, previziunea de crestere pentru acest an la mai putin de 2%.













Material sustinut de BCR

VIDEO Antreprenor StartUp Nation / Fondatorul Scolii de Bijuterie Contemporana: Eu nu vin la serviciu, eu vin in propriul meu atelier, in care imi exprim ideile. Ceea ce misca industria asta sunt ideile, nicidecum cifrele

David Sandu s-a ocupat de designul de bijuterii de cand era copil si a invatat pe cont propriu tot ceea ce stie. Assamblage - Scoala de Bijuterie Contemporana a aparut drept consecinta a acestei pasiuni. David face parte dintr-o industrie creativa emergenta, insa atat el, cat si cei care au trecut in ultimii 7 ani pe la bancurile de lucru ale scolii sale se vad adesea nevoiti sa spuna ca fac alte lucruri, pentru ca activitatea lor nu exista intr-un cadru legal.

2336 vizualizari

  • +7 (9 voturi)    
    Sper (Miercuri, 5 martie 2014, 16:58)

    UnOarecare [utilizator]

    Sa ii cheltuie pe toti apoi satui de gargara si jaf sa aiba si ei euromaidanul lor...si sa devina un stat mai bun, mai atasat de valorile europene.
    • -6 (6 voturi)    
      Hmmm (Miercuri, 5 martie 2014, 17:46)

      MRSmrs [utilizator] i-a raspuns lui UnOarecare

      ''Banca centrala a Rusiei dispune de rezerve enorme in valuta, evaluate de institutie, in 21 februarie, la 493,4 miliarde de dolari.''
      Vs.
      ''Guvernul federal american a dezinformat opinia publică timp de mai mulţi ani, anunţând o datorie naţională mult mai mică decât cea reală, potrivit raportului unui profesor de economie de la Universitatea California. Potrivit calculelor lui, SUA au o datorie de 70.000 de miliarde de dolari, valoare de aproximativ patru ori mai mare decât cifrele oficiale, 16.900 de miliarde de dolari. Profesorul universitar James Hamilton argumentează că oficialii americani au stabilit o valoarea a datoriei publice total diferită faţă de cea calculată de el din cauză că nu au luat în considerare costurile anumitor datorii nefinanţate. Printre acestea se numără garanţii guvernamentale pentru contractarea împrumuturilor, asigurarea depozitelor bancare, acţiuni întreprinse de Rezerva Federală americană, precum şi cheltuielile cu unele fonduri fiduciare (acordate pe bază de încredere) guvernamentale.''
      =Îndatorarea SUA ar trebui stabilizată în raport cu creşterea economică, dar datoria de 16.400 de miliarde de dolari a Statelor Unite nu reprezintă un motiv de îngrijorare din cauza valorii ridicate, a declarat miliardarul american Warren Buffett.=
      Cine va da primul faliment?
      • +6 (8 voturi)    
        Tot rusul da primul (Miercuri, 5 martie 2014, 20:05)

        Wanheda [utilizator] i-a raspuns lui MRSmrs

        Pt ca e tara bananiera cu o economie bazata doar pe resurse minerale.
        Amrica pana una alta, are 25% din productia mondiala, are brand-uri, are inovatie, are 200 de universitati in top 500.
        Take a wild guess.
        • -4 (4 voturi)    
          Hmmm (Miercuri, 5 martie 2014, 22:24)

          MRSmrs [utilizator] i-a raspuns lui Wanheda

          America are o ''economie'; bazata pe ce?
          Ca vad ca este plina de datorii....deci cheltuieli cu mult peste cat produce.
          Grecia este de vis pe langa sua...care este in faliment.
          America are o ''economie'' bazata pe furturile din Irak, Libia, Kuweit, precum si din tiparire de bani.
          Universitatile nu produc bani....multi se intorc in Europa pentru ca sunt satui de gradul mare de ''cultura'' de acolo( gen Kim Kardashian ) si de lagarul de munca din sua care polarizeaza bogatia.
          Corporatile americane sunt foarte ''serioase'' si ''cinstite'' gen Bechtel....
          Eu cred ca astia ca tine inca se uita pe cer sa vada cand =vin americanii=....:))
          • +3 (3 voturi)    
            Lasa ineptiile (Miercuri, 5 martie 2014, 23:37)

            UnOarecare [utilizator] i-a raspuns lui MRSmrs

            ca nu mai convingi pe nimeni.
  • +5 (7 voturi)    
    cea mai eficienta masura.... (Miercuri, 5 martie 2014, 17:12)

    artistul000 [utilizator]

    devalorizarea rublei.... 11 mld azi, inca vreo trei zile din astea si se vor retrage din Ucraina cu lautari
    • +3 (3 voturi)    
      nu trei (Miercuri, 5 martie 2014, 19:56)

      taranistu [utilizator] i-a raspuns lui artistul000

      fara numar, fara umar, pana se retrag.
  • +8 (10 voturi)    
    batalie a la pyrrus (Miercuri, 5 martie 2014, 17:21)

    akanom [utilizator]

    Inca 10 zile de cheltuieli d'astea, si nici nu mai e nevoie de razboi.
  • +4 (4 voturi)    
    Costuri (Miercuri, 5 martie 2014, 18:40)

    Unu-2 [utilizator]

    Si Obama nici macar nu vorbea de aceste "costuri" ...
    Nota de plata pt. mijicul de rind din Rusia nu va intirzia prea mult daca liderii lor continua atitudinea belicoasa. Ma intreb cit a costat cresterea de 5% la bursa anuntata ieri? Alte miliarde si miini strinse la usa pt. fortarea cresterii, sint convins. Asa merge "democratia" ruseasca, mai are cineva dubii?
    Sint curios cit de departe va merge rabdarea rusului pt. aceste sacrificii pt. "mama rusia", mai sint ei dispusi in 2014 sa accepte costuri foarte mari? Totusi, lumea de acum nu-i lumea de pe vremea lui Stalin, nici in Rusia nici in afara ei.
    • +3 (3 voturi)    
      pana la rusul de rand (Miercuri, 5 martie 2014, 19:55)

      taranistu [utilizator] i-a raspuns lui Unu-2

      mai e nevoie de cateva zile din astea la Bursa din Moscova.
  • +5 (5 voturi)    
    Cine pe cine ? (Miercuri, 5 martie 2014, 18:57)

    Ursuletul de Plus [utilizator]

    Pai nu zicea ala ieri ca daca baga americanii embargou o sa se prabuseasca economia mondiala ?
    • +6 (6 voturi)    
      ar fi de ras (Miercuri, 5 martie 2014, 19:54)

      taranistu [utilizator] i-a raspuns lui Ursuletul de Plus

      daca nu ar fi vorba de lucruri serioase. mi-am adus aminte de ministrul informatiilor din Irak, care ii zdrobea pe americani din vorbe, iar in spatele lui aparea un tanc american in decor.
  • -4 (4 voturi)    
    Inca nu au TRIMIS militari (Miercuri, 5 martie 2014, 20:32)

    Koczka [utilizator]

    im Ucraina. Cei scosi pe strazi sunt garzi locale plus trupele speciale dim Sevastopol zona cu administratie speciala ruseasca. Asta abspus Putin in interviul de marti daca l-ati citit cumva.
    • +5 (5 voturi)    
      Si ce vrei sa... (Miercuri, 5 martie 2014, 23:35)

      mcris [utilizator] i-a raspuns lui Koczka

      ...spui cu asta? Camioanele fara numar de inregistrare ale cui or fi?