Statistica: Numarul de pensionari a scazut in trimestrul al IV-lea 2013 cu 62.000 de persoane. Pensia medie lunara - 811 lei

de DP     HotNews.ro
Vineri, 14 martie 2014, 10:11 Economie | Finanţe & Bănci

In trimestrul IV 2013, numarul mediu de pensionari a fost de 5,393 milioane persoane, in scadere cu  62.000 fata de acelasi trimestru al anului precedent, a transmis vineri Statistica intr-un comunicat.  Pensia medie lunara a fost in trimestrul IV 2013 de 811 lei, mai mare cu 3,2% fata de acelasi trimestru al anului precedent si cu 0,4% fata de trimestrul III 2013, se mai arata in document.

  • Pensionarii de asigurari sociale detin ponderea majoritara (99,9%) in numarul total de pensionari. Pensionarii de asigurari sociale de stat reprezinta 87,0% in totalul celor de asigurari sociale.
  • Pensia medie de asigurari sociale de stat a fost de 811 lei in trimestrul IV 2013, cu discrepante semnificative in profil teritorial, ecartul dintre valoarea minima si cea maxima depasind 350 de lei (650 lei in judetul Giurgiu fata de 1025 lei in Municipiul Bucuresti).
  • Pe categorii de pensii, numarul pensionarilor pentru limita de varsta a fost preponderent (72,8%) in cadrul pensionarilor de asigurari sociale.
  • Pensionarii cuprinsi in categoriile de pensii " anticipata si anticipata partial" au reprezentat 2,1%.ndicele pensiei medii reale pentru trimestrul IV 2013, fata de trimestrul precedent, calculat ca raport intre indicele pensiei nominale si indicele preturilor de consum a fost de 100,3%.

Numarul total al beneficiarilor prevederilor OUG nr.6/2009 privind instituirea pensiei sociale minim garantate (actual - indemnizatie sociala), in trimestrul IV 2013, a fost de 542.200 persoane, din care:
  • 396.200 persoane din sistemul asigurarilor sociale de stat, reprezentand 8,5% din totalul pensionarilor din aceasta categorie;
  • 146.000 persoane din randul pensionarilor proveniti din fostul sistem pentru agricultori, reprezentand 26,8% din totalul acestora.

Lipsa unor politici in domeniul familial si criza au adus natalitatea din Romania la cote foarte joase. Pe termen scurt, decizia familiilor de a renunta sa mai faca copii este de inteles: e greu sa le asiguri un trai decent, dar pe termen lung ne va afecta prin subtierea fortei de munca si implicit a numarului de contribuabili la sistemul de pensii. Trebuie adaugat ca in toata Europa (cu 2-3  exceptii) asistam la o tendinta similara.

Indicele de fertilitate a scazut in cincisprezece tari europene - din 22 studiate si comparabile - este concluzia Institutului de demografie din Viena. Tendinta este observabila mai ales in tarile din sudul zonei euro.

Criza are un impact direct asupra natalitatii, care scade brusc in Grecia (1,43 copii la o femeie), in Portugalia (1,35), in Spania (1,36) si in Irlanda (2,05). Fenomen ingrijorator in Grecia, numarul avorturilor a crescut cu 50% in 2011. In Portugalia, numarul de nasteri a scazut in 2012 la 90 000, cota cea mai mica din ultimii 60 de ani.

Pana in 2004, se nasteau mai multi copii in mediul rural. Din 2004, mediul urban este cel care genereaza un spor al natalitatii cel mai ridicat. E drept, trebuie luat in calcul si numarul comunelor devenite orase (care au "mutat"nou-nascutii din rural  in urban) si in mica masura, migratia interna.  Mai observam ceva: in perioada crizei, natalitatea a crescut, ceea ce ar putea parea surprinzator. Numai ca nu e asa.
  • ulatia de 65 ani si peste va avea o pondere din ce in ce mai mare, ajungand in 2060 sa reprezinte aproape 35% din populatie
Conform prognozei Comisiei Europene, proportia tinerilor (0-14 ani) va scadea in perioada 2010 - 2060 cu cca. 38%, iar proportia persoanelor active (15 - 64 ani) scade in aceeasi perioada tot cu cca. 38%. In schimb  populatia de 65 ani si peste va avea o pondere din ce in ce mai mare, ajungand in 2060 sa reprezinte aproape 35% din populatie. Cresterea cea mai spectaculoasa va fi pe segmentul de peste 80 ani de ani care va fi mai numeros (13,3% din total populatie) decat copiii intre 0-14 ani (11,8% din total populatie).

In acelasi timp, problemele actuale din zona pietei muncii par sa fie persistente pe termen lung. Rata mica a ocuparii, sub media europeana, nu se va corecta in urmatoarele decenii. Mai mult, din estimarile Comisiei Europene, Romania este singura tara in care se prognozeaza pe termen lung o scadere a ratei de ocupare sub nivelul actual.

Rata de dependenta a sistemului public de pensii (raportul dintre numarul de pensionari de asigurari sociale de stat si numar total de contribuabili la sistem) pleaca de la un nivel defavorabil, de la 0,85 pensionari/ contribuabil in 2010, ajungand la 1,5 pensionari/contribuabil in 2060.
  • O alta problema este legata de situatia fiscala actuala a statului roman. Chiar daca are printre cele mai tinere populatii din Europa, Romania are un deficit imens la fondul public de pensii. In 2011, acesta a reprezentat 2,4% din PIB si aproape 56% din deficitul bugetului consolidat (Fig. 6). Pe partea de venituri, statul roman este un colector slab. Evaziunea fiscala la colectarea CAS este estimata la 3,3% din PIB5.
  • Subventiile de la bugetul consolidat sunt greu de acoperit in conditiile in care capacitatea administrativa este slaba iar pentru taxele generale, Romania colecteaza la buget in jur de 33% din PIB, in timp ce alte state europene colecteaza peste 50%.


Citeste mai multe despre   











Material sustinut de Superbrands

Recomandari de vara de la librarii Humanitas

Librariile Humanitas au aparut ca entitate juridica in anul 1993, insa primele doua librarii au fost deschise sub egida Editurii Humanitas inca din 1991. Cu peste 25 de ani in piata de distributie si vanzare de carte din Romania, compania isi propune sa ramana in continuare lantul de librarii cu cea mai mare pondere de carte din Romania, acordand editurilor nationale si locale, dar si autorilor romani, sansa de a ajunge la public.

3643 vizualizari

  • +26 (30 voturi)    
    Traiasca guvernul Ponta (Vineri, 14 martie 2014, 10:30)

    Keyser Soze [anonim]

    Au votat pensionarii cu el?
    Acum primesc:
    1. Indexare 5% cu scumpiri de 15%
    2. Medicamente gratuite? Canci! Trebuie sa aduca adeverinta de la fisc ca nu au venituri suplimentare.
    3. Ai pensie peste 700 lei? platesti. Ce daca ai fost inginer profesor sau intelectual.... e vina ta.
    4. Ai mancat paine cu TVA 9% E mai ieftina?
    5. Carnea, intretinerea, gazele electricitatea sunt mai ieftine? Daca da... mai reduce medicamentele sa te trezesti la realitate si mai faci rost de bani de paine cu TVA9%
    6. Te ai saturat sa il injuri pe Basescu? Nu? Atunci mai voteaza odata cu comunistii si o sa traiesti mai bine cu -20% (minus douazeci la suta). Vorba lui Vodcaroiu "crestere negativa"
    • -11 (19 voturi)    
      pe timpul lui basescu PM era alfel? (Vineri, 14 martie 2014, 11:18)

      jackalphonse [utilizator] i-a raspuns lui Keyser Soze

      voi, basistii, pesedistii sau penelistii, o tot tineti ca votul este de vina pentru situatia actuala. TOTI sunt la fel! spune-mi de perioada de bunastare de pe guvernarea basescu ca sa inteleg si eu care vot era mai bun
      • +14 (18 voturi)    
        Era altfel.... (Vineri, 14 martie 2014, 11:29)

        Keyser Soze [anonim] i-a raspuns lui jackalphonse

        Macar Basescu si Boc si-au asumat nenorocirea pe o perioada de criza, de aia au pierdut alegerile. In "fericirea" lui Ponta avem cea mai mare crestere economica cu scaderea nivelului de trai. Avem un PIB ca "p**l calului" si nivelul de trai ca "p**a furnicii" cu scadere spre cea a paduchelui.
        E adevarat ca daca te uiti la Halena 1 2 si 3 o sa vezi o Romanie care traieste muuuuuuult mai bine ca pe vremea lui Boc-Basescu, dar acest muuuuuult mai bine ete doar in capul celor imbibat cu alcool si alte prafuri interzise.
        • -4 (6 voturi)    
          "si-au asumat nenorocirea" cum? cand? (Vineri, 14 martie 2014, 14:28)

          jackalphonse [utilizator] i-a raspuns lui Keyser Soze

          au pierdut alegerile pentru ca au fost taxati pentru incompetenta de populatie. ca aceeasi populatie a votat un usl mai corupt decat primii in disperarea dea a scapa din agonie este alta poveste. asta nu face din guv basescu-boc un guvern competent.
          • +3 (3 voturi)    
            Dezastru economic (Sâmbătă, 15 martie 2014, 23:45)

            marvio [utilizator] i-a raspuns lui jackalphonse

            Guvernul Boc a fost incompetent fiindca a aplicat masurile de criza prea tarziu, bazandu-se pe iluzia iesirii rapide din criza.

            Guvernul Ponta a venit la putere pe un val de optimism al revenirii economice si de ura contra guvernului Boc. Numai ca iluzia cresterii economice s-a frant din nou: 2013 a fost un an prost din pdv economic iar 2014 se anunta si mai prost. Cosmetizarea cresterii PIB-ului din 2013 nu incalzeste pe romani. Iar fortarea acestei cosmetizari cu noi taxe si impozite in 2014 va provoca un mare dezastru economic in doar cateva luni.
      • +3 (5 voturi)    
        Sincer mi-e mila de tine (Vineri, 14 martie 2014, 14:48)

        UnOarecare [utilizator] i-a raspuns lui jackalphonse

        :(
        • -3 (5 voturi)    
          si ce-mi spui mie? (Vineri, 14 martie 2014, 15:37)

          jackalphonse [utilizator] i-a raspuns lui UnOarecare

          poti sa suferi in tacere. eu sunt bine. multumesc ca te ai gandit.
        • -1 (1 vot)    
          /// (Luni, 17 martie 2014, 10:33)

          hmara [utilizator] i-a raspuns lui UnOarecare

          Provoci mila.
          ''Incompetenta ''lui Boc ne-a facut sa nu ne scufundam, ca si Grecia de ex.
          Daca erau ai lui Pinochio, erai si tu plecat din tara sau poate un mizer asistat.
          Realitatea este cruda tipule, dar trebuie sa ai curaj si ochii deschisi sa o vezi.
          Dormi in continuare naivule.
          • +1 (1 vot)    
            Oi fi eu naiv dar tu esti orb? (Miercuri, 19 martie 2014, 22:18)

            UnOarecare [utilizator] i-a raspuns lui hmara

            Schimba ochelarii si vezi unde raspunzi cetatene!
            Gresi-si adrisantu..hihihi
    • +9 (9 voturi)    
      Un calcul simplu arata ca in jur de 1000 de apt (Vineri, 14 martie 2014, 11:52)

      dottore [utilizator] i-a raspuns lui Keyser Soze

      sunt "eliberate" natural lunar in Bucuresti, deci chiriile si pretul apartamentelor e la vale cu ~ 20% in 2014.
      Nu le plang pensionarilor de mila pentru ca sunt vinovati integral de starea in care se afla.
      Ei trebuiau sa iasa la pensie la 70 de ani din 2000 iar varsta sa se reduca treptat, nu noi sa iesim la 65 de ani...
      Nu conteaza cu cine votezi, tara va fi condusa la fel de prost dupa cat de uniti sunt cetatenii ei.
      Nici un partid nu rezista la putere mai mult de 4-8 ani, pe sistemul un pas inainte- doi inapoi.
      • +4 (4 voturi)    
        aproape (Vineri, 14 martie 2014, 13:04)

        Keyser Soze [anonim] i-a raspuns lui dottore

        daca ieseau la 60, nu la 70 ani
  • +20 (22 voturi)    
    Adica au murit mai multi decat au intrat in sistem (Vineri, 14 martie 2014, 10:30)

    dottore [utilizator]

    Ceva nu e ok sa dispara atatea voturi cu PSD la guvernare...
    • +21 (23 voturi)    
      Au disparut pensionarii (Vineri, 14 martie 2014, 11:08)

      CarmenO [utilizator] i-a raspuns lui dottore

      Nu voturile!
      Are Dragnea grija!
  • +9 (13 voturi)    
    cauza? (Vineri, 14 martie 2014, 10:32)

    dandra [utilizator]

    Au decedat ori s-au angajat?:(
    • +4 (4 voturi)    
      sau varsta de pensionare ? (Vineri, 14 martie 2014, 11:57)

      jescu [utilizator] i-a raspuns lui dandra

      Cresterea varstei de pensionare e o prostie. Ca sa iti gasesti de munca pe langa orase mai mici e aproape imposibil pentru persoane la 60 de ani. Iar cei care isi gasesc trebuie sa faca naveta la nu stiu cati kilometri pentru un salariu minim. Pe timp de iarna, sa ceri unei persoane de 60 de ani sa stea in statie, in frig pentru microbuzul care intarzie si cate o ora ... Pentru tineri n-o fi mare problema, dar de la 55 de ani deja apar probleme medicale chiar si minore care nu sunt compatibile cu naveta pe timp de iarna. Nu tot ce se poate in vest, se poate si in Romania...
    • +4 (4 voturi)    
      Traiasca moartea! (Vineri, 14 martie 2014, 13:31)

      Phil Austin [utilizator] i-a raspuns lui dandra

      Ca-l scoate pe ponta din beleaua-n care se baga singur.
    • 0 (0 voturi)    
      asta am zis si eu! (Luni, 17 martie 2014, 10:58)

      hot news [utilizator] i-a raspuns lui dandra

      "Disparitia" are explicatie foarte simpla, daca era vorba de someri in grupa de varsta 25-40 de ani, puteai spune ca s-au angajat, s-au dus la tara sa se ocupe de agricultura, au plecat sa lucreze in strainatate, au emigrat definitiv etc, dar referitor la pensionari, disparitia din sistemul de pensii nu poate avea decat o singura cauza ....
  • +9 (15 voturi)    
    Pensiile nesimtite! (Vineri, 14 martie 2014, 11:04)

    Miky60 [utilizator]

    Ce se mai aude de pensile nesimtite?
    PMP cand va ajunge la guvernare, trebuie sa faca curatenie!
  • +10 (12 voturi)    
    pensia (Vineri, 14 martie 2014, 11:19)

    gigi1 [utilizator]

    Cati mai apuca 65 de ani si cat mai traiesc dupa 65 sa se bucure de pensie dupa ce au contribuit o viata la sistemul de pensii? sistemul de pensii e un alt pretext al guvernului de suprataxare a muncii, pacat de naivii care cred ca o sa isi permita o viata decenta la batranete bazandu-se pe pensia de la stat.
    • 0 (0 voturi)    
      65, ieri! (Luni, 17 martie 2014, 11:05)

      hot news [utilizator] i-a raspuns lui gigi1

      Asta cu 65 de ani era valabila IERI, pina ajungem noi la pensie, varsta de pensionare va creste la 80!
      ideea este tocmai ca cei ce apuca a iasa la pensie sa fie tot mai putini, guvernul va putea gestiona cum doreste fondurile respective!
  • +15 (15 voturi)    
    Nu va faceti griji (Vineri, 14 martie 2014, 11:26)

    OmulNou [utilizator]

    Desi acesti 62000 de pensionari au murit, ei vor vota in continuare cu P$D-ul! Sa ne spuna Dragnea cum functioneaza mecanismul, sau procurorii care-l ancheteaza.
  • +4 (4 voturi)    
    Pensii si salarii de bananieri (Vineri, 14 martie 2014, 12:44)

    Dragos.C [anonim]

    Propun ca in loc de 7 servicii secrete sa avem 40 (ca si pahare recomandate), in loc de 600 de parlamentari 1200 (sa ii luam pe chinezi), companiile nationale 100% profitabile dar cu pierderi (?!?!) sa le inchidem, muntii plini de aur sa fie oferiti gratis ungurilor (doar pensionarii pot trai cu un rahat de bani pe luna) si etc.


    Am 25 de ani, traiesc in Germania iar toti prietenii mei nemti sau africani etc au auzit numai de bine despre tara mea de la mine, desigur. Incurajez turismul si imaginea pozitiva.
    Am impresia ca mai mult ne pasa noua celor din diaspora despre Romania decat voua celor care traiti in ea. Altfel nu pot sa imi explic cum de guvernul asta este inca la butoane.

    Rusine ba ca preferati sa stati in casa in loc sa faceti un mega protest fata de guverne corupte si incompetente. R U S I N E!!!

    Oamenii sufera iar voi stati in cafenele si pe internet. Acum voi pleca sa vomit.
  • +7 (7 voturi)    
    N-au disparut (Vineri, 14 martie 2014, 13:11)

    Wanheda [utilizator]

    Doar au fost trecuti in alta categorie, votacii lui dragnea...doar e an electoral.
  • +2 (2 voturi)    
    Rezultat cert al politicii USL -62000 pensionari (Duminică, 16 martie 2014, 18:17)

    andreesanu [utilizator]

    Calea sigura a cresterii volorii punctului de pensie -prin politica inteleapta a USL au scapat deja de 62000 de guri care cereau piine !!!,azi le mai trebuie doar pomenirile de cuviinta ,daca are cine le-o face.
    Macelarul de Nicolaescu si-a atins programul de guvernare in plus i-a dat piine la moara raspopitului !!!.
    S-a facut liber la programul de scos la pensii pe povesti si pe alte criterii alti fraieri ,programul Rovana !!!
    Pai vedeti voi de ce sunt nevoie mai multe biserici !!!,sa incapa rezultatele guvernarii USL !!!