VIDEO Guvernul a aprobat proiectul de lege privind limitarea platilor in numerar

de CP     HotNews.ro
Miercuri, 2 aprilie 2014, 16:01 Economie | Finanţe & Bănci

Guvernul a aprobat in sedinta de miercuri proiectul de lege pentru intarirea disciplinei financiare privind operatiunile de incasari si plati in numerar. Potrivit proiectului, limitarea platilor in numerar se extinde si la alti operatori economici decat persoanele juridice: persoane fizice autorizate, intreprinderi individuale, intreprinderi familiale, liber profesionisti, persoane fizice care desfasoara activitati in mod independent, asocieri si alte entitati cu sau fara personalitate juridica. Proiectul va fi trimis catre Parlament.

Plafonul zilnic maxim este de 5.000 lei/persoana, dar nu mai mult de un plafon total de 10.000 lei/zi.

Proiectul mai prevede limitarea incasarilor si platilor zilnice in numerar la 5.000 lei/persoana in cazul operatiunilor de plati in numerar sau de incasari in numerar efectuate de operatorii economici catre sau de la persoane fizice, reprezentand cesiuni de creante sau alte drepturi, restituiri sau acordari de imprumuturi sau alte finantari;

De asemenea, este prevazuta limitarea operatiunilor de incasare in numerar efectuate de operatorii economici de la persoane fizice la plafonul zilnic de 10.000 lei/persoana. Mai sunt limitate incasarile si platile in numerar efectuate intre persoane fizice, prin instituirea unui plafon zilnic de 10.000 lei/tranzactie;.

Proiectul de lege mai stabileste si sanctiunile aplicabile celor care depasesc plafoanele, respectiv aplicarea de amenzi in cuantum de 25% din sumele platite/incasate care depasesc plafoanele.

In plus, proiectul de Lege introduce, pentru institutiile bancare emitente si acceptante din Romania, obligatia de a respecta plafoanele maxime prevazute de lege pentru comisioanele interbancare. Totodata institutiile acceptante au obligatia de a include in acordurile incheiate cu beneficiarii platilor informatii detaliate referitoare la valoarea comisioanelor pentru serviciile prestate, a comisioanelor interbancare, precum si a comisioanelor suplimentare aplicate in functie de marca si categoria respectivelor carduri de plata.














Articol sustinut de BRD Groupe Société Générale

Atelier de idei. Cum te ajuta tehnologia sa-ti faci mai mult timp pentru tine si planurile tale

Munca multa, stres, ore peste program, termene limita, sedinte lungi. Uneori, asa arata ziua de lucru a multora dintre noi. Din acest motiv e foarte important sa investesti in lucruri care te pot ajuta sa iti folosesti mai bine timpul petrecut la birou. Sa lucrezi mai bine, mai usor si mai repede poate insemna mai mult timp pentru tine si pentru cei dragi. Iti propunem, asadar, cinci directii care te pot ajuta pe plan profesional si personal.

23862 vizualizari

  • +28 (32 voturi)    
    si uite asa (Miercuri, 2 aprilie 2014, 16:37)

    gopo111 [utilizator]

    lacheul de ponta nu iti mai da voie sa faci ce vrei tu cu bani tai , oare cit iau dat bancile sa dea legea asta? in loc sa opreasca bancile sa scoata bani din tara
    • +9 (13 voturi)    
      inca n-ai inteles? (Joi, 3 aprilie 2014, 8:26)

      cinic [utilizator] i-a raspuns lui gopo111

      Base e de vina. O sa te convinga A3 mintenas. SI o sa-l mai votezi o data pe Ponta.
    • +8 (8 voturi)    
      abia acum vom vedea..... (Joi, 3 aprilie 2014, 11:19)

      translativus [utilizator] i-a raspuns lui gopo111

      .....daca "lacheul" este mai tare decat "che guevarza" de la Constanta, care s-a opus public acestei magarii.
      Sa fi fost Portul Constanta "ploconul" pentru impacarea sefilor din "sultanatul" de la Marea Neagra ?

      Apropos, platile spagilor de milioane de Euro, intre escrocii politicianisti, vor fi si ele plafonate ?

      Cred ca "lacheul" o sa o ia in freza cu "breton de pionier".
      • +6 (6 voturi)    
        Aceasta este linia... (Joi, 3 aprilie 2014, 12:46)

        Zgabeartza Iftode [utilizator] i-a raspuns lui translativus

        .... impusa de Nastase, daca va mai aduceti aminte, primul care a bagat chestia cu plafonarea platilor si incasarilor prin numerar!

        Asta ca sa va clarificati cine pe cine mosteneste si cine pe cine are drept mentor!
  • +24 (26 voturi)    
    Adica nu am voie sa vand o casa cu banii jos ? (Miercuri, 2 aprilie 2014, 22:02)

    Ritzi Pitzi [utilizator]

    Cine plateste comisioanele interbancare ? Ponta ???
    • +14 (18 voturi)    
      Exact (Joi, 3 aprilie 2014, 0:17)

      UnOarecare [utilizator] i-a raspuns lui Ritzi Pitzi

      Aia care i-au votat?
      • +5 (5 voturi)    
        Din pacate (Joi, 3 aprilie 2014, 12:08)

        nano2k [utilizator] i-a raspuns lui UnOarecare

        Din pacate nu aia. Pt multi care l-au votat 5000 de lei e salariul pe juma' de an, nu ii afecteaza.
    • +13 (13 voturi)    
      ba da! (Joi, 3 aprilie 2014, 8:52)

      MariusNiculcescu [anonim] i-a raspuns lui Ritzi Pitzi

      cand vrei sa-ti vinzi casa, te duci la notariat,faci un antecontract cu n zile inainte, dupa care ii pui pe aia sa-ti faca act aditional cum ca ai dat sau ai luat 10000 ron pe zi, pana la suma impusa de contractul de vanzare-cumparare,dupa care inchei contractul propriu zis. Si uite asa esti mai,destept ca ponta si securistii lui.
      • +3 (3 voturi)    
        Ihim....da, dar.... (Joi, 3 aprilie 2014, 12:44)

        Zgabeartza Iftode [utilizator] i-a raspuns lui MariusNiculcescu

        .... cum ii scoti din banca, tu cumparator, daca si acolo s-a plafonat?
        • +2 (2 voturi)    
          ! (Joi, 3 aprilie 2014, 18:27)

          MariusNiculcescu [anonim] i-a raspuns lui Zgabeartza Iftode

          nu-i scoti,ii virezi direct in contul vanzatorului. legea se da pentru cei ce nu vor sa aiba vreo legatura cu bancile.dragutele de banci,ce au adus planeta in colaps si ai caror directori si administratori au luat cele mai mari bonusuri din istorie,in acesti ani de criza financiara. nu vrei sa ai de-a face cu bancile,te obligam ! asta e lozinca gunoaielor ce conduc planeta din umbra .
    • +4 (8 voturi)    
      Cum cine plateste comisionul? (Joi, 3 aprilie 2014, 9:17)

      naica [utilizator] i-a raspuns lui Ritzi Pitzi

      Noi,populimea,ca el domneste peste 70% din procentul de 40% de romani,adica cei ce primesc ajutoare sociale,certati rau de tot cu munca.Asa ne trebuie daca nu iesim la vot sa-dam peste........rima.
      • -6 (8 voturi)    
        Informeaza-te (Joi, 3 aprilie 2014, 11:25)

        dihania [utilizator] i-a raspuns lui naica

        Un OP interbancar costa in jur de 15-40 RON in functie de banca. Deci nimic la o suma de 10000 RON.
        • +8 (8 voturi)    
          riiight (Joi, 3 aprilie 2014, 12:07)

          H0mbre [utilizator] i-a raspuns lui dihania

          si banca trebuie sa-ti ia banii pe motiv ca ii ai, nu-i asa?
          De ce legea nu include si o limitare la comisioanele bancare??

          Si inca ceva: de ce se incearca transformarea bancilor in institutii de utilitate publica??
        • +5 (5 voturi)    
          Uau, o nimica toata! (Joi, 3 aprilie 2014, 12:38)

          maxi rodrigues [utilizator] i-a raspuns lui dihania

          15 - 40 RON o nimica toata? Serios???

          Uite, eu din Olanda in Romania fac transfer de euro pe gratis (SEPA payment). La bancomate imi retrag bani fara comision, indiferent de banca de la care retrag. De ce in Romania sunt comisioane pentru orice? O banca poate castiga si din altele, nu numai din comisioane.
          • +3 (3 voturi)    
            ! (Joi, 3 aprilie 2014, 18:35)

            MariusNiculcescu [anonim] i-a raspuns lui maxi rodrigues

            pentru ca noi suntem prostii de romani,ce acceptam orice taxa ni se pune. suntem asa dornici sa le platim incat stam si la cozi de o ora,doua. daca ne-ar ruga copii sa le luam o jucarie si ar trebui,teoretic,sa stam la o coada de 2 ore,nu am sta,dar sa dam bani la lichele ,stam. in romania nu sunt bani la buget,nu pentru ca nu se colecteaza,ci pentru ca gunoaiele care ne conduc ii fura.ii fura si pe cei stransi de la populatie si ii fura si pe cei imprumutati.
    • +1 (1 vot)    
      casa? (Joi, 3 aprilie 2014, 20:23)

      cinic [utilizator] i-a raspuns lui Ritzi Pitzi

      cate case cumperi intr-o viata? pentru tine nu pt. samsarlac? dar masini?
  • -3 (9 voturi)    
    Banci ati vrut, banci aveti (Joi, 3 aprilie 2014, 1:00)

    Robert M [utilizator]

    Oamenii naivi si-au dorit intodeauna disparitia banilor si controlul bancilor sau al statului.
    Guvernul tine seama de dorintele lor si limiteaza tranzactiile cash.
    Fara o masa mare de doritori, nici un guvern nu ar putea adopta masuri restrictive dar mai ales abuzive.
    • +1 (1 vot)    
      ochiul! (Joi, 3 aprilie 2014, 20:22)

      cinic [utilizator] i-a raspuns lui Robert M

      daca nu-s bani cash nu mai merg spagile "obisnuite" si nu mai merge o parte din camatarie.
      Si nici "imprumuturile intre politiciani si persoane fizice" !
  • +9 (13 voturi)    
    Guvernarea FMI (Joi, 3 aprilie 2014, 2:38)

    Wanheda [utilizator]

    Ca nu-l duce pe Puonta mintea atat de departe, el ar trage si banii la Xerox da-l tine socru-su'n frau.
    Ponta doar o sa spuna ca e o conspiratie basista, mac mac mac pe A3 si in maxim 15 minute convinge si pe al mai pesimit.
    • +4 (6 voturi)    
      Manipularea Financi9ara (Joi, 3 aprilie 2014, 8:32)

      bell [utilizator] i-a raspuns lui Wanheda

      Idiotenia Guvernamentala si Parlamentara Romaneasca nu are limite. Asa este...OK!.
  • +1 (1 vot)    
    n-o sa tina mult (Joi, 3 aprilie 2014, 9:17)

    jescu [utilizator]

    Taxa asta e ca taxa care se voia aplicata bancilor. Daca n-o pun toate tzarile atunci n-are sens sa fie doar intr-o tzara. De exemplu, cine opreste pe cineva sa cumpere masini, produse de lux, etc. din alte tzari, folosind bani gheatza. Cine o sa piarda cel mai tare, statul roman ca se reduc incasarile din TVA. Peste un an tre sa mai bagam o taxa ca nu mai sunt iar bani la buget...ori...o sa scoatem legea :). Intentia e buna, sa se creasca incasarile la buget, dar efectul va fi tocmai invers..:)
  • +7 (11 voturi)    
    Incredibil (Joi, 3 aprilie 2014, 9:26)

    virgil popisteanu [utilizator]

    Singura diferenta intre noi si Congo e ca noi avem banci. Ati vrut Jos cu dictatorul Basescu... voici le dictateur rouge.
    • 0 (0 voturi)    
      ! (Joi, 3 aprilie 2014, 18:38)

      MariusNiculcescu [anonim] i-a raspuns lui virgil popisteanu

      stii care e asemanarea intre romania si congo ? amandoua sunt populate de maimute fara creier. din 4 in 4 ani le dai o banana si o galeata de plastic si gata ,s-au cumintit.
  • +7 (7 voturi)    
    De ce nu vedeti si partile bune (Joi, 3 aprilie 2014, 9:50)

    Sorel22 [utilizator]

    Vor fi un pic mai grele tranzactiile prin Strehaia sau Buzescu pentru tranzactii cu diverse metale maturate :))
  • +5 (9 voturi)    
    Daca e aplicata corect poate nu e o masura rea (Joi, 3 aprilie 2014, 9:55)

    smeuletz [utilizator]

    Observ ca lumea in general comenteaza si o ia ca o restrictionare majora a libertatii. Nu sunt totusi multi cei care chiar cumpara lucruri de 5000 lei pe zi. E drept putea fi un pic mai sus plafonul. De asemenea firmele mici nu au asemenea incasari pe zi. Masura poate fi buna in demascarea banilor negri, de exemplu ai unor suspecti care desi nu au venit inregistrat conduc masini ultimul racnet, sau cumpara apartamente pe banda rulanta. Practic da o parghie buna organelor de control. Insa desigur masura nu rezolva totul si desigur ca se vor gasi cai de ocolire.
    • +11 (13 voturi)    
      Presimt un cutremur in imobiliare (Joi, 3 aprilie 2014, 10:48)

      denvarel [utilizator] i-a raspuns lui smeuletz

      Toate apartamentele si terenurile vor incepe sa coste 4999 lei.
      La fel si masinile second hand...
  • +4 (4 voturi)    
    o nelamurire (Joi, 3 aprilie 2014, 11:05)

    break_noon [utilizator]

    am vazut in articol limitari de plati de 5000/persoana.
    dar intre 2 firme, care este limita ? tot 5000 lei
    multumesc.
  • +1 (1 vot)    
    Asta este realitatea (Joi, 3 aprilie 2014, 12:45)

    Mamulea [utilizator]

    http://www.youtube.com/watch?v=X6JaUibNDPY&feature=youtu.be
  • +2 (2 voturi)    
    Mda (Joi, 3 aprilie 2014, 14:03)

    electron [utilizator]

    Aceasta lege nu este altceva decat o recunoastere a faptului ca fiscul ii incopompetent sau prost dotat.
    Tanzactii intre firme daca se emite factura, provenienta si drumul banilor se pot urma, indiferent ca plata este prin banca sau numera. Dar cum suntem in evul mediu din punct de vedere informatic fiscul nostru nu poate asa ceva
    Tranzactii intre firme si persoana fizica, Idem daca se emite factura banii se pot urmari.Dar cum suntem in evul mediu din punct de vedere informatic fiscul nostru nu poate asa ceva
    Acuma o sa zice ca problema este cu daca se emite factura, daca nu se emite oricum nu ai cum controla. Acuma la tranzactii intre persoane fizice aici problema este numai cand se cumpara masini/terenuri. Si iar fiscul este in evul mediu pentru ca nu poate urmari banii.
    In mod normal un program informatic ar putea foarte usor sa urmeasca cine la cine si cat plateste, pe baza facturilor, contractelor de vanzare cumparare si sa ridice niste semne de intrebare acolo unde trebuie.
    Dar pentru asta ar trebui ca fiscul sa aiba sau sa poata accesa diverse baze de date si sa isi faca treaba.
    Dar deh asta inseamna ca cineva sa gandeasca o aplicatie, plus ca progamul informatic nu ia spaga. Mai simplu punem o limitare si nu ne batem capul