AUDIO Isarescu: A devenit chiar mai greu sa faci afaceri in Romania. Cand mi-a spus cat trebuie sa plateasca firma impozit pe profit, i-am trantit telefonul in nas contabilului

de Dan Popa     HotNews.ro
Marţi, 6 mai 2014, 18:05 Economie | Finanţe & Bănci


Mugur Isarescu
Foto: AGERPRES
"Mi se pare ca a devenit chiar mai greu sa faci afaceri in Romania", a declarat guvernatorul BNR, Mugur Isarescu, care este si actionarul unei companii ce produce vin, aratandu-se indignat de povara fiscala pe care o firma trebuie sa o suporte. "Intr-un trimestru am platit 3 miliarde de lei vechi catre stat. Cand mi-a spus cat trebuie sa plateasca firma impozit pe profit, i-am trantit telefonul in nas contabilului", a spus Isarescu, referindu-se la firma la care este actionar, Mar SRL. Asculta in text afirmatiile lui Mugur Isarescu.


" Poate ca sunt si eu subiectiv, dar ba impozit pe aia, ba pe aialalta....Mi se pare prea mult! Nici chiar asa!", a mai adaugat Guvernatorul, precizand ca "poate ca ne vor usura povara cu profitul reinvestit".


 "Doar pentru profit trebuia sa dau peste 1 miliard (n.r. lei vechi). Trebuie sa va marturisesc ca nu am luat un sfant (ca dividende-n.red). Am si eu membri ai familiei si poate ca ei nu au fost de acord cu mine. Dar eu sunt actionar majoritar, am 53% din actiuni si cand nu imi convine ceva, ii chem la vot. Nu sunt in situatia sa traiesc din dividendele de la firma!", a spus Isarescu.


In opinia sa, reducerea impozitelor si marirea bazei de impozitare ar trebui sa fie solutia de luat in considerare de autoritati.

"Reducerea contributiilor sociale nu e o decizie politica usor de luat, dar perceptia mea e ca va avea efecte benefice. Nu le spun eu ce sa faca, spun ce trebuie", a adaugat seful bancii centrale, amintind ca atunci cand impozitul pe profit a fost redus de la 40% la 25%, incasarile la buget s-au dublat pana la finele anului.


Citeste mai multe despre   










20129 vizualizari

  • +37 (47 voturi)    
    dai în bot lui ponta (Marţi, 6 mai 2014, 18:13)

    timp tamp [utilizator]

    Fă cerere la derbedeul pe care î-l susții, să plătești juma de impozit până în 2016, apoi plătești totul, ceva cam în genul electoratei!
    • +34 (38 voturi)    
      Mugure fa-te ca faci opozitie (Marţi, 6 mai 2014, 18:46)

      Frank777 [utilizator] i-a raspuns lui timp tamp

      ca sa vi catindat la Presedentiale ca fiind un copil teribil al capitalismului romanesc .Un fel de bancher in blughi care ataca sistemul de impozit pe profit.La misto.Acum s-a trezit.Dula 20 de ani de impozit pe profit.De ce ? Ca e catindatul abscons al PSD la presidentiale si faace figuratie de rebel acuma.Scenariu prost.Dl Goe .
      • +16 (22 voturi)    
        e si Isarescu in campanie electorala? (Miercuri, 7 mai 2014, 0:26)

        tjax [utilizator] i-a raspuns lui Frank777

        Am o parere buna despre Isarescu, dar in ultimul timp mi se par cam ciudate declaratiile lui. Se declara surprins de multe lucruri pe care ar fi trebuit sa le stie, si face niste declaratii cam populiste.
        • +13 (15 voturi)    
          a devenit om de afaceri... (Miercuri, 7 mai 2014, 4:53)

          T34 [utilizator] i-a raspuns lui tjax

          ...iar asta l-a adus cu picioarele pe pamant, coborandu-l din "sferele inalte" in care se rotea voios :).
          Un prieten, om de afaceri invidiat de multi, avea o vorba: "sa nu moara numeni pana n-o avea afacerea lui, sa vada ce inseamna asta in Romania!". Asa si cu Isarescu, incepe sa se prinda cam cum sta treaba cu diferenta dintre teorie si practica...
          Cam tarziu, ce-i drept, dar mai bine mai tarziu decat niciodata! Probabil ca-si zice, in mintea lui: "Ce prostovan am fost, o viata intreaga!" :)
    • -8 (16 voturi)    
      ... (Marţi, 6 mai 2014, 22:52)

      klaudyuxxx [utilizator] i-a raspuns lui timp tamp

      aceleasi erau taxele si pana la Ponta, de ce sa nu-i dea in bot lui Boc,MRU, etc?
      • +4 (14 voturi)    
        la fiecare articol (Miercuri, 7 mai 2014, 3:18)

        eek [utilizator] i-a raspuns lui klaudyuxxx

        ..e un d-asta.
        Frate, etc nu a fost premier. Etc apare doar cand unu ca tine nu are ce zice, dar totusi zice.
        Care parte din "a DEVENIT mai greu" nu ai priceput?
        • +3 (9 voturi)    
          cum? de ce? (Miercuri, 7 mai 2014, 9:23)

          Movesi [utilizator] i-a raspuns lui eek

          cum si de ce a devenit mai greu?
          asta nu pricepem din ce zice isarescu.
          "Cand mi-a spus cat trebuie sa plateasca firma impozit pe profit, i-am trantit telefonul in nas contabilului"
          ce bre nu stiai ca e 16%?
          cat ai vrea sa fie 0?
          • +1 (1 vot)    
            inexact (Miercuri, 7 mai 2014, 11:20)

            rz_ [utilizator] i-a raspuns lui Movesi

            Din 3 miliarde, 1 e impozitul pe profit, spune clar. Pe ala-l stia dar restul i se pare prea mult.
          • 0 (2 voturi)    
            alta maskirovka? (Miercuri, 7 mai 2014, 12:21)

            cinic [utilizator] i-a raspuns lui Movesi

            16% daca ai profit. Daca vrei sa incasezi dividend mai dai 16% din ce a ramas. Deci statul BOLSEVIC ia 30% si plange dupa investitori (Ungaria 13% si BG 10%).
            Dar ce sa inteleaga un propagandist?
            • 0 (2 voturi)    
              cine a adus cota unica de 16%? (Miercuri, 7 mai 2014, 12:28)

              Movesi [utilizator] i-a raspuns lui cinic

              cine a adus cota unica de 16%?
    • +3 (3 voturi)    
      o gramada de voturi (Miercuri, 7 mai 2014, 9:49)

      Parol [utilizator] i-a raspuns lui timp tamp

      probabil pentru ca-l injuri pe ponta, lucru care pe site-ul asta e mai important decat faptul ca esti in mod evident analfabet. mai incearca cu cratima aia. poate-ti iese.
    • +2 (2 voturi)    
      sigur, toti dusmanii poporului trebuie demascati (Miercuri, 7 mai 2014, 10:27)

      derblauereiter [utilizator] i-a raspuns lui timp tamp

      si l-ati identificat in fine pe cel mai periculos dintre ei: Mugur Isarescu.

      lasand la o parte ca a organizat si condus singura institutia cu adevarat functionala din tara asta, Isarescu si-a exprimat totdeauna inclinatia pt. zona de dreapta, atat cat i-a permis pozitia de guvernator BNR.

      a acceptat pozitia de PM in guvernarea CDR, a avut relatii putin spus "racoroase" cu Cotroceniul in mandatele lui Iliescu dar extrem de stranse sub Constantinescu si Basescu (propunerea lui Lucian Croitoru PM, Ghetea la CEC etc).

      a comentat critic cresterile de impozite in absolut toate ocaziile, de la TVA-ul lui Boc la taxa de stalp a lui Ponta, cuantumul CAS etc.

      puneti botu' la toate intoxicarile securistice si nu va ganditi ce ar insemna pt. mediul privat ca pe langa impozitele aberante impuse de politicieni sa mai avem si variatii de curs ca-n Ungaria, de care sa profite evident cativa baieti destepti si guvernul la calculul de accize.

      singurul lucru care i se poate reprosa lui Isarescu este o simpatie -regretabila - pt. BOR (a avut un bunic cleric) iar participarea neinspirata la intalnirea aia cu Ponta i se trage in mod sigur de la relatia cu "Preafericitul" (altfel, dat de diverse surse ca "basist"..)
    • -1 (1 vot)    
      dincolo de agramatism.... (Miercuri, 7 mai 2014, 11:15)

      barbu007 [utilizator] i-a raspuns lui timp tamp

      ...căci "îl" se scrie, totuşi, fără cratimă, punctul de vedere exprimat pare întemeiat. dl isărescu, susţinător -prin funcţia sa- al politicilor fiscale guvernamentale, se înfurie atunci când efectele se întorc şi asupra sa?!
      excelent!
    • -1 (1 vot)    
      Hmmm (Miercuri, 7 mai 2014, 12:36)

      MRSmrs [utilizator] i-a raspuns lui timp tamp

      "Intr-un trimestru am platit 3 miliarde de lei vechi catre stat.''
      Credeam ca isarescu nu vorbeste precum babaele din sat, adica in lei vechi.
      Am impresia ca a facut asata ca sa para foarte multi bani....
      De fapt a platit 300.000 de lei sau 66.666 de euro.
      Acum nu mai pare asa de impresionant...dar mugurul stie cum sa manipuleze...
  • +43 (47 voturi)    
    Isarescu traieste in Romania? (Marţi, 6 mai 2014, 18:14)

    ouyang [utilizator]

    Abia acum se prinde cum merg lucrurile? Unde ai trait pana acum, dle?
    • +19 (19 voturi)    
      Plateste, ca bombonica fura 7 milioane.... (Marţi, 6 mai 2014, 21:21)

      cartofil [utilizator] i-a raspuns lui ouyang

      Cele 7 milioane de euro furati de bombonica dragnea de la statul roman, cu complicitatea procurorului nitu, coleg de restante cu ponta trebuie sa-i plateasca cineva. Cine? Prostii ..............romanii.
    • 0 (0 voturi)    
      Asta e partea a doua (Miercuri, 7 mai 2014, 17:52)

      JiBi [utilizator] i-a raspuns lui ouyang

      Daca are amnezie nu e nimic, partea proasta e ca el controla, cica, bancile, care ii mina in lupta pe contabilii care..., care,...., care... pe noi.

      Si a doua chestie: cum vine treaba regulatorul cursului de schimb, creantelor si dobinzilor sa fie si afacerist, in acelasi timp?
  • +58 (58 voturi)    
    Stai putin, sa intre si impozitul pe stilp (Marţi, 6 mai 2014, 18:18)

    IancuJianu [utilizator]

    Aplicat la numarul parilor din vie.....
    • 0 (0 voturi)    
      n-are rezervor de apa? (Miercuri, 7 mai 2014, 12:23)

      cinic [utilizator] i-a raspuns lui IancuJianu

      plateste si pe acela. De gard nu stiu inca! Dar stiu mazeta si evoque si demaGogu si adrian8
  • +27 (29 voturi)    
    of of of of (Marţi, 6 mai 2014, 18:46)

    ardeleanu_ion123 [utilizator]

    chiar asa vorba d-lui (d-nei) ouyang

    s-a prins si d-l Isarescu :-)

    mie mi se par penibile porcariile astea, mai ales in contextul in care de DOUAZECI SI DE ANI ne taram in mocirla TRANZITIEI ( ati observat ca nu se mai foloseste termenul?)

    Acuma nu mai e tranzitie; au terminat-o! au mai ramas cateva firimituri ... ceva pamant.... niste paduri.... si RESURSELE FRATE!

    deci am trecut de la TRANZITIE laaaa ?


    TA-NAAAA :

    INDEPENDENTA ENERGETICAAAAA!!!

    si nu, nu sunt rusofil, bunicul meu a luptat pe frontul de est si mi-a povestit multe, asta asa, pentru cozile de topor curioase
  • -1 (25 voturi)    
    Saracu" Mugurel ! (Marţi, 6 mai 2014, 18:50)

    rutger [utilizator]

    Asigura probabil 1% din productia de vin a Romaniei si are un profit net de cca 360.000 EURO (!?!). Salariul de la BNR NU se pune. Propun OUG cu maxima rapiditate sa ajutam astfel de oameni cu mari probleme financiare. Dar, dupa asta, ii cerem lui nenea Mugur sa nu ne mai abureasca, cu vapori de vin, cand vine vorba de macro si microeconomie ! In vino veritas!
    • +2 (4 voturi)    
      saracul (Miercuri, 7 mai 2014, 9:24)

      Movesi [utilizator] i-a raspuns lui rutger

      pana acu a aranjat cifrele sa nu aibe profit, acu cand nu mai poate se plange ca trebuie sa plateasca 16% impozit pe profit
      "Cand mi-a spus cat trebuie sa plateasca firma impozit pe profit, i-am trantit telefonul in nas contabilului"
  • +31 (33 voturi)    
    Esti un nesimtit... (Marţi, 6 mai 2014, 19:13)

    fdaniel [utilizator]

    Asta pot sa zic eu, suferitor al "reformelor" si "politicilor" fiscale, financiare, economice ale VOASTRE din ultimii 20 de ani. /// Ai fost Prim-ministru si acum iti dai seama ce inseamna sa MUNCESTI in tara asta???
  • +19 (21 voturi)    
    Groaznic (Marţi, 6 mai 2014, 19:46)

    munuc [utilizator]

    Va dati seama cine si cum conduce Banca Nationala a Romaniei?! Cata pricepere, cat realism, CAT CINISM!?
  • +17 (17 voturi)    
    Luati banii de la baronii P$D! (Marţi, 6 mai 2014, 19:52)

    Matrafirefox [utilizator]

    Luati-le lor banii, adica luati-i inapoi, ca banii lor vin de la noi!
  • -7 (19 voturi)    
    Pai (Marţi, 6 mai 2014, 20:53)

    Gigi Kent [utilizator]

    Tot 16% coane Isarescule. Tot 16%. Printre cele mai mici din Europa. De ce nu te muti matale in alta tara sa platesti 25-40% impozit pe profit ca poate nu iti covine 16%. Intreprinzatori care iau cu sapte maini, vor totul gratis de la Stat si daca se poate sa nu plateasca nici taxe sau impozite. Asta dupa ce s-au asigurat ca platesc angajatii cu salariul minim pe economie ca deh...si CAS-ul e cam marisor si nu iese profitul de cate o vila sau un SUV pe fiecare semestru in care se joaca de-a intreprinzatorul de succes. In timp ce se face ca e si guvernator de BNR. O fi avand si cursuri? Cred ca ii mai lipseste sa tina si cursuri la universitate si devine si ata o personalitate multilateral dezvoltata pentru care ziua are minim 72 de ore.
    • +18 (18 voturi)    
      un exemplu sa pricepi si tu....... (Marţi, 6 mai 2014, 21:42)

      cartofil [utilizator] i-a raspuns lui Gigi Kent

      Faci un produs pentru care platesti pentru materie prima, utilitati, alte chestii 100 lei (fara tva), fondul de salarii este 100 lei si vinzi produsul cu 300 lei (cu TVA- 242 fara TVA). Pare ok la prima vedere, pare ca mai obtii si un profit rezonabil. Dar sa vedem cat ia statul si cat producatorul. Din fondul de salarii statul ia 47% deci 47 de lei. Platesti TVA 25% la valoarea adaugata deci la 142 de lei, deci mai dai 35,5 lei. Ramane profit 42 lei. Se impoziteaza cu 16% deci cu 6,72 lei iar dividendele mai sunt impozitate cu 16% deci cu inca 5,64. Mai iei deci 29,64 lei. Statul ia 47+35,5+6,72+5,64=94.86 adica mai mult decat patronul si toti muncitorii la un loc. Calculul este mult exagerat. In realitate lucrurile stau mult mai prost si pentru un intreprinzator mai rudimentar dar foarte muncitor care nu face un calcul foarte exact poate sa iasa usor de tot in pierdere. Iar un simplu muncitor trebuie sa priceapa ca daca ia un salariu la privat de 100 lei net, statul incaseaza in final pentru munca nenorocitului, 200 lei.
      • -10 (12 voturi)    
        Un exemplu... (Marţi, 6 mai 2014, 23:46)

        Gigi Kent [utilizator] i-a raspuns lui cartofil

        Ca sa inteleaga dl Isarescu (si dl cartofil) ca bate campii.

        http://0-100.hotnews.ro/2014/05/06/michelin-va-muta-la-zalau-o-parte-din-productia-fabricii-din-budapesta-care-va-fi-inchisa/

        Sa mute dl Isarescu productia in Ungaria la schimb cu cauciucurile Michelin ca celor de la Michelin li s-a parut ca e mai bine la noi in tarisoara.
        • +9 (9 voturi)    
          Irelevant ce spui tu (Miercuri, 7 mai 2014, 1:07)

          Wanheda [utilizator] i-a raspuns lui Gigi Kent

          Era relevant daca Romania era China Europei..nu e.
        • +3 (5 voturi)    
          Face si Michelin ca Nokia. (Miercuri, 7 mai 2014, 8:07)

          IancuJianu [utilizator] i-a raspuns lui Gigi Kent

          Sta aici ca are FACILITATI FISCALE si dupa ce termina timpul de gratie isi pune coada pe spinare si pleaca altundeva.
      • 0 (2 voturi)    
        te-ai gasit si tu economist (Miercuri, 7 mai 2014, 9:29)

        Movesi [utilizator] i-a raspuns lui cartofil

        daca fondul de salarii este egal cu cat produce firma intr-o luna esti un manager prost, facut la seral sau fara frecventa
        • 0 (2 voturi)    
          tu esti absolvent de 8 clase ... (Miercuri, 7 mai 2014, 10:15)

          Dana EugeniaMoinescu [anonim] i-a raspuns lui Movesi

          ... vad ca de citit poti citi, dar concentrarea iti lipseste; costul cu materiile prime era egal cu fd de salarii !
          • -1 (1 vot)    
            te bagi in seama aiurea (Miercuri, 7 mai 2014, 10:44)

            Movesi [utilizator] i-a raspuns lui Dana EugeniaMoinescu

            materii prime 100
            fond salarii 100
            adaos brut = vanzari fara tva - materii prime = 142
            firma produce 142 ceea ce nu este cu mult mai mare decat fondul de salarii de 100
            rectific pt astia mai rigurosi, cum te vrei tu:
            daca fondul de salarii este egal cu 70% din cat produce firma intr-o luna esti un manager prost
            100/142=0.7 adica 70% ca sa pricepi
    • +15 (15 voturi)    
      3% provincial, 15% federal si 5% TVA (Miercuri, 7 mai 2014, 0:57)

      Wanheda [utilizator] i-a raspuns lui Gigi Kent

      fara nimic altceva, adica fara CAS...nu exista in Canada; doar la pensie platesc dar se aplica doar pe salarul pe care mi-l dau oricum.
      Taxe pe stalpi, CAS pe chirii si curand pe orice forma de venit, roviniete, taxe de pod...taxa Poanta 7c, doar in Romania auzi de gugumanii din astea.
      Si BTW, FYI....1$ litrul de benzina si 0% TVA la orice e produs alimentar, gaz mai ieftin de 4 ori ca ala rusesc.
      Incearca sa bati asta si dupa aia sa te bati cu pumnu'n chept si sa ma chemi sa investesc la tine-n tara....si tot n-o sa poti sa ma convingi, pt ca nu esti reliable, schimbi legile peste noapte...
      • +1 (5 voturi)    
        pai tu compari romania cu canada? (Miercuri, 7 mai 2014, 9:46)

        Parol [utilizator] i-a raspuns lui Wanheda

        canada e cam cat europa dar are o populatie putin mai mare ca a romaniei. a fost exportator de gaze (si cred ca inca mai e), ii are pe americani aproape, petrol cat incape, etc. sa compari preturile la petrol si gaze din canada sau sua cu alea din europa e curata nebunie (de ce nu dai exemplu romaniei pretul benzinei in emirate sau iran sau kuweit?) si denota o neintelegere a situatiei. taxa de stalp n-o platesc toti cetatenii. roviniete sunt in toata europa. ai plecat, foarte bine. si eu la fel. dar sa te bagi in seama d-aiurea cu argumente ca cele de mai sus?!
        • -1 (3 voturi)    
          Dar impozitele, prietene pe droguri? (Miercuri, 7 mai 2014, 10:54)

          HneproP$Dsicenzureaza [utilizator] i-a raspuns lui Parol

          Ce zici de 15%+5%+3% cand in rromanistan este 30% impozit pe profit, 100% impozit pe munca, 24% TVA. E bine ca nu te cunosc ...
          • 0 (0 voturi)    
            de ce? (Joi, 8 mai 2014, 16:06)

            Parol [utilizator] i-a raspuns lui HneproP$Dsicenzureaza

            ma luai la palme ca gandesc altfel decat linia trasata de partid? poate ai ratat subiectul discutiei. domnul isarescu era suparat pe impozitul pe profit. prea mult profit decalarat si taxat. ca domnul contabil nu a fost suficient de priceput la munca de evaziune.
            daca in capul tau (si spre deosebire de tine o sa ma feresc de catalogari, ca-n cazul tau sunt evidente) impozitul pe profit e 30% si 100% impozitul pe munca, probabil nu lucrezi unde trebuie. iar pentru tva-ul de 24 la suta si alte minunatii, multumeste-i marelui carmaci traian basescu prin sluga sa prea plecata emil boc
    • +2 (2 voturi)    
      Nu intelegi (Miercuri, 7 mai 2014, 11:31)

      electron [utilizator] i-a raspuns lui Gigi Kent

      Tu crezi ca toti patronii umbla in SUV-uri si o duc bine? Gresesti amarnic. Sa stii aia cu SUV-uri si masini scumpe fie au o afacere serioasa (ma refer la sute de angajati) care merge, fie fac afaceri cu statul, ok mai sunt si evazionistii dar astia cu afaceri cu statul fac paguba mult mai mare.Patronul cinstit care are si el o afacere are in cel mai bun caz o masina "normala" luata second de multe ori. Patronii cinstiti sunt 'mulsi" de statul roman la tot pasul. Cand romanul zice patron el isi inchipuie un bogatas care sta cu burta la soare si "biciul" pe subalterni. nu este asa. Si omul care are croitoria de la colt cu inca 2 angajati si el este patron, si poate abia isi permite ratele la un Logan second.
      Faci comparatie cu taxele din alte tari?
      Hai sa compar si eu: unde ai vrea sa mergi in spital in Romania sau Germania, Finlanda, Austria etc; unde ai vrea sa mearga copii tai la scoala in Romania sau Germania, Finlanda, Austria etc? si asa mai departe
      Cand statul ofera servicii similare cu aceste tari atunci sa puna taxe ca in aceste tari nu invers.
      Ne miram ca romanii nu vor sa plateasca taxe, pai de ce sa platesc cand merg la spital si mai platesc o data, drumurile noastre sunt mai scumpe si mai proaste ca oriunde in lume, de ce sa platesc?
  • +14 (16 voturi)    
    De tot rasul (Marţi, 6 mai 2014, 21:23)

    Cindrel [utilizator]

    Pai, D-nul Isarescu numai acum afla ca in statul Roman firmele platesc impozite la impozite ?
    Oare D-nul Guvernator al BNR ISARESCU nu i-o fi spus ?
    Dar de ce nu i-o fi spus D-nul Prim-Ministru Isarescu ca taxe peste taxe sufoca firmele inca de la Guvernul Vacaroiu, zis si `Hagi al finantelor`, ce punea taxe si accize dupa fiecare paharel ?
    De neinteles de ce nu-l intreaba pe Prim-Vice-Gurvernatorul Georgescu, care baga taxe, impozite, accize cum baga lemne in soba din casa din Ferentari, in adolescenta ? Macar s-o faca in clipele libere de consalting, lasate de atot(ne)stiutorul W Ponta.
  • +14 (14 voturi)    
    adauga si amenzile (Marţi, 6 mai 2014, 22:33)

    BME [utilizator]

    pe care le platim pentru te miri ce. Sa vezi cand vin controalele , care sunt lunare, si te amendeaza ca lipseste nu stiu ce virgula din hartii. Nu conteaza ca esti cu toate datoriile la zi, ca platesti toate taxele. La noi controalele se fac la hartii, nu la bani. In special cei de la itm dau amenzi fara nici un sens
    • +2 (2 voturi)    
      economia ar merge mai bine fara atatia controlori (Miercuri, 7 mai 2014, 10:47)

      ..13 [utilizator] i-a raspuns lui BME

      Ce bine ar fi daca nu ne-am vedea cu cei la control -

      Cred ca s-ar putea face o mare economie daca am trimite acasa functionarii publici, am pune computere mai multe si mai dese, 1-2 administratori inteligenti si atat... Pe pariu ca iesim mai bine decat acum..

      Poate daca am primi un email despre ce si cum am avea de platit si cu o recomandare de esalonara a platilor - este suficient nenicule...

      Mai mult - daca ai avea un site - unde toate impozitele si taxele sa fie trecute si doar introduci codul si sumele si computerul sa iti ploua cu impozite si taxe - asa stii de la inceput in ce afacere te bagi si daca te mai bagi...

      Vise, vise...
  • -6 (6 voturi)    
    ... (Marţi, 6 mai 2014, 22:57)

    klaudyuxxx [utilizator]

    /// atatea lectii ne mai da...
  • +4 (6 voturi)    
    texte (Miercuri, 7 mai 2014, 6:49)

    tontu [utilizator]

    Nea Mugure ai aterizat si mata mai ieri in capitalism si nu sti cu ce se mananca. Decat sa ne spui povsti din astea mai bine lasa-ne...
  • +3 (7 voturi)    
    ugurel doarme in pat cu vinovatul! (Miercuri, 7 mai 2014, 7:00)

    hotnewsfil [utilizator]

    Nu este cazul ca Mugur Isarescu sa isi extinda reprosurile pana in Piata Victoriei - la domnul Plagiatoru, atata timp cat il poate avea ca tinta, 'in coasta lui', pe Georgescu (vicepresedintele BNR) - cel care cautioneaza politica fiscala a domnului Mitomanu.
  • +5 (7 voturi)    
    Mumiile comuniste. (Miercuri, 7 mai 2014, 7:13)

    MagnusLucian1320675938794 [anonim]

    Domnule Mugur Isar, te-am suportat destul.
    Faptul ca acum in ceasul al 25-lea constati si tu ce e evident de doua decenii, te discrediteaza. De ce nu tragi si tu pe dreapta si mori fericit? Si i-al si pe Iliescu cu tine. Si pe Zgonea. Si pe multi altii care ne capushatzi de cand v-a pus destinul nostru furat un scaun sub fund?
  • +11 (11 voturi)    
    realitatea (Miercuri, 7 mai 2014, 7:30)

    Dedalus [utilizator]

    Simplu: impozitul este de:

    16% pe PROFIT
    +
    16% pe DIVIDENDE
    =
    30% !!!

    (nu face chiar 32%, pentru ca se aplica asupra a ceea ce ramane dupa aplicarea impozitului pe profit)

    Ei bine, o situatie similara este si la salarii, unde fata de cheltuielile cu salariile, ceea ce mai ia angajatul in mana este cam 55% (adica spre jumatate - calculele exacte duc la variatii fata de acest procent)

    Este nevoie stringenta de cresterea nivelului de cunostere al populatiei fata de aceste lucruri, altfel nu ajungem nicaieri, majoritatea neointelegerilor provin din necunoasterea contabilitatii reale..

    Se aplica si la (multi) ziaristi....
    • -2 (2 voturi)    
      doar ca nu se aduna (Miercuri, 7 mai 2014, 9:35)

      Movesi [utilizator] i-a raspuns lui Dedalus

      16% pe profit plateste firma
      16% pe dividende plateste asociatul care ia dividendele, este un venit ca oricare altul si care se impoziteaza cu celebra 16% ca orice venit, inclusiv pe castigurile de la bursa sau concursuri tv
      faptul ca se opreste la sursa e altceva, dar nu-l plateste firma
      • 0 (0 voturi)    
        O intrebare: (Miercuri, 7 mai 2014, 10:56)

        HneproP$Dsicenzureaza [utilizator] i-a raspuns lui Movesi

        In ce tara a lumii a IV-a ai vazut tu ca se procedeaza asa?
      • 0 (0 voturi)    
        tocmai (Joi, 8 mai 2014, 14:16)

        Dedalus [utilizator] i-a raspuns lui Movesi

        Tocmai. Paa la urma, judecat prin prisma venitulu personal - ca de el e vorba- raman mai putin decat Profitul net.
  • -1 (3 voturi)    
    Contabilul ca victimă colaterală. (Miercuri, 7 mai 2014, 9:00)

    VASCO [utilizator]

    Impulsul gestului huliganic recunoscut public de către unul din simbolurile "reuşitei capitaliştilor autohtoni" ca mici producători de a trânti telefonul în nasul umilului contabil, pune în stare de maximă alertă atât ONG-urile preocupate de pretecţia victimelor abuzurilor din familie, cât mai ales a Corpului experţilor contabili şi a contabililor autorizaţi, a societăţilor de asigurări contra riscurilor profesionale, etc.
    De fapt la baza activităţii micilor întreprinzători se află pe de o parte efortul potronului în maximilizarea activităţii, iar pe de altă parte aportul cu servicii de specialitate a contabilului, în cooperare sub domnia legii contabilităţii, a codului muncii, şi a bunului simţ, ori dacă sub ameninţarea loviturii cu telefonul în nas contabilul
    din spirit de supraveţuire în faţa unei asemenea ameninţări, fie va denunţa contractul fie va înţelege că patronul nu trebuie supărat şi va aranja înformaţiile scrise sau verbale cu riscul neindeplinirii obligaţiilor legale.
    Deşi aparent minor fenomenul patronului furios fără motiv pe contabilul firmei, riscă prin caracterul său de largă manifestare socială să erodeze grav structura de baza a asigurării minimului de
    legalitate şi responsabilitate.
    Fenomenul este cu atât mai grav cu cât el este relevat cu sinceritate şi puţin cinism de cel ce guvernează de decenii imensul sistem al afacerilor bancare bazate pe promovarea credibilităţii părţilor, pe recunoaşterea şi respectarea interesului legitim al fiecăruia.
    Gestul este deasemenea semnificativ prin faptul că domnul guvernator mărturiseşte păcatul la câteva zile după impătăşania impreună cu premierul în faţa Prea fericitului.
    Domul guvernator, ca mic capitalist pune pe seama nasului contabilului toate abuzurile legislative şi de execuţie în loc de a face în această chestiune o vizită de lucru pe la palatul victoriei, ori a ajuns la concluzia că o asemenea vizită nu este sustenabilă.
    Se impune protecţia profesiei contabile !
  • +4 (4 voturi)    
    Gogu (Miercuri, 7 mai 2014, 9:00)

    mgu [utilizator]

    La salarii,de exemplu ,este simplu.Impartiti total datorii de achitat catre stat(impozit pe veniturile din salarii) si la bugetele de asig sociale si fd speciale la salariul net total din statul de plata.Datoriile reprezinta 65% din salariul net.Deci,pentru a lua 1 leu din societate un angajat trebuie sa plateasca,impreuna cu societatea,0,65 lei.In final calculati cam ce productivitate trebuie sa aiba un salariat sau ce plusvaloare trebuie sa aduca cesta pentru a suporta si celelalte cheltuieli.Cu amortizarea,cu intretinerea spatiului-energia,apa,cu celelalte impozite si taxe -impozit pe venit,impozit pe dividende,alte cheltuie pentru a ramine si investitorul cu ceva.Bataie de joc!Aduci bani,faci cica afacere ,angajezi oameni si... cistiga statul!
  • +5 (9 voturi)    
    Isarescu (Miercuri, 7 mai 2014, 9:01)

    Kevi [utilizator]

    Nu pot sa cred ce citesc.
    Guvernatorul BNR inca vorbeste in lei vechi la aproape 10 ani de la denominare, se declara indignat ca plateste 3 mld lei impozit pe profit - raportat la ce rezultate? In ce tara traiesc?
    • 0 (2 voturi)    
      a facut o denominare inteligenta originala (Miercuri, 7 mai 2014, 10:12)

      Movesi [utilizator] i-a raspuns lui Kevi

      a facut el o denominare originala si inteligenta
      peste tot in lume s-au taiat 3 sau 6 zerouri el a taiat 4
  • +1 (3 voturi)    
    dupa 20 de ani.... (Miercuri, 7 mai 2014, 9:06)

    belamy [utilizator]

    ipocrit .
  • +5 (7 voturi)    
    dar un credit ai incercat? (Miercuri, 7 mai 2014, 9:23)

    ernst [utilizator]

    coane, da' un credit ai incercat?
    • 0 (2 voturi)    
      poti sa recomanzi o anume banca? (Miercuri, 7 mai 2014, 10:37)

      ..13 [utilizator] i-a raspuns lui ernst

      Sau toate bancile sunt ahtiate sa dea credite, in conditii extrem de avantajoase si rapid nenicule,mai ales la IMM-uri si mai ales in agricultura!
  • +2 (4 voturi)    
    dlui Isarescu (Miercuri, 7 mai 2014, 9:26)

    HoriaBradu [anonim]

    de parca,vine din Polonia,cred ca se doarme adinc,la BNR,sa nu uitam ca acest domn,vinde o sticla de vin cu 20 eur.clienti buni bancile din RO,cum dracu"'da toti astia care fac bani multi in tara asta au tupeul sa se plinga?ce sa mai zica ala care traieste doar ca sa-si plateasca facturile??cu stima politicieni neispravitr
  • +1 (7 voturi)    
    pai ce-ar vrea? (Miercuri, 7 mai 2014, 9:38)

    Parol [utilizator]

    16% e impozitul pe profit. atat. 16%. al doilea cel mai sarac stat din europa mentine una din cele mai scazute rate de impozit pe profit doar doar de-ar atrage investitori si dl. guvernator al bancii romaniei se plange si ca tre sa plateasca 16% impozit pe profit la stat. ca el ar vrea sa dea 0, cum de fapt vor toti marii afaceristi in romania. cam cat de jegos sa fii??????

    ps: ma indoiesc ca nu stia cat are de dat. i-a trantit in nas contabilului telefonul ca n-a stiut ala cum sa faca evaziunea ca lumea si sa iasa cu 0 lei dati la stat!
    • -1 (3 voturi)    
      Prietene, pe ce lume te afli? (Miercuri, 7 mai 2014, 10:52)

      HneproP$Dsicenzureaza [utilizator] i-a raspuns lui Parol

      Unde platesti tu 16% impozit pe profit pentru ca in tara noastra de cacao nu este acest impozit???
      Impozitul pe profit este de 30% daca nu stiai: 16% de 2 ori!!!
      • 0 (2 voturi)    
        aduni mere cu pere (Miercuri, 7 mai 2014, 11:59)

        Movesi [utilizator] i-a raspuns lui HneproP$Dsicenzureaza

        este cota unica de 16%
        16% impozit pentru profitul firmei
        16% impozitul pe venitul asociatilor din dividende
        uite alt exemplu:
        platesti impozit pt casa
        daca o inchiriezi platesti impozit pt venitul din chirii
        nu inseamna ca platesti impozit de doua ori pt casa
        • 0 (0 voturi)    
          lasa-l (Joi, 8 mai 2014, 16:08)

          Parol [utilizator] i-a raspuns lui Movesi

          n-are nicio treaba dar e si economist si avocat si contabil... priceput la toate mai putin la lectura si intelegerea textului. asta e, traiesc si d-astia printre noi. si-s multi.
  • +3 (5 voturi)    
    ha, ha, (Miercuri, 7 mai 2014, 10:19)

    manon [utilizator]

    Dar pana acum pe lume ai trait, domnule draga?
  • +2 (6 voturi)    
    numai comisioanele bancare si contractele dubioase (Miercuri, 7 mai 2014, 10:22)

    jackalphonse [utilizator]

    ...ale bancilor sunt corecte. noi ce trebuia sa ti facem cand ai facut trafic de influenta pentru demolarea ordonantei 50 si legii 193, care protejau clientii de ingineriile cu iz camataresc ale bancilor? mai mult, ai permis unui reprezentat fmi sa faca trafic de influenta in mod ostentativ pe acelasi subiect, desi fmi nu avea prerogative in acest sens. sa i nteleg ca nu ti place la randul tau sa platesti comisioane, ca nu te ai uitat cand ai semnat sau ca iti doresti sa mai cstigi un plus de popularitate?
  • +2 (2 voturi)    
    Aha, aha ...! (Miercuri, 7 mai 2014, 10:28)

    HneproP$Dsicenzureaza [utilizator]

    Impozitul pe profit in rromanistan nu este 16% cum tot trambiteaza cleptocratii care il ciordesc. Este 16% de 2 ori adica in jur de 30%.
    Impozitul pe forta de munca este 100%.
    Daca o firma are un beneficiu de 100 de unitati si 70 de unitati le da pe salarii iar 30 de unitati le iau actionarii/administratorul si nu are protectie politico-mafiota a statului tziganesc rromanistanez, cam asa stau cifrele:
    Din 30unitati profit se duc 10 la cleptocrati.
    Din 70unitati dati salariatilor se duc 35 la cleptocrati.
    Deci din 100 de unitati beneficiu, doar la nivelul firmei cleptocratii incaseaza 45.
    Acum, mai tineti minte povestile de la istorie cand lumea "traia prost" in evul mediu pentru ca groful sau boierul ii cerea zeciuiala? Va dati seama cum l-ar fi linsat pe boier daca i-ar fi cerut 45% doar la o mana? Este jaf! Nu poti face o afacere cinstita in rromanistanul condus de statul tziganesc-mafiot!
  • 0 (4 voturi)    
    mi-a placut! (Miercuri, 7 mai 2014, 10:33)

    ..13 [utilizator]

    M-a mai racorit Isarescu!

    Nu stiu ce zice si ce face Ponta dar cred ca il asteapta zile grele pe prim-plagiator.

    Gluma, gluma - dar lucrurile sunt serioase - economia nu merge! Si buba nu vine de la BNR ci de la guvernantii nostri!
  • +3 (5 voturi)    
    penibil (Miercuri, 7 mai 2014, 10:48)

    eucomentez [utilizator]

    E "perfect normal" sa trantesti telefon in nasul contabilului! "Evident", contabilul e de vina! "Evident", guvernatorul BNR-ului nu are nici o vina.

    Asa a trantit "telefonul" si clientilor bancari care au reclamat la BNR comisoanele si dobanzile enorme inventate peste noapte de catre banci. Vai ce nesimtiti, nu vor sa plateasca comisioane dobanzi care nu apar in contract?
  • 0 (2 voturi)    
    Mda (Miercuri, 7 mai 2014, 11:19)

    electron [utilizator]

    Din pacate vorbeste singur, adica nu singur dar nu il asculta cine trebuie. Despre largirea bazei de impozitare si o mai buna colectare se vorbeste de muuuult, poate chiar de zece ani, timp in care s-au perindat fel de fel de guverne pe la conducere, dar niciunul nu a fost in stare sa si faca ceva in acest sens.
    A venit mincinosul asta de Ponta care in opozitie era tare viteaz, striga in stanga si dreapta. A venit la putere ce a facut a crescut niste pensii si salarii ca doar deh asta a promis si el ii cavalerul pe calul alb. Si pe urma, jap pac si tac a introdus niste taxe noi ca asa ii la noi.
    Sper sa candideze la presedintie(si intre noi fie vorba sa piarda) ca numai asa putem scapa de el.
  • 0 (2 voturi)    
    Este posibil? (Miercuri, 7 mai 2014, 11:21)

    LiviuRobert [anonim]

    De la Bucuresti ati pierdut simtul realitatii din Tara...Oamenii sunt impovarati de taxe multe si impozite bancare mari. De exemplu la banca Transilvania depui 10.000 euro pe 3 luni , si la scadenta primesti 34 de euro dobanda si daca retragi bani iti este administrat un comision de 50 euro...Dupa ce banca se foloseste 3 luni de bani tai , tot tu platesti 16 euro comision spre ei.Concluzia: depui o suma de bani si ridici mai putin decat ai depus....Este corect domnule guvernator?
  • 0 (0 voturi)    
    :D (Duminică, 11 mai 2014, 21:41)

    N-joy [utilizator]

    pai si noi ne plangem de mult ca sunt impozite si taxe multe si mari.. dar cine sa ne auda??
    dle Isarescu, puneti-ne o pila la Ponta, poate ne mai reduce din dari... ca pe langa astia de acum, turcii cu birurile lor erau copii nevinovati :D