Victor Ponta: PSD va vota pentru inca un mandat al lui Mugur Isarescu la BNR

de R.M.     HotNews.ro
Luni, 2 iunie 2014, 16:51 Economie | Finanţe & Bănci

Victor Ponta a declarat luni ca PSD va vota pentru inca un mandat al guvernatorului Mugur Isarescu in fruntea Bancii Nationale a Romaniei.

Primul ministru, care este si presedintele social-democratilor, a fost intrebat daca, din punctul de vedere al PSD, Mugur Isarescu este "viabil" pentru inca un mandat in fruntea Bancii centrale.

"Categoric da. Asa vom si vota", a raspuns Ponta.

Nu acelasi lucru a fost afirmat insa in ceea ce priveste soarta vicepresedintelui BNR Bogdan Olteanu. "Cred ca Bogdan Olteanu a fost un foarte bun vicepresedinte, dar nu e la mine in ograda", el este liberal, a spus primul ministru.

Victor Ponta a mentionat ca in iunie vor fi alesi, pe langa bordul BNR, sase noi membri ai Curtii de Conturi, consiliul de administratie al Radioului public si presedintele TVR.











2179 vizualizari

  • +10 (12 voturi)    
    PSD (Luni, 2 iunie 2014, 17:03)

    RTK [utilizator]

    Mai dati cate-o fumigena poate poate va creste electoratul.
    Va agitati degeaba pentru ca oamenii si-au dat seama din ce aluat sunteti facuti.
  • +3 (5 voturi)    
    BAI NENE PLAGIATORU'... (Luni, 2 iunie 2014, 18:05)

    schroedinger [utilizator]

    Mai lasa nene ca poate or fi si altii mai buni! Isarescu sa mai stea si pe la vie, ca ne-am saturat de reformele si comisioanele bancilor lui!
  • +6 (8 voturi)    
    Cine mai este si asta (WP ) ? (Luni, 2 iunie 2014, 18:21)

    Plagarus [utilizator]

    Cine face(in mintea primului sinistru al Romaniei) transportul de energie electrica? Ca vad ca el chiar nu stie cu ce se mananca! Maine-poimaine o sa spuna ca tranportul curentului se face prin tevile de la Transgaz, ca doar si curentul curge!
    Drona Ponta a declarat că banii proveniţi din listarea a 51% din acţiunile Electrica, sumă care s-ar putea ridica la 500 de milioane de euro, rămân la dispoziţia companiei pentru realizarea interconexiunilor energetice cu Republica Moldova !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
    Ce sa stie un Viorel procuror care a prelucrat dosare la comanda? ce tangenta a avut el cu viata reala inafara de "nteles, sa traiti"?
  • +4 (6 voturi)    
    Cred ca ar fi momentul altui guvernator (Luni, 2 iunie 2014, 18:22)

    marius123 [utilizator]

    sa vedem si alte viziuni la BNR.

    Isarescu, o fi profesionist (e si normal sa fii profesionist cand ai lucrat toata viata in aceeasi institutie) dar a fost o unealta in mana politicienilor, in multe cazuri.
    De exemplu, in 1996 inainte de alegeri, a tinut cursul valutar blocat in jurul lui 4000 de lei...si se tot laudau ca ei nu interveneau pe piata valutare...ceea ce era o minciuna. Dupa alegeri, cursul a ajuns la 8000, drept dovada ca ei tinusera cursul in frau de dragul alegerilor, sa nu fie cumva afectat PDSR-ul de atunci.

    Acum, cand multe tari au dobanda de refinantare la 0,5% (UK), la noi e peste 3% parca, ceea ce duce la o blocare a creditului si a finantarilor. Nu mai zic de sistemul rezervelor minime obligatorii, care blocheaza resurse si le scumpesc.

    Mai mult, vad ca tot amana introducerea Euro ca moneda la noi....normal, sa nu-si piarda ei privilegiile la BNR cu tot felul de manarii. Pai cand si-au asumat un termen....nu au stiut ce spun?

    Sa nu uitam falimentul sistemului bancar in anii '90, care ar fi fost sarcina BNR de a le supraveghea.

    Dupa parerea mea, Isarescu nu are viziune cu privire la noile cerinte legate de lumea in care traim.
    • -1 (1 vot)    
      ai uitat criza din 2008 (Luni, 2 iunie 2014, 20:34)

      Ar3s [utilizator] i-a raspuns lui marius123

      Filozofic, Rezervele (financiare), reprezinta starea de neutralitate dintre Acumulari si Investitii. La nivel de stat, Bancile Nationale au ca rol principal stabilitatea monedei, constituie un instrument major in stabilitatea economica. Lasand la o parte situatia economica a Romaniei in 2008, pentru care vinovati sunt TOTI cei care au condus tara incepand din '90, romanii au suferit un soc prin reducerea cu un sfert a salariilor bugetarilor, cu atat mai mult cat alti politicieni (inclusiv presedintele) anuntau faptul ca regresul financiar mondial nu ne va afecta. Pentru aceasta situatie unica in lume, unul din vinovatii principali il consider a fi seful BNR. Practic, a lasat oamenii descoperiti.
      Stiu, Isarescu este un om puternic, un excelent sef, foarte potrivit pentru functia pe care o are, insa era dinozaurilor politici a trecut. Economia politica, pe care multi dintre noi am mestecat-o la scoala vrand-nevrand, nu mai este de folos in niciun fel. O alta filozofie, mult mai cruda, mai dura, este pe punctul de a lua locul. Cei ce nu sunt pregatiti sa inteleaga si sa stapaneasca Diferentele nu mai au ce cauta in fruntea statului.
      Da, Isarescu nu are viziune cu privire la noile cerinte legate de lumea in care traim, insa asa si trebuie. Este treaba sfatuitorilor (consilierilor).
    • -1 (1 vot)    
      Intr-o alta guvernare (Luni, 2 iunie 2014, 22:43)

      Clop [utilizator] i-a raspuns lui marius123

      Cred ca Lucian Croitoru ar fi foarte bun pentru a-l inlocui pe Isarescu.
  • +1 (3 voturi)    
    Ponta nu poate concura cu Isarescu la prezidential (Luni, 2 iunie 2014, 18:53)

    andreesanu [utilizator]

    Ca sa fiesigur ca nu se trezeste cu Isarescu pus pe liste la prezidentiale,Ponta deja s-a gindit sa-l voteze pentru inca un mandat la BNR.
    Cit priveste meritele unuia sau altuia ca si presedinte este neta diferenta de cunoastere in favoarea lui Isarescu.
    Loaza de Ponta viseaza cai verzi pe pereti ,dar cum romanii au ajuns sa aleaga intre doua rele te trezesti si cu martafoi,si hahalere ce-si pun candidatura finca bunul simt or ridicolul trage sa moara in politica romaneasca.
  • 0 (2 voturi)    
    Un lucru au inteles si comunistii: (Luni, 2 iunie 2014, 22:30)

    John M. [utilizator]

    ca fara bani nu faci nimic in politica.
  • 0 (2 voturi)    
    pai ce sa voteze (Luni, 2 iunie 2014, 22:32)

    gopo111 [utilizator]

    ca ala e pus acolo de bildenberg , ceea ce face ponta e sa execute ce i se spune, el ca intotdeauna e doar copilot atit
  • 0 (2 voturi)    
    domnia lui Isarescu o intrece pe a lui Ceasusescu (Luni, 2 iunie 2014, 23:42)

    jackalphonse [utilizator]

    ...si este la fel de eficienta. numai ca dupa Ceausescu inca se mai fura la cat a construit ala. dupa Isarescu nimic nu ramane.