Analiza Chinezii care isi stabilesc resedinta in Romania prefera Capitala, Hunedoara si Timisul. Rusii prefera Bucuresti, Constanta si Brasov. Peste 2600 de persoane avand peste 65 de ani, cu resedinta anterioara in Rusia au devenit rezidenti romani

de Dan Popa     HotNews.ro
Vineri, 25 iulie 2014, 11:46 Economie | Finanţe & Bănci

pers cu ultima resedinta in strainatate dupa tara
Foto: Hotnews
Cele mai multe persoane cu resedinta anterioara in strainatate care si-au mutat respectiva resedinta in Romania sunt din Republica Moldova. Urmeaza fostii rezidenti din Italia, Bulgaria, Spania si Ungaria, arata datele Statisticii, obtinute de HotNews.ro. Multi dintre ei sunt in varsta de peste 65 de ani, dominand moldovenii, bulgarii si ucrainenii. Cei circa 2000 de chinezi care si-au stabilit la noi resedinta s-au orientat catre Capitala si zona adiacenta, apoi catre Hunedoara, Timis, Buzau si Bihor.


Trebuie spus ca in aceasta masuratoare intra si romanii plecati la munca in strainatate care si-au stabilit resedinta in strainatate si acum au revenit in Romania. Situatia celor care au avut ultima resedinta anterioara in strainatate, pe tari de provenienta. (dati click pe imagine pentru a o mari)


Datele INS arata ca cei mai multi dintre acestia sunt persoane in varsta de peste 65 de ani, urmate de tineri sub 15 ani. Mai exact, impartirea pe grupe de varste arata asa (dati click pe imagine pentru a o mari):







Daca ne uitam strict la grupa de varsta de peste 65 de ani, provenienta celor care si-au stabilit resedinta in tara noastra indica Moldova pe primul loc, urmata de Bulgaria, Ucraina si Federatia Rusa, de unde provin 2660 persoane.



Cei cu resedinta anterioara in Rusia au venit in general in Bucuresti si Ilfov, dar  ii regasim in mai toate celelalte judete (aici discutam de toti cei proveniti din Federatia Rusa, nu doar de grpa de varsta +65).



Cei cu resedinta anterioara in China s-au orientat tot spre Bucuresti si Ilfov, insa si spre alte zone, ca in graficul de mai jos:



Sigur, nu toti au venit in Romania pe vecie. Dupa durata resedintei, cei provenind din China se impart ca in graficul urmator. Se observa ca cei veniti pe termen lung predomina.



O "fotografie" mai complexa a duratei sederii arata ca mai jos:






Sa ne uitam putin si la fratii de peste Prut si la judetele in care au referat sa se stabileasca. Evident, dupa Capitala urmeaza Iasi, dar ii gasim si in Cluj si Brasov.



Reşedința obişnuită este considerată adresa la care persoana îşi petrece cea mai mare parte din timp, indiferent dacă are sau nu înscrisă în actul de identitate viza de reşedință la această adresă. În cele mai multe
cazuri, dar nu în toate, reşedința coincide cu domiciliul.


Citeste mai multe despre   











Material sustinut de Superbrands

Recomandari de vara de la librarii Humanitas

Librariile Humanitas au aparut ca entitate juridica in anul 1993, insa primele doua librarii au fost deschise sub egida Editurii Humanitas inca din 1991. Cu peste 25 de ani in piata de distributie si vanzare de carte din Romania, compania isi propune sa ramana in continuare lantul de librarii cu cea mai mare pondere de carte din Romania, acordand editurilor nationale si locale, dar si autorilor romani, sansa de a ajunge la public.

4138 vizualizari

  • +5 (5 voturi)    
    Cei mai multi sunt Basarabeni (Vineri, 25 iulie 2014, 11:58)

    Straistaru Eugen [utilizator]

    Romanul tot la roman trage...
  • +6 (6 voturi)    
    nu zice acolo (Vineri, 25 iulie 2014, 12:18)

    DrInOrice [utilizator]

    si care au venit intr-un mic spionaj asa?
    • +3 (3 voturi)    
      Sau, de ce nu, (Vineri, 25 iulie 2014, 13:34)

      Kappa [utilizator] i-a raspuns lui DrInOrice

      ca sa puna la punct o mica retea de crima organizata. Nu-i nimic ca astea se unesc si-atunci sa te ti române!
  • +2 (2 voturi)    
    Intrebare catre redactie (Vineri, 25 iulie 2014, 13:26)

    Platon_si_Aristotel [utilizator]

    Mai exact, care este perioada in care au intrat aceste persoane in Romania? In ultimul an? In ultimii 10 ani? Numai in decursul lui 2014? Poate sa-mi spuna cineva?
    • +2 (2 voturi)    
      pt Platon_si_Aristotel (Vineri, 25 iulie 2014, 13:36)

      miticul [hotnews.ro] i-a raspuns lui Platon_si_Aristotel

      ultimele 12 luni de dinaintea recensamantului
      • +1 (1 vot)    
        Ceva tot nu este clar (Vineri, 25 iulie 2014, 14:18)

        Platon_si_Aristotel [utilizator] i-a raspuns lui miticul

        Deci cele 3282 de persoane au avut anterior RESEDINTA in Rusia. Asta nu inseamna ca au si CETATENIE rusa sau NATIONALITATE rusa. Ma intreb: pot fi de exemplu cetateni englezi, de nationalitate iraniana care au avut rezidenta temporara in Moscova?

        M-ar mira foarte mult ca in decursul a 12 luni sa solicite rezidenta in Romania un numar de 3282 (!) de cetateni rusi de nationalitate rusa. De asemenea, m-ar mira sa fie vorba despre romani basarabeni cu cetatenie rusa care vin in Romania (altfel, la ce au mai plecat in Rusia? nu veneau direct in Romania?).

        Daca intr-adevar 2660 de rusi (get-beget) cu varste asa de inaintate (>65 ani!!!) au putut sa obtina resedinta in Romania si au vrut sa obtina resedinta aici, ata ridica mari semne de intrebare. La cererea de resedinta trebuie facuta dovada ca ai venituri peste salariul mediu lunar. Ori pensionarii rusi sunt mai parliti decat cei romani. Deci 2660 de rusi autentici cu varsta de peste 65 de ani au decis sa se mute in Romania si au venituri asa de mari!?!?!?

        Nu prea imi vine sa cred ca au familii care i-au chemat aici, pentru ca nu vad sa existe o comunitate rusa in Romania (cativa 1-2 ii auzi pe strada foarte rar, si astia probabil ucrainieni sau romani basarabeni).

        Si atunci? E posibil sa fie de nationalitate romana? INS cred ca ar putea raspunde la aceasta intrebare. Daca ei nu sunt romani, atunci cum de i-a apucat asa dragul la peste 65 de ani de Romania!?!?

        Sunt multe semne de intrebare care cred ca ar merita examinate de catre redactie. In special, interesanta ar fi defalcarea nu numai pe tarile de resedinta anterioara, cat si pe nationalitati.
        • 0 (0 voturi)    
          felicitari pt. analiza aprofundata! (Luni, 28 iulie 2014, 10:43)

          hot news [utilizator] i-a raspuns lui Platon_si_Aristotel

          Si pe mine m-a intrigat numarul MARE de persoane de peste 65 de ani care s-au stabilit in Romania, insa da, de unde atitia pensionari rusi (sau letoni, sau bulgari, sau sarbi) cu venituri PESTE salariul mediu? Daca erau din UK sau din germnai, puteai spune ca au sosit aici pentru ca la noi costul vietii este mai scazut, daca ai o pensie de ociidental. Dar asa?!
  • +1 (1 vot)    
    In complexul Europa (Vineri, 25 iulie 2014, 16:59)

    Alex S [utilizator]

    Cred ca cei mai multi chinezi se stabilesc in Bucuresti pentru ca acolo e complexul Europa si se simt ca acasa.
  • +1 (1 vot)    
    Invadatorii (Vineri, 25 iulie 2014, 22:26)

    Eucris [utilizator]

    Chinezii invadeaz toata lumea desi au o tara mare. Cu natalitatea scazuta pe care o avem in max 150 de ani disparem.
    • 0 (0 voturi)    
      esti optimist! (Luni, 28 iulie 2014, 10:45)

      hot news [utilizator] i-a raspuns lui Eucris

      cu sporul negativ de populatie pe care il avem, disparem in mai putin de 150 de ani!!!
      Dar deocamdata nu chinezii sunt cei care ne ilocuiesc ...
  • +1 (1 vot)    
    sa mai rasfire din rusii aia (Sâmbătă, 26 iulie 2014, 7:15)

    Captain Obvious [utilizator]

    Ca se trezesc ca e pamantul lui Ivan si pe aici
    • 0 (0 voturi)    
      corect, asta ar fi o explicatie! (Luni, 28 iulie 2014, 10:47)

      hot news [utilizator] i-a raspuns lui Captain Obvious

      Ar fi un posibil raspuns la intrebarea "cum de brusc, jdemii de pensionari rusi cu nivel de trai relativ ridicat au hotarat sa se stabileasca in Romani?"
      Da, maine ar pytea sa strige ca sunt discriminati, si atunci Putin ar avea un motiv LEGAL sa ne invadeze, presupunand ca i-ar pasa de legalitate ...