Operatiunile Petrom, afectate de acciza pe carburanti si de taxa pe constructii speciale

de DP     HotNews.ro
Marţi, 12 august 2014, 9:46 Economie | Finanţe & Bănci

Mariana Gheorghe, CEO Petrom (foto arhiva)
Foto: HotNews / DP
OMV Petrom a inregistrat in primele sase luni vanzari de 10,72 miliarde lei, in scadere cu 7% fata de rezultatul din primul semestru al anului trecut, si a avut un profit net de 1,9 miliarde de lei, mai mic cu 22%, a anuntat marti compania. "Volumele de vanzari din marketing ale Grupului in Trimestrul al doilea din 2014 au fost cu 10% sub nivelul din T2/13. Vanzarile cu amanuntul ale Grupului, care au reprezentat 70% din vanzarile totale din marketing, au scazut cu 8% fata de nivelul din T2/13, fiind afectate in principal de cresterea taxelor la carburanti in Romania si de concurenta mai mare. (...) Impozitul de 1,5%, aplicat la valoarea bruta a constructiilor, introdus la 1 ianuarie 2014, are un impact negativ direct asupra costurilor de operare in toate segmentele de activitate ale companiei (in special in E&P) si afecteaza rentabilitatea unora dintre proiectele noastre investitionale", se arata in comunicatul companiei transmis marti HotNews.ro.

  • Anticipam discutii cu autoritatile romane in vederea obtinerii unui cadru fiscal si de reglementare stabil pe termen lung si favorabil investitiilor
"Vanzarile comerciale au scazut cu 15% fata de acelasi trimestru al anului trecut, reflectand concurenta puternica pe piata de motorina si vanzarile mai mari din T2/13, favorizate de perioada de mentenanta si opririle rafinariilor locale. Anticipam discutii cu autoritatile romane in vederea obtinerii unui cadru fiscal si de reglementare stabil pe termen lung si favorabil investitiilor, discutii care vor aborda impozitarea suplimentara a hidrocarburilor si impozitul pe constructii", mai spun oficialii OMV Petrom.

Profitul net atribuibil actionarilor OMV Petrom SA dupa deducerea profitului net atribuibil interesului minoritar a fost in primul semestru de 1,38 miliarde de lei, mai mic cu 42% fata de nivelul de 2,39 miliarde de lei inregistrat in primele sase luni ale anului trecut.

In perioada analizata, OMV Petrom a produs 32,72 milioane barili echivalent petrol (bep) de hidrocarburi, in scadere cu 1% fata de 33,2 milioane bep in intervalul ianuarie-iunie 2013.

OMV Austria detine 51,01% din actiunile OMV Petrom, statul roman, prin Ministerul Economiei, are 20,64%, Fondul Proprietatea 18,99%, iar 9,36% se tranzactioneaza liber la Bursa de Valori Bucuresti.


Citeste mai multe despre   












Articol sustinut de BRD Groupe Société Générale

Atelier de idei. Cum te ajuta tehnologia sa-ti faci mai mult timp pentru tine si planurile tale

Munca multa, stres, ore peste program, termene limita, sedinte lungi. Uneori, asa arata ziua de lucru a multora dintre noi. Din acest motiv e foarte important sa investesti in lucruri care te pot ajuta sa iti folosesti mai bine timpul petrecut la birou. Sa lucrezi mai bine, mai usor si mai repede poate insemna mai mult timp pentru tine si pentru cei dragi. Iti propunem, asadar, cinci directii care te pot ajuta pe plan profesional si personal.

3777 vizualizari

  • +9 (9 voturi)    
    Sper ca groapa sa fie mai mare de 600 milioane (Marţi, 12 august 2014, 10:27)

    Lok [utilizator]

    Nu e bine sa vrei raul unei companii din tara ta. Dar nici nu ma atrage sa pompez de la voi cand sustineti magariile cu statul.
    • +2 (2 voturi)    
      Din pacate (Marţi, 12 august 2014, 12:42)

      Close [utilizator] i-a raspuns lui Lok

      Din pacate profitul pierdut inseamna mai putine taxe la stat. Din fericire taxele alea oricum nu erau cheltuite in interesul nostru deci nu prea ne afecteaza.

      Iar nivelul la care se sifoneaza banii in Petrom este mai mare decat sugereaza unele din comentariile (de altfel foarte informate) de aici.
  • +13 (13 voturi)    
    Bietii OMV foarte "Afectati" sunt (Marţi, 12 august 2014, 10:34)

    alex4321 [utilizator]

    Bietii OMV foarte "Afectati" sunt
    ca vand benzina in Romania (atentie ma refer la ptretul fara taxe)
    la cele mai mari preturi din Europa)
    si ca le curge petrolul romanesc gratis prin conducte
    care ajunge mai ieftin in Austria decat la Bucuresti....

    "Bietii" de ei...cred ca atrebui sa le plangem de mila
    Ca de la 1 miliard EU profit
    si de la inca 3 miliarde de EU sifonate prin firma lor de Marketing

    "saracutii" de OMV care au luat gratis tot petrolul Romaniei de la infractorul Nastase

    (Apropo cand incepe procesul asta d-na Kovesi? Asta nu-i tot o privatizare frauduloasa?)

    vor avea un profit de DOAR 0.9 Miliarde de EU
    si de doar 2.9 EU sifonati prin firma de Marketing.

    O "cheta" nu vor de la noi ca sa-si pastreze profitul urias ?
  • +3 (5 voturi)    
    astea sunt rezultatele (Marţi, 12 august 2014, 11:02)

    catelu [utilizator]

    Acum se vad efectele politcii idioate a guvernului dambovitean, care prin supra-taxare si-a taiat craca de sub picioare. Problema e ca toti eram pe craca aia.
  • +4 (6 voturi)    
    Pretul a crescut... (Marţi, 12 august 2014, 11:04)

    prompt [utilizator]

    ...calitatea a scazut! Ultima data cand am alimentat la Petrom am avut surpriza sa mi se declanseze senzorul de poluare. La service, calculatorul a avut o singura observatie: benzina de proasta calitate. Asa ca ...adio alimentare de la petrom-omv!
    • +1 (1 vot)    
      PAI SPUNE-MI, TE ROG.... (Marţi, 12 august 2014, 15:36)

      schroedinger [utilizator] i-a raspuns lui prompt

      De unde alta benzina sau motorina?
      Ca si eu sunt ineresat si curios! Toto ce se vinde in reteaua de benzinarii mai putin LUKOIL, se cumpara de la PETROM.
      ROMPETROL se pare ca in afara de benzina cumpara diesel de pe unde-apuca.
      Deci?
  • +7 (9 voturi)    
    Cand incepe urmarirea penala (Marţi, 12 august 2014, 11:24)

    Dodel540 [utilizator]

    Sunt si eu foarte interesat cand incepe urmarirea penala pentru subevaluarea Petrom la privatizarea sa catre Omv.
    Doar acum avem justitie independenta nu?
    • +4 (4 voturi)    
      Alo "justitie independente" Se-Aude? (Marţi, 12 august 2014, 12:41)

      alex4321 [utilizator] i-a raspuns lui Dodel540

      Alo "justitie independenta" Se-Aude?

      ALO DNA. DOAR nu va fi ICA Ultima Voastra
      investigatie a unei Privatizari Frauduloase
      Caci nu a fost o Executie Politica nu?

      Daca sunteti INDEPENDENTI dati-i drumul si investigati Privatizarea PETROM catre varanul OMV.

      E URGENT ca se prescrie d-na KOVESI !!!
      AICI nu mai esti ingrijorata "CA SE PRESCRIE?"

      Prin urmare intrebam:
      ---------------
      Cand naiba incepe investigarea privatizarii Petrolului Romanesc catre OMV (=> OMV - Varanul Petrolului Romanesc)
      ---------------

      Vanzarea Petrom (alias ICA)
      a fost subevaluata la doar 600 mil EU

      asta pe cand profitul OMV (alias Grivco-Voiculescu)
      e de 1 miliard de EU/anual
      si alte 3 miliarde de EU sunt SIFONATE anual de OMV prin firma lor de Marketing

      Vedeti ca OMV-ul a si vandut intre timp ceva actiuni cumparate initial la un pret subevaluat de la Statul Roman
      (exact cum a cesionat Varanul actiunile fiicelor sale)

      prin urmare cf. DNA si Deciziei Judecatoresti in cazul ICA pe care o avem ca referinta
      --------------------------------
      avem si in cazul OMV la o SPALARE DE BANI
      si trebuie sa treceti la o Confiscare Extinsa
      SI in cazul OMV
      o Confiscare Extinsa
      de vreo MINIM 20 de miliarde de EU
      si sa decideti sa
      Confiscati Toate Sediile OMV din Viena.
      ------------------------------------

      DACA faceti asta o sa ma bucur cum se bucura azi Dan Tapalaga de executia Varanului
  • +2 (2 voturi)    
    Anul trecut Petrom a avut... (Marţi, 12 august 2014, 11:54)

    EU-74-RON [utilizator]

    ...vanzari (incasari) de 5,4 mld de euro si profitul net de 1,09 mld E. Practic o rata de 20% a profitului NET din total incasari. Asta inseamna ca: dupa cheltuieli cu explorare (M.Neagra, alte locatii-petrol si gaze), cheltuieli de exploatare, rafinare (Brazi si nu stiu daca mai au vreo alta rafinarie) si/sau, opuse celor mentionate imediat anterior, procurarea de petrol brut ori rafinat de pe piata externa, apoi cheltuieli de transport, de depozitare, intretinere statii, cheltuieli cu forta de munca - de la benzinar la director, cheltuieli cu fiscalitatea asupra fortei de munca, virarea accizei (anul trecut vreo 35 eucenti/ litru) si TVA 24%la bugetul de stat (anul trecut nu era impozitul pe constr. speciale) si dupa care se mai aplica si impozitul pe profit ramane cu 20% net in buzunarul actionarului. Adica exemplu: la 5 lei (doar cu putere de ex.) litrul carburant = 1 leu la "bozonar". Teribil! Poate doar in IT rate mai ridicate de profit. Si n-am pus chelt adm, recl-publ... ohooo...
    • +3 (3 voturi)    
      Ia vezi si firma de marketing unde sifoneaza (Marţi, 12 august 2014, 12:44)

      alex4321 [utilizator] i-a raspuns lui EU-74-RON

      Ia vezi si firma de marketing unde sifoneaza

      3 miliarde de EU (Cifra de Afaceri)

      cu profit aproape ZERO si

      doar 250 de angajati
    • +3 (3 voturi)    
      Cat iti da profitul daca mai pui 3 miliarde de EU (Marţi, 12 august 2014, 12:46)

      alex4321 [utilizator] i-a raspuns lui EU-74-RON

      Cat iti da profitul daca mai pui 3.28 miliarde de EU
      sifonati prin OMV Petrom Marketing?

      sursa:
      http://fluierul.no-ip.org/jsp/article/indexDisplayArticle.jsp?artid=7799


      ITI da 80% PROFIT !
  • -1 (7 voturi)    
    este ceva normal (Marţi, 12 august 2014, 11:56)

    mihaitzateo [utilizator]

    Eu nu inteleg de ce unora li se pare asta ceva negativ.
    Poate prin orase merg oamenii mai mult cu mijloacele de transport in comun sau cu bicicleta sau pe jos.
    Si atunci e ceva pozitiv ca au scazut vanzarile de carburant a OMV.
    Dupa parerea mea,prin orase ar trebui permis mersul cu masina mica numai pentru politie,salvare,pompieri si masinile de aprovizionare si persoanele bolnave sa aibe voie sa mearga cu masina.
    Restu sa mearga cu bicicleta si mijloacele de transport in comun.
    • +1 (5 voturi)    
      Si eu... (Marţi, 12 august 2014, 12:09)

      EU-74-RON [utilizator] i-a raspuns lui mihaitzateo

      ...cu ce mai duc gunoiu'?...cu bicicleta?..
      • +3 (3 voturi)    
        cu caii omule, cu caii (Marţi, 12 august 2014, 12:43)

        alex4321 [utilizator] i-a raspuns lui EU-74-RON

        cu caii omule, cu caii

        si cu boii ca acum 2000 de ani....
    • +4 (4 voturi)    
      Normal (Marţi, 12 august 2014, 12:40)

      Close [utilizator] i-a raspuns lui mihaitzateo

      Ia vezi daca ce spun eu acum suna ca o pagina din carnetelul lui Ceasca: Mie mi se pare normal ca in oras sa nu ai voie cu casa pe pamant (vila) sau intr-un apartament cu mai mult de o camera la fiecare 2 membri ai familiei. Ce atata risipa, orasele sunt pentru oameni, nu ziduri. In loc sa construim case si blocuri ca sa se lafaie cativa oameni mai bine facem un parc si se bucura toti.

      In alta ordine de idei daca planul e sa limitezi accesul cuiva la un drept dat de constitutie ar fi bine sa ai un motiv mai bun decat propria frustrare ;). Aaa, vrei sa ma taxezi pentru ca produc aglomeratie? Sigur, este perfect normal, dar doar atat timp cat orice alta astfel de problema sociala e taxata similar (exemplul de mai sus se mentine - vrei sa stai doar cu nevasta in 3 camere = risipa = impozit suplimentar). Si in caz ca te intrebi chestii similare sunt implementate la straini. De exemplu cuplul casatorit e impozitat mai putin decat omul singur, etc.

      Dar in Romania primeaza "sa moara capra vecinului".
  • +1 (3 voturi)    
    cum ne recuperam paguba (Marţi, 12 august 2014, 13:42)

    barbatdetreaba55 [utilizator]

    Daca Nastase nu a fost condamnat pentru privatizarea bogatiilor din subsolul Ro, trebuie sa ne luam, ca si popor, bogatiile subsolului inapoi
    Exista ONG ce pot face mobilizarea necesara pentru o preluare, corecta, a actiunilor OMV?
    • +1 (3 voturi)    
      Nu exista ONG-uri ca pe Soros nu-l intrereseaza (Marţi, 12 august 2014, 18:23)

      alex4321 [utilizator] i-a raspuns lui barbatdetreaba55

      Nu exista ONG-uri ca pe Soros nu-l intrereseaza
      sa ne recuperam Petrolul

      si 90% dintre ONG sunt finantate direct sau indirect de Soros....

      Ramane sa ne adunam "spontan"

      Poate faci o pagina pe Facebook

      "Procesul OMV" si sa-i dam in judecata....
  • +2 (2 voturi)    
    EADS-ul 60 mil, OMV-ul cat ? (Marţi, 12 august 2014, 19:07)

    Plagarus [utilizator]

    Poate cineva sa explice de ce a scumpit Petromu' motorina la pompa cu 20 de bani in 10-15 zile?
    Din cauza accizei/// lui ponta a scazut iar consumul si la volumul actual nu se mai inscrie in costuri sa ma iasa si profit?
    • 0 (6 voturi)    
      Intreab-o pe KOVESI ca de-aia o platim (Marţi, 12 august 2014, 20:41)

      alex4321 [utilizator] i-a raspuns lui Plagarus

      Intreab-o pe KOVESI ca de-aia o platim
      ---------------------------------------------------
      Numai ca KOVESI e SURDA si MUTA
      cat vine vorba de HOTII INTERNATIONALI

      Exemple:
      - GOLD
      (a primit licenta gratuita pentru TOT aurul !
      de ce sunt redeventele de doar 6% din 100%?)

      - Chevron
      (cat a platit licenta pentru gazele de sist?
      - nimeni n-a zis NIMIC
      - deci probabil NIMIC
      de ce sunt redeventele de doar 3.5% din 100%?)

      - OMV
      (a platit DOAR 600 milioane.
      la un profit de 1miliard pe an
      si mai sifoneaza 3 miliarde EU
      prin OMV Petrom Marketing !
      plateste redevente de doar 3.5% din 100% !
      )

      - Exxon OMV - petrol/gaze din platforma continentala
      (cat au platit licenta?
      care sunt redeventele? )

      - Privatizari altele decat ICA - niciuna investigata
      - Enel, EON, Apa Nova, Galati, Hunedoare, Alro Romtelecom. etc..etc...

      Practic
      Niciun HOT International impreuna cu complicii lor Guvernamentali n-a fost condamnat pana Azi
      ca s anu zic ca majoritatea NICI macar investigati

      DNA Joaca doar in Divizia Judeteana

      C-asa-i in democratie !
  • +1 (1 vot)    
    Triste rememorari. (Miercuri, 13 august 2014, 2:52)

    Plagarus [utilizator]

    Statul Român s-a obligat ca pe o perioada de 15 ani să despăgubească în totalitate Cumpărătorul (O.M.V.) pentru orice pretenţii în legătură cu poluarea anterioară a mediului, iar pe o perioadă de 30 de ani să despăgubească Cumpărătorul în totalitate pentru orice pretenţii în legătură cu abandonarea şi scoaterea din funcţiune a sondelor abandonate, oprite, închise sau care aşteaptă să fie abandonate. Nu se precizează nicio limită valorică. Se pare că, Statul Român a achitat deja peste 800 milioane euro.
    - Statul Român s-a obligat să treacă în proprietatea O.M.V. aproximativ 2.000 ha de terenuri subevaluate, aflate în mediul urban. Pierderea pentru Bugetul de Stat este de cel puţin 2 miliarde euro.
    - Facilităţile acordate excesiv Cumpărătorului de către Guvernul Năstase au prejudiciat Statul Român de mai multe miliarde euro.
    - Nivelul, baza şi modul de calculare a redevenţelor vor fi menţinute pentru o perioadă de 10 ani, respectiv cea mai mică redevenţă din lume, de numai 3,5%, se aplica la preţul fix al ţiţeiului de 22 dolari pe baril, indiferent de preţul ţiţeiului pe piaţa mondială. Consultantul nu a luat în considerare preţul mondial al ţiţeiului la evaluarea PETROM.
    - Timp de 10 ani, Statul Român s-a angajat că nu va majora prevederile din Codul fiscal referitoare la impozitele pentru exploatare şi producţie menţinând scutirile de la art.216 din Legea nr.571/2003.
    - Instituţiile române implicate în privatizarea PETROM nu deţin documentele şi informaţiile utilizate la stabilirea valorii firmei pentru vânzare.
    - La evaluarea patrimoniului PETROM nu s-a ţinut seama de preţul de piaţă din anul privatizării. În raportul de evaluare întocmit de Consultant nu sunt prezentate date cu privire la evaluarea zăcămintelor petrolifere şi de gaze naturale din România şi din Kazakhstan. Rezultă că toate aceste zăcăminte au fost date gratuit poporului austriac, prin O.M.V.
    - La estimarea valorii PETROM, prin metodele folosite de Consultant, nu s-a luat în calcul patrimoniul com
    • +1 (1 vot)    
      Corect ! De ce tace DNA si KOVESI? (Miercuri, 13 august 2014, 11:07)

      alex4321 [utilizator] i-a raspuns lui Plagarus

      Corect ! De ce tace DNA si KOVESI in cazul privatizarii OMV (alis Grivco-Varanul) si Petrom (alias ICA) ?

      In cazul unei asemenea HOTII evidente facute la
      Privatizarea Petrom de catte Guvernul Nastase in cardasie cu OMV?

      De ce nu e Kovesi "agitata" ca Hotia se VA PRESCRIE?

      Si de ce NICI macar nu-ncepe DNA-ul actiunea de cercetare penala, cand o tara intreaga STIE si VEDE ce Hotie uriasa a fost?

      Iata intrebari simple pentru DNA cvat si pentru cei care aplaudau la greu " performantele " DNA
      si "independenta justitiei" !
  • 0 (0 voturi)    
    Directoarea (Miercuri, 13 august 2014, 9:09)

    Fitter [utilizator]

    a mai spus ceva si anume ca taxele suplimentare platite de OMV echivaleaza cu o majorare de 90% a redeventelor, deci adio renegocierea redeventelor. Si daca nu o sa le mai convina ceva s-ar putea sa vanda o parte din actiuni la rusi, ca tot se vehicula aceasta posibilitate !! Atentie cei 7.4 milioane votanti ai USL!!
    • +1 (1 vot)    
      90% marire din 3.5% e un MIZILIC (Miercuri, 13 august 2014, 11:18)

      alex4321 [utilizator] i-a raspuns lui Fitter

      "90% ipotetica marire din 3.5%" e un MIZILIC
      Calculeaza si tu, si spune-ne si tu cati iti da inainte sa vorbesti -> mie imi da 6.6% redevente din100%

      Fii serios ca nu va fugi Varanul OMV de la Borcanul cu Miere care este Petrolul Romanesc...

      CA SA Compari in cunostinta de cauza:
      -----------------
      In UK Taxele Totale pe Petrol sunt
      fie 62% (acolo unde se scoate mai greu petrolul)
      fie 81% (acolo unde se scoate usor petrolul)
      -----------------
      "This means that the marginal tax rate on PRT paying fields is now 81% (fields not paying PRT pay a rate of 62%)."
      sursa:
      -------
      http://en.wikipedia.org/wiki/Petroleum_revenue_tax
      -------
      La noi avem
      doar 16% impozit pe Profit si 3.5% redevente
      -------
      Prin Urmare Suntem Furati nu numai Initial
      la Privatizarea de doar 600 milioane (versus 1 miliard profit si inca 3 milirade EU sifonati la OMV Petrom Marketin)

      CI Suntem Furati An de AN
      prin NIVELUL Redeventele si al Taxarii FOARTE MIC aplicat OMV-ului (si altora ca el)
      -------
      Adica Romania taxeaza OMV an de an
      MAI PUTIN cu 61 % si 42% decat sunt taxate firmele care extrag Petrolul in UK

      calcul
      ----------
      (81% , 62%) Taxare-UK
      - aprox.19.5% Taxare-Ro
      = (61.5 % si 42.5%) Taxare-Mai-Putin-in-Ro

      Si ne mai miram ca n-avem bani la BUGET de
      - pensii
      - salarii
      - invatamant
      - sanatate
      - politie
      - autostrazi etc..etc...