Eurostat: Romania - cea mai mare scadere economica din UE, pe trimestrul II comparativ cu trimestrul I ​

de Claudiu Zamfir     HotNews.ro
Joi, 14 august 2014, 12:32 Economie | Finanţe & Bănci

Romania- cea mai adanca scadere economica din UE pe T2 fata de T1 2014
Foto: Eurostat
Romania a inregistrat o scadere economica de 1% in trimestrul al II-lea al anului 2014 fata de primele trei luni ale aceluiasi an, aceasta fiind cea mai abrupta cadere a produsului intern brut din toate cele 28 de tari membre UE, a anunta joi Biroul european de statistica Eurostat.

Spre comparatie, in trimestrul al doilea al anului 2014 comparativ cu primele trei luni, vecinii nostri din UE au fost pe crestere: Ungaria cu +0,8%, iar Bulgaria a avut +0,5%. Si alte state UE foste comuniste au avut crestere economica: Polonia (+0,6%), Letonia (+1%), Lituania (+0,7%), Estonia (+0,5%), Slovacia (+0,6%).

Si Spania a fost pe crestere economica (+0,6%) in trimestrul al doilea fata de primul trimestru al anului 2014, insa Italia a avut scadere (-0,2%). Si economia Germaniei s-a contractat usor, cu 0,2% in trimestrul al doilea fata de primele trei luni ale anului 2014.

In ansamblu, Uniunea Europeana a avut o crestere economica de 0,2% in trimestrul al doilea al anului 2014, fata de trimestrul precedent.

Pe de alta parte, comparativ cu trimestrul al doilea al anului 2013, in aceeasi perioada a anului 2014, Romania a avut crestere a produsului intern brut de 1,4% (date ajustate sezonier). Spre comparatie, insa, Ungaria a avut o crestere de 3,7%, iar Bulgaria de 1,6%. Polonia a avut un avans de 3,2% in trimestrul al doilea al anului 2014 fata de perioada similara a anului 2013, iar Slovacia a inregistrat o crestere economica de 2,4%.

Germania a inregistrat o crestere economica de 1,3% in trimestrul al doilea al anului 2014 fata de perioada similara a anului trecut, Spania a avut 1,2%, dar Italia a fost tot pe scadere (-0,3%).

In ansamblu, Uniunea Europeana a avut o crestere economica de 1,2% in trimestrul al doilea al anului 2014 fata de aceeasi perioada a anului 2013.


Citeste mai multe despre   












Material sustinut de BRD Groupe Société Générale

5 motive de cheltuit banii - electronice pentru casa. Idei de cadouri si rasfat

Decembrie este luna cadourilor si in toata nebunia asta trebuie sa mai cumperi si cate ceva pentru casa ta. Bine, sau poate vrei sa faci un cadou unor apropiati, asa ca de "casa noua". Motive de cheltuit bani se vor gasi mereu. Asadar, va propunem o lista de "motive" pentru cheltuit banii, mai ales ca acum e ocazia perfecta sa beneficiezi de ofertele de Craciun ale comerciantilor.

13764 vizualizari

  • +24 (24 voturi)    
    nu-i nimic... (Joi, 14 august 2014, 12:37)

    lucyan [utilizator]

    avem cea mai abrupta scadere economica din ue dar si cea mai mare crestere economica din ue... dracu sa-i mai inteleaga incotro se indreapta economia...
    la ce economie avem noi si la ce incasari are statul, orice adiere de vant determina schimbarea procentului...
    poate daca recuperam prejudiciul de la varan, vopm avea crestere economica de 2.5 %, cat prognozeaza mincinosul, sfatuit de habarnista de petrescu...
    • -13 (15 voturi)    
      yoy (Joi, 14 august 2014, 13:18)

      facebook.com/rodica.crihan [utilizator] i-a raspuns lui lucyan

      calculele se fac yoy
      adica te raportezi la acelasi trimestru din anul precedent
      cine lucreaza in vanzari stie
      • +7 (7 voturi)    
        cine mai stie? (Joi, 14 august 2014, 14:53)

        pehash [utilizator] i-a raspuns lui facebook.com/rodica.crihan

        te raportezi la acelasi trimestru din anul precedent, dar daca intre timp concurenta, care are 95% din piata, a crescut "doar" 1.2% si tu care aveai 5% ai crescut 1.4%.... tocmai ai fost concediat!.. pentru ca ti-a scazut cota de piata. felicitari! :)

        si acum cu argumente:
        1. "avantul" economiei s-a transformat in "prabusirea" economiei. daca te uiti la trend, e clar descrescator. YoY pozitiv cand esti in scadere inseamna ca te lauzi azi cu rezultatele slabe de acum 2 ani..
        2. suntem in recesiune pe deficit bugetar, cu taxele deja crescute. care sunt solutiile? ne imprumutam? crestem si mai mult taxele? guvernul Ponta e in an electoral. se va imprumta.. dupa el potopul..
        3. e cu atat mai trist cand te uiti unde suntem comparativ cu restul europei. nici macar nu trebuie sa reinventam roata.. doar sa accesam niste fonduri gratuite si sa copiem ce au facut altii bine, sa invatam din greselile lor si sa nu copiem partile proaste
        • +2 (2 voturi)    
          Da, dar atunci de unde mai fura (Joi, 14 august 2014, 16:04)

          Kecske [utilizator] i-a raspuns lui pehash

          baronetul psd ? Ca de aia au renuntat la fondurile europene . Ca de acolo nu pot fura.
      • +3 (3 voturi)    
        asa au si facut (Joi, 14 august 2014, 15:15)

        nahir [utilizator] i-a raspuns lui facebook.com/rodica.crihan

        calculele si d-aia s-a tras concluzia recesiunii.
        nu cred ca tonta si petreasca harvard stiu acest lucru, ca la ei e totul roz. in ce tara or trai ei?
      • +2 (2 voturi)    
        chiar crezi... (Joi, 14 august 2014, 15:56)

        lucyan [utilizator] i-a raspuns lui facebook.com/rodica.crihan

        ca nu stiam la ce perioada te raportezi? problema e alta, avem scadere in trim II cand toata lumea se astepta sa avem crestere, asa anuntase si pontalaul, ceva nu este in regula, economia va continua sa scada si mai mult, mai ales ca vin pomeni electorale..., vine iarna, cresc facturile, ajutoarele. etc...
        si nu mai avem cea mai mare crestere, chiar daca la pib-ul nostru cateva milioane de euro inseamna procente bune de crestere economica....
    • 0 (0 voturi)    
      s-ar putea ca explicatia sa fie simpla (Vineri, 15 august 2014, 13:40)

      anonim3 [utilizator] i-a raspuns lui lucyan

      Nu cumva cresterea record de anul trecut a fost cosmetizata, iar acum Eurostat i-a obligat sa revina la realitate? Pentru ca daca la statistica fantazezi prea mult, la nu moment dat se vede, iar Eurostat nu poate tolera asa ceva.
      Dar daca a fost asa, atunci este o bila extrem de grava si pentru INS si pentru guvern, si efectele pe termen mediu si lung in relatiile cu partenerii europeni si cu pietele financiare pot fi severe.
  • +27 (27 voturi)    
    Ponta, sa le trimiti un protest (Joi, 14 august 2014, 12:45)

    Maniu [utilizator]

    cum ca -1 % nu e scadere bre.
    • +8 (8 voturi)    
      au plagiat (Joi, 14 august 2014, 13:40)

      boogiewoogie [utilizator] i-a raspuns lui Maniu

      http://epp.eurostat.ec.europa.eu/cache/ITY_PUBLIC/2-14082014-AP/EN/2-14082014-AP-EN.PDF
    • -2 (6 voturi)    
      ca sa fie corect (Joi, 14 august 2014, 14:51)

      jescu [utilizator] i-a raspuns lui Maniu

      Daca te uiti in tabel, e totusi crestere cu 1.4% fatza de aceeasi perioada din anul trecut, ceea ce inseamna bine nu rau. Totusi daca bugetul a fost facut pentru o crestere de 2-3% si economia a crescut doar cu 1.4% atunci inseamna defapt ca se vor taia bani de la diverse alte lucruri, si asta inseamna foarte rau. Doar daca in buget au estimat crestere mai mare de 1.4 e de rau, pentru ca banii probabil s-au cheltuit deja, si acum trebuie sa puna taxe sa faca rost de altii.
  • -3 (13 voturi)    
    :) (Joi, 14 august 2014, 12:49)

    Paul_ [utilizator]

    Nu sunt pro Ponta (nu o sa votez cu el! ) dar nu asa se calculeaza cresterea economica. Se calculeaza trimestrul II de anul acesta fata de trimistrul II de anul trecut.
    • +8 (10 voturi)    
      ..... este adevarat dar .... (Joi, 14 august 2014, 13:05)

      cbogdan [utilizator] i-a raspuns lui Paul_

      Este adevarat dar - 1 % scadere este mult, pune in pericol tinta anuala (daca ai tinta). Cresteri de impozite si scaderea investitiilor - ne mai miram de efectele acestor masuri "economice" ?
    • -2 (6 voturi)    
      corect (Joi, 14 august 2014, 13:10)

      _sandu_ [utilizator] i-a raspuns lui Paul_

      si acolo in tabele se vede clar o crestere de 1.4 care ok
      • +5 (5 voturi)    
        Poate (Joi, 14 august 2014, 15:11)

        , AlwaysToTheRight, NeveRed! [utilizator] i-a raspuns lui _sandu_

        la voi la milogi1
        La cei ce muncesc... e scadere!
        1,4 ok?
        Nu sunteti 7,4?
        La atatia ati ajuns?
    • +7 (7 voturi)    
      inflatia (Joi, 14 august 2014, 13:32)

      AlinP [utilizator] i-a raspuns lui Paul_

      asa-i. doar ca inflatia e undeva pe la 1,55% (2013). Deci tot scadere e, doar ca mai mica.
    • +5 (5 voturi)    
      inflatia (Joi, 14 august 2014, 13:34)

      AlinP [utilizator] i-a raspuns lui Paul_

      Doar ca inflatia a fost undeva pe la 1,55% (2013). Deci e scadere si fata de acelasi trimestru al anului trecut, doar ca nu asa de mare.
    • +14 (14 voturi)    
      Cine te-a pacalit? (Joi, 14 august 2014, 13:37)

      bogdan1477 [utilizator] i-a raspuns lui Paul_

      Se calculeaza si relativ la acelasi trimestru de anul trecut si relativ la trimestrul anterior.
      Prima iti spune cum stai fata de anul trecut, a doua cum stai fata de timestrul anterior.

      Chiar si raportat la semestrul de anul trecut, ultimele 4 trimestre arata asa:
      4.3% 5.1% 3.8% 1.4%. Iar de aici putem trage concluzia ca daca vom continua in acelasi mod, urmatoarea cifra nu va mai fi cu plus.
    • +3 (5 voturi)    
      Asa este, dar si trendul asta iti spune ceva (Joi, 14 august 2014, 13:40)

      Luke1 [utilizator] i-a raspuns lui Paul_

      ...
      nu crezi ?
    • +4 (4 voturi)    
      Aham (Joi, 14 august 2014, 13:48)

      aiureantramvai [utilizator] i-a raspuns lui Paul_

      Este vorba de comparatia indicilor intre T1 si T2 pe 2014. Care zic ca avem crestere...negativa
    • +3 (3 voturi)    
      :( (Joi, 14 august 2014, 13:51)

      zarzare [utilizator] i-a raspuns lui Paul_

      Daca urmaresti evolutia fata de trimestrul precendent vei vedea: 1.5, 1.2, -0.2, -1.0. Adica o scadere continua, abrupta.

      Oare cat va trebui sa fie pe plus la urmatorul trimestru (III fata de II) ca sa fie +2 ... +3 pe un an? Iti spun eu, vreo +13, +15%
      • +2 (2 voturi)    
        ups (Joi, 14 august 2014, 14:11)

        zarzare [utilizator] i-a raspuns lui zarzare

        Scuze greseala, e nevoie de 2~3% crestere pe III fata de II, ceea ce e imposibil de realizat.
    • +5 (7 voturi)    
      Amice (Joi, 14 august 2014, 14:00)

      Kute [utilizator] i-a raspuns lui Paul_

      votează cu cine pofteşti, dar mai întreabă-ţi profesorii de ce se compară rezultatele trimestriale dintr-un exerciţiu fiscal.şi care este rostul cifrelor anualizate. Au poate crezi că ieşi din codru fără să ştii tot timpul care-i nordul.
      • -3 (3 voturi)    
        recesiune vs recesiune tehnica (Joi, 14 august 2014, 14:47)

        Paul_ [utilizator] i-a raspuns lui Kute

        Iar d-voatra puteti sa ii intrebati care este diferenta dintre "recesiune" si "recesiune tehnica".

        Ca fapt divers, daca va uitati la 2004-2008 veti vedea scaderi de la trimestru la trimestru. Nu tin minte sa fi strigat pe atunci cineva RECESIUNE!
        • +1 (1 vot)    
          Parca era prim ministru in acea vreme (Joi, 14 august 2014, 16:09)

          Kecske [utilizator] i-a raspuns lui Paul_

          unul tariceanu a carui economie duduia ca un motor de motocicleta. Si ministrul economiei era un pianist matematician economist pe nume vosganian in urechile caruia tot asa se auzea cum suna economia. Sau era motocicleta primului ministru si confunda sunetele ?
    • +3 (3 voturi)    
      PIBul e de vină (Joi, 14 august 2014, 14:07)

      timp tamp [utilizator] i-a raspuns lui Paul_

      Ponta a aflat ce înseamnă PIB?
      Nea Georgescu, ia mai fă niște lecții cu plodul Ponta, nu prea are ținere de minte iar habarnista de la finanțe stă cam prost cu suflețelul, degeaba îi suflă lui Plagitore el e Habar_n-are
    • +1 (1 vot)    
      Mai du-te la scoala atunci (Joi, 14 august 2014, 19:10)

      Wanheda [utilizator] i-a raspuns lui Paul_

      si invata cum se defineste recesiunea in zilele noastre.
      • 0 (0 voturi)    
        :) (Joi, 14 august 2014, 23:41)

        Paul_ [utilizator] i-a raspuns lui Wanheda

        Ceea ce crezi ca se cheama recesiune poarta numele de "recesiune tehnica".

        Este o mare diferenta.
  • -8 (10 voturi)    
    Dacă -1% este abruptă (Joi, 14 august 2014, 13:11)

    Con_stan_tin [utilizator]

    scăderile de pe timpul lui Boc cum sunt, catastrofale? Scăderea e scadere ce să mai, dacă PNL nu mai e în Guvern.
    • +5 (5 voturi)    
      5km (Joi, 14 august 2014, 14:12)

      timp tamp [utilizator] i-a raspuns lui Con_stan_tin

      5 km de autostradă a construit Țăriceanu când economia DUDIA, și ponta tot cam atât va construi
    • +2 (2 voturi)    
      Ba, berbecule! (Joi, 14 august 2014, 15:21)

      , AlwaysToTheRight, NeveRed! [utilizator] i-a raspuns lui Con_stan_tin

      Atunci era criza sau perioada pre-criza, da?
      Atunci veneam dupa ce moliceanu cu ajuitorul pesedeilor papase tot, ba mai lasase si o nota de plata babana pentru cei care vin!
      In afara de rahat, mai ai si alt fel de mancare preferat?
      In afara de trandafiri, mai vrei si alti spini?
      Taci, daca nu esti in stare sa vorbesti; macar nu te ia lumea de prost!
  • +9 (9 voturi)    
    multumim victoras.... (Joi, 14 august 2014, 13:17)

    liviu_ [utilizator]

    sa nu uitam ca circul electoral d-abia a inceput...
    inca niste mariri la popi si la pensionari ca sa ne asiguram castigarea presedentiei... pe care nu o dorim sa se inteleaga, noi dorim sa fim doar premieri
  • +12 (12 voturi)    
    Cred ca doar de la ei (Joi, 14 august 2014, 13:24)

    c.mike [utilizator]

    se vede asa, de la noi nu ! Sunt rautaciosi, ca sa nu spun rau intentionati ! dupa INS mai vine si EUROSTAT asta sa" buleasca" competentul guvern carmuit fara grseala de carmaciul Petrescu sub comanda doctorului pontanac. Curat murdar conasilor !
  • +8 (8 voturi)    
    Nu uitati.... (Joi, 14 august 2014, 13:26)

    DaniAndi [utilizator]

    Sa votati cu Ponta , aka Mickey, aka Pinocchio

    O sa va aduca la sapa de lemn!
  • +9 (9 voturi)    
    Bulgaria... (Joi, 14 august 2014, 13:29)

    DaniAndi [utilizator]

    Va amintiti cu cativa ani in urma, cand se faceau glume pe baza bulgarilor, ca sunt mai inapoiati, ca n-au sosele, etc.

    Ei, acum ce mai ziceti? Romania se indreapta incet dar sigur spre fundul gaurii. Au mai ramas doar tari gen Moldova, Ucraina, mai putin dezvoltate. Intuitia imi spune ca si alea vor depasi Romania peste vreo zece ani.

    Ultimul stinge lumina.
  • +10 (10 voturi)    
    Accize, impozite, taxe, biruri (Joi, 14 august 2014, 13:31)

    Frankie [utilizator]

    Astea sunt solutiile incopetente propuse de Ponta pentru economie: Accize, impozite, taxe, biruri.
    Cum poate o tara sa creasca economic, cand populatia si companiile sunt sufocate de taxe peste taxe ???
    • +4 (6 voturi)    
      Ponta (Joi, 14 august 2014, 14:21)

      Kute [utilizator] i-a raspuns lui Frankie

      şi le-a însuşit convins fiind că o pieicidistă marca Harvard nu poate fi decât genială. Pe academiciana-doctor-inginer trasă-n gloanţe la Târgovişte parca tot Petrescu o chema (pe numele de fată). Mda, mă rog cică-n România a fost o revoluţie - rotirea cadrelor cu impuls de la maskva.
  • +5 (5 voturi)    
    da de unde, cine noi??? phai noi am avut ++++ (Joi, 14 august 2014, 13:37)

    mnicku [utilizator]

    mai faceti bai matematica da' aia plagiata de-a lu chistoc si mai lasati computerele.
    Calculati bai cu abacul ministresei de la Harvard si a lu' voinicel si o sa vedeti ca va da cu +

    s-acuma noi ce sa intelegem? facem o medie aritmetica sau geometrica ca sa stim adevarul ori trebuie sa calculam cu integrale dimensiunea catastrofei ??
    of, of , mai, mai
  • +12 (12 voturi)    
    Niste... (Joi, 14 august 2014, 13:38)

    bogdan1477 [utilizator]

    Da-i drea.ku de basisti. Ne spun ei noua cum creste economia noastra?!?
  • +10 (10 voturi)    
    deci suntem primii din nou ... la descrestere (Joi, 14 august 2014, 13:39)

    Luke1 [utilizator]

    economica de data asta ...

    Pana acu se impauna ponta in orice ocazie ca "avem cea mai mare crestere economica din UE" ...
    Numa ' ca nu era meritul lui ...

    De-acu incep sa se vada efectele a 2 ani de guvernare pesede ...
  • -4 (8 voturi)    
    nu inteleg cum puteti comenta un articol (Joi, 14 august 2014, 14:51)

    adrian8 [utilizator]

    fara sa cititi , si sa va uitati la tabelul atasat ...

    deci raportand 2014 la 2013 , e crestere .

    crestera a scazut din q1 in q2 , dat tot crestere a ramas .
    si se vede ca si 2013 a avut crestere fata de 2012 .

    ca guvernul incompentnet a luat masuri care au scazut cresterea , da e adevarat ..dar conform tabelului 2014 e mai bun decat 2013 (cel putin pana acum) .
    • +3 (3 voturi)    
      mda... (Joi, 14 august 2014, 15:28)

      ticbis [utilizator] i-a raspuns lui adrian8

      Nu intelegi ca Romania are cea mai mare scadere in acest trimestru in comparatie cu toate celelalte tari membre UE???
      Asta conteaza, nimic altceva...!!!

      Daca vrei sa sugerezi ca e mai bine in 2014 fata de 2013, te sfatuiesc sa te duci si sa-i intrebi pe pensionari, pe asistatii sociali, pe bugetari, pe salaraiatii din sectorul privat, pe patronii firmelor mici si mijlocii, chiar si pe parlamanteri sau pe marii oameni de afaceri. Daca macar unul dintre acestia va putea spune cu mana pe inima ca o duce mai bine in 2014 decat in 2013 sau 2012, eu iti ofer pe loc 10.000 de euro!
      Ai ajuns sa aberezi ca Romania are o crestere in 2014 fata de 1987!!!!!!!!
      Crede-ma, nici macar Victor Ponta n-o duce mai bine in 2014 (din punct de vedere personal) fata de acum 2-3 ani! Ai inteles???
      • +1 (1 vot)    
        nu intelegi .. (Joi, 14 august 2014, 17:10)

        adrian8 [utilizator] i-a raspuns lui ticbis

        are scadere mare , dar in 2013 a avut cea mai mare crestere , mult mai mare decat restul ... vezi ca e in tabelul de mai sus .

        si daca aduni procentele .. nu e asa de rau . ( + cu - )

        in alta ordine de ideii nu trebuie sa intreb pe nimeni , in romania merge doar din rau in mai rau .. asta se vede in puterea de cumparare .. statisticile aste reprezinta altceva (dar acum vorbim de statisticile de mai sus) ...
        la fel si pe vremea lui boc ne spuneau statisticile ce bine stam ..dar era acelasi trend coborator pentru 'omul de rand' .
        • +1 (1 vot)    
          Premierul auto vrea?Dar nu se pricepe? ! (Joi, 14 august 2014, 21:35)

          Plagarus [utilizator] i-a raspuns lui adrian8

          De anul acesta, statisticile vor fi mult mai optimiste, asigură reprezentanţi ai Guvernului. Nu pentru că starea naţiunii ar urma să se îmbunătăţească, ci fiindcă termeni “cu o încărcătură emoţională negativă” din documentele oficiale vor fi înlocuiţi, în spiritul corectitudinii politice, cu unii mult mai liniştitori.

          Astfel, declară guvernanţii, “rata şomajului”, o expresie care sugerează disperarea, va fi înlocuită cu “rata timpului liber”, pentru că, spune premierul Victor Ponta, “nimeni nu poate contesta că un om care nu merge la serviciu are zile întregi la dispoziţie să joace fotbal, să facă drumeţii sau să se dea cu hidrobicicleta.”

          În aceeaşi notă, familiile care trăiau sub pragul sărăciei vor trăi de anul acesta sub pragul modestiei, “un atribut demn de laudă”, potrivit autorităţilor.

          “Nu vom mai spune ‘40% dintre români mor de foame’, ci ‘40% dintre români se mulţumesc cu apă’”, explică un angajat al INS. “Furtul şi omorul vor fi redenumite ‘redistribuţie spontană a averii’, respectiv ‘eutanasie neplanificată’, şi tot aşa. Pentru un cetăţean obişnuit schimbările vor fi insesizabile, dar pentru noi, care trebuie să prezentăm tot felul de rapoarte la UE, diferenţa va fi ca de la cer la pământ.